Engelli Raporu Alabilirmiyim?

Özgür akay

Üye
Üye
38 yasindayim 10 yildir tip 2 diabetim.2 ay once kalp krizi gecirdim ve stent taktilar.sekerim den kaynakli gozlerimde astigmat olustu.yakinlarim engelli raporu al diyor bende celiskide kaldim ne yapmam gerekiyor?hayatim oldukca guclesti cok cabuk yoruluyorum ve islerim aksiyor.2000 yilindan beri sigortaliyim ve 2500 gunum var.bilgi sahibi olupda yardiminiz dokunursa cok minnettar kalirim.simdiden tesekkurler

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=19381]Özgür akay[/MENTION]

Rapor alabilirsiniz oluşan tüm hastalıklarınız değerlendirilip oran belirlenir. Örnek olarak Tip2 oranlarını aşağıya ekliyorum. Diğer rahatsızlıklarınızda Balthazard formülüyle değerlendirilip oranınız belirlenecektir.

Tip II Diabetes mellitus 20
b-Komplikasyon yapmamış olan, açlık kan şekeri 200 mg’ın altında tutulabilen, ketoz ve hipoglisemi göstermeyen Tip I diabetes mellitus 30
c-Açlık kan şekeri sürekli olarak 200 mg’ın altında tutulamayan, komplikasyon yapmış ketoz gösteren Tip I diabetes mellitus 40

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
38 yasindayim 10 yildir tip 2 diabetim.2 ay once kalp krizi gecirdim ve stent taktilar.sekerim den kaynakli gozlerimde astigmat olustu.yakinlarim engelli raporu al diyor bende celiskide kaldim ne yapmam gerekiyor?hayatim oldukca guclesti cok cabuk yoruluyorum ve islerim aksiyor.2000 yilindan beri sigortaliyim ve 2500 gunum var.bilgi sahibi olupda yardiminiz dokunursa cok minnettar kalirim.simdiden tesekkurler

Selamlar,

Çelişkide kalacak bir durum yok aslında. Aklınız karışmış olabilir doğal olarak doğuştan sağlıklı bir birey olarak yaşantınızı sürdürüken belirli bir yaştan sonra ortaya çıkan kronik rahatsızlıklar ve bu rahatsızlıklarınızın yolaçtığı iş gücü kaybının yaratmış olduğu problemler. Öncelikle çok geçmiş olsun her ne hastalığınız/hastalıklarınız varsa bunların hepsini başvuracağınız heyet doktorlarının size yapmış olacağı muayene ve tetkikler sonrasında alacağınız rapor oranıyla tesbit ettirmekle yükümlüsünüz. Hastalıkta sağlıkda hepimiz içindir. Eğer engelli sağlık raporu alırsanız ki bu oldukça mümkün görünüyor, sonrasında elinizdeki raporu yine bizlerle paylaşırsanız size bu sayfalardan raporunuzun sağlayacağı imkanladan bahsederiz olur mu?

Siz öncelikle biran önce rapor başvurunuzu yapın ve heyette ki doktorlara bedeninizdeki tüm rahatsızlıklardan ayrıntılı olarak muayene ve tetkik yapılmasını isteyin.

Engelli olmak bir ayrıcalık değildir! Engelli raporunuzun olması size bu hayatta ayrıcalık kazandırır ve bu ikisi birbirinden çok farklı konulardır.

Acil şifalar dileğimle,

Özgür akay

Üye
Üye
Cevaplar icin tesekkur ederim.bugun vergi dairesinden hastane sevkimi aldim.gerisi nasip artik.sonuclari sizinle paylasicam insallah.

Özgür akay

Üye
Üye
Bugun devlet hastanesine sevk ile gittim 7 doktor gezdim doktorlar bana sucluymus gibi bakiyorlar.sadece neyin var diye sordular,hic bi test yapmadilar.benim b grubu kalp hastaligim tip 2 diabetim ve b grubu hiper tansiyon teshislerim var;hepsinden raporlu ilac kullaniyorum,doktorlar elimdeki kagida sadece referans numarasi yazdilar bisey cikacak gibi gozukmuyor.bana aksi birsey soylemediler.persembe kurul var burda ol dediler bakalim ne cikacak saygilar

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam,

Okuyunca gülsem mi ağlasam mı bilemedim :( o kadar içten yazmışsınız ki, ''Doktorlar bana suçluymuş gibi baktılar'' derken ve o duyguyu yaşayan biri olarak sizi çok iyi anlıyorum. Hastalıklarını engelli raporuna dönüştürme çabası içinde olanların yüzünden doktorların özellikle de heyet doktorlarının gözünde bizler kalıcı, kronik rahatsızlıklarından ötürü çalışma gücü kaybına uğramış hastalar değiliz ki. Bizler adeta engelli raporu çıkarmakla uğraşan çıkarcı, fırsatcı, sağlıklı insanlarız (!) Böyle düşünmelerine sebep olan faktör ise yine bizim içimizde bulunan aslında engelli olmadığı halde o raporu almakla kendini dünyanın en şanslı insanı sanacak olan bir avuç zavallı mahluk yüzünden bugün engelli adaylarına (aslında engellilere) fırsatçı, beleşci, çıkarcı, soyguncu, düzenbaz hatta devleti yanıltmakla ustalaşmış yüzsüz gözüyle bakılıyor...üzgünüm ama heyet doktorlarının en az % 50 sinin bakış açısı böyle..

Size gelince tüm bunlardan dolayı kendinize en ufak bir payınız olmamasına rağmen geçmişte yaşananların yüzünden uğramış olduğunuz suçlu muamelesi için gerçekten üzgünüm. Aklıma ilk raporumun çıkması için ilk heyetle buluşma anım geldi de;

''Sen ne yaptın böyle kemiklerine?'' diyen bir doktorun karşısında çok şaşırdığım için sadece susmuştum. Hangi akıllı insan bir rapor uğruna kendi kemiklerini un ufak hale getirir ki? Yeryüzünün hiç bir yerinde bir doktorun hastasına böyle saçma sapan bir soru soracağını sanmıyorum :( işte en çok bu yüzden size nasıl da suçlu muamelesi yapabildiklerini gözümün önünde canlandırabiliyorum..

Hastayım deseydiniz, keyfimden gelmedim karşınıza deseydiniz, ihtiyacım olmasaydı bende yüzünüzü görmeye meraklı değildim deseydiniz..ama işte denmiyor değil mi?

Perşembe günü madem kurulun önüne çıkacaksınız o zaman önce bugünü unutun. Derin bir nefes alın ve ne amaçlı rapor çıkartmak istediğinizi düşünün. Amaca giden her yol mübahtır diye bir söz vardı sanki. Amacınıza ve sizi hayattan engelleyen rahatsızlıklarınıza odaklanın ve hepsini açık bir dille heyete anlatın.

Sonucun gönlünüzce olması dileğimle,

Murat T

Üye
Üye
Geçmis olsun. Yaklaşık 1 ay içinde çözmüşsünüz. Ben 2 ay doktor gezdim 6 ay heyet bekledim. Şubatta basladığım süreç hala bitmedi. Raporun hastaneden vergi dairesine gelmesini bekliyorum 1 aydır. Hastane gönderdik diyor vergi dairesi net bir cevap vermiyor. Süreçteki herkesin işi de zor. Onlara da hak vermek lazım. Allah herkese kolaylık versin.

SM-G920F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Özgür akay

Üye
Üye
Arkadaslar herkeze tekrar merhaba bugun devlet hastanesine kurula girdim.iceri girmemle cikmam 15 saniye surdu bana tamam gidebilirsin dediler.kurulun basi %30 ve %30 aldin dedi.pesinede ne icin basvurdun dedi ve ben cevap vermeden kendisi engelli kimligine basvurmussun ve cikabilirsin dedi,oysa ben vergi indirimi icin basvurmustum ama bunu yogunluktan kendisine soramadim.engelli kimligi baska birseymi vergi indirimimde yada nered kullaniyorum ekpps de kullanabilirmiyim lutfen yardimci olurmusunuz

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
%40 üstü rapor alırsan ki 30+30 la rahat alırsın bu raporu EKPSS de kullanabilirsiniz.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Arkadaslar herkeze tekrar merhaba bugun devlet hastanesine kurula girdim.iceri girmemle cikmam 15 saniye surdu bana tamam gidebilirsin dediler.kurulun basi %30 ve %30 aldin dedi.pesinede ne icin basvurdun dedi ve ben cevap vermeden kendisi engelli kimligine basvurmussun ve cikabilirsin dedi,oysa ben vergi indirimi icin basvurmustum ama bunu yogunluktan kendisine soramadim.engelli kimligi baska birseymi vergi indirimimde yada nered kullaniyorum ekpps de kullanabilirmiyim lutfen yardimci olurmusunuz

Selamlar,

Bütün uğraşı o 15 saniye içindi değil mi? İşte anlatmak istediğimde buydu ama neyse artık olan oldu. Çok büyük geçmiş olsun. Rapor sonucunuzu aldığınızda paylaşırsanız yeni rapor almak için başvuruda bulunacaklara özel bir yazı yazmayı planlıyorum. İnşallah en kısa zamanda istediğiniz ayrıcalıklara kavuşursunuz.

Hayırlı olması dileğimle,

Özgür akay

Üye
Üye
İlginiz icin tesekkur ederim bir sorum daha olucak.Peki vergi indiriminde kullanabilirmiyim?yani erken emeklilikde

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam,

Vergi indirim hakkını aktif olarak çalışma hayatı içindeyken alabilirsiniz. Çalışıyorsanız bağlı olduğunuz kurum sizin adınıza sağlık raporunuzu Ankara'ya gönderir ve sonrasında onaylanan vergi indirim hakkı iki nüsha haline işyerinize gelir. Engelli emekliliğinde kullanmanız için aslını hiçbir yere vermeyin.

Aslında bugün ben engelliliğimi alacağım bu raporla her şey için kullanmak istiyorum diyebilseydiniz ne iyi olurdu ama...

İsmail_GÜLER

Üye
Üye
Merhaba ; 83 yaşında yatan hasta dedemi kontrol ve tedavisi için kartal lütfi kırdar eğitim ve araştırma hastanesine götürüp getirmek için araç lazım olduğu için ötv indirimli araç alabilmek ve heyet raporu almak için işlemleri tamamladık ancak aklıma takılan sorular var.

Dedem ; Prostat kanseri tedavisi devam ediyor.
Böbreklerinde sağlık sorunu var tedavisi devam ediyor. ( Sırtında SAĞ - SOL olmak üzere ayrı ayır tüp takılı )
Sol bacağından daha önce ameliyat oldu platin takılıdı.
Sağ bacağını hiç hareket ettiremiyor.
Sağ kulak %52 Sol kulak %82 işitme kaybı var.
Kalbinde Stent var.

ÖTV İNDİRİMLİ Sağlık raporu için Derince Eğitim ve Araştırma hastanesinde işlemleri yaptık.

Sağlık kuruluna verdiğimiz Rapor değerleri şu şekilde ;

Dahiliye Bölümü : sonuç sistemde yazıyor. Doktor böyle yazmış bunu % değerini nasıl öğrenebilirim ?
Fizik Tedavi : % 40
Kardiyoloji : KAH %50 - %30
HT %10
AY LTF %50 - %10 yazıyor bunu asıl % değeri kaçtır ?
Ortopedi : % 25
Onkoloji : sonuç sistemde yazıyor. Doktor böyle yazmış bunu % değerini nasıl öğrenebilirim ?
Üroloji : sonuç sistemde yazıyor. Doktor böyle yazmış bunu % değerini nasıl öğrenebilirim ?
Nöroloji : sonuç sistemde yazıyor. Doktor böyle yazmış bunu % değerini nasıl öğrenebilirim ?
KBB : % 35

Heyete verdiğimiz rapor sonucu yazdığım ile birebirdir. 27 KASIM 2017 gününe Heyet rapor sonucu için gün verildi. Rapor sonucunun % kaç olduğunu ve sonuç sistemde yazıyor Doktor böyle yazmış bunu % değerini nasıl öğrenebilirim ? kısımları aklımda ? olarak kaldı bunları nasıl öğrenebilirim veya nerden bilgi alabiliri.

Teşekkürler.

Özgür akay

Üye
Üye
Herkese tekrar merhaba bugun rapor icin basvurdugum devlet hastanesine gittim rica minnet engelli raporumun oranini ogrendim %61 imis,3 hastalikdan almisim %30 kalp %30 diabet %10 tansiyon.bundan sonra engelli bir birey olarak ne yapmaliyim.ne zaman emekli olurum mesela.yada malulen emekli olabiliyormuyum.bana yardimci olurmrsunuz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=19381]Özgür akay[/MENTION] bey malulen emekli olamazsınız ancak kademeli engelli emekliliğinden faydalanabilirsiniz. Bize ilk sigorta tarihiniz ve prim gün sayınızı yazarsanız ne zaman emekli olacağınıza dair bilgi vermeye çalışırız.

Özgür akay

Üye
Üye
Cevabiniz icin tesekkur ederim 02.02.2000 ilk sigorta girisim.toplam pirimim 2100 civari 550 gun askerligim var onuda eklersem 2650 civari oluyor.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Herkese tekrar merhaba bugun rapor icin basvurdugum devlet hastanesine gittim rica minnet engelli raporumun oranini ogrendim %61 imis,3 hastalikdan almisim %30 kalp %30 diabet %10 tansiyon.bundan sonra engelli bir birey olarak ne yapmaliyim.ne zaman emekli olurum mesela.yada malulen emekli olabiliyormuyum.bana yardimci olurmrsunuz.

Selam Özgür Akay,

Bu ne yaman bir çelişki ? Size geçmiş olsun mu demeliyim yoksa gözünüzaydın mı? Ben yine geçmiş olsun demeyi tercih ediyorum hoş o raporu alabilmek de bir şans bu ülkede ama olsun gözünüzaydın kelimesi uygun gelmiyor bana..

Şimdi toparlanma zamanı ey dost! Elimizde ne var %61 engelli rapor oranı ve biz bununla neler yapabiliriz?
Artık geriye bakıp kayıplarımıza yanmak yerine önümüze bakıp kazanacağımız haklara odaklanmak zamanı öyle değil mi?

Malulen emeklilik değil de erken engelli emekliliğine başvuru yapabilirsiniz ama prim gün sayınızı tamamlamanız gerekecektir. Askerlik borçlanmasını bir alternatif olarak düşünebilir misiniz?

Diğer sahip olacağınız haklarınıza gelirsek aşağıdaki linkleri okumanızı önerebilirim ve sizin sormak istediğiniz sorulara en doğru yanıtları bulabileceğiniz sayfalarla dolu olan sitemize de , aramıza da HOŞGELDİNİZ...

https://engelliler.gen.tr/f43/engelli-haklari-listesi-27244/

Özgür akay

Üye
Üye
Cok tesekkur ederim.hic tanimadigim insanlar
Sanki eski dost gibi dava arkadasi oldunuz bana.size samimiyetiniz icin tekrar tekrar tesekkur ediyorum.hepimixe saglikli omurler diliyorum

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Asıl biz teşekkür ederiz :)

Bundan sonra ki tüm süreçlerde de yanınızdayız ondan hiç kuşkunuz olmasın. Sizde, yaşadıklarınızı bizlerle paylaşırsanız özellikle aldığınız her hak için başkalarınada umut ışığı olmaya devam etmiş olursunuz..

Sayenizde, bu sitede yaşadığım anılarıma yolculuk yapma fırsatı buldum. Dava arkadaşı tanımına ise bayıldım :)

Engelli kimlik kartınızla birlikte sahip olacağınız tüm haklardan faydalanmanız dileğimle,

Tekerlekli Sandalye