Engelli raporu ile ÖTV’siz araç satın almak

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Engelli raporum var ÖTV siz araba alır mıyım? %40 Raporla engelli aracı nasıl alınır? Vb. gibi çok sayıda özel mesaj geliyor. Bu sorular ve verilen yanıtlardan herkesin yararlanması adına engelli araç alımına ilişkin genel bilgilendirme amaçlı yazımızı paylaşalım. Paylaşıma geçmeden önce konuyu destekleyecek şu inceleme yazılarınada bakmanızı öneririz

RAPOR-ARAC.jpg

Engelli Araç Alımıyla İlgili Bunlara da Bakınız:

https://engelliler.gen.tr/f18/otv-indirimli-arac-almak-icin-yapilmasi-gerekenler-24126/

https://engelliler.gen.tr/f18/yeni-otv-oranlarinin-engellileri-nasil-etkileyecegi-belli-oldu-29841/

https://engelliler.gen.tr/f18/engelli-arac-aliminda-otv-matrahi-nasil-hesaplanir-29934/

https://engelliler.gen.tr/f18/h-sinifi-ehliyeti-b-engelli-sinifina-cevirmek-29669/

Engelli raporuyla araç alımında, raporunda engelinin % 90 ve üzeri olduğu belirtilenler ÖTV indiriminden tamamen yararlanabiliyorlar. Durumu araç kullanmaya uygun olan bireyler satın aldıkları aracı kendileri kullanabiliyor, olmayanlar ise en fazla ikinci dereceye kadar akrabalarına veya özel şoförlerine kullandırabiliyorlar.

• 1. 1.600 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip 87.03 tarife pozisyonunda yer alan binek otomobil, panelvan, pick-up, arazi taşıtı, ATV, jeep, steyşın vagon vb. taşıtların
  • 2. Eşya taşımaya mahsus, 2.800 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip 87.04 tarife pozisyonunda yer alan van, panelvan, kamyonet, pick-up vb. taşıtların
  • 3. Motor silindir hacmine bakılmaksızın, 87.11 tarife pozisyonunda yer alan motosikletlerin

Engellilik derecesi % 90 veya daha fazla olan bireyler tarafından beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk edinimi ÖTV’den muaf tutuluyor. Bu istisnadan yararlanabilmek için taşıtın özel tertibatlı olması, ya da engellinin kendisi tarafından kullanılması gerekmiyor.

Yukarıda üç madde halinde belirtilen araçların engellilik derecesi % 90’ın altında kalan bireyler tarafından alımında ise, ÖTV istisnasından yararlanabilmek için taşıtın özel tertibatlı olması ve engelli birey tarafından bizzat kullanılabilmesi gerekiyor.

İstisnadan yararlanarak adlarına bir taşıt aracı tescil edilenlerin, ilk edinim tarihinden itibaren beş yıl süresince ÖTV ödemeden taşıt satın almaları veya ithal etmeleri mümkün olmuyor. Ancak, istisna kapsamında satın alınan araçların ilk edinim tarihinden sonra deprem, heyelân, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle hurdaya çıkarılması halinde beş yıllık süre dolmaksızın yeniden istisnadan yararlanılabiliniyor.
Bilindiği gibi, 2016 yılına kadar engelli sürücülere H sınıfı ehliyet veriliyordu. Bu durum 2016 yılının başından itibaren değişti ve engelli sürücüler, engelli ibareli A ve B sınıfı ehliyetler kullanmaya başladılar.

Engelli sürücü ehliyeti alabilmek için, sürücü adaylarının engel durumlarını gösteren ve engelli sürücü belgesi alabileceklerini belirten sağlık raporunu ibraz etmeleri gerekiyor. Engelli sürücü ehliyeti için, ayrıca, 17 yaşını bitirmiş ve en az ilkokul mezunu olmak şartları da aranıyor. Yazılı ehliyet sınavını geçen engelli sürücü adayları; daha sonra engel durumlarına uygun donanımlı direksiyon eğitimini aldıkları özel aparatlı araçlar ile uygulama sınavına giriyorlar. Hem yazılı, hem direksiyon sınavlarının süreleri diğer sürücü adayları ile aynı.

Engelli sürücü adayı yalnızca, tam teşekküllü devlet hastanesinden alacağı sağlık raporunda belirtilen, engeline uygun özel aparatlı ya da engeline göre sadece otomatik vitesli araç kullanabiliyor. Daha önce sürücü belgesi olan fakat bir kaza ya da hastalıktan dolayı engelli durumuna gelen bireyler yazılı sınavına tabi tutulmuyorlar. Bu bireyler sağlık durumları ile ilgili özel donanımlı araçlarla direksiyon sınavına girip B sınıfı ibareli ehliyetlerini alabiliyorlar.

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren H sınıfı sürücü belgesi verilmiyor, ancak daha önce verilmiş olan H sınıfı sürücü belgelerinin değiştirme işlemlerinin 2021 yılının sonuna kadar yapılması gerekiyor. Bu sürenin uzatılma yetkisi ise İçişleri Bakanlığına bırakılmış durumda.

muratozd58

Üye
Üye
Merhaba % 50 engelli raporum var ,SOL el baş parmağım yok SOL gözde gözkapağı düşüklüğü ve hareketleri kısıtlı , ayrıca kazadan dolayı yüzde asimetri bunların toplamı %50 ötv indiriminden yararlanmak için ne yapmam gerekiyor ben rapor alsam ötv indirimi için araç alabilirmiyim normalde B sınıfı ehliyetim var .Araç alabilirsem aile bireyleri kullanabilirmi acaba ? Cevap verecek olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=17327]muratozd58[/MENTION] Sol elden engelliler ÖTV indirimli araç alabiliyor ancak sadece baş barmak yokluğunda alabilirmisiniz doğrusu kestiremedim. Bakınız:> http://engelliler.gen.tr/f18/sol-el...nlar-artik-otv-indirimli-arac-alabilir-27175/
B sınıfı ehliyetinizi B engelli sınıfına çevirmelisiniz. Yapılması gerekenler için bakınız:> http://engelliler.gen.tr/f18/b-sinifi-ehliyeti-b-engelliye-cevirme-29150/
Siz otomatik vitesli araç alacaksınız ve otomatik vitesli araçları sürücü belgesi olan herkes kullanabilir. Bakınız:> http://engelliler.gen.tr/f18/engelliler-adina-alinan-araci-kimlerin-kullanacagi-netlesti-27377/

srkn061

Üye
Üye
2800cc ye kadar hangi araçları alabiliyoruz tam anlamadım. Caravelle türü araçlarmı?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eşya taşımaya mahsus, 2.800 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip 87.04 tarife pozisyonunda yer alan van, panelvan, kamyonet, pick-up vb.
Yalnız bu araçların ÖTV oranları çok çok düşük.

kemaltosun

Üye
Üye
hocam şimdi benim %80 sürekli (istihdam,özürlü kimlik kartı,ötv,sakatlık indirimi)kronik raporum var bacağımın sıkıntısi ortopediğe de dahil ama ben ortopediğe girmedim niyesini bende bilmiyorum,
Hocam şimdi ben tekrar sadece otv raporu alırsam ilk rapor iptal olacagindan bu haklarda iptal olurmu?

Ünal04

Üye
Üye
Merhaba benim %92 raporum var otvsiz arac almak istiyorum. Raporum 1 yil gecerli araci ben 1 sene sonra kullabilir miyim raporumun suresu dolduktan sonra cunku kullanabilcek durumdayim araci

kemaltosun

Üye
Üye
Hocam çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için peki sonradan alinan raporun ilk alinan raporu etkilemediğini belirten kanun v.s. Yazili bir şekilde bulabileceğimiz bir merci varmi?

kemaltosun

Üye
Üye
Yani sikinti çikarttiklari zaman görevlinin yüzüne firlatacağimiz bir ispat varmi?

kemaltosun

Üye
Üye
[MENTION=17216]kemaltosun[/MENTION] ÖTV indirimine esas alınan rapor önceden aldığınız raporu etkilemez.
[MENTION=17034]Ünal04[/MENTION] detaylı açıklama için bakınız:> http://engelliler.gen.tr/f18/sureli-raporla-da-otv-indirimli-arac-alinir-29704/

Hocam şimdi iki tane bayiyi arayip sormak istedim birisi dedi raporunuz un oranı önemli dedi %90 alti olduğu için engelli ehliyeti gerekiyor dedi raporda ibare yazmasını gerek yok dedi, ortopedik değil kronik yazıyor dedim yinede aynısı söyledi. İkinci bayii aradığımda rapor yenilemesi gerekebilir dedi farklı farklı ifadeler söylediler. Bu normal bir durummu?

Ünal04

Üye
Üye
Benim %92 raporum var araci kendim kullanabilir miyim? Cunku kullanabilecek durumdayim ya da raporumun suresi 1 yil sonra bitiyor ve bittikten sonra kullanma hakkim var mi ehliyet alip

balkesli

Üye
Üye
[MENTION=17216]kemaltosun[/MENTION] iki bayinin dediğide doğru rapor oranınız 90 altı olduğu için rapor oranınızın bir önemi yok yeni ehliyetlere hangi ek donanımlarla araç kullanacağınızın belirten kodlar olduğu için raporunuzda hangi ek donanımların olacağının belirtilmesine gerek yok.
sizden ötv indiriminden yararlanır diye rapor isteyeceklerdir bu raporum var diyorsunuz ikinci bayinin dediği bu rapor eski tarihli olduğu için bunu kabul etmeyip yeni rapor isteyebilirler.

kemaltosun

Üye
Üye
Evet raporum yeni aralık ayında aldım özel tüketim vergisinden faydalanma başvuruları üzerine düzenlenmiştir, ifadeSide yer almaktadır. Benim normal b sınıfı var engelli ehliyeti ile degistirmek için işlemlere başlayabilirim değiştirdiğim takdirde diyelim sadece otomatik vites kodu yazdılar bayiyi gittiğimde bu ehliyetle araç alabilecem doğrumu anladım yani raporda ne özel tertip yapıyor nede otomatik vites araç kullanır yazıyor vede ortopedik geçmiyor. Rapor ve ehliyet ile arac alabilirim öylemi hocam ona göre işlemlere baslayacam ondan soruyorum

kemaltosun

Üye
Üye
Foto-1.jpg
Raporum bu şekilde otomatik vites kodlu ehliyet alabilirmiyim
Alabilirsem otv den muaf araç alabilirmiyim.

ahmet34

Üye
Üye
evde yuzde 80 raporlu yatalak engellı varsa aracı evdekı ehlıyetlı saglam kısı kullanması vasıtasıyla ötv ındırımlı arac alabılırmı

Serdar3546

Üye
Üye
Merhaba benim%93 engelli raporum var raporda ÖTV ve diğer vergiler den faydalanabilir yazıyor ben bu raporla elektrikli motosiklet almak istiyorum bunun fiyatı 9 bin TL bu fiyata göre ÖTV vergi v.b indirim uygulanabilir mi ve ne kadar indirim yapılır öğrenmek istiyorum şimdiden teşekkürler

GM6 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

pisrabbit

Üye
Üye
Merhaba,

Eşimin babannesinin %90 üstü raporu var ve onun üzerinden yılbaşında araç almayı planlıyoruz. Konu ile alakalı bir kaç sorum var.

1- Bazı yerlerde ısrarla raporda "ötv indiriminden faydalanabilir" ibaresine gerek yok denmesine rağmen,yakın bir arkadaşım 1 sene önce almak istediği zaman o ibareyi istemişler ve yazdırıp aracı almışlar. bizde böyle bir durumda karşılaşırsak nasıl bir yol izlemeliyiz?
2- Araç alacağımız zaman, raporun ne zaman alındığı önemli midir? mesela en fazla 6 aylık olması lazım gibi bişey var mı? varsa yeni rapor alacağımız zaman 1. soruda belirttiğim gibi "ötv indiriminden faydalanabilir" yazısı ekletelim.
3- Aracı alıp kullanamay başladığımız zaman 3. dereceye kadar yakınlar mı kullanabiliyor yoksa herkes mi? 3. derece yakını ise eşimin babannesine göre ben 3.derece akraba sayılır mıyım?
4- EN ÖNEMLİ SORUM.. Vefat sonrasında ruhsatın variSlere ortak olarak yapılması gerekiyor. arkadaşım bu durumu şu şekilde çözmüş. babası vefat ettikten sonra diğer hak sahipleri,noterde sanırım,hak talep edmediklerini beyan edince araç arkadaşımın üstüne geçmiş. benim burdaki sorum, eşimin babannesi daha vefat etmden önce,arabayı aldıktan sonra,noterden "xxx plakalı adımakayıtlı araç,vefat etmem durumunda torunum ad soyad isimli kişiye bırakıyorum,vasiyetimdir." gibi vasiyet yapılsa, vefat durumunda diğer prosedürlerle uğraşmadan direk eşimin üzerine alabalilir miyiz.

Şimdiden cevpalar için teşşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba [MENTION=21854]pisrabbit[/MENTION] sırasıyla yanıtlamaya çalışayım
1- Rapor oranı %90 ve üstü kişiler adına araçlarda eğer aracı kendisi kullanmayacaksa tek başına rapor oranı yeterlidir. Eğer sizden başka bir ibare isterlerse vergi dairesinden özelge istemelerini talep edin.
2- Raporun 3-5 yıl öncesi alınmış olması yeterlidir.
3- Alacağınız araçta özel donanım olmayacağından o aracı sürücü belgesi olan herkes kullanabilir. bakınız https://engelliler.gen.tr/f18/engelliler-adina-alinan-araci-kimlerin-kullanacagi-netlesti-27377/
4- Bu sorunun yanıtı için bir avukata danışmanız daha sağlıklı olacaktır.

ahmet34

Üye
Üye
Merhaba [MENTION=21854]pisrabbit[/MENTION] sırasıyla yanıtlamaya çalışayım
1- Rapor oranı %90 ve üstü kişiler adına araçlarda eğer aracı kendisi kullanmayacaksa tek başına rapor oranı yeterlidir. Eğer sizden başka bir ibare isterlerse vergi dairesinden özelge istemelerini talep edin.
2- Raporun 3-5 yıl öncesi alınmış olması yeterlidir.
3- Alacağınız araçta özel donanım olmayacağından o aracı sürücü belgesi olan herkes kullanabilir. bakınız https://engelliler.gen.tr/f18/engelliler-adina-alinan-araci-kimlerin-kullanacagi-netlesti-27377/
4- Bu sorunun yanıtı için bir avukata danışmanız daha sağlıklı olacaktır.

rapor alındıktan sonra 3 veya 5 yıl gecmesı sartmı.mesela 1 aylık yada 6 aylık yada 1 yıllık raporla alınamıyormu
bıde bazı yerler rapor bıtımıne 6 aydan az kalmadan alınması lazım yazmıs

Tekerlekli Sandalye