Engelli raporu nasıl alınır, rapora nasıl itiraz edilir?

Merthan Yiğiter

Üye
Üye
Hocam bir kulağım 110 desibel. Küçükken geçirdiğim bir hastalık sebebiyle. Ve tertibat da olmuyor, kurtarmıyor çünkü.

İsen Buga

Üye
Üye
Hocam bir kulağım 110 desibel. Küçükken geçirdiğim bir hastalık sebebiyle. Ve tertibat da olmuyor, kurtarmıyor çünkü.

O zaman tek kulak %30 verir diye biliyorum; Özel Hareket Ettirici tertibat ve Özel Kodlar olmadığı için ÖTV MTV muafiyet size olmaz ağa.

Merthan Yiğiter

Üye
Üye
Tamam hocam ben de bunu öğrenmeye çalışıyordum. Yani işitme engeli, ya ötv'den muaf tutulmaz, ya da her türlü sıkıntı çıkaran bir engel: Tertibat verilse başka yerden sıkıntı çıkaracak, tertibat verilmeyecek kadar ileri ise ötv'den muafiyet hakkı vermeyecek türden:) Hayırlısı olsun.

İsen Buga

Üye
Üye
Tamam hocam ben de bunu öğrenmeye çalışıyordum. Yani işitme engeli, ya ötv'den muaf tutulmaz, ya da her türlü sıkıntı çıkaran bir engel: Tertibat verilse başka yerden sıkıntı çıkaracak, tertibat verilmeyecek kadar ileri ise ötv'den muafiyet hakkı vermeyecek türden:) Hayırlısı olsun.

aynen tertibat hareket ettirici olmadıkça ismi özel tertibat olsa bile ÖTV.siz araç alamıyorsun. Bazı bayiler eldeki aracı satmak için hileli yola başvurur ve ÖTV.siz satar. İleride Maliye tespit ettiğinde ÖTV faizi ile sizden ister. Astarı yüzünden pahalıya gelir size.

Ancak bazı özel tertibatlar(hareket ettirici tertibat değilde) MTV muafiyeti sağlıyor. ancak onca masraf onca emek sonucu 50 yada 100 liralık MTV muafiyetine girildiğinde avantaj devede kulak kalıyor.

MTV ve ÖTV muafiyeti için her zaman dikkatli olmak lazım. Her zaman karlı iş değil. Dolayısıyla zorunlu olmadıkça yanaşmamak lazım.

Merthan Yiğiter

Üye
Üye
MTV indirimi devede tüy hocam, onla hiç ilgilenmiyorum, bana ÖTV indirimi olsaydı hiç fena olmazdı. Eğer hakkım olsaydı kullanmak isterdim açıkçası, malumunuz araç fiyatları had safhada, kazancımız belli bütçemiz belli.

Omega

Üye
Üye
Herkese merhababalar ,

Dirençli Fmf hastasıyım. Fmf 'ten dolayı % 20 engel oranı alabildiğimi biliyorum.
Fmf ile bağlantılı olduğu düşünülen sarkoliak eklem , sağ ve sol kalça ağrılarım var. Belimde ve boynumda fıtıklarım var. Öne doğru eğilip ayak parmaklarıma değmeye çalıştığımda belimin sol tarafına şiddetli ağrı giriyor. Ayak parmaklarına 4-5 parmak mesafeye kadar eğilebiliyorum.

Uzun yürüyüşlerde özellikle sol kalçama ağrı ve bazen uyuşma gibi bir his geliyor. Kalça ve bel sıkıntılarından dolayı da bir spor yapamıyorum.

Zaman zaman sağ omzumda rotator manşet denilen yerde şiddetli ağrı oluyor. Bu bölgede eklemde darlık olduğu için kasın kemiğe sürtüp yırtıldığını söylemişti doktor.

Ayak bileğimdeki ağrılardan dolayı ayak tabanlığı verildi, minimal plesplanusum var.

Bunlara ek olarak Çene eklemimde ( temporomandibular eklem) menisküs ve yalancı ankiloz var. ( Çene eklemimde boşluk kalmamamış ama kemikler kaynaşmamış durumda) ağız açıklığım normal kabul edilen açıklıktan düşük. ( Normal açıklık 3 parmak kabul ediliyor benim ağız açıklığım 2 parmak.) Ağız açıklığımın kısıtlığından dolayı diş tedavilerinin bir kısmını alamıyorum. Çenemin sol tarafında genellikle ağrı oluyor ağzımı tam açmak istediğimde eklemde sıkışma ve ağrı oluyor.

Yine FMF ile ilişkili olduğu düşünülen şiddetli göz kuruluğu şikayetim var. Sol gözüm 2-3 sefer bandajla kapatıldı bu yüzden. Kuruluğa bağlı kornea da çizikler oluştuğu için. Sol gözüm gözlükle sağ gözümdeki keskinlikte göremiyor.

Son dönemlerde sönsede çok hafif bir sedef döküntüm var. Karaciğerimde grade 3 yağlanma ve enzim yüksekliğim var.

Bu saydığım rahatsızlıklardan engel oranı alabilir miyim ? FMF 'e bağlı % 20 engel oranını % 40 ve üzerine tamamlayabilir miyim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kesin birşey söylemek çok zor. ama ben olsam denerdim.

msarac312

Üye
Üye
Merhaba, 15-10-2020 tarihinde aldığım %34 oranındaki 2 yıl süreli engelli raporuma itiraz etmek istiyorum.. Süresi geçmişmidir, yoksa halen itiraz hakkım var mı?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Süre 2 ay diye biliyorum. yanlışım varsa bilen arkadaşlar düzeltsin lütfen

ask2323

Üye
Üye
Merhaba dedem icin engelli raporu basvurunda bulunduk gecen sene 1 yillik rapor verdiler bu sene yenilemeye gittigimizde gecen sene genel cerrah 50 puan vermis ve rapora 50 olarak gecmisti bu sene tekrar muayene de 50 verdi fakat heyet sirasinda bizi heyete cagirmadilar ve o orani 25 e düşürmusler. Saglik kurulu baskaniyla gorustum yapacak birseyimiz yok itiraz edin diyor rapora . ( mide kanseri sonucunda 2010 yilindaki ameliyatla midesi+pankreasi+dalagi+safra kesesi+karacigerinin bir bolumu alindi dedem suan 40 kg) sizce nasil bir yol izlemeliyim hastami cagirmadan heyete boy kiloya gore puan veroyor deyip puanimi kirdilar ve 88 de kaldim.

murat ş.

Üye
Üye
iyi günler ben ortopedik engelliyim .ilk raporum %24 idi ben itiraz ettim iki hakem hastanesine gönderdiler.ikinci hakem hastanesi %45 süresiz rapor verdiler.vergi dairesi Ankara gelir idaresi başkanlığına gönderdi.Gelir idaresi bşkanlığı süresiz %45 lik raporu % 28 e düşürmüş.hakem hastanesinin verdiği süresiz rapor düşermi bilgisi olan yazarsa sevinirim

İsen Buga

Üye
Üye
Bildiğim kadarıyla hakem hakem hastane raporu kesin ve nettir, düşüremezler. Yoksa mahkeme yolu açılır.

Olurda düşürürlerse gerekçeleri yazmaları gerekiyor. O nedenle neden düşürüldüğüne dair yazılı sorun ayrıca yazılı bilgi alınız. tarih imza ve kase olmalı. E imza da olur.

meemoli

Üye
Üye
mrb ben wilson hasatasıyım kurula ilk girdim 20 nöroloji 15 gastroentoloji toplamda engel durumu 32 verdiler ve raporun açıklama kısmında ENGEL DURUMUNU BİLDİRİR yazıyor. 1 sene geçti tekrar girecegim heyete oranı 40 ve üzeri yapmak ekpss ye girebilmek için rapordaki açıklama için nasıl bir yol izlemeliyim öneriniz varsa bilgilendirin tşkler

Son düzenleme:

Ersinsa

Üye
Üye
Mrb babam kolon kanseri bagirsakla mide arasinda kitleyi alip geri dikildi sonrasi dalaga metastaz dendi dalak alindi yarasi acildi gec toparlandi yarasinin ustderisi gobek yerinden ayri dikilemedi kemoterapi tedavisi sonrasi dikilecek 6y var
60 yas uzeri iki ameliyat kolon kanseri tedavi goruyor ve ikinci ameliyat sinrasi kapanmiyan yarasi kendisini rahatsız ediyor otv basvurduk 84 verdiler
Iki ameliyat ve ameliyatin sureci uzatmasi bakilmamdan cerahi kisma 10 verilmis
Bu hasta toplu tasima kullanamaz busebebten otv basvurmustum itiraz etsem bise degisirmi

Kolon kanseri
Bagirsaktan ameliya oldu kitle alindi dikildi
Dalaga metastaz dendi dalak alindi
Dikis atilmadigi icin yara acik kaynadi usteri acik agri yapiyor
Kalp alt damarmi ne kalin dediler ani olum riski olusturabilir kontrolde bellok ilac kullaniyor
Sag bacakta fonksiyon kaybi var
70 yas
Gozden katarak ameliyat

Cerahiye 10
Onkoloji 80
Yasada 10 yazilmis

ahmet34

Üye
Üye
bizim 2 sene surelı rapor,nosanda doluyor,yanı nısanda yenıden rapor alma gerekıyordu,yoksa bakım maası kesılecektı
sosyal esırgemeyı aradık,rapor surelerı yıl sonu aralık ayı dahıl uzatıldı dedıler...2 kez sorduk yanlıslık olmasın dedık
yıl sonuna kadar rapor gecerlıymıs boylece...2 sene surelı verılmıs rapor 2.5 sene gecerlı oluyor...aynen boyle degılmı,kurum soyledı ama departman farklı olursa farklı bılgı vermesınler

Sabo34

Üye
Üye
Bu inceleme dosyamızda “engelli raporu nasıl alınır” sorusuna cevap verirken devamında alınan sağlık kurulu raporlarına nasıl ve hangi yolla “itiraz” edeceğinizi açıklayacağız.

ÖN BİLGİLENDİRME:

Mevcut yasalar çerçevesinde bir kişinin devlet nezdinde engelli sayılması ve engellilere tanınan yasal haklardan faydalanması için “sağlık kurulu vermeye yetkili hastanelerin birinden” en az %40 oranında rapor alması gerekir. Rapor oranı yüzde 40 değil de %39 olan biri hiçbir haktan faydalanamaz.

Ekli dosyayı görüntüle 7420

ENGELLİ RAPORU NASIL ALINIR?

Engelli raporu almak isteyen vatandaşlar bireysel başvuruyla yada kurum sevkiyle “sağlık kurulu raporu vermeye yetkili” devlet yada özel sektöre ait tam teşekküllü hastanelere başvuruda bulunarak rapor almak istediklerini belirtmediler.
Yukarda ki cümlemizde atıfta bulunduğumuz “tam teşekküllü hastane” tanımı içerisinde tüm branş DR ların olduğu hastaneleri ifade eder.

RAPOR BAŞVURUSUNDA GEREKLİ OLAN EVRAKLAR NEDİR?

DİLEKÇE:
(Bu dilekçeler hastanelerde matbu halde vardır. Bu dilekçelerde ki ilgili alanları doldurmanız yeterlidir. Örnek: ÖTV indirimi için, vergi indirimi için gibi rapor alma amacınızı belirtmelisiniz.
2 ADET NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPİSİ VE ASLI:
5-6 ADET VESİKALIK FOTOĞRAF:

Yukarda saydığımız belgelerle birlikte sağlık kuruluna başvuruda bulunacaksınız. Başvuru üzerine sizi tüm branş DR larına tek tek muayene olmanız için gönderecekler.
Bu aşamadan sonra rapor için başvurduğunuz hastanedeki tüm branş DR’larına (ortopedi, kardiyoloji, psikiyatri vb. gibi) tek tek muayene olacaksınız. Benim kalp sorunum yok kardiyolojiye veya pskolojik hastalığım yok psikiyatriye neden muayene oluyorum diye sormayın yasa gereği hepsine muayene olmanız gerekiyor.

ENGELLİ RAPORU KAÇ GÜNDE VERİLİR?

Yukarda saydığımız işlemleri gerçekleştirdiğinizde sağlık raporu için başvurduğunuz hastane size “heyet” için gün verecek. Heyet günü heyete çıktığınızda size verilecek rapor oranı heyet kararıyla belirlenecek. Tekrardan toparlamak gerekirse.

1- Tüm branş doktorları dolaşılacak
2- Heyete çıkılacak

Heyete ne zaman çıkılacağı rapor için başvurduğunuz hastanenin yoğunluğuna göre değişiyor. Hasta yoğunluğu az olan küçük illerde bir hafta sonra heyete çıkıp rapor oranınızı öğrenip raporu alabildiğiniz gibi, hasta yoğunluğunun fazla olduğu büyük illerde bu süre 2-3 ayı bulabilmekte. Dolayısıyla engelli raporu şu günde çıkar diye net bir süre vermek pek mümkün değil.

Raporunuzu eğer kişisel müracaat şeklinde aldıysanız 2 nüsha şeklinde verilir. Bunun bir nüshası saklanmak üzere hastane arşivine kaldırır diğeri size verilir. Eğer rapor başvurusunu kurum sevki ile yaptıysanız bu sefer 3 nüsha şeklinde verilir bu nüshalardan biri hastanede kalır, diğeri sevki yapan kuruma gönderilir üçüncüsü ise size verilir.

ENGELLİ RAPORUNA NASIL İTİRAZ EDİLİR?

Ekli dosyayı görüntüle 7421

Engelli raporunuzu aldınız ancak raporda size verilen özür oranının düşük olduğuna inanıyor, size haksızlık edildiğini düşünüyorsanız size verilen sağlık kurulu raporuna itiraz edebilirsiniz.

Rapora bizzat kendiniz itiraz edeceğiniz gibi özürlü kişinin vasisi veya sizi sevk yoluyla rapor almaya gönderen kurum itiraz edebilir. Rapora itiraz etme yöntemi tam olarak şu şekilde işlemektedir. İtiraz edeceğiniz raporun aslı gibidir bir nüshasıyla bulunduğunuz ildeki “il sağlık müdürlüğüne” başvuruda bulunacaksınız. Başvuru üzerine müdürlük size bulunduğunuz il sınırları içinde başka bir sağlık kurulu vermeye yetkili hastaneye sevk eder, sevk edilen hastanenin verdiği rapor oranı itiraz ettiğiniz rapor oranıyla aynı ise oran olduğu gibi kabul edilir. Eğer iki hastanenin verdiği oran farklıysa örneğin ilk aldığınız rapor oranı %40 itiraz üzerine aldığınız rapor oranı %45 ise bu sefer sizi “hakem hastanesine” sevk ederler. Hakem hastanesi son ve nihai kararı belirler. Hakem hastanesinin nihai karar olduğundan hakem hastanesinin verdiği rapor oranına itiraz edilemez.
Ayrıca bakınız:> https://engelliler.gen.tr/f25/sagli...-yetkili-hastaneler-ve-hakem-hastaneler-1466/

ENGELLİ RAPOR ORANLARI NASIL BELİRLENİR?

Bir kişinin hangi oranda engelli olduğuna “özür oranları cetvelinde” sayılan / sıralanan hastalık / özür durumunda o hastalık ve özre ilişkin verilecek oranlar sıralanmıştır.
Örneğin: Şeker hastalığında (tip 1 tip 2 tip 3 ) xx, xxx oran verilir, işitme engelinde xx oran verilir, görme kaybında xx oran verilir şeklinde sıralanmıştır. Rapor oranını – oranlarını belirleyecek doktorlar için bağlayıcı olan “özür oranı cetvelidir” dolayısıyla Doktorlar özür oranı cetveli tablosunda sıralanan oranların dışına çıkamaz. Ancak eğer özür oranı cetvelinde kişideki hastalığın engel durumunun direk bir karşılığı yoksa bu sefer DR o hastalığın engel durumunun kişide bıraktığı genel etkiye, kişinin yaşam standartını ne kadar düşürdüğüne bakarak kendince bir oran belirler.

Başka bir deyişle doktorlar verilecek orana dair kişisel kanaatini ancak o oranın özür oranı cetvelinde direk bir karşılığı yoksa belirtebilir. Hangi hastalığa hangi oranda rapor verildiğini öğrenmek için bakınız:> https://engelliler.gen.tr/f25/sakatlik-orani-cetveli-8377/

BİRDEN FAZLA HASTALIK SAKATLIKTA RAPOR ORANI HESAPLAMASI

Kişide birden fazla sakatlık / hastalık varsa tüm haslıklar ve sakatlıklar için ayrı ayrı oran verilir. Örneğin Kalp hastalığı için %20 şeker hastalığı için %30 vb gibi (not yazılan hastalıklar ve zikredilen oranlar örnek olması açısından verilmiştir.) Ve tüm oranlar daha sonra engelliler arasında çok tartışılan “Balthazard” hesaplama yöntemi denen bir yöntemle hesaplanır. Bu hesaplama bilinen hesaplama yönteminden farklıdır.

Yine daha rahat anlaşılması için bir örnek verelim. Kalp için %20 işitme kaybı veya işitme engeli için %30 oranda rapor aldığınızda normal toplama hesaplamasına göre 20 + 30 = 50 ederken bu oran balthazard hesaplamasına göre 20 + 30 = 44 etmektedir.
Hesaplananın nasıl yapıldığına dair daha fazla bilgi ve hesaplama yapmak için bakınız:> Balthazard Hesaplama Programı & Sağlık Rapor Oranı Hesapla

RAPOR ALIRKEN MUTLAKA DİKKAT ETMENİZ GEREKEN HUSUSLAR

Arkadaşlar rapor alırken mümkünse raporun kullanım alanları kısmında yazan ve size bugün lazım olmasa da ilerde lazım olacak kullanım alanları kısımlarını doldurunuz. Biliyorsunuz sağlık kurulu raporu almak bir engelli için hayli zahmetli bir iş. Bu yüzden her seferinde tekrar tekrar rapor almak yerine bir kere aldığınız raporda kullanım alanlarını mümkün mertebe geniş tutunuz.

Örneğin raporda “tekerlekli sandalye kullanması uygundur” , “akülü sandalye kullanması uygundur” , “ÖTV indirimli araç alır” , “vergi indirimden faydalanır” şeklinde size ilerde lazım olacak alanların işaretlenmesini isteyiniz.

Bununla birlikte eğer ilerde aktif olarak çalışacak veya halen bir işyerinde çalışıyorsanız raporunuza sizin “çalıştırılacağınız ve çalıştırılamayacağınız” alanların neler olduğunun yazılmasını isteyiniz.

Ayrıca bakınız:> https://engelliler.gen.tr/f25/tum-h...ek-bir-saglik-raporu-almak-icin-dilekce-5148/
Sağlık raporları hakkında elimden geldiğince bilgim ölçüsünde bilgiler vermeye çalıştım. Benim gözümden kaçan sizin merak ettiğiniz sorular olursa konu altında yazın lütfen.
Hocam merhabalar kanser tedavisi nedeni ile%80raporum var, kemoterapi ilaçları kalpte ritim bozukluğu yapmış ilaç tedavisine başladık, rapora itiraz edeceğim onkoloji doktorum biz zaten yüzde 80veriyoruz pskoloji ve kalpten alabilirsin dedi, kalpten bu hastalıkla ne kadar alabiliriz

Hülya06bşü

Üye
Üye
Merhaba, yakın arkadaşım Reynaud Fenomeni hastası.. Trofik bozukluk yok. Yıllardır tedavisini görüyor. Dün sağlık kurumu muayenesinde Reynaud fenomeni için oran verilmeyeceği söylenmiş. Oysa Trofik bozukluğu olmayanlar için oran listesinde %20 . Arkadaşım henüz heyete girmedi, heyete girmeden hakkını arama şansı var mı ya da nasıl itiraz edebilir? Bunun için nasıl bir yol izlemeli? Reynaud hastası olup rapor alan varsa bize yardımcı olabilir mi?

meltem07

Üye
Üye
ama yeniden işlem.hakem hastane v.s v.s. bir sürü zaman.yaşlı bir insanı tekrar aynı işlemleri yaptırmak

cidden yazık.kimse kimsenin derdini bilmediği için anlamıyor
İtiraz ettiniz mi, sonuç ne oldu? babam için başvurmustum bizde %88 de kaldık, tekrardan da babami yormak istemedik

seyhan.73

Üye
Üye
Kesin birşey söylemek çok zor. ama ben olsam denerdim.
Hocam benim sol aykata polio sekeli. Heyete katildigimda otomatik arac surebilirsin dedi fakat ozel tertibata gerek yok dendi bu sekilde otv indiriminden yararlanabiliyor muyum sol ayakta sorun varsa ozel tertibatli arac surebilir ibaresi koymasi gerekmi yor mu. Tesekkurler

ahmet34

Üye
Üye
cogu hastahane cogu heyet cogu dr farklı farklı verebılıyor her sene raporu deneyın yukselten olur mıllet tıkır tıkır alıyor

Tekerlekli Sandalye