Engelli Raporu olan Memur malulen emekli edilebilir mi etik midir

gulsah.kilic1

Üye
Üye
Hastanede çalışan bir hemşire hanımın engelli raporu var Hastalığı psikolojik yine bilgi işlem de çalışan bir arkadaş beyin ameliyatı olmuş ve engelli raporu var çok rapor alıyorsunuz Diyerek bize bakanlıktan bir yazı geldi demiş kurumları ben yazıyı görmedim Net birşey şu an diyemiyorum Kurum bakanlığa yazı yazıyor ve malulen emekli edilmişler Kişi istemiyorsa sonuçta hastalık engelli yaptı onu zorla emekli edilebilir mi peki haklarımız ne olacak bu durumu yaşayan var mı? Ve bilgisi olsun engelli çalışanların cevap alabilirsem memnun olurum Daha önce de bir konuda cevap alamadım hepinize Saygılar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kişi istemedikle ne malulen nede başka statüde emekli edilebilir. Hukuki değil yani.

gulsah.kilic1

Üye
Üye
Halil bey cevabınız için teşekkür ederim Evet bence de hukuki değil bu konuda yeni bir şey öğrendim Çalıştığım kurumda mobing görüyorum Mobing için yalan söylenmiş gibi bana söylediği bir kişinin hala çalışıyor olduğunu öğrendim Benim de yüzde 40 engelli raporum var
Ben mobingde yaşayınca sıkıntılarım artıyor Ve eşim anjiyo oldu kalp hastası rapor kullandım Bundan nedense rahatsız olanlar var Yalanı hiç sevmem böylede bir yalan söylemişler öyle görünüyor çok saçma olabilsem kendim emekli olmak istiyorum Hayırlısı olsun

İsen Buga

Üye
Üye
yasal olarak demiyorum sadece bilgim var: yasayı ve mevzuatı araştırmadım..
Bilgi şu şekilde: bir yıl içerisinde aşırı rapor alan birine;
aşırı rapor sonucunda , iyileşmesi için ücretsiz izin verilir. Bir memuriyeti boyunca 18 ay ücretsiz izin yapabilir. Daha fazla olması durumunda rapor oranına müteakip emekli edilir yada memuriyetine son verilir.
Sizin dediğiniz gibi haksız durum oluşuyor ancak memuriyeti yerine getiremeyecek olup da sürekli izin alan kişi kurum işleyişine ters düşmekte;
Mevzuatı okumadığımı söyledim böyle bir durumda o görevlinin işine son verilmemesi için malulen emeklilik yoluna gidilir. Genel kanı bu yönde: değilse son çare olarak memuriyetine son verilir.

Mümkün mü? evet... Dolayısıyla hastalanmamaya dikkatli olmaya çalışmakta fayda var. İşini veya ruhi durumu engelliyorsa işi değiştirilir farklı işkollarına verilir. Memuriyetine farklı yollardan devam edilir. Araştırıp ben bu kolda çalışmak istiyorum diye dilekçe sunabilir. vazgeçtim o kolda çalışmak istiyorum yok olmadı şu kolda çalışmak istiyorum gibi neden olmamalı. Kesin ve net cevap olmalı.

Bizim dairede öyle durumda olup da amir korumasında olan birkaç kişi var. Emekliliği geldiğinde amir rica eder, emekli olur. Daha fazla koruyamaz çünkü... EYT ile işten yarısı çıkacak buna eminim.. O hemşirede EYT ile çıkarsa iyi olur yoksa sonu zor.

Tekerlekli Sandalye