Engelli sınavını merkezi yapmak bu kadar mı zor?

  • Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
Yıllardır, tam bir eziyet haline gelen uygulama, nedense bir türlü sonlandırılamamaktadır. Engelli adayları, ilana çıkan her bir kamu kurumuna başvurmak için ilden ile dolaşmaktadır. Bu sorunu çözmek için hem engelli adaylar hem de engelli bireyleri bünyesinde barındıran sivil toplum örgütleri tarafından, engelli alım sınavının merkezi olarak yapılması önerilmesine rağmen, bu öneri hala hayata geçirilmemiştir.

Engelli alım sınavının merkezi olarak yapılmasının önündeki en büyük engel olarak, böyle bir sınavı yapmanın zorluğu gösterilmekteydi.

Oysaki, 2010 yılı içinde MEB, hem kendi Bakanlık personeli için hem de Sağlık Bakanlığına alınacak engelli memurlar için iki ayrı büyük sınav yapmıştır. Bu durum, böyle sınav yapmanın çok zor olduğu yönündeki iddiaların doğru olmadığını göstermektedir.

Böyle bir sınavı yapmak mümkün olduğuna göre, engelli adayları, A belediyesinin veya B üniversitesinin engelli personel, personel alımı peşinde koşturmamak gerekmektedir. Şayet, engelli alım sınavı merkezi yapılansın önerisi 2010 yılı başında hayata geçirilmiş olsaydı, MEB'in ilk yaptığı sınav sonuçları esas alınır ve engelli adayları il il dolaşmaktan kurtulurdu.

Bu konuda daha fazla geç kalınmamalıdır.

Memurlar.Net
 
Üst