engelli tayin isteme hakkı ile ilgili

Kontes30.

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar. Engelli tayin isteme hakkıyla ilgili bilgisi olan var mı? İstediğin yere tayin isteyebiliyor musun, bunun koşulları var mı, engelli tayin isteme ile sağlık mazereti ayrı şey mi? Yani engelli tayin isteme hakkı için illada istediği yerde tedavi olma mazereti şartı yok dimi? Beni bu konuda aydınlatırsanız memnun olurum

SM-N920C cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Merhaba,
(Tüm Bakanlıklar hakkında bilgi yok ama: ) Evet istediğiniz il ve ilçeye tayin isteyebiliyorsunuz,
Koşulları çalıştığınız kuruma göre ve engelli olarak atanmanıza göre değişiyor,
Sağlık mazereti farklı bir tayin gerekçesi,
Engelli Tayini için illa ''tedavi olma mazereti'' şartı yok.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Merhaba,
Durumunuz hakkında bilgi verirseniz cevaplamaya çalışırım.

gfaruker

Üye
Üye
2013 yılında içişleri bakanlığına kilise atandım 4 ay sonra kendi imkanlarımla kurum içi atamayla gaziantep e tayin oldum engelli Memurlara verilen bir defaya mahsus tayin hakkı benden sonra çıktı aynı yılın aralık ayında gaziantepte bulunan şehitkamil devlet hastanesine kendi isteğimle geçici görevle çalışmaya başladım 5 yıldır geçici görevle çalışıyorum hala bu sürede kadromun buraya alınması için müracaat ettim ama her defasında reddedildi gerekçeleri kamu hastaneleri kurumu kurumlar arası tayin kura usulü ile yapılır diye şart varmış 5 yıldır kurada açılmıyor bu konuyu kamu denetçiliği kurumuna başvurdum beni haklı buldular sağlık bakanlığına benim lehime karar yazdılar bunuda kabul etmeďiler kamu denetçiliği beni yönlendirmesiyle idari dava açtım sonuç ne olur acaba bide kurumum muvaffak veriyor zaten

SM-G610F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Engellilere Pozitif Ayrımcılık Anayasa girmiş bir kavram zaten.
Uygulamada birlik olmadığı için kurumlarda farklılık oluşabiliyor.
Sizin lehinize olacaktır bence sonuç.

hünkar

Üye
Üye
Merhaba ben 4 yıldır kamu kurumunda görev yapıyorum memuriyete Kpss ile girdim ve sonradan engelli oldum 1 yıl zorunlu hizmetim var ben bir defaya mahsus tayin hakkından yararlanabilir miyim kurumdan bana engelli olarak memuriyete başlamak gerektiğini söyledi sonradan engelli olan biri tayin hakkından yararlanabilir mi buna ilişkin bir yönetmelik vs.bir kaynak emsal karar var mı bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi

gülümse_hayata

Üye
Üye
Eşinin, çocuklarının, annesinin, babasının veya kardeşlerinden birinin ağır engelli olduğunu belgelendirenler, engelli yakınının ikamet ettiği yere, kendisinin engelli olması halinde talep ettiği yere ataması yapılır."

1655 Sayılı Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik?in Ek 3. Maddesi?nin 1. Fıkrasında; ?Bu kapsamdaki talepler bu Yönetmelikte yer alan kısıtlayıcı hükümlere tabi olmaksızın? şeklindeki ifade ile bu yönetmelikte tayinler konusundaki, zorunlu hizmet, adaylık vb. kısıtlamalara tabi olmadan gerçekleştirileceği açıkça vurgulanmıştır.

hünkar

Üye
Üye
Bilginiz için teşekkür ederim ancak bana kurumdan tayin konusunda engelli olarak ise başlamam gerektigini sonradan engelli olan memurun bu haktan yararlanamayacagini söylediler

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=20345]hünkar[/MENTION]

Size bir kaç soru cevap şeklinde açıklama yapayım ancak şunuda ekleyim araştırmam neticesinde tayin hakkı istemeden önce göreve başlamış olmanız gerektiği bilgisinede ulaştığımı söylemeliyim.

Soru: Engel Durumuna Bağlı Yer Değişikliği talebinde bulunabilmek için herhangi bir süre kurumumda çalışmam gerekiyor mu?

Cevap: Hayır, 1655 Sayılı Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik?in Ek 3. Maddesi?nin 1. Fıkrasında; ?Bu kapsamdaki talepler bu Yönetmelikte yer alan kısıtlayıcı hükümlere tabi olmaksızın? şeklindeki ifade ile bu yönetmelikte tayinler konusundaki, zorunlu hizmet, adaylık vb. kısıtlamalara tabi olmadan gerçekleştirileceği açıkça vurgulanmıştır.

Soru: Talep dilekçemi verdikten sonra ne kadar süre içerisinde gerçekleşir?

Cevap: Kurumunuzun teşkilat yapısına ve çalışma mentalitesine bağlı olarak 15 gün ile 2 ay arasında onay alırsınız. Bazı kurumlar bu kapsamdaki tayin taleplerini yılın belli dönemlerinde yapmaktadır. Örneğin MEB Engelli öğretmen tayinlerini şubat ve yaz döneminde yapmaktadır.

Soru: Kuruma dilekçemi sundum fakat; kurumum belli süre çalışmam gerektiği, aday memur olduğum, yerime bakacak personel bulunmadığı vs. vs. şeklindeki gerekçelerle dilekçeme olumsuz cevap verdi, bu durumda ne yapabilirim?

Cevap: Engel Durumuna Bağlı Değişiklik taleplerinde 1655 Sayılı Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik?in Ek 3.Maddesi?nin 1. Fıkrasında; ?Bu kapsamdaki talepler bu Yönetmelikte yer alan kısıtlayıcı hükümlere tabi olmaksızın? şeklindeki ifade ile bu yönetmelikte tayinler konusundaki, zorunlu hizmet, adaylık vb. kısıtlamalara tabi olmadan gerçekleştirileceği açıkça vurgulanmıştır. Burdan da anlaşılacağı üzere adaylık, zorunlu hizmet vs. gerekçelerle ?Engel Durumuna Bağlı Yer Değişikliği? talebi geri çevrilemez. Geri çevrilmesi durumunda idari yargı kanalları aracılığıyla hak talebinde bulunabilirsiniz. Şu ana kadar bu hususta idari yargıya taşınan tüm davalar personel lehine sonuçlanmıştır. (Disiplin soruşturması vs. gibi durumlar hariç)

hünkar

Üye
Üye
Sonradan engelli olan memur tayini ile ilgili emsal karar var mı acaba

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sonradan engelli olan memurun tayin hakkı ile alakalı emsal karar bulamasamda aşağıdaki bilgiler sonradan engelli olunsada tayin hakkınızı kullanabileceğinizi göstermektedir.
Yine yukarıda dediğim gibi göreve başladıktan hemen sonra dilekçe verebiliyorsunuz.
Engelli bireylerin doğuştan/sonradan, işe girerken/işe girdikten sonra engelli olmaları ile ilgili olarak hakların kullanımında bir ayrım yoktur. BM Engelli Hakları Sözleşmesi, Anayasa, 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun, EKPSS Yönetmeliği ve Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Raporları Hakkında Yönetmelik ve diğer mevzuatda bu ayrıma dair hiçbir işaret yoktur.

5510 sayılı Yasanın Geçici 4. maddesinde yer alır. Buradan da anlaşılacağı üzere; işe girdikten sonra engell hale gelenler tıpkı EKPSS ile atanan memur ya da işe girerken engelli olan memur gibi erken emeklilik dahil her hakkı kullanabilmektedir.

hünkar

Üye
Üye
Bilgileriniz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim

Tekerlekli Sandalye