Engelli Vatandaşlara Yapılan Yardımlar

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
12987666.jpg

Devlet şefkati..

Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan, yardıma muhtaç ve engelli vatandaşlara özel ilgi gösterirken, onlara Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla maddi-manevi destek verdi, “İşte devlet şefkati bu” dedirtti.

VALİ Yılmaz Arslan, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Süleyman Sayan’la birlikte önce kas erimesi nedeniyle yürümekte güçlük çeken ve herhangi bir gelir kaynağı olmayan Raşit Karabulut’a konuk oldu. 2. Gündoğan Mahallesi Tuzla Sokak’ta kalorifercilik yapan ablasının yanında yaşayan engelli genci evinde ziyaret eden Arslan, sohbet etti, sorunları dinledi. Vali Arslan, Karabulut’a elektrikli bisiklet ve yatak hediye etti.

Havva’yı da sevindirdi;

Arslan, kas hastası Karabulut’un ardından ’spastik serebral’ rahatsızlığı olan ve ailesinin herhangi bir gelir kaynağı bulunmayan 12 yaşındaki Havva Koç’u ziyaret etti. Ali Hikmet Paşa Mahallesi Tepe Sokak’ta oturan Koç Ailesi’ne konuk olan ve Fatma-Nihat Koç çiftiyle görüşen Vali Arslan, Havva’nın hastalığı hakkında bilgi aldı. Küçük kıza ortopedik tekerlekli sandalye hediye eden Arslan, işsiz olduğunu belirten baba Koç’a da yardım sözü verdi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin büyük ve güçlü bir devlet olduğunu vurgulayan Vali Arslan, “Yoksul ve yardıma muhtaç kişi ve ailelere yardım edecek gücümüz ve imkanımız var. Balıkesir’de de sosyal devlet ilkesinin en güzel örneklerini veriyoruz. Yardımlarımız sürecek” dedi.

F

Fırtına

Guest
Ümraniye’de Engeller Bir Bir Aşılıyor

Çeşitli vesilelilerle sosyal yardımlarını sürdüren Ümraniye Belediyesi, engelli vatandaşlara yönelik destek ve yardımlarına da devam ediyor. Kısa bir süre önce dört engelli vatandaşı evlerinde ziyaret ederek akülü engelli aracı hediye eden Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, bu kez de Ümraniyeli 6 engelli vatandaşı evlerinde ziyaret etti. Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Serap Eşit Elveren ve Ümraniye Belediyesi Sosyal İşler Müdürü Hakan Karataş da ziyarette hazır bulundu.

ÇOCUKLARA ÖZEL TERTİBATLI TEKERLEKLİ SANDALYE

Başkan Hasan Can'ın ilk günkü durağı Ümraniyeli üç engelli çocuğun evi oldu. İstiklal, Elmalıkent ve Dumlupınar mahallerinde ikamet eden çocukları evlerinde ziyaret eden Başkan Hasan Can, çocuklara beraberinde getirdiği özel tertibatlı tekerlekli sandalye hediye etti. Onlarla ayrı ayrı ilgilenip sohbet eden Başkan Hasan Can, Ümraniye Belediyesi olarak her zaman yanlarında olduklarını belirtti.

ARTIK ENGELSİZ ÇALIŞACAKLAR!

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can'ın ikinci durağı ise, çalışan üç engelli vatandaşın evi oldu. Onları Cemil Meriç, Altınşehir ve Madenler mahallelerindeki evlerinde ziyaret eden Başkan Hasan Can, hayırsever vatandaşlar tarafından yurtdışından gönderilen üç adet akülü motosikleti kendilerine teslim etti. İşlerini bu araçlarla daha kolay yapabileceklerini söyleyen engelli vatandaşlar, mutluluklarını dile getirerek, katkılarından dolayı Başkan Hasan Can'a teşekkür ettiler.

BAŞKAN Hasan Can 'ENGELLERİ KALDIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ'

Bugüne kadar her fırsatta, Ümraniye'de yaşayan engelli vatandaşlara, imkânlar ölçüsünde destek olduklarını ifade den Başkan Hasan Can, 'kardeşlerimize verdiğimiz destek artarak devam edecek' dedi. Ümraniye Belediyesi'nin engellilere yönelik hizmetlerine değinen Başkan Hasan Can, üç adet asansörlü özel engelli aracının 24 saat hizmet verdiğini söyledi. Başkan Hasan Can, tekerlekli sandalye, akülü engelli aracı ve bu noktadaki diğer hizmetlerin aynı hassasiyetle sürdürüleceğinin de altını çizdi.

F

Fırtına

Guest
700 engelliye tekerlekli sandalye

Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Erzurum Şubesi, 14 yıl içerisinde 700 engelli vatandaşı tekerlekli sandalyeye kavuşturdu. Şube Başkanı Sadullah Efe, “Bir insan için el ve ayak ne ise, bir engelli için de tekerlekli sandalye o anlama geliyor.” dedi.

Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Erzurum Şubesi’nin engellilere yönelik yardımcı araç ve gereç seferberliği sürüyor. 1997 yılından bu yana Erzurum’daki engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye dağıtımı yapan Sakatlar Derneği Erzurum Şubesi, 700 engelliye adeta kol ve bacak oldu. Şube Başkanı Sadullah Efe, bugüne kadar 10’u akülü olmak üzere engelli vatandaşlara tam 700 tekerlekli sandalye dağıttıklarını belirterek, “Bizim yaptığımız araştırma ve gelen talepler doğrultusunda tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyan engelli kardeşlerimizin imdadına koşmaya devam ediyoruz.” diye konuştu. Sağlam bir insan için el ve ayak ne ise, bir engelli için yardımcı araç ve gereçlerin de aynı anlamı taşıdığını vurgulayan Başkan Sadullah Efe, bu önemin farkında bir dernek olarak, imkanlar dahilinde tüm engellilerin yanında olduklarını söyledi.

Erzurum’da merkez başta olmak üzere, ilçeler ve köyleri karış karış araştırdıklarını ve tekerlekli sandalye satın alamayacak durumda olan engellileri tespit ettiklerini dile getiren Başkan Efe, söz konusu engellileri yaşadıkları ortamda ziyaret ederek, tekerlekli sandalye hediye ettiklerini dile getirdi.

EFE’DEN ÇAĞRI; SANDALYEYE İHTİYAÇ DUYANLARA YARDIMA HAZIRIZ

Sandalye dağıtımlarını bazen toplu, bazen de bireysel anlamda gerçekleştirdiklerini vurgulayan Türkiye Sakatlar Derneği Erzurum Şube Başkanı Sadullah Efe, “Bir engelli derneği üyelerine ya da engellilere elini uzatabiliyorsa, onların yaşama tutunmalarına yardımcı olabiliyorsa, amacına ulaşmış demektir. Bizler bu bağlamda yıllardır tüm imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız. Genel merkezimizin ve bizlerin de Erzurum’da aldığımız destek nispetinde tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyan engelli kardeşlerimize ulaşmaya ve onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Öte yandan yürüyemeyecek durumda olan ve tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyan engellilere çağrıda bulunan Sadullah Efe, şunları söyledi: “Biz her fırsatta tespit maksatlı tarama çalışmaları yapıyoruz. Ancak gözümüzden kaçmış olabilir. Tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyan engelli kardeşlerimiz, duydukları bu ihtiyacın giderilmesi noktasında bizimle mutlaka irtibata geçsinler. Kendilerine elimizden gelen her türlü yardımı yapmaya hazırız. Bunun bilinmesini istiyoruz.”

F

Fırtına

Guest
Güce Kaymakamlığı işitme engelli vatandaşa işitme cihazı aldı

Güce Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın (SYDV) engelli vatandaşların topluma uyumunu kolaylaştıracak her türlü araç gereç ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik yürüttüğü yardım kapsamında, ilçeye bağlı Kuluncak köyünde yaşayan yardıma muhtaç işitme engelli Reşat Hoçur'a işitme cihazı yardımında bulundu.

Hoçur, işitme cihazı sayesinde artık daha iyi işittiğini ifade ederek, "Kaymakam Musa Evin ile SYDV yetkililerine teşekkür ediyorum" dedi.

F

Fırtına

Guest
LTB’den Özgür Fidan’a laptop

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ihtiyaçlı ve yardıma muhtaç kişilerin yanında olmaya devam ediyor. LTB Sosyal İşler Komitesi Başkanı Tülay Umut’un cam kemik hastası Özgür Fidan’a yardımları sürüyor.

LTB Sosyal İşler Komitesi Başkanı Tülay Umut, Baba Bilgisayar ve Kredo Muhasebe Bürosu’nun katkıları ile Özgür Fidan’a laptop hediye etti. Umut’a ziyaretinde LTB Halkla İlişkiler personeli de eşlik etti.

Sosyal İşler Komitesi Başkanı Tülay Umut, LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın engelli vatandaşlarımıza büyük önem verdiğini belirterek, LTB’nin engellilere desteğinin süreceğini söyledi. Baba Bilgisayar ve Kredo Muhasebe Bürosu yetkililerine katkılarından dolayı da teşekkür eden Umut, bu tür yardımların diğer kurum ve kuruluşlara da örnek olması temenlisinde bulundu.

Özgür Fidan’da LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları ile Meclis üyelerine teşekkür ederek, hastalığı nedeni ile sokağa çıkamadığını bu yüzden laptop gibi bir hediyenin kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.

F

Fırtına

Guest
Bozüyük'te ihtiyaç sahiplerine yardım

Bozüyük Kaymakamı Oktay Kaya, ihtiyaç sahibi olup vakıflara ulaşamayan kişilerin bildirilmesinin herkesin vicdani bir sorumluluğu olduğunu bildirdi.

Kaymakam Kaya, yaptığı yazılı açıklamada, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın (SYDV) fakru zaruret içerisinde ve muhtaç durumda bulunan vatandaşlar ile bazı sebeplerle Türkiye'ye gelmiş kişilere yardım etme, sosyal adaleti pekiştirici tedbirler alarak gelir dağılımının adilane bir şekilde tevzi edilmesini sağlama, sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik etmek amacıyla hizmet verdiğini belirtti.

Vakfın muhtaç ve özürlü vatandaşların yakacak, yiyecek, giyecek, eşya ve tedavi giderleri ile fonksiyon kazandırıcı, ortopedik ve diğer yardımcı araç ve gereç ihtiyaçlarını, maddi yardım ve eğitim ihtiyaçlarını karşıladığını ifade eden Kaya, şunları kaydetti;

"Doğal afetlerde zarara uğrayan, mahsur kalan vatandaşlarımıza yardım eli uzatılmaktadır. SYDV'na ait aşevimizde yine yardıma muhtaç yaşlı, kimsesiz, özürlü, evlerinde sıcak yemek pişmeyen ailelerimize yönelik sıcak yemek dağıtımı yapılmaktadır. Nüfusun en muhtaç kesimine dahil olan ailelerin çocuklarının temel eğitim hizmetlerine tam olarak erişimini hedef alan şartlı nakit transferi kapsamında karşılıksız, çocuklarını düzenli olarak okula göndermeleri şartıyla her ay eğitim yardımı, okul çağı öncesi çocuklarının da düzenli sağlık kontrollerini yaptırmaları şartıyla her ay sağlık yardımı yapılmaktadır. Gelir getirici projeler kapsamında, yoksul birey ya da hanelerin kendi geçimlerini sağlayacak işleri kurmaları, gelir elde etmeleri ve başlattıkları çalışmaları uzun süre devam ettirebilmeleri amacıyla proje desteği sağlanmaktadır."

2010 yılı içerisinde kent merkezi ve köylerdeki yardıma muhtaç 2 bin 731 kişiye 324 bin 95 lira nakdi yardımın yapıldığını hatırlatan Kaymakam Oktay Kaya, şu bilgiyi verdi;

"2010 yılı içinde toplam 751 bin 500 lira harcanmıştır. İhtiyaç sahibi 720 aileye 900 ton kömür yardımı yapılmıştır. Eğitim yardımı kapsamında, bin 117 öğrenciye 113 bin 499 lira eğitim yardımı ve ekonomik durumu diğerlerine göre daha kötü olan 150 öğrenciye okul kıyafeti ihtiyacı karşılanmıştır. Şartlı nakit transferi kapsamında, ekonomik durumları zayıf olmasından dolayı çocuklarını okula göndermekte zorlanan 200 ilk ve orta öğretim okulu öğrencisine 32 bin 165 lira anneleri adına açılan hesaplara yatırılmıştır. Her hangi bir sosyal güvencesi olmayan yeşil kartlı 18 kişiye 5 bin 15 liralık sağlık yardımı, 2 kişiye işitme cihazı ve bir kişiye düzenli olarak kullanması gereken medikal ürün karşılanmıştır. Şartlı sağlık yardımı kapsamında 0-6 yaş grubundaki 14 kişi için 2 bin 720 lira anneler adına açılan hesaplara yatırılmıştır.

Bir kişiye 4 bin lira barınma, yangında zarar gören 3 aileye acil destek kapsamında 2 bin lira yardım verilmiştir. Aşevinden 113 kişiye 2 öğün sıcak yemek çıkarılmaktadır. Aşevine 2010 yılında 133 bin 208 lira harcama yapılmakla beraber, hayırsever vatandaşların kurban bağışı ve ayni bağışları da kabul edilmiştir. İhtiyaç sahibi olan ama vakıflara ulaşamayan kişilerin bizlere iletilmesi hepimizin vicdani bir sorumluluğudur. Kendisine ulaşılamayan hiçbir yoksul vatandaşımız kalmamalıdır. SYDV kuruluşundan bu yana olduğu gibi bundan sonra da ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yardımlarına devam ederek devletimizin şefkat eli olmaya devam edecektir."

F

Fırtına

Guest
Bitlis'in Mutki İlçe Kaymakamlığı, engelli bir kıza akülü araba hediye etti

17788.jpg

Kavakbaşı Beldesinde yaşayan ve 5 yaşında geçirmiş olduğu hastalıktan dolayı belden aşağı felç olan 6'ıncı sınıf öğrencisine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğü'nce alınan akülü araç verildi. Kaymakam Musa Sarı'nın da katıldığı bir törenle akülü aracına kavuşan ve isminin verilmesini istemeyen kız öğrenci, gerek özel yaşantısında olsun gerek okul hayatında olsun çok sıkıntılar çektiğini ve kendisine yapılan bu yardımdan dolayı çok mutlu olduğunu belirtti.

İlçe Kaymakamı Musa Sarı ise bir öğrencinin sevincini, mutluluğunu ve okuma azmini artırarak az da olsa ihtiyaçlarını karşılamış olmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade etti. Kaymakam Sarı, "Ne mutlu bize, onun bu gülen yüzünü görmek, mutluluğunu paylaşmak bizi de memnun etti. Anne ve babası da buradayken ilköğrenimini tamamladıktan sonra kızımızı liseye göndermeleri için de sözünü almış bulunmaktayız. Biz de elimizden gelen yardımı esirgemeyeceğiz" şeklinde konuştu.

F

Fırtına

Guest
Engellilere tekerlekli sandalye dağıtıldı

Tunceli Valisi Mustafa Taşkesen, engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye dağıttı.

Tunceli Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile Omurilik Felçliler Derneği tarafından ortaklaşa alınan 10 tekerlekli sandalye, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde düzenlenen programda, Vali Taşkesen tarafından sahiplerine teslim edildi.

Vali Taşkesen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Valilik olarak yaşlı, engelli ve yardıma muhtaç vatandaşlara her türlü yardımların aralıksız devam ettiğini söyledi.

Bu tür yardımların ihtiyaç sahiplerinin yaşamlarını kolaylaştırdığı gibi evlerinden sokağa çıkmalarına da vesile olacağını dile getiren Vali Taşkesen, "Bugün temin edilen 10 tekerlekli sandalyeyi engellilerimize vererek çevrelerindeki engelleri aşmalarına bir nebze katkı sunduk" dedi.

F

Fırtına

Guest
Engelli ana sınıfı öğrencisine tekerlekli sandalye hediye edildi

Muş'ta engelli ana sınıfı öğrencisine tekerlekli sandalye hediye edildi.

Vali Adil Yazar İlköğretim Okulu ana sınıfı öğrencilerinden bedensel engelli Muhammed Sabır Korkmaz'a, Bedensel Engelliler Derneği Genel Merkezince gönderilen tekerlekli sandalye, Vali Yardımcısı Okan Leblebiciler tarafından verildi.

Muş Vali Yardımcısı Leblebiciler, Korkmaz'ın, hediye edilen tekerlekli sandalyeyle artık okul ve ev arasındaki ulaşım sorununun çözüldüğünü belirtti.

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Günay Ergün de engelli öğrencilerin eğitime kavuşturulması için gereken her tülü çabanın sarf edildiğini söyledi.

F

Fırtına

Guest
Plastik kapakları çare oluyor

Bakırköy Belediyesi bir kampanya başlatarak ilçede başta okullar olmak üzere Bakırköylülerden plastik kapak toplayacak ve elde edilecek gelirle de Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin belirleyeceği engellilere vücut ölçülerine göre tekerlekli sandalye alacak.

Sosyal sorumluluğu paylaşmak amacıyla Bakırköy’de okullarda ve halk nezdinde plastik kapak kampanyası başlattıklarını belirten Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, ”Bakırköylü yurttaşlarımızın engelliler konusunda hassasiyeti oldukça fazla.. Biz de bu hassasiyet doğrultusunda Bakırköy genelinde okulları da içine alacak şekilde plastik kapak kampanyası başlattık. Belediyemiz Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından yürütülecek kampanya ile gönüllü firma tarafından ücretsiz toplanacak plastik kapaklar satılacak ve elde edilecek gelirle de Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin belirleyeceği engelli kardeşlerimize tekerlekli sandalye alınacak. Tekerlekli sandalyeler her engelli kardeşimiz için özel olacak. Vücut ölçülerine göre tekerlekli sandalye alınacak. Bir yıl sürecek kampanya sonunda en az 50 engelli kardeşimizi sevindireceğimizi umuyorum.” dedi.

Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen topladıkları plastik kapakları vermek isteyen yurttaşların ve okul yönetimlerinin Bakırköy Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün 414 96 44 ve toplayıcı firmanın 571 51 12 numaralı telefonlarını arayabileceklerini de sözlerine ekledi.

F

Fırtına

Guest
Belediyeden engelli kıza akülü araba hediye edildi

298567.jpg

Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, belinden aşağısı felçli olan bir genç kıza akülü özürlü aracı alarak teslim etti.

Başkanlık makamında aracını alan Necla Ateşcan, Başkan Aksoy’a teşekkür etti, araç sayesinde hayata daha sıkı sarılacağını söyledi. Belinden aşağısı tutmayan Necla Ateşcan, evinde adeta hapis hayatı yaşıyordu. Durumun kendisine yansıtılmasından sonra talimat veren Başkan Aksoy, akülü aracı belediye binasında bizzat kendi eliyle teslim etti.

F

Fırtına

Guest
Emekliler Derneği’nin tekerlekli sandalye yardımı sürüyor

TÜRKİYE Emekliler Derneği (TÜED)’in mağdur durumda olan üyelerine yönelik olarak başlattıkları tekerlekli sandalye dağıtımı devam ediyor.

Yaşları ve rahatsızlıkları sebebiyle yaşamlarını yürüme engelli olarak sürdürmek zorunda kalan ve imkanları olmadığı için engelli sandalyesi alamayan TÜED üyelerinin yardımına koşan Tarsus şubesi, hizmet yarışında hız kesmiyor..

Bu kapsamda TÜED Tarsus Şube Başkanı – Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Kurnaz’ın girişimleri doğrultusunda, dernek yöneticileri mağdur vatandaşlara tekerlekli sandalyelerini teslim ettiler.

Tarsus Akşemsettin Mahallesi'nde ikamet eden dernek üyelerinden Mesut Kış'ın yürüme engelli muhterem eşi Hamide Kış'a da tekerlekli sandalye yardımında bulunan şube yönetim kurulu, “Üyelerimizin ve onların ailelerinin yüzlerini bir nebze de olsa güldürebilirsek, yaralarına bir merhem sürebilirsek, ne mutlu bize” diyerek, başlattıkları Engelleri Kaldırma Hizmeti'nin süreceğini ifade ettiler.

Tarsus Girne Mahallesi'nde ikamet eden Ali Eskiyörük'ün mağduriyetini gideren Şube Yönetim Kurulu, “Her zaman yanındayız, her zaman destek olmaya devam edeceğiz. Sizlere hizmet sunmak bizim görevimizdir” dedi.

Ramazan Yeşil'in engelli kızı Selma Yeşil'e tekerlekli sandalye yardımı yapılarak, engelleri kısmen de olsa kaldırıldı.

F

Fırtına

Guest
Engellileri hayata bağlayan katkı.!

İskenderun’a bağlı Kurtbağı köyünde ikamet eden Reşit Öztürk adlı vatandaşın kızı, doğuştan bedensel engelli 25 yaşındaki Senem Öztürk ile Pınarbaşı Mahallesi’nde ikamet eden ve Gazi İlköğretim Okulu’nda eğitim gören Melih Şimşek’e İskenderun Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından akülü engelli aracı alındı.

4.080 TL bütçe kullanılarak satın alınan akülü engelli aracı, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su ve İskenderun Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü İbrahim Yıldırım tarafından, Senem Öztürk ve Melih Şimşek’e Kaymakamlık binası önünde teslim edildi. Kendilerine karşı gösterilen ilgi ve alakadan dolayı çok mutlu olduklarını dile getiren Senem Öztürk ve Melih Şimşek, akülü engelli aracı ile daha rahat hareket edebilme kabiliyetini edinebileceklerini ve bu konuda kendilerine uzatılan yardım elinden dolayı çok sevindiklerini belirterek, İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su ve Yıldırım’a teşekkür ettiler.

F

Fırtına

Guest
çelikhan ilçesinde engellilere yardım yapıldı

Adıyaman'ın Çelikhan ilçesinde 24 engelliye yardım yapıldı. 10 engelliye dizüstü bilgisayar, 14 engelliye ise yatak verildi. Çelikhan Kaymakamlığı Engelli Koordinasyon birimi tarafından engellilere verilmek üzere alınan 30 bin TL'lik laptop ve yatak, engelli vatandaşlara teslim edildi.

Çelikhan Lisesinde düzenlenen törende İlçe Kaymakamı Murat Uz, Cumhuriyet Savcısı Recep Erdin, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aktürk, Çelikhan Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Aile Hekimi Veli Serkan Yüce, Adıyaman Engelliler Platform yetkilileri, Çelikhan Engelliler Dernek Başkanı Abüzer Ayaz ve engelli aileleri katıldı.

Kaymakam Murat Uz, "Çelikhan da engelli bireylere yönelik hizmetlerin düzenli, hızlı, etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesini sağlamaktır. İlçemizde bakım ve korunmaya ihtiyacı olan özürlülerin özel ihtiyaçlarını karşılayarak yaşam kalitelerini yükseltmek amacımızdır emeği geçen herkese teşekkür ederim" dedi.

KA-EA-Y

F

Fırtına

Guest
Özürlü çocuk kaynar su ile öldü, kalan iki kardeşe devlet sahip çıktı

7 yaşındaki zihinsel engelli çocuk, üzerine kaynar su dökülmesi sonucu ölürken, aynı evdeki diğer 2 özürlü kardeş ise Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından bakım altına alındı. Olay, Doğanşehir'in Kurucuova kasabasının Kölükkaya mahallesinde meydana geldi. M.S. adlı 7 yaşındaki özürlü çocuk, evde oynarken, sobanın üzerindeki kaynar su üzerine döküldü.

Çocuk, olay yerinde hayatını kaybetti. Jandarma ekiplerince evde inceleme yapılırken, aynı evde bulunan zihinsel özürlü Y.S. (18) ile E.S. (23), Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce alınarak, Malatya merkezde faaliyet gösteren özel bir bakım merkezine yerleştirildi. Başlatılan soruşturma devam ediyor.

iha

F

Fırtına

Guest
Aslan Kardeşlerden engelliye araç hediye edildi

200420110203206163571.jpg

Avsallarda faaliyet gösteren Aslan Kardeşler Ltd. Şti. engelli öğrenciye akülü aracı hediye etti.

Avsallar Alaeddin Keykubat İlköğretim Okulu 3/A sınıfında okuyan yürüme engelli Hatice Karagüle’ye, Aslan Kardeşler tarafından şarjlı tekerlekli sandalye hediye edildi. Okulda yapılan bir törenle Aslan Kardeşler adına Burçin Aslan, aracı öğrenciye teslim etti. Burçin Aslan, Sınıf öğretmeni Fatma Göksun aracılığıyla engelli öğrencimizi tanıdık. Aslan Kardeşler olarak bu aracı öğrencinin yaşamını kolaylaştırsın diye aldık dedi.

Engelli öğrenci Hatice Karagül’ün annesi Ayşegül Karagül, aracı teslim alırken duygulanarak, Hepimiz her an engelli olabiliriz, bunu hep aklımızdan çıkarmamalıyız. Kızımın hayatını bir nebzede olsa kolaylaştıracak bu aracı hediye eden Aslan Kardeşlere teşekkür ediyoruz diye konuştu.

Okul Müdürü Nihat Altıntepe, konuşmasında şunları söyledi;

Engelli öğrencimiz Hatice’nin sınıf öğretmeni Fatma Göksun’un görüşmeleriyle gerçekleşen bu yardım hepimizi duygulandırdı. Engelliler sadece ailelerinin sorunu değil, tüm herkesin sorunudur. Bunu bu şekilde kabullenip, engelli vatandaşlara yardım elini uzatmalıyız. Umarım Aslan Kardeşler’in engelli öğrencimize yaptığı destek diğer yardım severlere örnek olur. Kendilerine okulum ve öğrencim adına teşekkür ediyorum.

F

Fırtına

Guest
39 engelli tekerlekli sandalyeye kavuştu

Denizli Belediyesi, hayatlarını kolaylaştırmak ve destek olmak için 39 engelliye, sekizi akülü olmak üzere 39 tekerlekli sandalye hediye etti.

AK Partili Başkan Osman Zolan, sosyal belediyecilik anlayışla engellilerin ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştığını belirtti, “İstiyoruz ki, önlerinde engeller olmasın. Bugüne kadar yüzlerce akülü ve tekerlekli sandalye, baston dağıttık. Sosyal ve kültürel anlamda ihtiyaçlarını da giderdik. Onların her zaman yanlarındayız. Benzer katkılarımız devam edecek” dedi.

F

Fırtına

Guest
Ayvalık ülkü ocaklarından mavi kapak kampanyası.!

Ayvalık Ülkü Ocakları'ndan anlamlı kampanya..

Ayvalık Ülkü Ocakları tarafından başlatılan Mavi Kapak Kampanyası ile Toplanacak Kapaklar, 250 kg olduğu zaman Ege Üniversitesi'ne Teslim edilip, Bunun karşılığında ihtiyaç sahibi bir engelli vatandaşa verilmek üzere Tekerlekli Sandalye Alınacak.

Elektronik Haber Ajansı (e-ha) muhabirinin edindiği bilgiye göre, Ayvalık Ülkü Ocaklarının Mavi Kapak Kampanyasına ilişkin yaptığı duyuru şöyle; "Ayvalık ülkü ocakları olarak engelli vatandaşlarımıza bir nebze olsun katkıda bulunmak amacıyla mavi kapak kampanyasını başlatmış bulunmaktayız.

Ayvalık ilçesinde bulunduğunuz her yerde yolda yürürken, işe giderken, eve giderken toplayabildiğiniz tüm her çeşit kapakları biriktirip akabinde ayvalık ülkü ocakları binasına gelip teslim etmeniz demek sizlerinde engelli vatandaşlarımıza destek vermiş olmanız demektir. Ayvalık ülkü ocakları olarak ocak içerisinde görevlendirdiğimiz arkadaşlarımız tüm işyerlerine, evleri ziyaret edip hem kampanya hakkında bilgilendirip hem de kampanyamıza destek vermeleri hakkında ön bilgilerde bulunacaklar.

Ayvalık ülkü ocaklarının başlatmış olduğu kampanyamıza her yerden desteklerinizi bekliyor olup, toplanan kapaklar 250 kg olduğu zaman ege üniversitesine teslim edilip, bir adet tekerlekli sandalye ihtiyacı olan vatandaşlarımıza teslim edilecektir.

Başta Ayvalık ilçesi olmak üzere tüm duyarlı vatandaşlarımızın kampanyamıza destek vermelerini, toplayabildikleri her türlü kapağı Ayvalık cumhuriyet meydanında bulunan Ayvalık ülkü ocaklarına teslim etmeleri önemle rica olunur. Şimdiden kampanyamıza destek veren tüm gönüldaslarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz." denildi.

(e-ha)

F

Fırtına

Guest
43 işitme engelli çocuğa dijital kulaklık verildi

44887657323.jpg

Erenköy Rotary Kulübü, işitme engelli 43 çocuğu dijital kulaklık sahibi yaptı. İstanbul Yelken kulüpte düzenlenen törende konuşan Dernek Başkanı Mustafa Kibar, bu tür projelerin tüm Rotary camiasında gurur kaynağı olduğunu söyledi.

Komite Başkanı Prof. Dr. İbrahim Gözükara da bu tür projelerin çoğaltılmasına çalıştıklarını söyledi. Konuşmaların ardından kulaklıklarını teslim alan çocukların mutluluğu ise katılımcıların duygulu anlar yaşamasına neden oldu.

F

Fırtına

Guest
Fenerbahçe Başkanı Yıldırım, engellilere 50 tekerlekli sandalye sözü verdi

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Sivasspor maçı için geldiği kentte engellilere tekerlekli sandalye dağıtarak, 50 sandalye göndereceğinin sözünü verdi.

Sivas tarihi günlerinden birisini yaşıyor. Spor Toto Süper Ligi'nin son haftasında şampiyonluk düğümü Sivasspor ile Fenerbahçe arasında oynanacak karşılaşmanın sonucuna göre çözülecek.

Bu maç için Sivas'a gelen Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Sivas Fenerbahçe Derneği tarafından organize edilen tekerlekli sandalye dağıtım törenine katıldı. İnönü Konağı bahçesinde gerçekleştirilen törene Sivas Valisi Ali Kolat ile Belediye Başkanı Doğan Ürgüp de katıldı.

Törende konuşan Başkan Ürgüp, Sivasspor kurulduğu günden bu tarafa kentin en önemli günlerinden birisini yaşadığını söyledi. Belediye olarak engelli vatandaşlara her zaman sahip çıktıklarını belirten Ürgüp, "Bugün ben yürüyorum ama, yarın engelli olmayacağımın garantisi yok." dedi.

Valilik olarak il genelindeki bütün engellilere ulaşmanın yollarını aradıklarını belirten Vali Ali Kolat da, bunun için mahalle meclisleri kurduklarını ve engelliler başta olmak üzere ihtiyaç sahibi ailelere ulaştıklarını söyledi. Kolat, "Nerede engelli varsa orada biz varız." dedi.
Cumhuriyetin temellerinin atıldığı yer olarak Sivas'ı sürekli merak ettiklerini belirten Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım da, bu nedenle Sivas'ın her zaman gönüllerinde olduğunu söyledi.

Sivasspor'a da Fenerbahçe olarak her zaman yakınlıklarının olduğunu ifade eden Yıldırım, bunu bugün oynayacakları maç için söylemediğini Sivasspor'un yöneticilerinin Fenerbahçe'nin üyeleri olduğunu kaydetti.

Engelli insanların her zaman yanlarında olduklarını belirten Yıldırım, "Engelli vatandaşların daha iyi yaşamalarını sağlamak ve bizden biri olduklarını her zaman hatırlatmamız gerekiyor. Bize düşen zor durumda olan bütün vatandaşların sorunlarını çözmek." dedi.
Yıldırım, kulüp yönetim kurulu olarak 10 tanesi akülü 40 tanesi normal olmak üzere toplam 50 adet tekerlekli sandalyeyi Sivas'a göndereceklerini belirtti.

Konuşmaların ardından Fenerbahçe Başkanı Yıldırım ve il protokolü, engelli vatandaşlara tekerlekli sandalyelerini verdi. 50 sandalyenin dağıtıldığı törende, engellilere Fenerbahçe kaşkolü ve kulübün tarihçesini içeren bir kitap hediye edildi.

Tekerlekli Sandalye