Engelli Vatandaşlara Yapılan Yardımlar

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
Öğrencilerden Örnek Davranış.!

Konya'nın Seydişehir ilçesinde lise öğrencileri harçlıklarından biriktirdikleri parayla aldıkları hediyeleri engelli öğrencilere dağıttı.

Seydişehir Enis Şanlıoğlu Lisesi 11/B sınıfı öğrencileri 'engellilere yardım' konulu proje derslerini örnek bir davranışla harçlıklarından biriktirerek aldıkları hediyeleri engelli öğrencilere dağıttı.

Öğretmenleri Süleyman Kılıç ve Serpil Başal'ın desteğiyle öğrenciler harçlıklarından topladıkları bin lira ile oyuncak, ayakkabı ve çeşitli hediyeler aldı. Alınan hediyeler, engelli öğrencilere Seyit Harun İlköğretim Okulu'nda düzenlenen programla dağıtıldı.

Öğretmenler Kılıç ve Başal, çok önemli bir etkinliğe imza atan öğrencilerinin kendilerini gururlandırdığını söyledi.

Engelli öğrencilerin palyaço kıyafeti giymiş öğrencilerle birlikte pasta kestiği programa Ümit Çocukları Derneği Başkanı Münevver Yalçınkaya, Seyit Harun İlköğretim Okulu Müdürü Müjdat Güner, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Öğrencileri daha sonra Taraşçı İlköğretim Okulu'na giderek özel eğitim sınıfında eğitim gören öğrencilere de hediyelerini verdi.

F

Fırtına

Guest
40 İşitme Engelliye Cihaz Hediye Edilecek

Göller Bölgesi Doğa Sporları ve Hobi Kulübü Derneği ile El Ele Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği işbirliğinde Isparta'da 40 işitme engelli vatandaşa cihaz hediye edilecek.

El Ele Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Canan Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, Cansu İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi ile yaptıkları görüşme sonunda işitme engelli vatandaşların bu dünyadaki sesleri duyabilmeleri amacıyla işitme cihazı hediye etme kararı verdiklerini belirtti.

İşitme sorunu olan vatandaşların sesine kulak vermek istediklerini aktaran Aydın, cihaz hediye edecekleri kişileri önce testten geçireceklerini ifade etti. Test sonrası 40 kişinin belirleneceğini ve buna göre dağıtım yapılacağını aktaran Aydın, bu tür yardımlaşma çalışmalarına her zaman açık olduklarını kaydetti.

Cansu İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi sahibi Cansu Işık da, kazanırken paylaşmayı unutmadıklarını ve bu doğrultuda 40 işitme engelli vatandaşı sevindirmek istediklerini bildirdi.

F

Fırtına

Guest
Zonguldak'ta ihtiyaç sahibi engellilere tekerlekli sandalye dağıtılacak

Zonguldak Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, İstanbul Bedensel Engelliler Dayanışma Derneğinin, kentte, ekonomik mağduriyet içerisinde bulunan ihtiyaç sahiplerine dağıtacağı tekerlekli sandalye konusunda il ve ilçe sosyal hizmetler müdürlüklerine gerekli belgelerle birlikte başvuruda bulunulması istendi.

Engelli yakınlarının 17 Haziran'a kadar belge ve bilgilerle söz konusu müdürlüklere müracaat etmeleri gerektiği anlatılan açıklamada, hangi çeşit sandalyeye ihtiyaç duyulduğunun belirtildiği sandalye başvurusu listesinin derneğe gönderileceği ve taleplerin buna göre karşılanacağı kaydedildi.

F

Fırtına

Guest
Almanya'daki Türklerden Gaziantepli engellilere 10 akülü sandalye.!

Gaziantepliler Derneği tarafından Gaziantep'te yaşayan engelli vatandaşlara hibe edilmek üzere alınan 10 adet akülü tekerlekli sandalye ve 4 adet manuel sandalye, sahiplerine törenle verildi.

Dernek üyeleri, Frankfurt'ta düzenledikleri 6. Gaziantep Kültür Dayanışma Gecesi'nde elde ettikleri gelirle, Gaziantep'te yaşayan engelli vatandaşlara dağıtılmak üzere aldıkları akülü ve manuel tekerlekli sandalyeleri, ihtiyaç sahiplerine hediye ederek sosyal bir projeye imza attı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi önünde düzenlenen 10 akülü ve 4 manuel tekerlekli sandalye bağışının yapıldığı törene; Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Frankfurt Gaziantepliler Dernek Başkanı Mehmet Göğüş, Başkan Yardımcısı Ökkeş Toy, Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şube Başkanı Hulusi Kalender, engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.

Vali Süleyman Kamçı, Gaziantep'in kültürünü hiçbir zaman unutmadığını, kalpleri vatan hasretiyle atan tüm gurbetçileri saygıyla selamladığını ifade etti. Vali Kamçı, "İnsanlarımızın hemşerileriyle birlikte dayanışma içinde olmaları ve gelenek göreneklerini bu yolla yaşatmaları, geleceği karşılarken geçmiş ile manevi bağlarını koparmamaları takdir edilecek bir durumdur." dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey de "Yapılan araştırmaya göre nüfusumuzun yüzde 13'ünün yani 8,5 milyon kişinin özürlü olduğu ve bu durumun aileleri ile birlikte 25 milyon kişiyi yakından ilgilendiren toplumsal bir sorun olduğu üzücü bir gerçektir." diye konuştu.

Engellilerin sorunlarının çözümünün başında, onları tüketici konumdan çıkarıp toplumun aktif birer birey haline getirilmeleri için verimli iş ortamları gerektiğini hatırlatan Güzelbey, "Engelli yurttaşlarımızın yeterlilik ve işlevselliklerini en üst düzeye çıkarmak, eğitim, sağlık, toplumsal destek ve istihdam gibi haklarını güvenceye almak, rehabilitasyon programlarını geliştirmek önemlidir. Bu çalışmalar başkalarına gereksinim duymadan yaşamlarını sürdüren, kendine yeten, üretken bireyler olabilmeleri için zorunludur. Yerel yönetimler ve kamu kurumları olarak bizler bu konuda hassas olmanın ötesinde bilinçli olmalıyız. Bizler karar mekanizmaları olarak engelli vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştırmak için atılacak adımlara önayak olmalıyız." şekinde konuştu.

Güzelbey, bu duyarlılığa, Almanya'nın Frankfurt kentinde yaşayan hemşehrilerin de aynı hassasiyetle yaklaşmalarının kendilerini fazlasıyla mutlu ettiğini söyledi. Güzelbey, şöyle dedi: "Antepli olmak böyle bir şeydir bana göre.. Anteplilik; kazandığını kenti için yatırıma dönüştüren sanayicisi, kentini dünya ülkelerinin modern kentleri ile yarışır hale getiren kamu kurum, kuruluşlarının yöneticileri ve binlerce kilometre uzakta memleketi için sosyal sorumluluk taşımasıdır."

Frankfurt Gaziantepliler Dernek Başkanı Mehmet Göğüş ise "Biz yurt dışında yaşayan Gaziantepliler olarak, 6.'sını gerçekleştirdiğimiz Gaziantep Kültür ve Dayanışma Gecesi'ni, Gaziantep'te yaşayan engelli kardeşlerimize bir nebze olsa yardımda bulunmak için düzenledik. Bu geceye emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum." dedi.

F

Fırtına

Guest
Minik Ahmet'in Tekerlekli Sandalye Sevinci.!

Osmaniye'de, Vali Ümit Karahan İlköğretim Okulu 2. sınıf öğrencisi Ahmet Karbeyazıt, arkadaşlarının topladığı pet şişe kapakları sayesinde tekerlekli sandalyeye kavuştu.

Osmaniye Engelliler Platformu sözcüsü Haydar Aktürk, okuldaki törende, öğrencilerin pet şişe kapağı toplayarak hem çevre kirliliğini önlediğini, hem de arkadaşlarının tekerlekli sandalye almasına katkıda bulunduklarını kaydetti.

Aktürk, naylon türü ürünlerin toprakta 300 yıllık sürede eriyebildiğini belirterek, "Yani sizler bu desteğinizle çevre kirliliğine karşı önlem de almış oldunuz. Pet şişe kapaklarını toplamaya devam etmenizi ve aynı zamanda da çevresel kirliliğe önlem alma noktasında yararlı olmanızı bekliyoruz. Toplayacağınız şişe kapakları bir engelli arkadaşınıza tekerlekli sandalye olarak geri dönecektir" diye konuştu.

Kas erimesi hastalığı bulunan Ahmet'in annesi Meral Karabeyazıt, oğlunu 2 yıldır okula kucağında götürüp getirdiğini ve ihtiyaçlarını gidermek için de ders çıkışına kadar okul bahçesinde beklediği belirtildi.

Daha sonra, Ahmet'e tekerlekli sandalyesi hediye edildi. Kapak toplayan arkadaşları da Ahmet kadar sevinçliydi.

F

Fırtına

Guest
Dörtyol’da engellilere 8 akülü araba dağıtıldı

Hatay’ın Dörtyol ilçesine bağlı Payas Beldesinde hayırsever işadamları tarafından alınan 8 özürlü arabası sahiplerine dağıtıldı.

Payas Engelliler Rehabilitasyon ve Spor Kulübü Derneği önünde yapılan araç dağıtım törenine Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, AK Parti Hatay Milletvekili adayı Bayram Türkoğlu, CHP Hatay Milletvekili adayı Mevlüt Dudu, MHP Hatay Milletvekili adayı Yaşar Gürakan engelliler ve engelli yakınları katıldı.

Törende bir konuşma yapan Payas Belediye Başkanı Bekir Altan, araçların alımında emeği geçenlere teşekkür ederek, "Önemli olan engelin beyinde olmaması, elimizde, kolumuzda, gözümüzde engel olabilir. Vücudumuzun her hangi bir yerinde engel olabilir ama ne olur beynimize engel koymayalım. Beynimize engel koyduğumuz an bütün faaliyetlerimizi bırakarak bir köşeye çekiliriz." dedi.

Konuşmasın ardından engelli 8 vatandaşa arabaları teslim edildi. Arabalarını teslim alan engelliler kendileri için çok değerli olan bu araçları alanlara teşekkür ederek memnuniyetlerini dile getirdiler.

Araçlarını alan engelliler ve programa katılanlar Payas şehir merkezinde yürüyüş yaptı.

F

Fırtına

Guest
Engellilere önemli destek.!

6347.jpg

BATEYD Derneği'nin gönüllüsü ve Türkiye Temsilcisi Fatma Wischmann, Münih'ten tek başına arabasına atladı, 3 bin km araç kullandı, Adana'ya tekerlekli ve akülü sandalye getirdi.

Almanya'nın Münih kentinde 2010 yılında kurulan, Alman ve Türkler'den oluşan ''Kamu yararına kurum'' statüsündeki Bavyera-Türk Engellilere Yardım Derneği (BATEYD) anlamlı bir organizasyona imza attı.

Dernek Başkanlığını Esin Tekige'nin yaptığı BATEYD Derneği'nin gönüllüsü ve Türkiye Temsilcisi Fatma Wischmann adeta bir insanlık dersi verdi. Wischmann, Almanya'nın Münih kentinden dernek gönüllülerinin topladığı 9 adet tekerlekli sandalye ile 2 adet akülü sandalyeyi kendi kullandığı minibüsü ile Almanya'dan 3 bin km yol yaparak tek başına Adana'ya getirdi. 2010 Yılında Çukurova Gazeteciler Cemiyeti aracılığı ile Adana'ya gelen Fatma Wischmann ve arkadaşları Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, Adana Engelliler Spor Kulübü Başkanı Gürsel Kocatürk, Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Güneş ve BESF Asbaşkanı Ali Duran Karakaya'nın imza koyduğu bir işbirliği protokolü imzalamışlardı.

ESENDEMİR: "ARACI OLMAKTAN MUTLUYUZ"

Bu protokol çerçevesinde BATEYD gönüllülerinin temin ettiği 2 adet akülü ve 9 adet tekerlekli sandalye Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir ve Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Güneş'in katıldığı bir protokol ile teslim alındı. Duygu dolu anların yaşandığı buluşmada Cafer Esendemir "Fatoş Hanımın nezninde emek veren BATEYD üyelerine teşekkürü bir borç bilirim. Çukurova Gazeteciler Cemiyeti olarak böylesi güzel bir olaya aracı olmaktan dolayı çok mutluyuz" dedi.

GÜNEŞ: "BİZLERİ DUYGULANDIRDI"

Yrd. Doç. Dr. İsmail Güneş ise "Fatoş hanım tüm insanlara örnek teşkil edecek bir davranışla özel aracına yüklediği yardım malzemelerini tek başına Münih'den Adana'ya kadar getirerek bizleri çok duygulandırdı. Bu örnek davranışı ve kocaman yüreği için kendisine ve desteklerini esirgemeyen Münih'teki Türk ve Alman gönüllülerine ve bu buluşmayı sağlayan Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir'e teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Fatma Wischmann ise Adana'da olmaktan dolayı mutluluğunu gizleyemezken tek başına 3 bin km yolu aşarken Adana'daki engellilere ulaşacak olmanın onurunu yaşadığını vurguladı.

Tekerlekli Sandalye