Engelli vatandaşların vergi indirimi işlemleri elektronik sistemle hızlandırılacak!

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
- Gelir İdaresi Başkanlığının geliştirdiği Engelli Vergi İndirimi Sistemi ile vatandaşlar, indirim işlemlerini elektronik ortamda takip edebilecek
- Pilot olarak kısa süre önce kullanılmaya başlanan sistem, bu yıl ülke geneline yaygınlaştırılacak

Gelir İdaresi Başkanlığının kısa süre önce pilot olarak hayata geçirdiği Engelli Vergi İndirim Sistemi'nin (EVİS) bu yıl ülke geneline yaygınlaştırılması planlanıyor. Sistem, engelli vatandaşlara vergi indirimi işlemlerinde hız ve kolaylık sağlayacak.

Gelir İdaresi Başkanlığı, vatandaşların vergisel işlemlerinin hızlandırılması ve kolaylaştırılması için çalışmalar yapıyor.

Bu kapsamda engelli vatandaşların vergi indirimine ilişkin işlemlerini elektronik ortamda takip etmesini sağlamak amacıyla EVİS geliştirildi.

EVİS'in elektronik ortamda kullanıma açılmasıyla engelli vatandaşlara işlerini kısa sürede gerçekleştirme ve takip edebilme kolaylığı sağlanacak.

E-RAPOR PAYLAŞIMI​

Sistemle, mükelleflerin hastaneden aldığı Sağlık Kurulu raporları Başkanlığın işlem birimlerinin erişimine açılarak e-rapor paylaşımı gerçekleştirilecek. Böylece mükellef açısından rapor asıllarının noter tasdiki, kağıt ortamında iş süreci takibi ve süre kaybı gibi hususların minimum düzeye inmesi ve işlemlere hız kazandırılması mümkün olacak.

EVİS, 26 Ekim 2020'de Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı, 23 Aralık 2020'de de Kırıkkale, Kütahya ve Isparta defterdarlıklarında pilot olarak uygulanmaya başladı. 2020 sonuna kadar da sistem üzerinden 228 başvuru alınıp sonuçlandırıldı. Bu yıl sistemin tüm ülke geneline yaygınlaştırılması planlanıyor.

Bu arada, engelli vatandaşlara Kasım 2018'den beri İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr) üzerinden başvuru işlemleri açık tutuluyor. Geçen yıl buradan 6 bin 38 başvuru alındı.

- Engellilik indirimi uygulaması

Engellilik indirimiyle çalışma gücü kayıp oranı asgari yüzde 40 ve üzerinde olanların ücret veya kazançlarına, girecekleri derecelere göre belirlenen miktarda vergi indirimi uygulanıyor. Söz konusu indirimden yararlanılması için Merkez Sağlık Kurulunca verilmiş raporla engelliliğin karara bağlanması gerekiyor. Engellilik indiriminden, engelli ücretli, bakmakla yükümlü olduğu engelli kişi bulunan ücretli, engelli serbest meslek erbabı, bakmakla yükümlü olduğu engelli bulunan serbest meslek erbabı ile basit usulde vergilendirilen engelliler yararlanabiliyor.

Engellilik indirimi, ücretlinin aylık matrahına girecekleri derecelere göre asgari yüzde 15, serbest meslek erbabında ve basit usulde vergilendirilenlerde ise yıllık kazançlarında asgari yüzde 15 katkı sağlıyor.

aslı06

Üye
Üye
2006 tarihli sürekli ibareli %95 engelli raporum var araç almada sıkıntı yaşarmıyım yeniden rapor almama gerek varmı

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba,

Konuyu daha iyi bilen arkadaşlarım okuduklarında yazarlar mutlaka ama bence sizden istenmedikçe yeni rapor almak için başvurmayın derim çünkü yeni raporlarda mevut engel oranını düşürüyorlar.

Siz, önce elinizdeki rapor ile müracaatınızı gerçekleştirin ille de yeni rapor almanız istenirse o zaman alırsınız.

Her şey gönlünüzce olsun dileğimle,

İsmail4285

Üye
Üye
saglık ropor umu ve gereken evrak ve dilekcemle birlikte konya dan ankara vergi dairesi yolladım bunun sonucu ve takibini nasıl ogrenebilirim

İsen Buga

Üye
Üye
2006 tarihli sürekli ibareli %95 engelli raporum var araç almada sıkıntı yaşarmıyım yeniden rapor almama gerek varmı
E devlette gözüküyorsa ÖTVsiz araç alabilirsiniz. Ancak tarih konusunda emin değilim en kötü ihtimal vereyim 2011 den önceki raporları kabul etmeyebilirler. Sansınızı deneyin. Otobayiileri bu konuda günceli bilirler.

j@sm!n

Üye
Üye
Merhaba, MS hastasıyım ve engelli raporum %47 nöroloji doktoru rapora “sol hemiparezi alt extremite hafif bozukluk, ayağa kalkabiliyor. Kısa mesafe yürüyor fakat eğim, yükselti, basamaklar, derin sandalyeler ve uzun mesafelerde zorluk çekiyor. %20. Hafif sol üst extremite bozukluk %5” olarak yazmış. Ben uzun mesafelerde manuel vites araç kullanabiliyorum fakat İstanbul yoğun trafiğinde dur kalk yaparken sol bacağım kilitleniyor ve trafikte zorlanıyorum. Bu sonuçlarla ÖTV indiriminden yararlanabilir miyim?

yussufb

Üye
Üye
ARKADAŞLAR MERHABA BEN ARANIZDA YENİYİM BEN 12 YILDIR PSİKYATRİ RUH SAĞLIĞI OLARAK OLARAK TEDAVİ GÖRÜYORUM ASKERLİKTEN PSİKOTİK BOZUKLUK OLARAK REFÜZE EDİLDİM GİTMEDİM. 2011 YILINDA FAZLA UZATMAYACAĞIM BAKIRKÖY RUH SİNİRDE TEDAVİ GÖRÜYORUM HEYETE 2020 YILINDA GİRDİM GİRMEDEN DOKTORLARIM %50 TEDAVİ İLE DÜZELMELYEN ANSİYETE BOZUKLUK TANISI VERDİLER LAİKİN HEYET SONUUCU KISMEN DÜZELEN %20 VERDİ 5 YIL SÜRE İLE VERDLER.İLK RAPORUM OLDUĞU İÇİN Mİ BU ŞEKİLDE VERİLDİ BİLGİSİ OLAN LÜTFEN YARDIMCI OLABİLİRMİ İTİRAZ ETMEDİM BİR SONUÇ ÇIKACAĞINI SANMADIM. NE YAPAYIM SİZCE 5 YIL DOLMADAN TEKRAR HEYETE GİREBİLİRMİYİM ?

İsen Buga

Üye
Üye
ARKADAŞLAR MERHABA BEN ARANIZDA YENİYİM BEN 12 YILDIR PSİKYATRİ RUH SAĞLIĞI OLARAK OLARAK TEDAVİ GÖRÜYORUM ASKERLİKTEN PSİKOTİK BOZUKLUK OLARAK REFÜZE EDİLDİM GİTMEDİM. 2011 YILINDA FAZLA UZATMAYACAĞIM BAKIRKÖY RUH SİNİRDE TEDAVİ GÖRÜYORUM HEYETE 2020 YILINDA GİRDİM GİRMEDEN DOKTORLARIM %50 TEDAVİ İLE DÜZELMELYEN ANSİYETE BOZUKLUK TANISI VERDİLER LAİKİN HEYET SONUUCU KISMEN DÜZELEN %20 VERDİ 5 YIL SÜRE İLE VERDLER.İLK RAPORUM OLDUĞU İÇİN Mİ BU ŞEKİLDE VERİLDİ BİLGİSİ OLAN LÜTFEN YARDIMCI OLABİLİRMİ İTİRAZ ETMEDİM BİR SONUÇ ÇIKACAĞINI SANMADIM. NE YAPAYIM SİZCE 5 YIL DOLMADAN TEKRAR HEYETE GİREBİLİRMİYİM ?
Cevaplanmıştır.... kolay gelsin...

Tekerlekli Sandalye