Engelli Vergi İndiriminden Yararlanıyor muyum ve AGİ ile İlişkisi Nedir?

namso42

Üye
Üye
Herkese Merhabalar;

Ben Cezaevi Müdürlüğünde engelli memurum. İnternette araştırdığım kadarıyla, engelli vergi indiriminden yararlanan bir kişinin bordrosunda ''Özürlü İndirimi, Sakatlık İndirimi, Özel İndirim vs.'' gibi bir ibare bulunmalı ve burada kişinin yararlandığı indirim yer almalıymış. 1. dereceden bir engelli 130TL civarında bir vergi indirimi almalı yanılmıyorsam. Bende %90 raporla 1. derece engelli sınıfındayım. Fakat paylaştığım bordromda da görüleceği üzeri, benim bordromda böyle bir ibare ve miktar yok. Buna karşın Gelir vergisi ''0'' sıfır gözüküyor.

Ayrıca yine internetten araştırdığım kadarıyla bekar ve çocuğu olmayan biri en az 90TL civarında bir Asgari Geçim İndirimi alıyor. Fakat benim bordromda Asgari Geçim İndirimi 35,12TL görünüyor.

Bu durumlar karşısında birkaç sorum olacak. Bilgisi dahilinde yardımcı olan arkadaşlara şimdiden TEŞEKÜR EDERİM..

SORU 1: Bordroma göre ben engelli vergi indirimi alıyor muyum?
SORU 2: Engelli vergi indirimi alıyorsam kaç para ve nerede yazıyor?
SORU 3: Asgari Geçim İndirimim (A.G.İ) neden düşük çıkıyor ''35,12TL''

BODRO.jpg

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar, evet 1. Derece engelliler 130 tl vergi indirimi alır. Bakınız:> http://engelliler.gen.tr/f12/vergi-indiriminin-maasa-yansimasi-nasil-hesaplanir-26700/
Sorunuza gelince benim anladığım vergi indirimden yararlanmıyorsunuz. Siz ne zaman vergi indirimine başvurdunuz, evrakların iş yerine geldiğinden ve işleme alındığından eminmisiniz? Size iş yerinizin muhasebecisiyle görüşmenizi salık veririm.
AGİ hesaplaması içinde şu konuyu okumanızı öneririm. http://engelliler.gen.tr/f123/agi-nedir-asgari-gecim-indirimi-nasil-hesaplanir-27981/

namso42

Üye
Üye
Teşekkür Ederim..

Tekerlekli Sandalye