Engelliler fırsat eşitliği istiyor

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Uluslararası Engelliler Derneği (UED) Başkanı İsmail Türker, engellilerin de yaşamın içinde yer alabilmesi için öncelikle bir işe ihtiyacı olduğunu belirterek, ''Onlar yalnızca fırsat eşitliği istiyor. TBMM'de bile engelli kadrolarının yüzde 75'i boş'' dedi.

Merkezi Ankara'da bulunan Uluslararası Engelliler Derneği Başkanı İsmail Türker, şarkıcı Cem Adrian'ın ziyaretinde yaptığı konuşmada, amaçlarının engelli vatandaşların yaşamın içinde yer almasını sağlamak olduğunu söyledi.

Düzenledikleri 90 günlük meslek edindirme kurslarıyla engelli vatandaşları eğiterek, onları iş sahibi yapmak için çabaladıklarını belirten Türker, ''Ülke nüfusunun yüzde 12.7'sini kapsayan 8,5 milyon engelli nüfusumuza dikkat çekmek için yaptığımız bu toplantıda bize destek veren herkese ve sanatçı arkadaşımız Cem Adriyan'a teşekkür ediyorum'' dedi.

Engellilerin acıma değil, fırsat eşitliği istediklerini anlatan Türker, ''Onlara iş ve istihdam, fırsat eşitliği yarattığımızda onlar da bizim gibi sorumlu birer yurttaş olduklarını kamuoyuna gösteriyorlar. Unutmayalım, hepimiz birer engelli adayıyız. O nedenle herkesten daha fazla duyarlılık ve daha fazla destek bekliyoruz'' diye konuştu.

İnsanların başkalarının yaşamlarını çok fazla düşünmeden yaşadıklarını belirten şarkıcı Adriyan da ''Her insan aslında bir engelli adayı. Belki birlikte ve iç içe yaşandığında toplum bu konuya biraz daha duyarlı yaklaşacaktır. Benim gibi sanatçıların aslında örnek olup buralarda bulunmaları, dolayısıyla örnek olmaları gerekiyor'' dedi.

Toplantı, kursiyerlerin eğitim gördükleri galoş atölyesi ve bilgisayar eğitimi aldıkları alanın gezilmesinin ardından, engelli kursiyerlerin seslendirdiği türkülerle sona erdi

Tekerlekli Sandalye