Engelliler için kapak toplama kampanyası

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi

gülümse_hayata

Üye
Üye
100 Bin Plastik Kapak Engellinin Umudu Oldu

Hakkari'de "Plastik kapaklarla engelsiz yaşamlara" kampanyası kapsamında toplanan 100 bin kapak sayesinde, doğuştan engelli 38 yaşındaki kadın, tekerlekli sandalyeye kavuştu.

Hakkari Rehberlik ve Araştırma Merkezi tarafından 25 Kasım-25 Aralık 2010 tarihleri arasında yürütülen "Plastik Kapaklarla Engelsiz Yaşamlara" kampanyası kapsamında toplanan 160 kilo ağırlındaki 100 bin plastik kapak ile alınan tekerlekli sandalye, doğuştan zihinsel ve bedensel engelli olan Muhbet Çiftçi'ye (38) verildi.

Bay köyünde yaşayan ve ailesi tarafından Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürlüğüne getirilen Muhbet Çiftçi'nin tekerlekli sandalyesini veren Merkez Müdürü Halil İlhan, kampanyaya destek veren herkese teşekkür ettiklerini söyledi.

İlhan, kampanya kapsamında toplanan kapaklarla zihinsel ve bedensel engelli bir kişinin hayalini gerçekleştirmenin sevincini yaşadıklarını belirterek, bu tür kampanyaların devam etmesi gerektiğini söyledi.
Son Dakika

F

Fırtına

Guest
Hatay'da plastik kapak toplama kampanyası devam ediyor

36937af_o.jpg

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tarafından başlatılan plastik kapak toplama kampanyası Hatay’da sürüyor.

7 ay gibi bir sürede Hatay’da önemli bir mesafe kaydedildiğini söyleyen projenin Hatay Bölge Sorumlusu Derhan Daraoğlu kampanyanın 31 Aralık tarihine kadar geçerli olduğunu hatırlattı.

Kampanya ile amaçlarının doğadan ancak 400 yıl gibi uzun süreç sonrasında yok olma aşamasına gelen plastik kapakları toplayıp geri dönüşümünü sağlamak olduğunu aktaran Daraoğlu, “Bu işlem sonucunda elde edilen gelir ile yardıma muhtaç engelli vatandaşlarımıza ihtiyaçları olan tekerlekli sandalyeleri temin etmektir. Böylelikle tabiat güzelliğini koruyarak gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak ve aynı zamanda yardıma muhtaç engelli vatandaşlarımızın yüzünü güldürmektir.

Türkiye’nin yanı sıra diğer ülkelerden de desteklerin geldiği bu kampanyaya ilimizde belediyeler, okullar, dershaneler, çeşitli sivil toplum kuruluşları, kafeler, restoranlar, çay bahçeleri ve çok sayıda vatandaşımız kapak toplayıp teslim etmektedir. Her gün gelen bir poşet plastik kapağı yardıma muhtaç engelli vatandaşlarımızın yüzünde gülücükler açtıracağını bilerek heyecanla alıyorum. Rengine ve boyutuna bakılmaksızın aklınıza gelebilecek her türlü plastik kapağın geçerli olduğu kampanyamız yılsonuna kadar devam edecektir.” dedi.

F

Fırtına

Guest
Öğrencilerden büyüklerine örnek kampanya

Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde, topladıkları kapaklardan elde ettikleri gelirle 4 kişiye engelli sandalyesi alınmasını sağlayan öğrenciler, büyüklerine örnek oldu.

İlçeye bağlı Sürgü beldesindeki Dursun Şahin İlköğretim Okulunda okuyan öğrenciler, "Tane Tane Kapak Topluyor, Adım Adım Engelleri Aşıyor" kampanyası başlatarak, hem çevreye atılan plastik kapakları topladı, hem de bunlardan elde edilen gelirle engellileri sevindirdi.

Okul Müdürü İsmail Ertek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul'daki Ataşehir Belediyesinin de destek verdiği kampanyanın, Sürgü beldesinden başlayarak tüm ilçeye yayıldığını, toplam 6 bin öğrencinin çevreden 500 kilo plastik kapak topladığını anlattı.

Toplanan bu kapakların geri dönüşüme gönderilmesiyle gelir elde edildiğini belirten Ertek, şöyle dedi;

"Sürgü Dursun Şahin İlköğretim Okulu öğrencilerimiz, öğretmenlerinin de katkısıyla çevreye atılan plastik kapakları topladı. Doğanşehir genelinde ise 30 noktaya bırakılan kutular sayesinde plastik kapaklar toplandı. Öğrencilerimiz ve halktan büyük destek gören kampanyamıza ilçe genelinde yaklaşık 6 bin öğrenci katıldı. Yaklaşık 500 kilo plastik kapak toplanmış ve geri dönüşüme gönderilmiştir. Elde edilen gelirle 4 adet engelli sandalyesi alındı."

-ENGELLİ SANDALYELERİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE VERİLDİ-

Sürgü Dursun Şahin İlköğretim Okulu öğretmen ve öğrencileri tarafından başlatılan kampanya çerçevesinde alınan 4 adet engelli sandalyesi, düzenlenen törenle ihtiyaç sahiplerine teslim edildi.

Doğanşehir Kaymakamı Barboros Baran ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Dursun Ergen engelli sandalyelerini ihtiyaç sahiplerine teslim etti.

Kaymakam Baran, böyle önemli bir çalışma yapmalarından dolayı öğrencileri ve öğretmenleri kutladı.

F

Fırtına

Guest
Hisarcık'ta plastik kapak toplama kampanyası

Kütahya’nın Hisarcık Cumhuriyet İlköğretim Okulu, Tavşanlı Anadolu Öğretmen Lisesinin engelli vatandaşlarıa tekerlekli sandalye alınması için başlatmış olduğu Plastik Kapak Toplama Kampanyasına destek veriyor.

Tavşanlı Anadolu Öğretmen Lisesinin başlatmış olduğu Plastik Kapak Toplama Kampanyasına destek amacıyla Hisarcık Cumhuriyet İlköğretim Okulu Sınıf öğretmenleri Erhan Önal ve Şerif Öztürk önderliğinde düzenlenen plastik (mavi) kapak toplama kampanyasının ikinci ayağı devam ediyor.

Plastik kapak toplama kampanyası hakkında bir açıklama yapan Hisarcık Cumhuriyet İlköğretim Okulu Sınıf öğretmeni Erhan Önal, “Komşu ilçemiz Tavşanlı Anadolu Öğretmen Lisesinin başlatmış olduğu Plastik Kapak Toplama Kampanyasına destek amacıyla bizde okulumuz bünyesinde engelli vatandaşlarımız için bir umut ışığı olan plastik(mavi) kapak toplama kampanyası başlattık. Bu çerçevede bir süre önce topladığımız büyük bir koli plastik kapağı Tavşanlı Anadolu Öğretmen Lisesine gönderdik ve bu kapaklar sayesinde Tavşanlı’da engelli bir çocuğa tekerlekli sandalye alındığını duyduğumuzda çok mutlu olduk. Kampanyamız halen devam ediyor. Ulaştıracağımız her plastik kapak engelli vatandaşlarımıza tekerlekli sandalye alınması için bir umut olacaktır. Engelli vatandaşlarımız için düzenlenen bu kampanyaya tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimizin katılımını bekliyoruz” diye konuştu.

gülümse_hayata

Üye
Üye
980 Kilo Plastik Kapak 4 Tekerlekli Sandalye Oldu

221681.jpg

Ortaca İlçesi'nde yardıma muhtaç vatandaşlara giyecek, engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye veren BİZ-Derneği, Ortaca'da...

Ortaca İlçesi'nde yardıma muhtaç vatandaşlara giyecek, engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye veren BİZ-Derneği, Ortaca'da açtığı plastik kapak toplama kampanyasında çeşitli kurum ve kuruluşlardan elde ettiği 980 kilo plastik kapağı; Ege Üniversitesi Dişçilik Fakültesi Dekanlığı'na teslim ederek aldığı 4 tekerlekli sandalyeyi ihtiyaç sahiplerine yaptığı törenle teslim etti

Biz Kaç Kişiyiz Derneği'nde yapılan tekerlikli sandalye teslim törenine; Dalaman Belediye Başkanı Sedat Yılmaz, Ortaca İşçi Partisi İlçe Örgütü, İberotel Çevre Müdürü Erol Çalık, Dalaman CHP İlçe Başkanı Erol Ertunç, ADD Ortaca İlçe Başkanı Günnur Karaağaç, Çelebi Hava Servisi yetkilileri, Dalaman İlçe Spor Müdürü Erhan Karakuş, Coşku Özel Emre Eğitim Okulu yetkilileri, engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.

Birkaç Kişiyiz Derneği Ortaca Şube Başkanı Hasan Akoğlu tekerlekli sandalye verme töreninde yaptığı konuşmasında; "Ortaca'da toplanan 980 kilo plastik kapağı, Ege Üniversitesi Dişçilik Fakültesi Dekanlığına teslim ettik ve karşılığı olarak aldığımız 4 tane tekerlekli sandalyeyi bugün engelli kardeşlerimize dağıtıyoruz. Bu kampanya ya destek veren tüm kurum ve okullara çok teşekkür ediyorum" dedi.

Kapak kampanyasının devam edeceğini bildiren Biz-Derneği Ortaca Şube Başkanı Hasan Akoğlu, "Yoğun istek üzerine kampanyamız 2011 yılı içerisinde devam edecek. Kampanyaya tüm halkımızdan destek bekliyoruz" dedi.

Derneğin bu tür yardım faaliyetlerini devam ettiğini söyleyen Hasan Akoğlu, "Dalaman İlçe Spor Müdürlüğü tarafından kurulan Engellilerspor kulübünün ihtiyacı olan 1 Adet kondisyon bisikleti, 1 Adet 5 kiloluk gülle ile 2 adet disk, Derneğimizin hediyesi olarak kulüp başkanı Erhan Karakuş'a teslim edildi" diye konuştu.

Dalaman Belediye Başkanı Sedat Yılmaz ise, törende yaptığı konuşmasında; "Her sağlıklı insan birgün engelli olabilir. Bu bağlamda bizler onlara her zaman yardım elimizi uzatmalıyız. Ortaca'da Biz-Der Derneği herkesten fazla bu işi yapıyor. Şahsım ve tüm bölgem adına kendilerini kutluyor, katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum" dedi.

Yapılan töreni bitiminde ihtiyaçları olan tekerlekli sandalyeler Tuğba Avcı, Hurşit Çok, Onur Şahin ve İlker Alp isimli engelli öğrencilere dağıtıldı.
Haber Fx

F

Fırtına

Guest
Gülperi 3 Bin Engellinin Umudu Oldu

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD), Antalya'da Belden aşağısı felçli olarak dünyaya gelen 5 yaşındaki Gülperi için yapılan mavi kapak toplama kampanyasını tüm Türkiye geneline yaygınlaştırma kararı aldı.

TOFD, kendilerine başvuran 3 binin üzerindeki tekerlekli sandalye ihtiyacını karşılayabilmek için mavi kapak ve SMS kampanyası başlattı.

Gülperi Semiha Kurt, 5 yıl önce Türkiye'de 1000 bebekten 3'ünde görülen 'açık omurilik' anlamına gelen 'spina bfida' hastalığı ile dünyaya geldi. Belden aşağısı felç olan Gülperi için doktorlar 'Hayatı boyunca bir daha yürüyemez' dedi. Kızına işsiz olduğu için tekerlekli sandalye bile alamayan 30 yaşındaki Özlem Kurt, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği'nce mavi kapak toplaması için yönlendirildi.

Genç anne, kızına akülü araç alabilmek için sokaklardan pet su şişelerinin kapaklarını toplamaya başladı. 200'e yakın kapak toplayabilen Özlem Kurt, 250 kilogram mavi kapak toplaması gerekirken olayın basına yansıması ile Türkiye'nin her tarafından yardımda bulunmak isteyenler tarafından arandı.

Eşinden ayrı yaşayan ve kızına bakabilmek için de çalışamayan Özlem Kurt, Gülperi'nin akülü araba ihtiyacını Yapı Kredi Sigorta'nın sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde karşılama kararı ile rahat nefes aldı. Yapı Kredi Sigorta ve acentaları, Gülperi'ye aracını TOFD aracılığıyla hediye edecek.

Akülü araç bu hafta içerisinde özel üretim sonrası teslim edilecek.

Gülperi, kendisi gibi tekerlekli sandalye veya akülü araç bekleyen binlerce engelli için de umut oldu.

Daha önce akülü araç için arayanları mavi kapak toplanması konusunda İzmir'de bu kapakları satın alan firmaya yönlendiren dernek, bundan böyle kampanyayı bizzat yürütme ve organizasyonu yapma kararı aldı. TOFD, kendilerine başvuran 3 binin üzerindeki tekerlekli sandalye ihtiyacını karşılayabilmek için mavi kapak ve SMS kampanyası başlattı. TOFD Başkanı Ramazan Baş, ülke genelinde 150 bini aşkın omurilik felçlisi olduğunu, sadece kendi derneklerine 3 bini aşkın tekerlekli sandalye veya akülü araç başvurusu yapıldığını söyledi. Bu ihtiyaçların karşılanması için mavi kapak toplama kampanyasına start verdiklerini açıklayan Ramazan Baş, 250 kilogram mavi kapak karşılığında bir tekerlekli sandalye alabildiklerini ve bu konuda tüm Türkiye'den destek beklediklerini kaydetti.

F

Fırtına

Guest
Gülperi Hayaline Kavuştu!

Antalya'da "Açık omurilik" hastalığı nedeniyle belden aşağısı felçli olan, 5 yaşındaki minik Gülperi Kurt, hayalindeki akülü arabasına kavuştu.

Türkiye'de bin bebekten üçünde görülen ve "açık omurilik" anlamına gelen spina bifida hastalığı nedeniyle belden aşağısı felçli olan 5 yaşındaki Gülperi Kurt'a bir hayırsever tarafından akülü araba hediye edildi. Kargo ile evine gelen akülü arabaya evlerinin bahçesinde binen minik Gülperi, çok uzaklara gitmek istediğini söyledi. Akülü arabasını bir kaç yıl sonra kullanabilecek minik Gülperi, "Artık istediğim yere özgürce gidebileceğim. Annem de yorulmayacak" dedi.

Kızının hayallerinin gerçekleştiğini belirten anne Özlem Kurt da, kendilerine yardım eden hayırsevere teşekkür etti. Sokakta gördüğü mavi kapakları artık başka engelli çocuklar için toplayacağını kaydeden Kurt, "Bize gelen yardımları Türkiye Omur İlik Felçlileri Derneği'ne yönlendiriyoruz. Umarım başka çocuklar da Gülperi gibi hayallerine kavuşur" diye konuştu.

Antalya'da yaşayan Özlem Kurt'un 5 yaşındaki kızı Gülperi Semiha Kurt, Türkiye'de bin bebekten 3'ünde görülen spina bifida hastalığı ile dünyaya gelmiş, bu nedenle belden aşağısı felçli olan minik kızın beynine beyin-omurilik sıvısını vücut dışına ya da seröz boşluklardan birine yönlendirerek kafa içi basıncının azaltılmasını sağlayan şant cihazı yerleştirilmişti.

Doktorların "Hayatı boyunca bir daha yürüyemez" dediği kızına işsiz olduğu için tekerlekli sandalye alamayan Özlem Kurt, sokak sokak gezerek mavi kapak toplamaya başlamıştı. Büyüyünce polis olmak istediğini söyleyen Gülperi ise annesini yormamak için akülü araba istediğini ifade etmişti.

Anadolu Ajansı muhabirlerinin yaptığı haberlerle Türkiye gündemine yerleşen minik Gülperi için Türkiye genelinde kapak toplama kampanyaları başlatılmış, Gülperi'ye de Türkiye, Hollanda ve Almanya'dan da yardım eli uzatılmıştı.

F

Fırtına

Guest
Proje iyi mekan kötü.?!

6632.jpg

Hatay'da bir grup öğrenci alkışlanacak projeye imza attı, 'mutluluğa bir kapak da sen at' kampanyasıyla 10 engelli tekerlekli sandalye sahibi oldu.

Ancak fiziki koşullar nedeniyle engelliler yine sorun yaşadı... Antakya Belediyesi eski hizmet binasındaki törende konuşan Derhan Daraoğlu, '9 ay önce yola çıktık, 2 ton plastik kapak topladık. İnsanlarımızın bilinçlenmesi mutluluk verici. Amacımız, plastik kapakların geri dönüşüm işlemini yapıp geleceğe daha yaşanabilir bir doğa bırakmak. Diğer amacımız sayısı sadece ilimizde 42 bin olan engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçları olan tekerlekli sandalyeleri temin etmek' dedi. Ancak bir şey unutulmuştu: Törenin yapıldığı alanın merdivenleri... Binanın mimari yetersizliği nedeniyle engelli vatandaşlar geliş gidişte yine bilindik zorlukları yaşadı.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Engelliler için 100 Bin Kapak Topladı

Engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye desteği için yürütülen "Mavi Kapak Kampanyası" kapsamında 100 bin kapak toplayan Aydın merkez Hasanefendi-Ramazanpaşa Mahallesi Muhtarı Ertuğrul Özdemir, "Hedefim, mahallemde tekerlekli sandalyesi olmayan engelli bırakmamaktır" dedi.

Özdemir, şimdiye kadar mahalle esnafının katkılarıyla topladığı on bin plastik kapağa karşılık, Dünya Engelliler ve Dostları Gelişim Derneğince düzenlenen kampanyadan yararlanarak bir adet tekerlekli sandalye aldıklarını ve mahallesinde yaşayan bedensel engelli 74 yaşındaki Şerife Uysal'a teslim ettiğini söyledi.

Halen ellerinde birikmiş 100 bin kapağın olduğunu bildiren Özdemir, engelliler için tekerlekli sandalye sağlamayı amaçladığını, mavi kapak toplama kampanyasında vatandaşların fark edeceği alanlara kapak toplama bidonları koyduğunu belirterek, "En çok çocuklardan ve mahallemdeki esnaftan destek görüyorum. Elimizde birikmiş 100 bin mavi kapak var. 5 tekerlekli sandalye daha alma imkanımız doğdu. Hedefim, mahallemde tekerlekli sandalyesi olmayan engelli bırakmamaktır" dedi.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Kapak Kampanyasına PTT Destek Verdi

Ege Üniversitesi (EÜ) Diş Hekimliği Fakültesi tarafından yürütülen 'Tane tane kapakları toplayalım adım adım engelleri aşalım' kampanyasına en büyük desteklerden biri PTT'den geldi. 2.kez Okundu

Tüm Türkiye'den toplanan kapakların İzmir'e ulaştırılmasında katkı sağlayan PTT'ye, EÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Kampanya Koordinatörü Prof.Dr. Nurselen Toygar tarafından teşekkür belgesi verildi.

PTT organizasyonuyla bugüne kadar Türkiye'nin çeşitli noktalarından toplanan 2 ton kapak EÜ Diş Hekimliği Fakültesi'ne teslim edildi. Kampanya süresince toplanan kapak miktarı ise 16 tona yaklaştı. Toplanan kapaklarla alınan tekerlekli sandalyelerin ise ihtiyaç sahibi engellilere, dernekler aracılığıyla dağıtılmaya devam ettiği bildirildi.

Prof.Dr. Nurselen Toygar, şöyle dedi:

"PTT'nin bize gösterdiği destek sayesinde kampanyamız daha da ses getirdi. Bir devlet kurumunun böyle bir sosyal projeye olan desteği, insanların daha çok güvenini sağladı. Böylece geriye dönüşler ve buna bağlı olarak da tekerlekli sandalye sayımız arttı. Daha çok engellimizin yüzünü güldürmeyi başardık. Özellikle doğu illerimizden toplanan kapakların ulaşımında PTT'nin katkısı çok büyüktür. Geri dönüşümler insanlarımızın yaşam biçimi oldu, daha çok engelli insanlarımızın yüzü gülecek ve bu kampanyanın devam etmesi için yoğun talepler alıyoruz."

Kapak toplama kampanyası sürecinde en çok ilginin ilköğretim ve ana sınıflardan geldiğini belirten Prof.Dr. Toygar, Colgate ürün desteği ile okullarda kampanyanın çocukların sağlığı ve sosyal sorumluğu açısından da çok yararlı olduğunu belirtti. Prof. Dr. Nurselen Toygar, çocukların hem diş sağlığı hakkında bilgilendirildiğini, hem de çocuklara Colgate desteği ile diş macunu dağıtıldığını söyleyerek, sosyal sorumluluk bilincini arttırma çabasında kampanyanın etkili olduğunu belirtti.

Prof.Dr. Toygar Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilköğretim ve anaokulu çağındaki çocukların sosyal sorumluluk bilincini kazanmaları için, bir takım çalışmalar yapmaları gerektiğini vurguladı.

PTT tarafından EÜ Diş Hekimliği Fakültesi'ne getirilen kapakların teslimi sırasında, Prof.Dr. Nurselen Toygar tarafından kampanya sürecinde yardımını esirgemeyen PTT başmüdürü ve personellerine teşekkür belgesi verildi.

Haberler

gülümse_hayata

Üye
Üye
4 ayda 10 bin kapak topladı

Engelliler için düzenlenen akülü araba kampanyasına destek vermek isteyen işçi emeklisi, sokak sokak gezerek 10 bin adet kapak topladı.

Namazgah Mahallesi’nde oturan işçi emeklisi 67 yaşındaki İlhan Uzun, yaklaşık dört ay boyunca elindeki poşetle sokak sokak gezerek yolda ve geri dönüşüm kutularında bulduğu 10 bin adet plastik kapağı topladı. Yöneticisi olduğu apartmanın sığınağında kapakları toplayan üç çocuk babası Uzun, "Yaklaşık dört ay önce kapak toplayan özürlü bir kızla karşılaştım. Kampanyadan bu şekilde haberim oldu. Ben de dört aydır özellikle Kapalı Çarşı bölgesinde elimde poşetle gezip yolda ve çöp kutularında bulduğum plastik şişe kapaklarını topluyorum." dedi.

Çevresindeki insanların da kendisine evlerinde kullandıkları şişelerin kapaklarını vererek destek olduğunu söyleyen Uzun, "Hiç utanmadan sıkılmadan sokaklarda gezip kapakları topluyorum. Benim herhangi bir engelli tanıdığım yok. Eğer bir engelli vatandaşımıza yardımım dokunursa ne mutlu bana.Herkesin bu kampanyaya destek vermesini istiyorum" şeklinde konuştu. Topladığı kapakları Yıldırım Belediyesi’ne teslim edeceğini ifade eden Uzun, kampanya devam ettiği sürece kapak toplamaya devam edeceğini de söyledi.

Olay

gülümse_hayata

Üye
Üye
Mavi kapak 623 engelliyi sevindirdi!

IOFCORRZRUADGALORCSS.jpg

"Tane Tane Kapakları Toplayalım Adım Adım Engelleri Aşalım" projesi, 623 engelliyi tekerlekli sandalyeye kavuşturdu 29.kez Okundu

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nin geçtiğimiz yıl başlattığı "Tane Tane Kapakları Toplayalım Adım Adım Engelleri Aşalım" projesi, 623 engelliyi tekerlekli sandalyeye kavuşturdu.

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nin geçtiğimiz yıl başlattığı ve Prof. Dr. Nurselen Toygar'ın öncülük ettiği "Tane Tane Kapakları Toplayalım Adım Adım Engelleri Aşalım" projesi kapsamında bugüne kadar 155 bin ton kapak toplandı. Bu kapaklar karşılığında engellilere dağıtılan sandalye sayısı ise 623'ü buldu. ABD'den bile destek bulan kampanyanın süresi bir yıl daha uzatıldı.

2012 SONUNA KADAR UZATILDI

Kampanyanın büyük ilgi gördüğünü belirten Proje Sorumlusu Bülent Başoğlu şu bilgileri verdi: "Projemiz hiçbir ticari amacı olmayan tamamen engellilere yönelik bir çalışmadır. Birçok engelli vatandaşımız maddi durumunun yetersizliği nedeniyle tekerlekli sandalye alamıyor. Bu proje ile dışarı çıkamayan, okuluna, işine gidemeyen engelli vatandaşlarımızı tekerlekli sandalye sahibi yapmayı amaçlıyoruz. Kampanyaya Türkiye'nin bütün illerinden ve yurtdışından destek geldi. Bu nedenle kampanya süresi 2012 sonuna kadar uzatıldı."

250 KG KAPAĞA BİR SANDALYE

Kamuoyunda projeyle ilgili bazı yanlış anlaşılmaların da olduğunu belirten Başoğlu, "10 bin kapak toplayana bir tekerlekli sandalye verilecek gibi yanlış bir bilgi var. Projemizde dağıtılan ?Otto Bock Centro S1' model manüel tekerlekli sandalyeler, 580- 750 TL arasında. Bu ücretteki bir tekerlekli sandalye, 250 kg kapağa (160 bin kapak) eşdeğerdir. Tekerlekli sandalyeleri sağlık kurulu raporuyla projemize başvuru yapan engelli vatandaşlarımıza sıralama ile veriyoruz" dedi.

GÖNÜLLÜ DESTEĞİ ŞART

Kampanya kapsamında toplanan kapakların İzmir, Antalya ve Mersin'deki 3 geri dönüşüm firması tarafından değerlendirildiğini belirten Bülent Başoğlu, "Projenin sürekliliği gönüllülerin desteğine bağlı. Miktar önemli değil. Çorbada benim de bir tuzum olsun diyen herkes projeye destek verebilir. Toplanan kapaklar Migros, Kipa gibi alışveriş merkezlerine teslim edilebilir. Ayrıca 30 kilograma kadar olan kapaklar PTT Kargo ile 5 TL karşılığında gönderilebilir. Ayrıntılı bilgi ?kapaktoplama.com' adresinden alınabilinir" diye konuştu.

HaberTürk

gülümse_hayata

Üye
Üye
30 mavi kapağa 'tost-ayran' 50 kapağa 'döner-ayran'

FHIXXKRWVQGYXDEAJDKO.jpg

Denizli'de, mavi kapak toplayarak engelliler için tekerlekli sandalye temin etmek isteyen bir okul kantini işletmecisi, öğrencileri teşvik etmek için "30 mavi kapağa tost-ayran, 50 mavi kapağa döner-ayran" kampanyası başlattı.

Endüstri Meslek Lisesi kantin işletmecisi Mustafa Erbek, Dünya Engelliler Merkezi öncülüğünde başlatılan mavi kapak toplama kampanyasından haberdar olunca engellilere destek olmaya karar verdi. Kampanya ile engelli vatandaşların tekerlekli sandalye ihtiyaçlarının karşılandığını duyduktan sonra bireysel olarak mavi kapak biriktirmeye başladığını belirten Erbek, bu çabasında yeterince kapak toplayamadığını görünce her gün iç içe olduğu öğrencileri de bu yönde teşvik etmek istemiş. Öğrencilerin de yoğun ilgi gösterdiği kampanyanın ilk gününde 1000 kapak toplanmış.

"İnsan olarak hepimizin sosyal görevleri var." diyen Erbek, kampanyayı da kantinin camlarına astığı ilanlarla duyuruyor. Öğrencilerin kampanyaya gösterdiği ilgiden memnun olduğunu belirtiyor. "Sağ olsunlar, yoğun ilgi gösteriyorlar. Amacımız burada sosyal yardımlaşmayı sağlayarak engelli bir kardeşimize yardımda bulunmak ve yardımseverlik bilincini öğrencilerimize aşılamak. Bunu diğer okullar da hayata geçirebilir." diyor.

Risale Haber

gülümse_hayata

Üye
Üye
19 Engellinin Tekerlekli Sandalye Sevinci

MATAB'ın desteği, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Şelale Lisesi organizasyonu ile başlatılan "Çevre ve Sosyal Sorumluluk Projesi" kapsamında toplanan kapaklarla bedensel engelli 19 kişiye tekerlekli sandalye hediye edildi

Manavgat Çevre Koruma Turizm Altyapı Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği'nin (MATAB) desteği, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Şelale Lisesi organizasyonu ile başlatılan "Çevre ve Sosyal Sorumluluk Projesi" kapsamında toplanan kapaklarla bedensel engelli 19 kişiye tekerlekli sandalye hediye edildi.

Çevre ve Sosyal Sorumluluk Projesi'ne katılan öğrencilerin topladığı pet şişe kapakları ile sağlanan tekerlekli sandalyelerin ihtiyaç sahiplerine teslim edilmesi dolayısıyla Manavgat Şelale Lisesi'nde tören düzenlendi.

Törene, Evrenseki Belediyesi ve MATAB Başkanı Recep Barut, AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Ömer Şahin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Karcı, Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin Bal, Okul Müdürleri, Şelale Lisesi Okul Aile Birliği üyeleri, öğretmenler ve engelli vatandaşların aileleri katıldı.

Törende, tekerlekli sandalyeler engellileri vatandaşların ailelerine teslim edildi.

Haberler

gülümse_hayata

Üye
Üye
Van'lı çocuklar engelliler için çalışıyor

Van depreminde en büyük hasarı alan Erciş ilçesinde kurulan çadır kentte kalan çocuklar, engelliler için mavi kapak topluyor.

Erciş ilçe merkezindeki Yenişehir Stadyumu Kızılay Çadır Kenti'nde Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği tarafından kurulan ''psikolojik destek çadırları''nda oyun oynayan depremzede çocuklar, çadır kenti dolaşarak mavi kapak topluyor. Çadır kentte depremzedelere dağıtılan milyonlarca pet şişe suyun mavi kapaklarını toplayan çocuklar, hiçbir şartta engellilerin unutulmamasını istedi.

Bu arada, deprem bölgesinde 30'a yakın psikolog, psikiyatr ve sosyal hizmet uzmanı çalıştığı bildirildi. Çocuklarla her gün oyun oynayan drama öğretmeni Ayten Yıldırım, çocukların bir nebze olsun depremi unuttuklarını söyledi. Ayten Yıldırım, toplanan mavi kapakların bir merkezde toplanarak engelli vatandaşlar için tekerlekli sandalye olarak geri döneceğini ifade etti.

Yıldırım, ''Tüm Türkiye'de olduğu gibi mavi kapak çalışmasını burada da çocuklarımızla birlikte yapıyoruz. Bu kapaklar engelli vatandaşlarımıza tekerlekli sandalye olarak geri dönecek. Biz de Erciş deprem bölgesinde çocuklarımızla birlikte bu çalışmaya katkıda bulunmaya çalışıyoruz'' dedi.

Pirsus Haber

gülümse_hayata

Üye
Üye
Kampanya 2012 Mart'ta Sona Eriyor

Plastik kapaklar, omurilik felçlilerine tekerlekli sandalye olarak geri dönüyor.

Mart ayında bir kampanya başlatan Bakırköy Belediyesi başta okullar olmak üzere Bakırköylülerden plastik kapak topluyor ve elde edilecek gelirle de Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği'nin belirlediği engellilere vücut ölçülerine göre tekerlekli sandalye alıyor.

Sosyal sorumluluğu paylaşmak amacıyla Bakırköy'de okullarda ve halk nezdinde plastik kapak kampanyasını 2012'in Mart ayına kadar sürdüreceklerini belirten Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen,"Bakırköylü yurttaşlarımızın engelliler konusunda hassasiyeti oldukça fazla. Biz de bu hassasiyet doğrultusunda Bakırköy genelinde okulları da içine alacak şekilde plastik kapak kampanyasını yaklaşık 7 ay önce başlattık.

Belediyemiz Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından yürütülen kampanya ile gönüllü firma tarafından ücretsiz toplanan plastik kapaklar satılıyor ve elde edilen gelirle de Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği'nin belirlediği engelli kardeşlerimize tekerlekli sandalye alıyor. Tekerlekli sandalyeler her engelli kardeşimiz için özel oluyor. Vücut ölçülerine göre tekerlekli sandalye alınıyor.

Haziran ayı ilk haftasında Çevre Haftası nedeniyle düzenlenen 15 engelli gencimize tekerlekli sandalye dağıtımındaki bir fotoğraf bütün Bakırköylüler için çok anlamlı olsa gerek:Babasının omzuna alıp taşıdığı 17-18 yaşındaki bir gencimiz törenden tekerlekli sandalyesi ile ayrılıyordu. Gerçekten yaptığımız kampanyayı çok iyi anlatıyordu. Evlerimizde topladığımız bir plastik şişenin kapağının veya damacana suyun kapağının engelliye tekerlekli sandalye olarak dönmesine vesile olmak çok güzel bir duygu olsa gerek.Şu ana kadar 12 tonun üzerinde kapakla yaklaşık 25 tekerlekli sandalye alındı."dedi.

Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen topladıkları plastik kapakları vermek isteyen yurttaşların ve okul yönetimlerinin Bakırköy Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü'nün 414 96 44 ve toplayıcı firmanın 571 51 12 numaralı telefonlarını arayabileceklerini de sözlerine ekledi.

Enerji Gündem

gülümse_hayata

Üye
Üye
Geleceğin Öğretmenlerinden Engellilere Umut

İlk kez 2010 yılında başlatılan, kısa sürede bütün Türkiye’yi saran, engelli vatandaşlar için umut olan ‘Mavi Kapak’ kampanyalarına bir yenisi daha eklendi.

Geleceğin öğretmenlerinin yetiştiği Mersin’in Erdemli İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencileri okullarında ‘Mavi Kapak’ kampanyası başlattı. Hedef, evden dışarıya çıkamayan engellilerin tekerlekli sandalye ile hayata bağlanması.

Kampanyanın başlamasına öncülük eden Erdemli İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencilerinden Ayşe Şavk, birçok engellinin tekerlekli sandalyesinin bulunmaması sebebiyle evlerinden dışarıya çıkamadığını, bunun da kendilerini üzdüğünü belirtti. Şavk, “İlçemizde düzenlenen ‘Mavi Kapak’ kampanyalarında engelli arkadaşlarımızın tekerlekli sandalyeye kavuşması bizleri mutlu etti. Biz biliyoruz ki daha birçok tekerlekli sandalyeye ihtiyaç var. En az birkaç tane engellimizin umutlarını yeşertmek istiyoruz. Başlattığımız bu kampanyaya okul dışından da desteklerin geleceğini umuyoruz” diye konuştu.

Okulun müdür başyardımcısı Ulvi Serin ise okullarında İngilizce Öğretmeni Refika Şerif Göküş ve öğrencileri Ayşe Şavk’ın öncülüğünde başlatılan kampanyanın kısa sürede amacına ulaşacağı inancında olduğunu belirterek, “Toplum içerisinde öğrencilerimizin hassas olması, bu tür kampanyalara duyarlılık göstermesini son derece olumlu ve önemli buluyoruz” dedi.

IHA

yalvaçlı_32

Üye
Üye
bu kampanya hala devam ediyor mu ?
akülü sandalye için kaç kapak toplamak gerekiyor?

Tekerlekli Sandalye