Engelliler için mobilya tasarımı

Dunedain

Üye
Üye
Merhaba,

Okul projesi için, engelli bireylerin hayatını bir nebze de olsa kolaylaştırmak adına mobilya tasarlamam gerekli. Tekerlekli sandalye kullanan bireylerin evde yemek yaparken,yemek yerken,giyinirken,kıyafet depolarken,ütü ve benzeri ev işlerini yaparken veya yatarken yaşadıkları sıkıntıları analiz etmem gerekli. Yaşadığınız sorunları veya keşke olsaydı dediğiniz şeyleri benimle paylaşabilir misiniz? Ya da bir bir destek alabilir miyim mümkünse?

Teşekkürler.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba,

Öncelikle duyarlı yaklaşımınız ve böylesine faydalı sosyal bir projede yeraldığınız için sizi yürekten tebrik ederim. Arkadaşlarım size gerekli yardım ve desteği esirgemeyeceklerdir diye düşünüyorum. Size ufak bir tavsiyem; bulabilirseniz bir tekerlekli sandalye bulun ve evinizde o sandalyeyle yaşamınızı devam ettirmek zorunda olduğunuzu farzedin. Kısa süren ama etkisini ömür boyu üzerinizde taşıyacağınız ve araştırmanız için bizzat kullanan kişi olarak, tüm zorlukları birebir yaşayacağınız için araştırmanıza çok daha fazla yarar sağlayacaksınız.

Ben yıllardır kullandığım, odalarını gözüm kapalı gezdiğim evimin beni bu kadar engelleyeceğni hiç düşünmemiştim bu derde düşmeden önce. Evimdeki hiç bir mobilya fonksiyonel değil ve yaşamı kolaylaştırmaktan ziyade zorlaştırıcı nitelikte tasarlanmıştı sanki. Uzun uğraşlar ve bir sürü masraf sonucu tam olarak istediğim düzeyde olmasa da şimdilik yaşamımı mümkün kılar hale getirmeyi başardım. Ev insanın en çok huzur bulduğu ve yaşamını idame ettirebilmek için zorunlu ihtiyaç diye sınıflandırılan ama çoğumuz için yaşamsal alan özelliği taşıyan, olmazsa olmaz bir gereklilik. Herkesin ihtiyaçları farklı olmakla beraber çoğu ortopedik engellinin belli başlı kriterleri olduğunu düşünüyorum. Sıralamayı maddeler haline getirirsem eksiklerim olabilir ama yine de size yardımcı olabilmek adına yazmaya çalışayım;

1-Evin içinde dolaşılabilir alan ( Bundan kastım duvarlara çarpmadan, bir odadan diğerine, banyoya ve mutfağa kolaylıkla yardımsız gidip gelebilmek)

2-Oda kapılarının (eşiklerin) aşılabilir olması

3- Kapı aralıklarının giriş çıkışı kolaylaştırıcı özellik taşıması ( uygun genişlikte ve sensörlü, raylı kapı modeli)

4- Mutfak tezgahlarının, evyenin, muslukların, banyoda lavabonun, duş kabinin, klozetin oturur vaziyette bulunan engellinin erişimine ve kullanımına uygun yükseklikte olması tıpkı elektrik anahtar ve prizlerinin de ulaşılabilir olması gereken yüksekliğe monte edilmesi gibi.

5- Balkona çıkmanın yardımsız ve desteksiz gerçekleşebileceği şekilde geniş, sıfır eşik ve havadar, korunaklı olması

6- Yatak odasında bulunan giysi dolaplarının tabandan tavana değilde duvardan duvara yatay olarak tasarlanması tıpkı kütüphane ve tv dolapları gibi dikey değilde yatay tasarım..

Şimdilik aklıma gelenler bunlar yine ekleme yaparım. Ankete katılan arkadaşlarımda farklı önerilerde bulunabilirler. Bana göre en doğru ve en iyi tercih yaşayarak öğrenilendir. O yüzden siz bir fırsatını bulup deneyimleyerek araştırmanızı gerçekleştirin. Çok daha faydalı olacaksınız.

Sonsuz başarı dileklerimle,

Maxsi Mellon

Üye
Üye
Emeğinize sağlık bir iki şey daha eklemek istiyorum evlerde ki kapıların engellilerin aküllü, manüel sandalyelerine göre yeni binaların kapı enleri geniş,banyo ve tuvaletlerin doğal gaz peteklerinin kapı arkasına koyulmamasına dikkat edilmeli...

iPad cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

deko15

Üye
Üye
Merhaba,

Okul projesi için, engelli bireylerin hayatını bir nebze de olsa kolaylaştırmak adına mobilya tasarlamam gerekli. Tekerlekli sandalye kullanan bireylerin evde yemek yaparken,yemek yerken,giyinirken,kıyafet depolarken,ütü ve benzeri ev işlerini yaparken veya yatarken yaşadıkları sıkıntıları analiz etmem gerekli. Yaşadığınız sorunları veya keşke olsaydı dediğiniz şeyleri benimle paylaşabilir misiniz? Ya da bir bir destek alabilir miyim mümkünse?

Teşekkürler.

Projen için insanlığa yararlı bir konu tercih etmemden dolayı seni kutlarım.

Tekerlekli Sandalye