Engelliler için ÖTV’siz araç alımında 2023 yılı limiti: 1.004,522 TL oldu

Elif altin

Üye
Üye
Arkadaşlar ben oğlum için maaşa bağlanırken arabam olduğunu beyan ettim. Degistirirsem eğer aradaki farka bakacaklarini söylediler. Cunki asgari ücret alıyoruz. Arabayı çok önce düğün takımlarımıza aldik. Eger 100 bin fark olursa bunu asgari ücretle ödenmez ve arastirririz demişlerdi. Ama 10 20 bin olursa o ödenecek miktar o zaman bisey olmaz demişlerdi. Bildiğim böyle.

mert

Üye
Üye
Birileri araba ev yada birşeyler almışsa:

Lütfen ama lütfen
başhekimin yaptığı gibi, kötü niyetli insanları bir kenara bırakalım...

Akrabası olsa bile lütfen kötülemeyiniz. Oğlu alabilir annesi babası alabilir kendi işlerinde kullanabilir. Yasal haktır. Bir şey demem..

Bu sitede birilerini kötülemek hoş değil. Şikayet varsa lütfen yetkili mercilere şikayet edin gerekli işlem yaparlar. Başhekimi haberleri olduğu gibi...
hocam banamı dediniz ben kimseyi kötülemiyorum ki gerçegi yazdım adalet dersen adalet kimin yanında fakirin mi yoksa zengininin mi orası biraz şüpkeli bir milyonluk araç alan varsa demekki zengin sınıfına giriyor

ahmet34

Üye
Üye
Sosyal yardıma rağmen: Araç alan var mı?
bu forumda cok yerde bahsı gecıyordu,genellıkle soylenenler,sosyal yardım alırken otv ındırımlı arac alıpta maası kesılen var,kesılmeyen var,yuzde ellı
seklınde cogu yerde konusmalar vardı,baslıkta olabılır,cok kez okudum hatırlıyorum

1.004,522 TL yüzde 40 indirim olsa​

o zaman 1400.000 tl ye kadar arac bakılacak,yada bazıları galerıyle anlasıp 100 bın tl yı cepten farkı verıp 1500.000 luk aracı 1400.000 den alıyor gibi ama soylentı tabı yazık yani

Son düzenleme:

ahmet34

Üye
Üye
Sosyal yardıma rağmen: Araç alan var mı?
var tabi
bi ogretmen var gorme engellı bıde sıfır corolla alıp ayrıca yardım maası baglanmıs kendı dedı
otv 5 yıl boyunca alınmasada sıfır arac masrafı olmasada,bakımlarına para,bıde trafık sıgorta olmus en dusugu 4000 tl kasko desen 8000 tl yanı maasda anca gıder

İsen Buga

Üye
Üye
var tabi
bi ogretmen var gorme engellı bıde sıfır corolla alıp ayrıca yardım maası baglanmıs kendı dedı
otv 5 yıl boyunca alınmasada sıfır arac masrafı olmasada,bakımlarına para,bıde trafık sıgorta olmus en dusugu 4000 tl kasko desen 8000 tl yanı maasda anca gıder
öğretmen o, ayrıca görme engelli birde... olabilir; güle güle kullansın. Legal bu hakkı tabii ki..
Merak ettiğim şu: yeşil kart gibi tabir edilen yardımla araç alan var mı diye sordum. İllegal yolla araç alan var mı anlamda sormuştum.

Konuyu uzatmayayım: kısaca illegal yolla araç alan varsa e devletten bildirebilirsiniz.

mansion

Üye
Üye
Merhaba, 2015 de aldığım H sınıfını yeniletmeden araç alabiliyor muyuz acaba süre uzatıldı 2 yıl daha ama sanırım vergi daireleri zoraki yeni B tipi kodlu olan dan mı istiyor ehliyeti ? Yakın zamanda görüşen oldu mu hiç acaba eski tip H ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar var mı ?

HuN

Üye
Üye
Merhaba, engelli araç alımında sınır 1500cc veya 1600cc diye biliyorum?

2023 yılı itiabriyle 1 milyon 4 TL olarak güncellenecek yani düz 1 milyon TL diyebiliriz.

Bu bağlamda alınacak en iyi otomobil Mercedes-Benz kendi sitesinden aldığım,

C200 4MATİC AMG, Liste Fiyatı Vergiler Hariç; 906.121 TL

şeklinde bir fiyatı var, yani 2023 yılında yeni engelli araç alım fiyatıyla bu araç alınabiliyor?

Keza yeni Audi A4 de bu fiyat sınırlarında fakat 2000cc olduğun için olmuyor maalesef..

Pekala bu yeni fiyat düzenlemesinde Audi gibi Mercedes gibi BMW gibi firmalar engellilere araç verecekler mi? yada; bizde her ne kadar engelli muafiyet limitine uygun araç fiyatları olsada engelli araç satışı yapmıyoruz deyip kenara mı geçecekler?

ahmet34

Üye
Üye

1.004,522 TL limit​

arac 1.150.000 tl olsun,bayi satıs danısmanı elden nakıt 150.000 tl sını alıp,gerı kalanı arac ındırımlı fıyat dıye gosterebılıyormus
yanı lımıt 1 mılyon tl ıse 1 mılyon 100 bın tl lık aracın,100 bın tl sını harıcı verebılıyormus
bu yuzden etrafınızda luks arac alan varsa donanımlı fıyatını kontrol edın,uyanıklara gecıt vermemek lazım

HuN

Üye
Üye

1.004,522 TL limit​

arac 1.150.000 tl olsun,bayi satıs danısmanı elden nakıt 150.000 tl sını alıp,gerı kalanı arac ındırımlı fıyat dıye gosterebılıyormus
yanı lımıt 1 mılyon tl ıse 1 mılyon 100 bın tl lık aracın,100 bın tl sını harıcı verebılıyormus
bu yuzden etrafınızda luks arac alan varsa donanımlı fıyatını kontrol edın,uyanıklara gecıt vermemek lazım

böyle bir şey yapacaklarını hiç sanmam Ahmet bey , şehir efsanesidir ki bu bahsettiğiniz durumu geçin bakalım bu yeni fiyat limitinden sonra Mercedes, BMW ve Audi gibi markalar engelliye araç verecek mi? o bile büyük soru işareti..

ahmet34

Üye
Üye
engelli parkında pego 3008 var nasıl almıslar anlamadım öne bakınca tamponda dikey cızgı var yeni model bıde,3 yasında bıle olsa 3 senedır 3008 degılde 2008 alınıyordu dıye bılıyorum

demirulubey

Üye
Üye
böyle bir şey yapacaklarını hiç sanmam Ahmet bey , şehir efsanesidir ki bu bahsettiğiniz durumu geçin bakalım bu yeni fiyat limitinden sonra Mercedes, BMW ve Audi gibi markalar engelliye araç verecek mi? o bile büyük soru işareti..
raporla alındığını nerden biliyorsunuz?

2023 yılı itiabriyle 1 milyon 4 TL olarak güncellenecek yani düz 1 milyon TL diyebiliriz.

şeklinde bir fiyatı var, yani 2023 yılında yeni engelli araç alım fiyatıyla bu araç alınabiliyor?

Keza yeni Audi A4 de bu fiyat sınırlarında fakat 2000cc olduğun için olmuyor maalesef..

Pekala bu yeni fiyat düzenlemesinde Audi gibi Mercedes gibi BMW gibi firmalar engellilere araç verecekler mi? yada; bizde her ne kadar engelli muafiyet limitine uygun araç fiyatları olsada engelli araç satışı yapmıyoruz deyip kenara mı geçecekler?
2023 C200 nerde 1 milyon veya 1 milyon 200 bin?? Hangi bayide bu fiyat?

Purlin

Üye
Üye

1 milyon sınırı vergiler dahil alım limiti Sizin dediğiniz Mercedes 906 bin ₺ fiyat vergiler hariç ham fiyat
Eğer ki limit üstü OLUP faturalandırma harici elden para verilirse ZAMAN GELİYOR MALİYE araştırma yapıyor hem araç satan bayiyi hem araç alan kişiyi BİLGİNİZE!!

TALLAZ44

Üye
Üye
TALLAZ44:
arkadaşlar merhaba ben sitede yeniyim yüzde 62 işitme engeliyim engelli ehliyetim var b sınıfı araç alımında ötv indirimi işitme engellilere varmı bilgilendrirseniz sevinirimi simdiden teşekkürler

HuN

Üye
Üye
raporla alındığını nerden biliyorsunuz?

2023 C200 nerde 1 milyon veya 1 milyon 200 bin?? Hangi bayide bu fiyat?
vergi hariç liste fiyatı 906.000 TL, engelli ötv muafiyetine dahil olduğu vakit bu fiyattan alması lazım. %80 ötv de eklediğiniz vakit araç 2 milyon civarlarına geliyor..

ürkmez

Üye
Üye

Ortada açıklanan resmi bir rakam yok 1.004 TL olursa şayet vergiler dahil fiyat olarak düşününüz dediğiniz araçlar limite girmiyor

HuN

Üye
Üye
mevzuyu halen kavrayamadınız arkadaşlar :)

bmw, mercedes ve audi gibi premium markalar araç verecek mi? sorun bu..

yoksa 900.000 TL/1 milyon bandında vergisiz 1600cc motor sınıfında audi de var bmw de var mercedes de var..

demirulubey

Üye
Üye

yoksa 900.000 TL/1 milyon bandında vergisiz 1600cc motor sınıfında audi de var bmw de var mercedes de var..
Biz mevzuyu kavradıkta siz bence ne anlatmak istediğinizi anlatamamışsınız. Vergi hariç bakıyorsanız araç fiyatlarına öyle bir durum yok. Yani tüm vergiler dahil 1 milyon TL limit. Bende diyorum ki 1 Milyon TL ye Audi'nin veya Mercedes'in hangi modeli var? Mercedes'in en alt serisi A200 şuan (2022 liste fiyatı) 1 Milyon 104 Bin TL. Yani limit üstü. Audi'de A3 te var 950 bin TL bir araç. Eğer Ocak zamlarıyla limit altında kalırsa neden vermesin. BMW de en düşük araç 2022 fiyatıyla 1 Milyon 106 bin 200 TL yani bu da limit üstü. Dolayısıyla şuan 2023 limitiyle birtek A3 var. O da ocak ayında zamlanmazsa. Dilerim herkes gönlündeki aracı alır.

Purlin

Üye
Üye

1- Devletin belirlediği ÖTV muafiyetli limiti 1 milyon olarak kabul edelim Tüm vergiler dahil alabilinecek en üst limittir
2- Dediğin markalarda olsun hangi marka olursa olsun parayı bastırdınmı araç alımında problem yoksa evrakların tamamsa alırsın
3- Aracın ham parası vergisiz parasına göre bir satış yok öyle araç satışı HEDİYE GİBİ bir durum olur alan kişiye

Tekerlekli Sandalye