Engelliler için yapılan yardımlar nelerdir?

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Engelliler adına yardımları iki temel başlık altında toplamak gerek.

• 1- Devlet eliyle engellilere yapılan yardımlar
  • 2- Özel sektör, dernek, vakıf, belediye stk lar tarafından yapılan yardımlar.
YARDİM.jpg
Devletin Engellilere Yaptığı Yardımlar

Sosyal devlet olmanın gereği devlet eliyle yapılan yardımlar “sosyal yardım” diye adlandırılır. Bu sosyal yardımları şu şekilde sıralayabiliriz.
Not: Engelliler için yapılan yardımlardan nasıl yararlanılacağı konusunda daha önceden açtığımız konulara link verilerek hangi yardım hakkında bilgi almak isterseniz o konuya yönlendirileceksiniz. Bu yazıda sadece maddeler halinde engelliler için yapılan yardımları sıralayacağız.

1- Evde bakım maaşı (evde bakım maaşı sosyal hizmetler il müdürlüğü tarafından bağlanır) Hangi belgelerle nereye müracaat etmeniz gerektiği konusunda şu makaleyi okuyunuz:> https://engelliler.gen.tr/f8/evde-bakim-maasi-almak-icin-gereken-sartlar-ve-belgeler-26610/

2- 2022 engelli aylığı. Bu maaşı almak için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına müracaat gerekir. Maaşı alacak kişinin hiçbir sosyal güvenlik kurumuna (ssk, bağkur, emekli sandığı) tabi olmaması gerekir. Engelli aylığı nasıl alınır hakkında daha fazla bilgi için tıklayın:> https://engelliler.gen.tr/f7/2022-engelli-maasi-almak-icin-gerekli-belgeler-detayli-anlatim-26607/

3- Eğitim Yardımı. Devlet özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi açarak engellilerin eğitimini desteklemektedir.

4- Tekerlekli sandalye yardımı, akülü sandalye yardımı vb gibi yardımlar. Valilikler veya belediye aracılığıyla (büyükşehir belediyesi veya normal belediye) ihtiyaç sahibi engelliler için tekerlekli sandalye akülü sandalye yardımı yapılmaktadır. Aynı zamanda muhtaç engelliler için valilik veya kaymakamlık tarafından nakdi, sağlık, veya yiyecek içecek yardımıda yapılmaktadır.

Not: Bu yardımlar hakkında bilgi almak adına aile ve sosyal politikalar bakanlığı tarafından hizmet veren numaraları arayarak bilgi alabilirsiniz.

Bu numaralar: Sosyal Yardım Hattı: 144
Aile, kadın, çocuk ve engelli danışma hattı: 183

yardım.jpg

Not: Evde bakım ve 2022 engelli maaşı almak için özürlü sağlık kurulu raporu alınması gerekmektedir.
Devlet tarafından yapılan destek ve sosyal yardımları genel anlamda sıraladık.

STK, Dernek ve Vakıfların Engelliler İçin Yaptığı Yardımlar:

Kısa adı TOFD olan (türkiye omurilik felçlileri derneği) engellilere yönelik pek çok yardım yapmaktadır. Başta akülü sandalye, tekerlekli sandalye yardımı olmak üzere ekonomi durumu iyi olmayan engelli ve engelli yakını olanlara yardımlar yapmaktadır. Bu yardımlar gönüllü kişiler tarafından tofd.org.tr sitesi üzerinden online veya bizzat derneğe giderek bağış yapılarak gerçekleşir. Denek yapılan bağışları ihtiyaç sahibi engellilere iletir.

Şehirler Arası Otobüs Şirketlerinde Engelli İndirimi

Şehirler arası otobüs yolculuğu yapacak %40 ve üzeri engelliler için tüm şehirler arası otobüs yolculuğu hizmeti veren şirketler tarafından Karayolları Taşıma Yönetmeliği'ne göre normal bilet fiyatları üzerinden %30 indirim yapılmaktadır. Bu engelliler adına yönetmelikle belirlenmiş kanuni bir haktır ve sık karşılaşıldığı üzere otobüs şirketlerinin “Engellilere indirimimiz yok.” deme hakları bulunmamaktadır.

THY Engelli İndirimi

%40 ve üzeri özür oranına sahip engellilere Türk Hava Yolları tarafından tüm iç hat uçuşlarındaki -promosyon ücretleri dışındaki- bilet ücretlerinde %25 indirim uygulanmaktadır. Biletin satış ofisinden alınması gereklidir, internet üzerinden yapılan alışverişlerde indirim geçerli olmamaktadır. Engelliler bu indirimden engelli kimlik kartlarını veya engelli sağlık kurulu raporlarını veyahut engelli ibareli nüfus cüzdanlarını ibraz ederek yararlanabilmektedirler. Ayrıca 24 saat önceden talep edilmesi halinde engelliler için tekerlekli sandalye de sağlanmaktadır.

https://engelliler.gen.tr/f42/engellilere-ucak-bileti-indirimi-24500/
Telekomünikasyon Engelli İndirimleri
Ülkemizde 3 büyük cep telefonu operatörü Turkcell, Vodafone ve Avea tarafından engelli vatandaşlara özel indirimli cep telefonu tarifeleri ve cep telefonu hizmetleri çıkarılmaktadır.

https://engelliler.gen.tr/f83/aveadan-muthis-engelli-tarifesi-24640/
https://engelliler.gen.tr/f83/vodafone-engelli-tarifeleri-24345/

Türk Telekom Engelli İndirimi (Sosyal Tarife)

%40 ve üzeri özür oranı bulunana engelli vatandaşlarımıza Türk Telekom tarafından ev telefonlarında kullanmak üzere Sosyal Tarife adlı bir tarife çıkarılmıştır. Tarife kapsamında aylık 12,50 TL'ye 3.000 dakika şehir içi ve şehir dışı görüşme sağlanmaktadır. Engelli kimlik kartı ya da tam teşekküllü hastanelerden alacakları engelli sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzeri engeli bulunduğunu belgeleyen engelliler telefonlarının kendi üzerilerine açılması şartıyla Türk Telekom'un engelli indiriminden yararlanabilir. https://engelliler.gen.tr/f83/ttnet-engelli-indirimi-avantaj-dezavantajlari-24580/

Elimden geldiğince sosyal yardım, eğitim yardımı gibi konuları ekledim. Benim gözümden kaçırdığım sizin bildiğiniz başka yardımlar varsa lütfen konu altına ekleyiniz.

istanbullu-

Üye
Üye
Tofd derneği tekerlekli sandalye dışında belirli projeler ile grafik tasarım,kişisel gelişim vs kurslarıda vermektedir, ayrıca tofd ye bağlı hüsnü ayık bakım merkezinde ağır engelli ve yetersiz durumu olanlar için de ücretsiz hizmet verilmektedir.

Berkan2

Üye
Üye
Yardımlar hakkında

Arkadaşlar merhaba babam 2 yıl önce pıhtı atması sonucu felç geçirdi haklarını tam olarak bilmiyorum malulen emekliligi 5 ay önce evde bakımı 2 ay önce yeni yapabildim yani aslında çokta haberim yoktu bu tür yardımlardan benim sormak istediğim malulen emeklilikte evde bakım maaşindan başka başvuru yapabileceğim başka bir yardım varmı varsa nasıl başvuru yapabilirim yada maaşı arttırmak mümkün mü

baykus_13_34

Üye
Üye
mrb nasilsinz benim 9 yasinda omurilik yani diger adi tethere cort rahatsizligi var dogustan kucuk buyuk tuvaletini yapamiyor bu konuda bildiginiz iyi bir doktor var mi
bide ben sadece devletten her ay maas bez ve sonda yardimi aliyorum ama cok zor durumdayim sizce yardim icin nerelere basvurmam lazim yada ne yapmam lazim

Tekerlekli Sandalye