Engelliler ötekilerden neler ister ? neler bekler ?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Engellilerin ötekileştirilme sorunu olduğu inkar edilemez bir gerçek olduğundan şimdi tüm dünyanın bizim için belirli bir gün tayin ettiği 3 aralıkta en çok söz söylemesi gereken de bizler değil miyiz?

Madem ki ötekiler bizleri ötekileştirdikleri yetmiyormuş gibi senede sadece bir günü bizler için kutlamaya kalkışıyor ( bizim adımıza kutlanacak bir gün olmadığı halde dünya bunu yapıyor ) o halde bizlerin de bu konuda söyleyeceği çok fazla şeyi yok mudur?

Elbette sorunlarımızı hem de acil çözüm bekleyen sorunlarımızın farkındalar her ne kadar görmezden gelseler de ötekilerde ötekileştirdiklerini biliyorlar ve yarın bir bakıma günah çıkartıyorlar aslında. Madem çok istiyorlar yarın adına bir şeyler yapmak istiyorlar o halde bizlerden yani olayın birinci dereceden tanıklarından okusunlar.

Engelliler ötekilerden en çok ne ister ? en çok ne bekler ?

Birey

Üye
Üye
Dünya engelliler günü kutlanacak bir gün deil bence de. Böyle bir günün olması iyi mi kötü mü anlamadım :))

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:) Selam benim suskun arkadaşlarım,

Bu konuda sizlerin de içinizden gelen beklentilerinizi yazmanızı çok isterdim ama bakıyorum ki kimseden çıt yok :( Yine iş başa düştü...

Ben kendi adıma ötekilerden en çok anlaşılmayı bekliyorum. Samimiyet bekliyorum, göstermelik davranışlar değil neyse o yani ben başka bir dünyadan gelmedim aksine bir zamanlar ben de son derece sağlıklıydım ve yaşananlardan sonra başıma gelen bu engellenme halini kabullenememe hallerinden öyle çok bunalıyorum ki bu yüzden artık görüşmediğim dostlarım oldu. Engelim benim, bana ait kime ne ? ben kabullendikten sonra ? bu beden benim , bu can benim ve yaşamım ki bana en güzel hediyeyse üstelik bana Allah tarafından 2. , 3. kez hediye edilen öyleyse beni engelimle kabul etmeyeni ben de kabul etmiyorum bundan sonra...

Ben en çok empati istiyorum, bir çok şeyi tek başıma yapabileceğimi ispatlamaktan öyle yoruldum ki artık kimseden destek almadan hayat yoluma devam etmek istiyorum.

Geç de olsa, zor da olsa engellerimle yaşamayı öğrendim yeter ki beni engelleyenler çıkmasın karşıma. Kimseden ve aslında artık devletimden de bir şey beklememeyi öğrendim ben. Hakkım olanı benden geri almasın yeter. Gölge etmesin başka ihsan istemem.

Benden bu kadar arkadaşlar, konuyu açmış bulundum ve hala sizlerden belki yanıt gelir diye umut ediyorum.

Sevgiyle kalın, dostlukla kalın,

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Engelliler yerel yönetimlerden kamu yada özel sektör çalışanları arasında ayırım yapılmamasını ister. Bugün İstanbul kara teslim oldu ve ne yazık ki daha geçen hafta 3 Aralık Dünya engelliler günü saçmalığına katılanların bugün sesleri bile çıkmadı ne validen bir açıklama ne de belediyelerin engelliler adına yapmış olduğu bir iyileştirme görülmedi. Bu ayırımcılığın amacı ne bilemiyorum ama hava muhalefeti nedeniyle kamuda çalışan engelli personeller, hamile ve yaşlılara idari izin hakkı verilirken özel sektörde çalışan engelliye karşı bu düşmanlık niye ?

Mantıklı bir açıklamanın dahi yapılamıyor olması yüzünden bugün saatlerce trafik çilesi, soğuk, ayaz ve dayanılmaz ağrılara maruz kalmış olmanın verdiği öfkeyle yerel yönetimlerin almış olduğu kararlar hakkında bu kadar bariz bir şekilde ötekileştirilmeye isyan ediyorum. Bana ne faydası olacak bilmiyorum ama en azından buradan belki birileri okur da ya evet özel sektörde çalışan engelliler de vardı bu şehirde diyerek yaptıkları ayırımcılığa son vermelerini istiyorum.

Bu sitede de hani bazen arkadaşlar soruyor ya '' hangisi daha avantajlı kamuda çalışmak mı yoksa özel sektörü mü tercih etmeliyim? '' diye işte size gerçeklerden sadece bir tanesi. Kesinlikle kamuda çalışmalısınız arkadaşlar hem de kesinlikle.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
:) ve İstanbul valisi engelliler için kamuda tatil ilan edip de özel sektörde engellileri yok saymasını bildi ya olsun canı sağolsun hayat bu yarın ne olacağı bilinmez ki...insan ne mevkisine ne de sahip olduğu sağlığına, maddiyatına, saygınlığına fazla güvenmemeli...yarına çıkmaya kimsenin senedi yok ve bir gün gelir valiler de engelli olabilir...hayat bu bilinmez...

bahtsız33

Üye
Üye
benim aklıma bile gelmez bu gün karşımıyım engelliler gününe karşıyım neyi kutluyorsunuz engelimizi mi

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam bahtsız33,

Rahat bıraksalar aslında kimsenin aklına 3 aralık günü ( doğum günü olanların dışında ) gelmeyecek ama İstanbulda ( diğer illeri bilemiyorum) her yerde insanın gözüne gözüne sokulan dev afişleri, reklam panolarını dolduran '' Engelliler Gününüz Kutlu Olsun '' şeklinde her belediyenin kendince kendini ilçe merkezindeki engelli vatandaşlarına şirin gösterme çabalarını ister istemez farkettiriliyorsunuz ayrıca bu saçma sapan gün tabii ki kutlanacak bir gün değil ama o gün geldiğinde bunun farkına varamamak nasıl bir duygu acaba ? sizin yerinizde olmak isterdim yoksa siz bu ülkede değil misiniz? ya da sizin tepkiniz tepkisizlik midir? banane ne yaparlarsa yapsınlar diyenlerden misiniz?

turan yılmaz

Üye
Üye
:) selam benim suskun arkadaşlarım,

bu konuda sizlerin de içinizden gelen beklentilerinizi yazmanızı çok isterdim ama bakıyorum ki kimseden çıt yok :( yine iş başa düştü...

Ben kendi adıma ötekilerden en çok anlaşılmayı bekliyorum. Samimiyet bekliyorum, göstermelik davranışlar değil neyse o yani ben başka bir dünyadan gelmedim aksine bir zamanlar ben de son derece sağlıklıydım ve yaşananlardan sonra başıma gelen bu engellenme halini kabullenememe hallerinden öyle çok bunalıyorum ki bu yüzden artık görüşmediğim dostlarım oldu. Engelim benim, bana ait kime ne ? Ben kabullendikten sonra ? Bu beden benim , bu can benim ve yaşamım ki bana en güzel hediyeyse üstelik bana allah tarafından 2. , 3. Kez hediye edilen öyleyse beni engelimle kabul etmeyeni ben de kabul etmiyorum bundan sonra...

Ben en çok empati istiyorum, bir çok şeyi tek başıma yapabileceğimi ispatlamaktan öyle yoruldum ki artık kimseden destek almadan hayat yoluma devam etmek istiyorum.

Geç de olsa, zor da olsa engellerimle yaşamayı öğrendim yeter ki beni engelleyenler çıkmasın karşıma. Kimseden ve aslında artık devletimden de bir şey beklememeyi öğrendim ben. Hakkım olanı benden geri almasın yeter. Gölge etmesin başka ihsan istemem.

Benden bu kadar arkadaşlar, konuyu açmış bulundum ve hala sizlerden belki yanıt gelir diye umut ediyorum.

Sevgiyle kalın, dostlukla kalın,
arkadaşim olayi tam özetlemişsin teşekkürler

turan yılmaz

Üye
Üye
Hele engelliler günü adi var kendi yok kendi var içraat yok sözde göstermelik afişler sözde kutlamalar peki sorsalar devlettekine idari izin de peki özeldeki insan değilmi

septik

Editör
Editör
Sevgili Ceylan

Seni tanıdığım kadarı ile açtığın kouyuya çok daha fazla sayıda beklenti beklerdin çünkü çok haklısın.

Bende jeton 22 gün sonra düştü:) şakası tabi biraz yoğundum ama konuya göz gezdiremeyecek kadarda değil hatta bir kaç kez bayramlık ağzımıda açtım fakat tam yayınlarken biraz kaba olduğunu farkettim ve vazgeçtim.

Kaba diyorum çünkü hakkettiklerini yazmıştım 3 aralık dünya engellileri istismar günüdür diyede başlamıştım.

Herşeyde ortada aslında bir kaç küçük toplantı bir kaç basit duygu sömürüsü içeren konuşma bir kaç engelli arkadaşımızın eline tutuşturulmuş ezberletilmiş bir kaç cümle.

Zaten artık hatırlarsan 2022 engelli yasası 2013 ocak yönetmeliği çıkmasından önce ve sonrası adalet hak hukuk diye ortalağı kaldıran insanların herkesin gözünün içine baka baka ne yalanlar ne haksızlıklar sanki ülkemiz sadece engelliler için çalışıyor hak ettiklerimizden fazlası veriliyor tarzda tv lerde halkı kandıran uygulamalarda engelliyi içindi bulunduğu zor koşulları dahada zorlaştıran bir çok yalan dolan...

Sorularına bakıyorum engelliler ötekilerden ne ister? ne bekler?

Kendinde çok güzel hatta ben biliyorum söylemek istediklerini sansürleyip kısıtlayıp bir kısmını açıklamışsın.
Olay ortada tüm dünya politikacıların engellileri istismar (biz nasıl ederde bu insanları kullanarak kendimize çıkar sağlarız ) gününden başka bir şey değildir.

Yıllardır 3 aralık var yıllardır da sadece laf var günümüzde iletişim çok kolay ve artık kimsenin bu engelliler gününe itibarı kalmadı bir zorunluluk çünkü dünya o günü bize ayırmış ve bir şekilde yaşanacak ve herzamnki türde sadece dostlar alışverişte görsün.

Engelliler ötekilerden sadece menfaatları için kulanılmamak ezilmeme üzülmemek ister, biz ne bekleyebilirizki bizlerinde insan yerine konması dışında.

Tekerlekli Sandalye