Engelliler sağlık hizmetlerine daha kolay erişebilecek

Murat.Y

Üye
Üye
engelli-jpg20141020120156.jpg

"Engellilerin Sağlık Hizmetlerine Erişebilirliği Projesi" kapsamında Avrupa'dan gelecek uzmanlar, Türk meslektaşlarıyla engellilerin yardıma ihtiyaç duymaksızın sağlık hizmetlerinden yararlanması için ortak çalışma yürütecek.

Engelli Dernekleri Federasyonu (EDF) Genel Başkanı Abdurrahman Kurtaslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmak için birçok çalışma yürüttüklerini söyledi.

Engellilerin sağlık hizmetlerinden kolayca yararlanmaları amacıyla hazırladıkları projenin Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı'nca onaylandığını belirten Kurtaslan, Avrupa ülkelerinden Türkiye'ye gelecek 40 katılımcıyla hastanelerde çalışma yapacaklarını, bunun sonuçlarını rapor haline getireceklerini anlattı.

Kurtaslan, engellilerin başka birinin desteği olmaksızın hastaneye gidip muayene olabilmesini istediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Sağlıklı insan nasıl kimseye ihtiyaç duymadan hastaneden hizmetini alıp evine gidebiliyorsa aynı şekilde bütün engel grupları da başkasının desteği olmaksızın o hizmetlere erişebiliyor mu, erişebilmesi için neler yapılması lazım, bunları ele alacağız. Özellikle bu konuda fiziki imkanlar önemli oluyor. Diyelim ki bir işitme engelli hastaneye geldi. Bütün kamu hizmeti yapılan yerlerde işaret dilini bilen personel mutlaka olması lazım, tabii olmayabiliyor. Olmasa bile kendisi için özel yazılımlı bilgisayar bulunması lazım. Onun başına gidecek, ne istiyorsa randevusunu alacak, işlemlerini kendisi yapacak. Bilgisayar yazılımının yönlendirmesiyle gidecek, muayenesini olacak. Bu şekilde düzenleme gerekiyor."

Proje mart ayında başlıyor

Görme engelliler için de benzer çalışmaların gerektiğini ifade eden Kurtaslan, hastanelerdeki yürüyüş alanlarının düzenlenmesi gerektiğini dile getirdi.

"Hastane odasına kendi başına gidebilirliğini sağlayacak düzenlemeler var mı, yok mu, o konular üzerinde çalışacağız" diyen Kurtaslan, "Yabancılarla çalışma yapacağız, elde ettiğimiz sonuçları Sağlık Bakanlığı'na vereceğiz. Bu sayede kendi faaliyetlerinde bizim çalışmamızı dikkate alacaklar" ifadesini kullandı.

Kurtaslan, Bakanlığın daha önce kendilerini davet ederek, Ankara'daki hastanelerin denetlenmesi ricasında bulunduklarını anımsatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Biz hastanelerde engellilerin sağlık hizmetlerine erişebilirliğiyle ilgili denetim yaptık, onları raporladık. Oldukça eksiklik vardı. Onları da bu proje sayesinde tekrar göreceğiz. Acaba yeni düzenlemeler yapıldı mı, yapılmadı mı? Hastanelerin bu açıdan durumunu Avrupalı katılımcılarla değerlendireceğiz. Avrupa'dan gelecekler de proje ortaklarımız. Estonya, İtalya, İngiltere, Bulgaristan, Romanya ve Almanya'dan gelen uzmanlarla çalışacağız. Onlar proje konusunu bildikleri için kendi ülkelerindeki faaliyetlere çalışmış olarak gelecek. Burada da birlikte karşılaştırmalı olarak çalışacağız. Projenin Türkiye'deki faaliyet toplantısı mart ayında olacak."

Kaynak: AA

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Biz hastanelerde engellilerin sağlık hizmetlerine erişebilirliğiyle ilgili denetim yaptık, onları raporladık. Oldukça eksiklik vardı.

Haber oldukça güzel, sevindirici bir gelişme ama gerçekleşebilme oranı bir hayli düşük :( Avrupadan gelen heyet ne yapsın? İstanbulda bulunan herhangi bir devlet hastanesine süper sağlıklı bir insanı gönderin akşam evine yeterince engellenmiş olarak geri döner.

Engellilerin sağlık hizmetlerine erişilebilir olabilmesi epey uzak bir ihtimal ancak engelsizleri bir şekilde erişilebilir kılabilirlerse işte o zaman umut var demektir.

Murat.Y

Üye
Üye
Zenginin daha zengin, fakirin daha fakir olduğu bu ülkede, böyle bir sistem varken olan yine garibana oluyor maalesef.. Devlet hastanesine gidersin sanki hayrına muayene eder gibi yüzüne bile bakmadan doktorluğunu unutmuş, yeminini unutmuş '' tok esnaf '' edasıyla suratsız bir şekilde muayenesini yapar hiç konuşmadan reçeteni yazar ve eline verir taki sen neyim var demeden sana bir açıklama yapmaz.. Ama paran varsa ki bu tüm dünyada böyledir, bırak doktorları tüm sağlık kurumları emrine amadedir.. Özel hastaneye yada özel tıp merkezlerine gittiğinde o herşeyleri para olmuş doktarların yüzlerindeki, gözlerindeki sıcaklığı gördüğünde işte o zaman anlarsın paranın yüzünün ne denli sıcak olduğunu :) sözüm bu düzene ve yazımda bahsettiğim sözde doktorlaradır..

Böylesine buram buram kapitalizm kokan bir ortamda mesleğinin hakkını veren onurlu,eli öpülesi doktorlarımıza selam olsun..

Son düzenleme:

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Böylesine buram buram kapitalizm kokan bir ortamda mesleğinin hakkını veren onurlu, eli öpülesi doktorlarımıza selam olsun...

Tüm yazdıklarınıza katılıyorum ve çok haklısınız ama asıl olan doktorluktan önce insan olabilmek değil midir? yukarıdaki cümleyi hakeden nice doktorlar tanıdım devlet hastanesinde 24 saat aralıksız nöbetçi kalan ve başını kaldırmadan ( hastanın yüzüne bakmak bile bir zaman kaybıdır) doğru teşhisi koyabilmek adına deyim yerindeyse tam olarak kendini bu kutsal mesleğe adayan ve sırf bu yüzden hastane odasında sabahlayan ama işte asıl olan o doktorların sayısının artmasını sağlamak olmalıdır bana göre yoksa istediğiniz kadar özel hastane açılsın o hastanede gözü paradan başka bir şey görmeyen doktorların verdiği mükemmel hizmet ne derece başarılı olabilir ki?

Bu arada mümkün olduğunca özel hastaneye gitmeme rağmen ( Çalıştığım bankanın çalışanına sağladığı en güzel yan haklardan biri olan özel sağlık sigortası nedeniyle :) ) benim hayatımı kurtaran sağlık ocağındaki yeni pratisyen hekim olmuş mesleğine aşık gencecik bir doktordu. Onun istediği basit bir kan testi sayesinde yeniden yaşama döndüm. Oysa İstanbul'un en gözde özel hastanelerindeki prof. lar bile böylesi ince bir detayı düşünememişlerdi!

Daha erişilebilir, daha kaliteli, daha engelsiz sağlık hizmetlerine ulaşabilmek dileğimle...

Murat.Y

Üye
Üye
Tüm yazdıklarınıza katılıyorum ve çok haklısınız ama asıl olan doktorluktan önce insan olabilmek değil midir?

Kesinlikle katılıyorum :)

Tekerlekli Sandalye