Engelliler'de Yapabiliri İspatlamak!

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Birilerine bir şeyi ispatlamak çabası aslında sizin o kişi karşısında kendinizi ezik hissetmenizin dışa vurumudur. Kendine güveni tam olan biri kimseye bir şey ispatlama cabası içinde olmaz. Ne yazıkki bizim camiamızda (yani engelliler) bu ispat cabası ayyuka çıkmış durumda. Geçenlerde haberlerde izledim. Görme engelli şarkıcı Metin Şentürk'ün senfoni orkestrasını yönetecekmiş. Kendi kendime aman ne büyük bi iş dedim. Şentürk, ''Dünya Engelliler Günü'' çerçevesinde 3 Aralık'ta New York'un dünyaca ünlü sanat merkezi Carnegie Hall'de konser vereceği haberi sanki dünyayı kurtaran Türk modunda veriliyordu. Metin Şentürk kardeşim bir arada trafiğe kapalı bir alanda hız rekoru kırma denemeleriyle TV lere konuk olmuştu.

İnsan sormadan edemiyor. Kardeşim sen neyin peşindesin? Kime neyi ispat etmeye çalışıyorsun? Aklı başında her insan bilirki görme engelli birinin araba kullanması mümkün değil. Kullanırsa hem kendi hayatını tehlikeye atar hemde başkalarının. O halde bu ispat cabası niye? İllada birileri bizim bu cabamızı görüp “aaaaa helal olsun engelli ama bak neler yapıyor.” demesimi lazım. Dese bile bu size nasıl bir tatmin sağlar.

Biz engellilerin yapacağı ve yapamayacağı şeyler vardır. Yapamayacağımız şeyleri bir tarafımızı yırtarak “yapıyoruz” diye göstermek o göstermeye çalıştığımız kişilere karşı duyulan ezikliğin sırıtışıdır.
Siz ne düşünüyorsunuz?

RecreatoR

Üye
Üye
Metin Şentürk de ne ezikliği olucak?
Para desen para, şöhret desen şöhret..
Kime ne kanıtlayacak.
Az gördüğünüde bilirim. Yanında çok güzel bir kadınla gece kulüplerinde boy gösterdiğinide bilirim.
Gören adamdan fazlası var. Eksiği yok desem yeridir.
Bence, onun ki şımarıklık. Hani züppe tarzında olanlardan..

Hoşlanmadığım yanı, engelli bağış kampanyasına alet olmasıdır. Şımarıklığı kendine, beni ilgilendirmez.
Engelli kardeşine yardım etmek demek, daimi olarak haklarını yasal güvence altına almak demektir.
Bu manada kendisinde bir ilerleme göremediğim için destekçi değil köstekçi olduğunu gözlemliyorum.

Yani engelliyi sosyeteye reklam aracı etmeye alet oluyor.
Neden, sormuyorsun Şentürk?. Arkadaş ben vergi veriyorum. Bu verginin önce engelliye, muhtaca dağıtımı olması lazım diye?
Sandalye dağıtmak devletin görevidir. Sosyeteye reklam aracı değildir!!

marcus_oredius

Üye
Üye
şimdi şov dünyası ile gerçek hayatı karıştırmamak lazım.

reklam denen şey gerçeği daha inanılmaz inanılmazıda gerçek gibi göstermeye yarayan bir aletir. her ne kadar Metin bey trafiğe açık bir alanda araç kullanamayacağı ama bir orkestra yönetebilir. unutmayın ünlü bir müzisyen sağır olmasına rağmen en güzel besteler yaratmıştır. metin beyin yanında güzel kadınlar olabilir. parasıda olabilir ama şunuda sormak gerek gerçekte nasıl yaşıyor reklamda nasıl yaşıyor.

şimdi diğer bir konu vergi nedir. vergi devletin can damarıdır. bu gelen parayla kendi himayesinde çalışanların ( devlet memuru) maaşları ödenir. dış borclar ödenir okul yapılır hastahane yol ve temel devletin ihtiyaclarına harcanır. burada vergi şuna dağıtılır buna dağıtılır demek bencilliktir. zaten belirli bir kısmı ( belki az belki fazla) engelli ve muhtaçlara dağıtılıyor. hatta çalışan engelliye vergi indirimi bile yapılıyor.

bir başka konuda bağışlar. normal şartlar altında bağış güzel bir olaydır. bu sadece engellilere yapılan bağışlar değil her türlü bağış hastalıklarla mucadele, eğitim. elinde fazlası olan bunu paylaşması benim insanlığın ölmediğini inanmama neden olan olaydır.

RecreatoR

Üye
Üye
şimdi şov dünyası ile gerçek hayatı karıştırmamak lazım.

şimdi diğer bir konu vergi nedir. vergi devletin can damarıdır. bu gelen parayla kendi himayesinde çalışanların ( devlet memuru) maaşları ödenir.

Asgari ücretlinin veya açlık sınırı altında kazananların paralarında kesinti yapılması bencilliğin ağababasıdır.
Ben vergi toplanmasın diyemem. Öyle bir ne yetkim, nede kudretim var.
Ama anayasanın eşitlik ilkesi gereği yapılanın haksız kazanç olduğuna adım gibi eminim.

Buzdolabının ötv si olmaz. Temel ihtiyaç gıda .vs. gibi tüketimlerden bir zırnık vergi alınması ve bu vergilerle memur maaşı ödeniyorsa.

Bencil görmek isteyen aynaya iyi baksın!!

Asgari ücret 740 tl iken siz kalkıp bunun 3 katı memura maaş ödeyemezsiniz!
Bencillik burda başlıyor. Bu vatan herkezin. Buzdolabından ötv alıpda memur a azami ödeme yapamazsınız.

Dünyanın neresinde var? Bu tarz delidumrul?? Dağdaki eşkiya onu anladık. Bu yapılan nedir?

Dış borc konusuna gelicek olursak!
Benim borcumu sen ödüyormusun? Hayır!
E ben senin borcunu neden ödüyormuşum?

İspat isteyen varsa hodri meydan.
Dış deprem yardımlarını 99 da kasaya atıp memur maaşları ödediler.
Millet canlı canlı toprağa gömülmüş. Sakat kalmış.
Bu vicdansızlar. İhtiyaç sahibinin hak sahibinin parası ile memura maaş ödemişler.
PES!

İftira atarken. Bi düşünmek lazım.

Şimdi aynaya bir daha bakın bakalım ne göreceksiniz??

marcus_oredius

Üye
Üye
recreator başlangıç olarak yazdığımın bir başını bir sonunu alarak benim yazdıklarımı çarpıtma. bu ucuz reklamın en basitdir.

Asgari ücretlinin veya açlık sınırı altında kazananların paralarında kesinti yapılması bencilliğin ağababasıdır
Ben vergi toplanmasın diyemem. Öyle bir ne yetkim, nede kudretim var.
Ama anayasanın eşitlik ilkesi gereği yapılanın haksız kazanç olduğuna adım gibi eminim
.

başlangıç olarak yıllık kazancının bir kısmı sosyal sigortalar tarafından emeklilik hakkı için kesilir. ancak yıllık kazancın belirli miktarıile vergi ödersin. buda herkes için geçerlidir. eşittir herkes bu konuda.

Buzdolabının ötv si olmaz. Temel ihtiyaç gıda .vs. gibi tüketimlerden bir zırnık vergi alınması ve bu vergilerle memur maaşı ödeniyorsa.
özel tüketim vergisi ecevit zamanında bir kereye mahsus cıkarılıp sonra sosyal eşitlik sağlamak adıyla sürekli hale getiren sosyal demokrat arkadaşlara teşekkür edersin. bir çok üründe temel tüketimde o kadar düşük bir vergi oranı var ki bu anlamsızdır. ayrıca devlet dairesinde çalışan bu kadar insanın maaşınıu nasılödemesini bekliyorsun vergi olmadan.

Asgari ücret 740 tl iken siz kalkıp bunun 3 katı memura maaş ödeyemezsiniz!
Bencillik burda başlıyor. Bu vatan herkezin. Buzdolabından ötv alıpda memur a azami ödeme yapamazsınız.

en düşük devlet memur maaşı 1520 liradır. asgari üçret ödenirken bile birçok yer bunun üzerine çıkar. şu anda asgari üçreti devlet dairesi değil özel şirketler uyguluyor. bu vatan herkesin se sende vergi ödeyeceksin devlet memuruda. ayrıca biliyormusun devlet memuru bircoğumuzdan bir ay kesilen vergi dilimini 6 ay boyunca ödüyor. asgari ücret temel bir alt seviyedir bunun altına inilmez denir.

Dünyanın neresinde var? Bu tarz delidumrul?? Dağdaki eşkiya onu anladık. Bu yapılan nedir?
birçok ülkede var.

Dış borc konusuna gelicek olursak!
Benim borcumu sen ödüyormusun? Hayır!
E ben senin borcunu neden ödüyormuşum?

sen bu ülkede kaynak oluşturulmasını işimkanı sağlanmasını istiyorsun. dış borc bu işe yararıyor. daha fazla imkan sağlamak için karşılıklı alınan borcdur. bu ülkenin borcudur benim borcum değildir diyen dağdaki teroristir.

İspat isteyen varsa hodri meydan.
Dış deprem yardımlarını 99 da kasaya atıp memur maaşları ödediler.
Millet canlı canlı toprağa gömülmüş. Sakat kalmış.
Bu vicdansızlar. İhtiyaç sahibinin hak sahibinin parası ile memura maaş ödemişler.
PES!

lütfen ispat göster. ayrıca maaşlara takmışsın. bende gördüm toprağa gömülmüş insanları kurtamaya çalışan askeridir memurudur öğrencisidir. hepsi bu vatanın evladı. sakın bu konuyla politika yapmaya kalkma yapmaya çalışanların hepsi yokoldu gitti. sen kim oluyorsunda hak sahibinin parasından konuşuyorsun. devlet vergileriyle memurunun askerinin polisinin öğretmenin maaşını ödedi. depremden öncede ödedi sonrada. depremde mağdur olanlara elinden gelen herşeyi sağlamaya çalıştı.

İftira atarken. Bi düşünmek lazım.
kim iftira atıyor. bunu açıklığa çıkaralım.

RecreatoR

Üye
Üye
recreator başlangıç olarak yazdığımın bir başını bir sonunu alarak benim yazdıklarımı çarpıtma. bu ucuz reklamın en basitdir.

.

Kişi karşısındakini kendi gibi görürmüş.
Ne reklamı yapıcakmış, bu tanımadığın insan?
Veya ne reklam geliri ne menfaati elde edicekmiş?
Hiç bir siyasi kuruluşada üye değilim...
İftira atmaya kaldığımız yerden devam...:)

RecreatoR

Üye
Üye
[başlangıç olarak yıllık kazancının bir kısmı sosyal sigortalar tarafından emeklilik hakkı için kesilir. ancak yıllık kazancın belirli miktarıile vergi ödersin. buda herkes için geçerlidir. eşittir herkes bu konuda.

.

Dolaylı vergileri atladınız heralde.
Sizin maaşlarınız haksız elde edilen dolaylı olandan veriliyor. Bütçenin % 70 i fakirin dolaylı vergisidir.

Konuyu çarpıtan sizsiniz. Gidin zenginden alın verginizi..

Benim bankaya borcum var. Biliyormusun devlet borcumdan bile vergi alıyor.
Bu ne pişkinliktir yahu..

marcus_oredius

Üye
Üye
ben sizinle muhatap olmayacam bu sitede yenisiniz ancak sitede saldırgan davranış sergiliyorsunuz.

RecreatoR

Üye
Üye
özel tüketim vergisi ecevit zamanında bir kereye mahsus cıkarılıp sonra sosyal eşitlik sağlamak adıyla sürekli hale getiren sosyal demokrat arkadaşlara teşekkür edersin. bir çok üründe temel tüketimde o kadar düşük bir vergi oranı var ki bu anlamsızdır. ayrıca devlet dairesinde çalışan bu kadar insanın maaşınıu nasılödemesini bekliyorsun vergi olmadan.

.

Ben depremde diri diri gömüldüm!.

Sen kimin hakkını kime dağıtıyorsun? Dış ülkeler sana o parayı batırdığın bütçeye yama yap diye yollamadı!!

Deprem mağduruna dağıt diye yolladı.
Kendine gel...

Sonracıma sen ne hakla deprem vergisi adı altında vergi toplayıp. Deprem mağduruna ödeme yapmıyorsun?
Bir kuruş 55 milyar topladığından verdinmi? T. sandalye, protez - ortez verdinmi? Yok...
Sakat kalanlara tazminat ödedinmi? Ölenlerin ailelerine tazminat ödedinmi?

Suçlu inşaatıları yapanlar demiyeceksin heralde! Ben senin binana girmişim o esnada binan çökmüş.
Her girdiğimiz binanın girmeden önce deprem dayanıklığı raporunumu isteyecez?

Devlet izni denetimi olmadan çivi bile çakamassın!

Hem felaketimden nemalanıp vergi toplıycan bide iftira atıcan yok artık daha neler...?

RecreatoR

Üye
Üye
sen bu ülkede kaynak oluşturulmasını işimkanı sağlanmasını istiyorsun. dış borc bu işe yararıyor. daha fazla imkan sağlamak için karşılıklı alınan borcdur. bu ülkenin borcudur benim borcum değildir diyen dağdaki teroristir.

.

İşinize geldimi sizin borcunuz. Benim tazminatımı ödemeye geldimi. Benim borcum değil...
Bu mantıkla bi iftira daha atmış oldunuz.

RecreatoR

Üye
Üye
lütfen ispat göster. kim iftira atıyor. bunu açıklığa çıkaralım.

Ecevit in beyanatlarına ispatmı istiyorsun?

Neyi ispat edicem?

Bu ülkede yöneticiler işte sizin mantığınızda olduğu için dış borc 650 milyara çıkmış.
Erbakan biz bıraktığımızda borç 50 milyardı diyor.

Bunada ispat istiyorsanız. Milli Gazete orada. arşivler orada...

marcus_oredius

Üye
Üye
valla kardeşimyalan yalnış ithamlarda bulunuyorsun. senile muhatap olacak değilim. sana iyi geceler.

RecreatoR

Üye
Üye
Aporetler size tanımadığınız insanlara iftira atma hakkını vermez.

Yalan yanlış bilgiler veren sizsiniz. Sizede iyi geceler çarşınıza pazar verile...

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Konu nereden nereye gelmiş. :(
RecreatoR kardeşim kusuruma bakma ama alakasız şeyler yazmışsın. Bu sitede yenisin. marcus için "Aporetler size tanımadığınız insanlara iftira atma hakkını vermez." demişsin. Ben bu sitenin kurulduğu günden beri üyeyim. Bu siteyi başka sitelerle karıştırma. Bu sitenin tüm yönetim kadrosu son derece adil ve insanlara yardımcı olmak için çalışan insanlar. Yani yönetici oldukları için üyeleri ezmeye çalışan kişiler değiller. zaten öyle kişiler olsaydılar onlara yöneticilik verilmezdi.
Neyse bunları yeni üye olmana bağlıyorum. Zamanla sende öğrenirsin bu sitedeki işleyişi. Bu tür şeyleri yazarak zaman harcammıza gerek yok aslında konuya yoğunlaşsak daha iyi olur.
sevgiler, saygılar.

cilginpalet

Üye
Üye
RECREATOR e kızanlar iftira atıyor diyenler braz haksızlık ediyor izmitte debrem konutları yapılmıştı saddamın yolladığı hibeyle ne oldu oturanlar çıkartılıp devlet kendi memurlarına tahsil etti yüzmilyonlarca dolar dışyardım trilyonlarca tl iç yardım ve vergiler aynen recretor ün dediği gibi bütçe açıklarında kullanıldı ve kullanılıyor daha dün ötv artırıldı peki kime dokundu yine orta gelirliye neden sadece 1300 cc 1600 cc aracların ötv si artırıldı bu ülkede elmastan yüde 20 kdv pırlantadan sıfır ötv vs vs yani zengine dokunmak yok olan orta hallinin sırtına yükleniyor her şey

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Arkadaşlar iyi güzel söylüyorsunuzda bu söylediklerinizin konuyla alakası nedir?
Bu sitede güncel siyasetten uzak durmayı tercih ediyoruz. Sitemiz siyasi bir site değil. Ancak ve ancak engellileri ilgilendiren bir konu olursa o konuya dair siyasi konuşmalar yapılır siyasi parti adı verilir. Ha siz biz illada güncel siyasetten yada yakın / uzak siyasi olayları tartışmak istiyoruz derseniz onun içinde ayrı bir konu başlığı açıp "karşılıklı saygı" çerçevesinde tartışabilirsiniz.

RecreatoR

Üye
Üye
Cılgınpalet,
Size teşekkür ederim.
Anlatmak istediğimi anlayan insanlarda varmış demekki...

Halil Yılmaz,

Konu içinde örnekler verilmesi siyaset değildir. Yaptığım ilk yorumu iyi okursanız. Tespitlerimin haklılığını göreceksiniz.

Sairane

Üye
Üye
1999 hükümetinde metin şentürk bakandı da biz bilmiyoruz. :confused:

Tekerlekli Sandalye