Engellilere acınarak bakılması ve sosyal yaşamın dışına itilmesi

F

Fırtına

Guest
http://engelliler.gen.tr/f43/ah-caniiimmm-o-bile-gelmis-2051/

Erol Çalışır arkadaşımız,
engelli buluşmalarımızdan birinde kendisiyle tanışma fırsatı buldum..
bedensel engellidir (tekerlekli sandalye) star haber ekibinde başarılı muhabir arkadaşımızdır..

ahh! canııımm,
sen niye gidersin oralara-da, insanlara; ''ahh! canııımm, baksana ayol o bile gelmiş'' dedirtirsin (!) haddini bil, haddini.. sen bilmezsen haddini, işte böyle bildirirler sana, bana, bize haddimizi (!) bizim neyimize tiyatro ya, konser'e gitmek........oralara gitmek engelsiz!lerin hakkı (!)

erol arkadaşımın ayrı ayrı yazmış olduğu kısacık konular toplumda karşılaştığımız ve yaşadığımız ''acı'' gerçeklerin ta kendisi......ortopedik engelli, zihinsel engelli, duyma ve görme engelli, yani tüm engelliler bu tür tacizlere ne yazık ki maruz kalıyoruz..

yaşadığım olaylardan bir - iki tane-cik'te ben anlatayım..

kızkardeşime gittim.. kayınvalidesi vs. oturuyoruz.. bir akrabaları geldi.. 21 yaşında gencecik bayan, evli ve hamile, veeeeee; engelli.........tek taraflı kalça çıkığı.. hamilelikten dolayı biraz zorlanıyor......(olabilir, normal) bayan gittikten sonra kızkardeşimin kayınvalidesi ''adam bunu ne diye evlendirmişler, evlenmek/çocuk bunun neyine'' ............bu sözler üzerine ben şok oldum tabi.........işte böyle.. tek taraflı kalça çıkığı engelli bir bayanımızın bile evlenmeye, çocuk yapmaya hakkı yok.. engelsiz insanlar tarafından..!!! bu zihniyette olan insanlara üzülüyorum sadece..!!!

geçen gün şehir-dışından gelen arkadaşlarımı yolcu ediyoruz.. arkadaşımın birinin doğuştan iki bacağı yok.. arkadaşım otobüse binerken yanımdaki bayan ''vah vah, şuna bak.. yazık.. vs vs'' sözleri ile arkadaşıma acıdı..!!! canım arkadaşımı bir tanımış olsaydı.. onun nasıl hayat dolu, cıvıl cıvıl olduğunu bir bilseydi.. evde yapılması gereken tüm işleri yaptığını bir görebilseydi.. bir engelsizden farkı olmadığını görebilseydi de görebilseydi..........arkadaşıma acıyorsun ama belki sen acınacak haldesin.. kimbilir (!)

çok doluyum.. bu günlük bu kadar yeter..

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sevgili Fırtına..
Anlatmış olduğun olaylara malesefki maruz kalan bir çok engelli vardır.Ne yapsakta ne söylesekte bu zihniyetler bu vah.. vah lar bitmiyor.Ya aklım almıyor bu acıma hakkını kim veriyor bu insanlara aslında acınacak halde olan bu zihniyetteki insanlar.

İnsanı insan olarak sevmek kollamak bu kadar zormu..

F

Fırtına

Guest
sevgili gülümse_hayata,
iki örnek verdim sadece.. bu gözler, bu kulaklar neler gördü ve duydu..

istisnalar hariç bir çok engel!siz insanımızın biz engellilere bakış açısı işte böyle.......duymuyorsan, görmüyorsan, konuşamıyorsan, yürüyemiyorsan, yürüyüpte bir bacağında 3 cm bile kısalık var ise, vs vs; sen zavallısın, sen acınacak haldesin..........ne kadar yanıldıklarını bir bilseler..........ahhh! aramıza katılıpta bizi yakından bir tanıyabilseler..........zavallı olarak görmek, acımak şöyle dursun; bize imrenirlerdi, gıpta ederlerdi...........velhasıl, bu bakış açısı, bu ayrımcılık, bu vah vah'lar, bu acımalar böyle gelmiş, böyle gidecek..

gülümse_hayata

Üye
Üye
Fırtına..
Aramıza katılıpta bizi bir yakından tanıyabilseler demişsin.Bence tanısalarda birşey değişmez insanların gözündeki bu perde kalkmadığı sürece.

En yakınımızdakilerden bile malesefki bu tür sözleri duymaktayız. Sende hatırlıyacaksın sanırım isim zikretmek istemiyorum bacağında 3 cm.. kısalığı olan en yakınına bile topal diyebilen bir toplumuz biz.
O çocuğun ruh halini düşünmeden bu sıfat kullanılıyo en acı olanıda en yakınları tarafından yapılıyo hatırlamışsındır sanırım.

Birde şöyle bir söz geçmişti aman okuyupta ne yapacak kendi gibi birini bulur evlenir.Bu kadar basit işte herşeyi nasılda hafe alıyoruz nasılda umursamaz davranıyoruz.

Oku be güzel kız bunlara inat bacağındaki kısalığa inat oku... Utandır bunları söyleyenleri biliyorumki sen başarılı bir çocuksun aklına koyduğunu yaparsın/yapıyorsun.

Uzun lafın kısası yaşamak değil hissetmek boş boş yaşa kime ne faydası var.

F

Fırtına

Guest
hatırlamaz mıyım,
en yakını derken biri babam, biri rahmetli dedem (ruhu şad olsun) özge nin yüzüne karşı ''ameliyat olupta ne olacak, bir topal o'mu sanki''..........derlerken; özge nin gülerken akıttığı gözyaşlarının farkında değiller........di............o gözyaşlarını ben yüreğimin derinliklerinde hissederdim...........özge ye negatif enerji aşılarlardı ve kendilerinden uzaklaştırırlardı.. bu söylemler karşısında özge de güçlendikce güçlenirdi.. özge nin ne kadar azimli, pozitif enerji dolu olduğuna sende şahitsin..

''okuyupta ne olacak''...........?! ne olacak........?!
meslek sahibi olacak.. iş kadını olacak.. maddi olarak kimseye muhtaç olmayacak.. vs vs......... daha ne olsun..

kızımla gurur duyuyorum..

Tekerlekli Sandalye