Engellilere Ev (Konut) İndirimi Varmı?

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Engelli bireylerin ev alırken herhangi bir indirim olup olmadığı forumda sık sık sorulan bir sorudur. Konuya açıklık getirmek adına bazı bilgiler vermenin herkes için yararlı olacağını düşünüyorum.
Öncelikle şunu belirtelim. Engellilere konut (ev) alırken herhangi bir indirim uygulanmıyor.

Sadece TOKİ (Toplu Konut İdaresi) sosyal devlet olma kapsamında gelir seviyesi düşük engelliler için uygun fiyatlı ev imkanı sağlıyor. Ondada her başvuru yapana ev çıkacak diye bir kaide yok. Örneğin oturduğunuz İl de ( Ankara diyelim) TOKİ 500 adet konut yapmışsa bunların 100 tanesini gelir seviyesi düşük olan engellilere ayırıyor. O yüz adet kontenjana 1000 (bin) engelli başvurmuşsa bunlar arasında kura çekerek kura sonucu kazananlara ev veriyor. Tabiki bu evler bila ücretsiz değil. Atıyorum uzun yıllar 15-20 yıl kira öder gibi taksit ödüyorsunuz. Aylık 150-200 TL (eski parayla lira ) gibi taksitler. Bu evlerin metrekareleride genelde düşük oluyor. 65 metre kare evler gibi. Daha çok çekirdek aile nin yaşayacağı bu evler engelli, dul, gazi, yetim gibi sosyal anlamda düşük tabakadaki kişilere veriliyor. Ve genelde 2+1 (iki artı bir) Bir salon iki oda şeklinde. Ayrıca bu konutlardan yararlanmak için gelirin olmaması gerekmekte. Örneğin meslek sahibi biri veya emekli olan biri TOKİ ucuz konutlarından yararlanamaz. Gerçi türkiye gibi ülkelerde emekli bireylerin hali ortada ama devlet böyle bir kural getirmiş işte.

TOKİ Alt Gelir Grubu Başvuru Şartları

Herkesin ev (emlak) sahibi olmak gibi bir hayali vardır. Eğitim seviyemiz ne olursa olsun ev sahibi olmak kendi halinde bir yaşam sürmek isteriz. İşte bu hayali gerçekleştirmek adına Toki'nin indirimli konutları güzel bir imkan sağlamaktadır.

ALT GELİR GRUBU BAŞVURU ŞARTLARI

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;
1.*** T.C. vatandaşı olması,
2.*** Projenin bulunduğu il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,
·Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 (üç ) yıldır ikamet ediyor olması veya il/ilçe nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir.
3.*** Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması, (Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)
4.*** Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir gayrimenkulün olmaması, (Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)
5.*** Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması gerekmekte olup, ancak,
·Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.
6.*** Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 2.600 TL. olması, (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 2.600 TL. olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 3.100 TL olarak uygulanacaktır.)
7.*** Ayrıca, yukarıdaki başvuru şartlarına sahip olan;
·1. Kategori olan“Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimlerinin” ,
·2. Kategori olan“İstiklal Savaşı Gazisi, Kore Gazisi , Kıbrıs ve Vatani Hizmet Gazilerinin” ,
·3. Kategori olan “En az %40 Engelli Vatandaşlarımızın”
·4. Kategori olan “Diğer alıcı adaylarının”
Başvuruları ayrı olarak 4 kategoride kabul edilecektir.
8.*** Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BİLGİ VE BELGELER :

Başvuru sahipleri,
1.Hane halkı gelirinin en fazla net 2.600TL olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri,
·Başvuru sahibi evli ise kendisi, eşi, velayeti altındaki çocuklarından çalışan varsa kendisinin eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının ayrı ayrı gelirini kanıtlayan belgeler (tabi olarak çalıştıkları sosyal güvenlik kurumlarından çalıştığına dair alınan belgeler ile maaş bordroları, maaş belgeleri, vb.)
·Başvuru sahibi, eşi veya velayeti altındaki çocuklardan herhangi biri çalışmıyorsa Sosyal Güvenlik Kurumundan çalışmadığına dair belgeleri,
Ayrıca,
·Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimleri, kredi kullanım durumuna göre T.C. Emekli Sandığından alacakları “Belgeyi”
·Gaziler’de T.C. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğünden alacakları “Gazi Kimlik Belgesi”ni,
·Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğütarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair)
İbraz edeceklerdir.

YOKSUL GRUBU BAŞVURU ŞARTLARI

Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;
1.**** T.C. vatandaşı olması,
2.**** Projenin bulunduğu il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,
3.**** Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması,
4.**** Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı herhangi bir gayrimenkulün bulunmaması,
5.**** Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması gerekmekte olup, ancak,
·Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.
6.**** Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi olmaması,
7.**** Sosyal Güvenlik Kurumu’na hiç sağlık primi ödemeyenler veya en fazla brüt asgari ücretin 1/3ünün %12si kadar sağlık primi ödeyenler, (Eski Yeşil Kart sahipleri), 2022 Sayılı Kanun kapsamında maaş alanlar ve 3294 Sayılı Kanun kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’ndan yararlananlar katılabilecektir.
8.**** Ayrıca, yukarıdaki başvuru şartlarına sahip olan;
·1. Kategori olan “En az %40 Engelli Vatandaşlarımızın”
·2. Kategori olan “Diğer alıcı adaylarının”
Başvuruları ayrı olarak 2 kategoride kabul edilecektir.
9.**** Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER;

1.Sosyal Güvenlik Kurumu’na (sgk)hiç sağlık primi ödemeyenler veya en fazla brüt asgari ücretin 1/3ünün %12si kadar sağlık primi ödeyenler, (Eski Yeşil Kartlılar)
2.2022 sayılı Kanun kapsamında maaş alanların “Maaş Kimlik Kartı” fotokopisini,
3.**** Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu’ndan yararlananlar, Fon’dan yararlandıklarına ilişkin ............. İli Valiliğinden veya İlçe Kaymakamlıklarından alınacak belgeyi,
4.**** Sosyal Güvenlik Kurumu’na sağlık primi ödemeyen, Sosyal Yardımlaşma Fonu’ndan Yararlanmayanlar, 2022 sayılı Kanun kapsamında maaş almayanlar; Sosyal Güvenlik KurumundanF başvuru tarihi itibariyle eşinin ve kendisinin ilişiği olmadığına dair belgeleri,
5.Ayrıca, Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair)
6.Başvuru Formunda istenilen diğer bilgileri vermekle yükümlü olacak olup, ayrıca başvuru formu imzalayarak kendisinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının kira, faiz geliri vb gelirinin olmadığını beyan edecektir.

Kişisel notum:

Yoksul ve alt gelir grubuna ait toki konutlarını yakınen bilen biri olarak bu konutlara dair şunları söyleyebilirim. Bir anlamda kamu yararı güdülerek yapılan bu konutlarda lüks konutlarda olduğu gibi spor tesisleri vs sosyal alanlar olmamasına karşın, ekonomi anlamında düşük gelire sahip ailelerin ev sahibi olmaları için bulunmaz bir fırsattır. Bu konutlar toplu halde yapıldığından (150- 200 daire gibi ) toplu taşım araç ları daha doğru bir ifadeyse sat başı servisleride bulunmaktadır. Herne kadar konutların küçük olmaları Türk aile yapısına uygun olmasada çekirdek ailelerin ihtiyaçlarını büyük ölçüde gerçekleştirecektir.

Ev Kredisinde Engelli İndirimi

Konuya biraz daha açıklık getirmek adına bazı açıklamalar yapayım. Özürlülere has bir ev indirimi olacaksa bu ancak bankaların engellilere özel olarak tanıdığı “ev kredisiyle olabilir.” Bildiğiniz gibi bankalar ticari kuruluşlardır ve yaptıkları her işlemde “kar oranını” düşünerek adım atarlar. Dolayısıyla engellilere tanıyacakları faizsiz bir ev kredisi onların zarar etmesi anlamına geleceğinden bu yönde bir adım atmaları pek mümkün gözükmemektedir. Kısaca engellilere faizsin bir ev kredi şu aşamada yoktur.

Engellilere Konut İndirimi

Engellilere faizsiz kredi olmadığını söylemiştik. Peki konut alımında başka bir indirim var mı?
Diğer sağlıklı insanlara ev alırken konut indirimi yani uygun faizli krediler nasılsa engelliler içinde aynısı geçerlidir.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Bildiğiniz gibi bankalar ticari kuruluşlardır ve yaptıkları her işlemde “kar oranını” düşünerek adım atarlar. Dolayısıyla engellilere tanıyacakları faizsiz bir ev kredisi onların zarar etmesi anlamına geleceğinden bu yönde bir adım atmaları pek mümkün gözükmemektedir. Kısaca engellilere faizsiz bir ev kredisi şu aşamada yoktur.

Faizsiz kredi diye bir uygulama yoktur olduğu söylense de bu pembe bir yalandan öte aslında bir aldatmacadır, kandırmaktır bu yolla ilgi çekmektir. Sadece konut kredileri için değil aynı şekilde taşıt kredilerinde ve ihtiyaç kredilerinde de özel bankaların engelliler adına en ufak bir indirimi bulunmamaktadır.

Bankalar engelliler adına daha az faiz almak bile şöyle dursun engelli engelsiz ayırımı yapmazlar. Kısaca bankacılıkta aslında engelli müşteri indirimi diye bir konu mevcut değildir.

kamil öz

Üye
Üye
nerde kaldi engelli yani sadece adi engelli :(

SüleymanT

Üye
Üye
Ya bilmiyorum da türkiye bir sosyal devlet olduğunu iddia ediyorsa maddi durumu yerinde olmayan engellilere indirimli konut imkanı sağlamalı. Bunun için bir kanun çıkartıp dul, gazi, şehit engelli gibi sosyal anlamda desteklenmesi gereken gruplara destek çıkmalıdır bencede.

hayatyasak

Üye
Üye
ben daha yeni başvuru yapacağım ve başvuru tarihi ne zaman arkadaşlar ...?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Neye başvuru yapacaksın? TOKİ'ye başvuru yapacaksan her il için değişik tarihleri var onun. Ayrıca her ilde her yıl kontenjan ayrılmıyor.

burhanettin Yaşar

Üye
Üye
Mali Şef özgür ve demokrasi çatısı altında yaşayan insanlarımız medeni hak ve özgürlüklere de kavuşturulmalıdır, benim kardeşim benden önce yalan Dünya nın malına mülküne sahip olabiliyor sa ben den önce büyüklerimiz in çocukları ne oluyorsa bu bir kader değildir insan hakları yetersizliğidir

ME301T cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

cekdar

Üye
Üye
%66 Engelliyim ev alabilirmiyim?

Slm arkadaslar % 66 raporm var engelliyim ev almak istiyorum 3aylik maas de aliyorum ev almak ihtimalim var mi ???

GT-I9300 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

gülümse_hayata

Üye
Üye
Toki evlerinden almayı düşünüyorsanız şartları yukarıdada açıklanmıştır. 2022 maaşınızın etkilenip etkilenmeyeceğini soruyorsanız İkamet edilen konut haricindeki konut için kira geliri elde edilmiyorsa veya kira geliri beyan edilmiyorsa konutun rayiç bedelinin 120’de biri, dikkate alınır.

cumalı arı

Üye
Üye
Konut

Mrb ben nigdeden cumalı arı be implemented %99 engelim. var konut almak istiyorum. ben nereye bas vuracagımı bilmiyorum yardımcı olurmusunız

SM-J320F cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

gülümse_hayata

Üye
Üye
Yukarıda TOKİ için tüm detayları arkadaşımız belirtmiş Niğdede toki çalışmaları ne durumda bilemiyorum önce onun araştırılması lazım TOKİ projesinin yer aldığı il veya ilçeye göre değişiyor. TOKİ Evleri için başvurular genellikle; belediye, valilik veya kaymakamlığa yapılıyor.

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=17156]cumalı arı[/MENTION]

Tokinin engelliler için düşünülen proje dahilinde ev sahibi olmak istiyorsanız şartları aşağıdaki gibidir. Fakat daha net bir bilgi alabilmek için örneğin ödeme tutarları kuraya tabimi değilmi peşin nekadar ödeneceği gibi bulunduğunuz ildeki toki irtibat bürolarından yada Belediye,Valilik,Kaymakamlık tan daha net bilgiler alabilirsiniz.

1. Kategori olan“Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinin” ,
2. Kategori olan“En az %40 Engelli Vatandaşlarımızın”
3. Kategori olan “Emekli Vatandaşlar”ın
4. Kategori olan “Diğer alıcı adaylarının”

Başvuru sahipleri,

Kimlik Fotokopisi,
Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, kredi kullanım durumuna göre T.C. Emekli Sandığından alacakları “Hak Sahipliği Belgesi”
Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair),
Emekli vatandaşlarımız, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan Emekli Kimlik Belgesini veya belgesi henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren belge veya yazıyı,
İbraz edeceklerdir.

SÖZLEŞME İMZALAMA AŞAMASINDA İBRAZ EDİLECEK BELGELER

1. İl/ilçe Nüfus Müdürlüğünden onaylı vukuatlı nüfus kaydı ve adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ettiğini kanıtlayacak belge (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuranlar 3 (üç ) yıl ikamet ettiğini kanıtlayacak belgeyi) ibraz edecektir

2. 1.Kategori Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri hariç olmak üzere diğer 3 kategoriden hak sahibi olarak belirlenen vatandaşlar, İl/ilçe Tapu Sicil Müdürlüğünden başvuru sahibinin, kendisine, eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklarına ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) bulunmadığına dair belgeyi ilan edilen tarihlerde ibraz ederek başvuru şartlarına sahip olduklarını kanıtlayacaklardır. Kanıtlayamayanların hakları iptal edilecektir

Tekerlekli Sandalye