Engellilere şehirlerarası yolculuklar ücretsiz olmus doğrumu

farfan

Üye
Üye
Engellilere şehirlerarası yolculuklar ücretsiz olmus doğrumu nasıl faydalanacağız

farfan

Üye
Üye
anladım sanırım bunu ankarada söğütözünden alıyoruz

zemferi

Üye
Üye
Merhaba.Tüm şehirlerde belediyelere ait ulaşım için tek tip kart olarak engelli kimlik kartı kullanılacağı hep konuşulurdu.ancak uygulamaya geçmeyen iller var.ankaraya günü birlik gelen biri ankara ego engelli kartı çıkartmak zorunda.veya istanbula birkaç günlüğüne giden biri de istanbul iett ye ait kart çıkartmak zorunda.bu konuda ne yapabiliriz.bimere sordum .cevap gelmedi henüz.

bir de şu konu var şehirlerarası otobüslerde engelli indirimi yapan firma çok az.otobüste engelli bir yolcu vara ''indirim yaptık ,diğer gelen engelli yolculara indirim yapmayız diyen firmalar var.engelli kontenjanı koymuşlar.bu yasal değil.metro turizm bana iki engelli yolcuya indirim yaptıklarını diğerlerine yapamayacaklarını söyledi.üstelik müşteri hizmetleri.ve ne tesadüf ben o iki engelliyi de tanıyorum.onlara sordum.engelli indirimi yapılmamış.bu cevabı alınca metroya mail attım.ulaştırma bakanlığına şikayet edeceğim dedim.müşteri hizmetleri ile yaptığım görüşmenin saatini kimle görüştüğümü not ettim.ve 5 engelliye aynı otobüste engelli indirimi için biletlerinde gerekli düzeltmenin yapılmasını talep ettim.bu beş kişiyi de ben gönderiyorum samsuna.biletler delil olarak elimde dedim.
bu konunun bizlerin yararına çözülmesi gerekiyor.üstelik bilet atış fiyatı üzerinden değil tavan fiyat üzerinden indirim yapılıyor.bu hiç adil değil.refakatçı normal bilet alıyor 40 lira yanındaki engelliye indirim yapılıyor 35 lira.kim kimi kandırıyor.kandırılmaya devam mı edeceğiz.
metro turizm için yarına dek bekleyeceğim.ve belgelerle ulaştırma bakanlığına şikayet edeceğim.
1 yıl önce aynı sorunu ulusoy firmasında yaşadık.4 engellinin sadece birine engelli indirimi yapacaklarını söylediklerinde aldığım bileti anında iade ettim ve bakanlığa yazdım.bakanlık ulusoydan savunma almış..gelen cevapta benim onları ''haksız yere suçladıklarını,böyle bir uygulamaları olmadığını ''yazmış..tabiki ben bunu ispat edemedim.ancak bakanlık bana cevabında bu durum tekrarlanırsa güvenlik,zabıta,polis yardımıyla tutanak tutturmamı ve şikayetçi olmamı yazmış.şimdi aynı sorunu yaşıyorum.bunun peşini bırakmayacağım

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kağıt üzerinde yasal haklar veriliyorda uygulamada firmalar bu hakları fazla takmıyor. Bunun en büyük nedeni yasa ve yönetmeliklerle insanımıza verilen hak firmalar tarafından ellerinden alındığında insanların buna tepkisiz kalması. Onlarda biliyorki bu hakkı vermesek kimse bizi şikayet etmeyecek. Eğer x firma kendisine yapılan 10 başvurunun 5 inde şikayet edilse birdaha bu b... yeme cüretini gösteremez.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşlar,

Bu konuda bir yönetmelik yayınlanmış olabilir ki henüz ben yeni okudum ( az önce ) ama bundan kimin haberi var? Ulaşım şirketlerinin Metro, Kamil Koç, Varan, Ulusoy vs vs adı aklıma gelmeyen bir çok şirketinde haberi olduğunu sanmıyorum. Aslında bu olay bana diğerlerini hatırlatıyor o yüzden konuya cevap yazma gereği duydum.

Bu ülkede bazen yönetmelikler yayınlanır, yeni kanunlar çıkar ( Resmi gazetede yayınlansa dahi) , yasalar çıkarılır, kanun hükmünde yeni kararnameler çıkarılır ama kimsenin ruhu duymaz aynı çıktığı hızla iptal edilir. Kimin umurunda? kimsenin... kanun koyucu kendi kafasının istediği doğrultuda kamuoyunda ilgi çekecek, sempati kazandıracak uygulamalar için meclise taslak gönderir bazen meclis onaylar bazende hiç incelemeden geri çevirir. İşte bunlar en çok bizlerle ilgili olan kısımlardır ki bir ülkenin gelişmişliği engellilerine sunduğu yaşam olanaklarıyla belirlenir. Biz gerçekte yaşıyor muyuz? Kimilerine göre evet bizler varız ama ya menfaatlerimiz? kimin umurunda? kimsenin...artık devamını sizler getirin bu tür yönetmelikler yayınlansa bile uygulamada geçerli olacağını düşünmüyorum.

unuttum.29

Moderatör
Moderatör
Selamlar arkadaşlar,
1-şehirler arası indirimden bir kere yararlandım. 2010 yılı konyadan atandığım aksaray iline otobüsle gideceğim, % bilmem kaç indirim alma imkanım var. özürlü olduğunu ispatla dediler. nufus cüzdanımda %45 özürlüdür diye işli, gösterdim; fotokopisini getir dediler. verdim. Bu yetmez raporunu göster dediler çıkarıp onu da sundum bir fotokopi de rapordan istediler. çektirdim. gidecek arabada yer olmadığını, bir buçuk saat sonraki arabadan bilet verebileceklerini söylediler. kabul edip indirimli bileti aldım ve hemen kalkacak arabada yer olduğu halde bekledim.
2-konya büyükşehirde yaşarken, adıma yine çeşitli iş ve işlemlerden sonra çıkardığım, aylık 60 binişlik ücretsiz kartımı da adresimi taşıdığımdan ötürü iptal ettiler. ona da ses edemedim.
Sonuç her iki durumda da haklıyım ama elden birşey gelmiyor. adresimi aksaraya taşıyınca sanki sağlam biri olmuşum gibi kartımı iptal ettiler. Bunu bana reva gören de bir belediye.
özel sektör ise daha vahim. teslim aldıkları kimlik fotokopileri bir dolandırıcının eline geçse adıma şirket kurup/kredi bile çekerler korkusuyla artık ağzımı bile açmıyorum. hesapta engelliyiz, bize pozitif ayrımcılık uygulanıyor..
SAygılar..

vuslat

Üye
Üye
Engellilerin sorunu şehirlerarası yolcu otobuslerinde engellilere uygun alanların oluşturulmaması dev otobüslere sağlıklı insanların çıkması sorunken bizlerin binememesi normal..
ulusoy.kamil koç.metro,özkaymak vs birçok firma ile görüştüğümde engellinın binmesine uygun hiç araç bulamadım bu çok üzücü bence.kamil koç un yenı araçlarının asansörlü oldugunu duymuştum ancak ne kadar sorduysam bulamadım :mad:

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam vuslat,

İstanbul için hiçbir ulaşım firmasında ( Ulusoy, metro, kamil koç vb.) engelliler için uygun yükseklik, koltuk, ring aracı vs. kısaca seyahat etme hakkı tanınmamış olduğundan şimdi ücretsiz olsa ne olur ki ortopedik engelliler kullanamadıktan sonra bir de engelli yolcular arasında ayırımcılık olmaz mı?

Ne tuhaf sanki birileri bu şehirde engelliler sokağa çıkmasın diye elinden geleni yapıyor diye düşünüyorum. Geçen hafta metroda ilk defa iki tane tekerlekli sandalyeli yolcu gördüm. Levent metrosunda öylece kalabalığa bakıyorlardı. Metro binmelerine gerçekten çok uygun ama öyle dolu ki sağlıklı yolcular bile binmekte zorluk çekiyor. İğne atsan yere düşmez derler ya öyle. Meğer saatlerdir bekliyorlarmış :( neden? engelliler için ayrılmış vagona denk gelmek için. Öyle bir vagon yok ki sadece ilk girişte solda ayrılmış bir köşe var o da sadece tek sandalyelik bir alan. taksime gideceklerdi. Bende bekledim sonra baktım olmuyor görevliyi çağırdım. Yolculardan 10 kişi indi de onlara yer açıldı ve binebildiler. İnan çok üzüldüm ve o güne kadar neden metroda hiç tekerlekli sandalye kullanan engelli yolcu görmediğimi anladım. Bu arada ben İstanbul' da görme engellilerin de hayata dahil olduklarına pek rastlamıyorum. Onların dernek ve lokalleri var ve genelde oradalar yani ezbere bildikleri yolları yaya olarak kullanarak gidiyorlar.

Bunları niye yazdım? Çünkü burası İstanbul :( hani bu ülkenin en gelişmiş, en modern şehri ya işte durumun vehameti ortada. Diğer şehirleri çok merak ediyorum. Aslında İstanbulda yol yok trafikten araçlar gidecek yol bulamıyor.

sinandeniz

Üye
Üye
He Beleş Olmuş :D

ama kara tiren gecikir belki hiç gelmez Beleş olanda o Kara Tren olsun bunada şükür

gececi01

Üye
Üye
Doğrudur. Bu yönde yönetmelik yayınlandı. Ücretsiz ulaşımdan nasıl yararlanılacağına dair detaylar için buraya tıklayınız> http://engelliler.gen.tr/f42/engell...indirimli-seyahat-kartlari-yonetmeligi-24211/

sayın yılmaz haberi yeni okudum şehirler arası seyehat ücretsiz mi?

yani ben adanada lider adana seyehate gidip izmir veya istanbula sıfır ücretlemi gideceğim ve bunun için nasıl bir belge lazım nereden alınır yoksa sadece şehir içi toplu taşımamı ücretsiz daha net açıklarmısınız

uygarçağdaş

Üye
Üye
Yıllar önce .Konya'dan Mersin'e engelli kartımla bilet almak istedim ..hep yer yok denildi. Terminal zabıta amirine başvurdum .Kartı gösterip biletimi aldılar hem de hiç ücret ödetmeden oyalama neymiş görsünler diye ...ayrıca şikayet dilekçesi vermemden çekindiler sanırım .

özer özkan

Üye
Üye
izmirde ben başbakanlık engelli kartımla şehir içi seyahat ederken bu kartım her nedense hükümet kararı olduğu halde denizlide geçmedi ne yani denizli için ayrı kartmı alacam ankara için ayrı kart mı alacam istanbul için ayrı kartmı alacam

zemferi

Üye
Üye
ne yazıkki gazi ve yakınlarına verilen tek tip kart hakkı bizlere tanınmadı.ever her için gerekiyor.ya da şoförün insiyatifine kalmışız.indiriö yapmayan belediyeleri şikayet edin lütfen.

uygarçağdaş

Üye
Üye
şimdilik ,bir şehrin kimlik kartı başka bir şehirde geçmiyor . amlamsız zaten ,ulaşımlar özelleşti . Şehirler arası yolculukta ücretsiz diye yolculuk olmaz .ancak indirimli .o da değişmedi ise ,biletin resmi fiatının 1/ 3 yani üç de biri . Eğer firmanın biletinin resmi fiatı 75 lira ise ,rekabetden dolayı 50 tl ye satılıyorsa ,zaten üç de bir indirimlidir . engelli bileti hükümsüz kalır .

Tekerlekli Sandalye