Engellilerin erişimine uygun toplu taşım aracı isteği için dilekce örneği

İskender Durgun

Üye
Üye
Arkadaşlar benim ikamet ettiğim mahallede engelli otobüsü yok. Bunu Büyük şehir belediyesine (Ankara Büyükşehir Belediyesi) bildirip bir otobüsün tahsis edilmesini istiyorum. Büyük şehir belediyesi bugün bana telefon edip bir dilekçe yazıp göndermemi istediler(istediğim yöne hangi saatte hatta konulacağınıda belirten bir dilekçe). Sizden ricam usturuplu bir dilekçe örneği istiyorum. Teşekkürler....

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şu mealde bir dilekce işini görür. Bu arada gelişmelerden bizi haberder et abi. Eğer bu dilekce ile bulunduğun mahalleye engelli otobüsü verirlerse çok güzel bir örnek olur.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'na
..../..../2010

Geçirdiğim kaza sonucu Tekerlekli sandalye kullanmaktayım. Bulunduğum mahallede ki belediyenin toplu taşım araçları Tekerlekli sandalye kullanan biri için erişebilir değil.

1. 7. 2005 Yılında çıkan Özürlüler Kanunu Geçici Madde 3.- Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler, şehir içinde kendilerince sunulan ya da denetimlerinde olan toplu taşıma hizmetlerinin özürlülerin erişilebilirliğine uygun olması için gereken tedbirleri alır. Mevcut özel ve kamu toplu taşıma araçları, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yedi yıl içinde özürlüler için erişilebilir duruma getirilir.
Denilmektedir. Özürlüler Kanunun Geçici 3. Maddesi geresi belediyenizin oturduğum mahalleye Sabah .... ve Akşam ... Saatleri arasında Engellilerin erişimine toplu taşım aracı tahsis etmesini arz ve talep ederim.

T.C Kimlik No:
Ad Soyad​
Adres:
İmza​
Telefon

Son düzenleme:

İskender Durgun

Üye
Üye
Bende şöyle yazmıştım. Geliştirebileceğimiz bir nokta varsa yarına kadar buraya yazsın.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINA
ANKARA

Ben tekerlekli sandalyede hayatını idame eden bir Ankara’lı vatandaşım. Mahallemizde engelli otobüsü yoktur. Özürlüler yasası geçici madde 3 gereği bu ihtiyacımın karşılanmasını istiyorum. Mesela saat 10:00 da Çiğdem Mahallesinden Kızılay’a hareket edip yine Kızılay’dan 16:00 da Çiğdem mahallesine geri dönüş sağlanabilir. İlginizi ve gereğini arz ederim. Saygılarımla.

İskender Durgun
İnş. Müh. Malulen Emekli
22/12/2010

TC Kimlik No:.......
Ev adresi: ..........Çankaya/ANK.
Ev Tel:..........
Cep Tel:........
5378 sayılı 01.07.2005 tarihli özürlüler yasası
Geçici Madde 3 : Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler, şehir içinde kendilerince sunulan ya da denetimlerinde olan toplu taşıma hizmetlerinin özürlülerin erişilebilirliğine uygun olması için gereken tedbirleri alır. Mevcut özel ve kamu toplu taşıma araçları, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yedi yıl içinde özürlüler için erişilebilir duruma getirilir.

İskender Durgun

Üye
Üye
Dilekçeyi e-posta yoluyla Büyükşehir belediyesine gönderdim. Hayırlısı bakalım. Herhangi bir gelişme olursa buradan haberdar edeceğim...

İskender Durgun

Üye
Üye
Bugün sabah Ankara Büyükşehir ulaştırma koordinasyonundan telefon geldi. Dilekçeyi gönderip göndermediğimi sordular. Bende dün gönderdiğimi söyledim. Konuştuğum kişi müdür izinli olduğu için makama vekalet ediyormuş. Biraz konuştuk, bana dilekçe eline geçtiği zaman ilgileneceğini fakat benim için daha uygun olacağı bir Ankara Aile yaşam Merkezine üye olup özürlüler için yapılan hizmetlerden faydalanmam olduğunu söyledi. Gerekli telefon numaralarını verdi. Bende onları arayacağımı fakat genede mahallemize engelli otobüsü istediğimi belirttim. Gereği yapılacağını söyleyip telefonu kapattık. Haberler bugünlük bu kadar...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Aile Yaşam Merkezin de özürlüler için negibi hizmetler veriliyor muş. Sakın bunlar toplu taşım aracı vermemek için işi ota suya yayıyor olmasınlar. Aman dik dur abi. Israrla toplu taşım aracı istediğini söyle.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Umarım göndermiş olduğunuz dilekçe işe yarar ve istediğiniz ulaşım aracı verilir güzel haberleriniz bekliyoruz

İskender Durgun

Üye
Üye
Aile Yaşam Merkezine de üye olacağım bakalım ne gibi hizmetleri var, göreceğiz. Dilekçemin gereğini zaten müdürün vekaletindeki kişiye söyledim. Hem Yaşam merkezindeki hizmetlerden faydalanmak istediğimi hemde hakkım olan toplu taşım hizmetinden faydalanmak istediğimi söyledim. Ya öyle hemen pes etmek var mı? Mücadeleye devam...

F

Fırtına

Guest
elbette pes etmek yok.. mücadeleye devam.. ya kazanacağız, ya kazanacağız inşaallah :)

efe

Üye
Üye
eryaman aile yaşam merkezine ben üyeyim ne gibi hizmetleri var işte değişik alanda kurslarıvar(ingilizce,bilgisayar,resim,diksiyon falan gibi) genelde yaz aylarında organizasyon yapıyolar piknik gibi onlara katılıyorsun ama servis konusunda biraz yetersizler 2 aydır telefon ediyorum serviste yer yok diyolar daha önceleri gidiyordum haftada 1 gün

İskender Durgun

Üye
Üye
Arkadaşlar dilekçeme şöyle cevap gelmiş. Okuyup değerlendirdikten sonra ne yapabilirizi yazarsanız sevinirim....

Sayın: iskender durgun

İlgi: 17.12.2010 Tarihli ve 484105 Numaralı Başvurunuz

İlgi Başvurunuz konusu nedeniyle EGO OTOBÜS MERKEZ VE ATELYE Birimine iletilmiş olup, söz konusu birimin gerekli incelemesi sonucunda vermiş olduğu cevap aşağıda belirtilmiştir.

Başvurunuz incelenmiş olup, 24.11.2010 tarih ve 294 sayılı Genel Müdürlük Olur?u ile Kuruluşumuz toplu taşıma parkında mevcut ve ekonomik olarak özürlü erişimine elverişli otobüslerden 550 adedinin 2011 yılı içerisinde, 520 adedinin de 2012 yılında olmak üzere toplam 1070 otobüsün 07.07.2012 tarihine kadar engelli erişimine uygun dizayn yapılabilmesi için çalışmalar başlatılmıştır.İlginize teşekkür ederiz.

Bilgi edinmenizi ve gereğini rica ederim.

Saygılarımızla,

Ankara Büyükşehir Belediyesi
ALO 153 Mavi Masa Birimi

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Burda maalesef somut bir ifade göremedim sanki biz dilekçede "ankarada özürlüller için kaç araç tahsis edeceksiniz sorusunu" sormuşuz gibi cevap yazmışlar, bence resmen siyasi bir cevap olmuş, banane ankaraya yapılan x kadar otobüsün tamininden ben onu sormadım ki ben mahalleme bi otobüs kaldırabilirmisiniz dedim, soru ne gelen cevap ne...
çalışma başlamış güzel ama sizin semtinize geçen dönemlerde tahsis edilen araçlardan verilmemiş olup, x.. tarihinde tahsis edilecek otobüslerden birisini sizin mahallenizin ... duragından kaldırıp ... saatte ........istikametlere, .......... saatlerde geri dönüş olarak yönlendireceğiz sizede bilgi verecegiz cevabını beklerdim. Haksızmıyım?

F

Fırtına

Guest
iskender,
gelen cevapta, 'engelli erişimine elverişli' otobüslerden genel olarak dizayn edileceği bahsedilmiş.. senin isteğin (mahalleme engelli otobüsü istiyorum) doğrultusunda bir cevap gelmemiş..

İskender Durgun

Üye
Üye
Arkadaşlar,

Evet bana politik cevap verilmiş ve dilekçem geçiştirilmiştir. 07.07.2012 ye kadar engellilerin erişimine elverişli otobüsleri faaliyete geçirecekleri ifade etmişler. Ama yazıya dikkat ettiniz mi bu kararı 24.11.2010 tarihinde almışlar (bugünden yaklaşık 1,5 ay önce). Özürlüler yasası 07.07.2005 te çıktı. 5 yıldır yatmışlar. Akılları daha yeni gelmiş.

Dilekçeme bu cevabı yeterli bulmuyorum. Tekrar bir dilekçe yazılması gereğine inanıyorum. Ama daha ne yazıyım konusu kafamda canlanmadı sizden yardımlarınızı bekliyorum...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Çevir kazı yanmasın modun da bir cevap vermişler. Şu aşama da "yasal olarak" yapılacak bir şey yok. Zira dayanak olarak gösterdiğimiz Özürlüler Kanunu nun Geçici 3. Maddesin de şu ifadelere yer veriliyor.

GEÇİCİ MADDE 3.- Büyükşehir belediyeleri ve belediyeler, şehir içinde kendilerince sunulan ya da denetimlerinde olan toplu taşıma hizmetlerinin özürlülerin erişilebilirliğine uygun olması için gereken tedbirleri alır. Mevcut özel ve kamu toplu taşıma araçları, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yedi yıl içinde özürlüler için erişilebilir duruma getirilir.
Söz edilen 7 yıllık süre 2012 yılın da doluyor. Yani belediyelere o tarihe kadar toplu taşım araçlarını neden engellilerin erişimine uygun hale getirmedin demek için yasal bir dayanacağım yok. O tarihten sonra hükümet geçici maddeye bir katakulli yapıp süresini uzatmaz sa toplu taşım araçlarını engellilerin erişimine uygun hale getirmeyen belediyelere dava açılabilir. 2012 yılına şunun surasın da 1 yıl kaldı. Sürenin dolmasını merakla bekliyorum.
O gün geldiğinde katakulli yapıp yapıp geçici madde de değişiklik yapmazlar sa (ki en büyük korkum bu) oturduğum il deki belediyeyi mahkemeye vereceğim.
Kayıtlara geçmesi adına buraya da yazıyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tabi şu aşama da yasal olarak bişey yapamazsak ta yinede belediyeleri rahatsız etmenin doğru olacağı kanısındayım. :)
Herifler vurdum duymaz. Ne kadar baskı olursa kendilerine o derece çeki düzen vereceklerine inanıyorum.
Bence sana verilen cevaba bir kere daha karşılık ver abi.
Yazacağın dilekcede onlardan somut bilgiler istediğini belirt. Belediyenin bugüne kadar yaptığı hizmetleri değil oturduğun mahalleye engellilerin erişimin uygun toplu taşım aracı verip veremeyeceklerini net bir söylemeleri iste.

sebboy

Üye
Üye
banada yardımcı olurmusunuz bende ömss ile memur oldum istanbuldayım oturduğum yerdeki belediye vermiyor servis hiçbir şekilde ama istanbulda atandığım yerdeki belediye dilekçe yazmamı istedi onun için dilekçe örneği gönderirmisin rica etsem hergün işe gidip gelmek için isticem servis ve hiç yürüyemiyorum aküllü araba kullanıyorum

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam sebboy,

ÖMSS atanman hayırlı, uğurlu olsun arkadaşım. Biliyorum ulaşım ne büyük bir sorun :( yaşayan bilir ama sakın pes etme olur mu ? aylarca da sürecek olsa sen dilekçeni sürekli olarak düzgün aralıklarla atamanın yapıldığı belediyeye göndermeye devam et. Usanan onlar olsunlar ve sakın sen olma kardeşim. Ben de aylar sonra kullanabileceğim bir servise kavuştum işe gidip gelirken neler yaşadığımı bir ben bilirim :( sen sakın keyfini kaçırma bak göreceksin en kısa zamanda senin ulaşım sorunun çözecekler. İsterse çözmesinler !!!

Arkadaşım, pes etme, kararlı ol ve asla dilekçeni defalarca sorunu halledilinceye kadar tekrar tekrar göndermekten kaçınma olur mu ? Unutma sen bu sınavı kazandın, ataman yapıldı, çok emek verdin ve ulaşım sorunun onların sorunu olmalıydı :( senin senden esirgenen ama aslında, sana hazır olarak verilmesi gereken en gerekli, en doğal ihtiyacındı. Her koşulda sen haklısın arkadaşım ama çoğu zaman bu ülkede haklarımız verilmez bizlere :( bizler zorlamadıkça vermezler ama verecekler !!!

En kısa zamanda servise kavuşman dileğimle,

sebboy

Üye
Üye
istanbul büyükşehir isöm götürüyor aslında ama hergün gideceğim için olmaz dediler dernekleri aradım öle bir imkanımız yok dediler tek şansım kurum bana lojman verirse bakırköyde oranın belediyesiyle gidip gelirim artık işe napıcam bilemiyorum kendi oturduğum belediyedende hayır yok zaten öle bir hizmetleri yokmuş napcam bilemiyorum

Tekerlekli Sandalye