Engellilerin merkezleri de engelli.!

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
Kadıköy Rehberlik Araştırma Merkezi eski bir konak. Veliler çocuklarını kucakta çıkarıyor.

Türkiye genelinde 213 yerde bulunan Rehberlik Araştırmaları Merkezleri (RAM), özel eğitim gerektiren çocukları inceleyip teşhis koyduktan sonra nasıl bir eğitim almaları gerektiğini belirliyor. Ancak, bu merkezlerin 156’sında ne bir tekerlekli sandalye rampası ne de bir asansör bulunuyor. Nüfusun en yoğun olduğu İstanbul’da bile engellilerin eli ayağı olan bu kurumların bir çoğu düzenleme istiyor.

Kadıköy’de 20 senedir hizmet veren Kadıköy Rehberlik ve Araştırma Merkezi bunlardan biri.. Erenköy 19 Mayıs Mahallesi’nde kurulu bulunan 3 katlı merkezin 3 katında da engellilere test yapılıyor. Fakat çocuklarını buraya teste getirenleri kötü bir sürpriz karşılıyor. Aileler, engellilerini sırtlarına alarak merdivenleri tırmanmak zorunda kalıyor. Veliler, “Sırtımızda çıkardığımız çocuğumuzu düşürsek daha vahim bir kaza meydana gelecek. Korku içinde yakınımızı bu merkeze getirmek durumunda kalıyoruz” diyor.

Her yağmur da merkezi su bastığını belirten veliler, sıkıntılarını şöyle dile getiriyor;

YAĞMURDA SU BASIYOR

“Burası eski bir köşk.. Bina çok güzel ama çatı akıyor, boyalar rutubetten dökülmüş durumda.. Dışarıdan bakıldığında insanın adeta içine ürperdi veriyor. Buraya gelenler kendilerini perili bir köşke gelmiş gibi hissediyor. Ahşap binanın içerisine girdiğinizde durum daha da içler acısı.. Merdivenler, duvarlar sanki üzerinize devrilecek gibi.. Kadıköy ilçesinde yer alan bütün ilköğretim ve liselerdeki rehberlik sınıf öğretmenleri de bu binada hizmet alıyor. Binanın bir an önce onarılmasını ve engellilere uyumlu hale getirilmesini istiyoruz.”

Diğer ilçelerdeki durumu da merak ettik ve bir vatandaş olarak bu merkezleri aradık. İlginç bir sonuçla karşılaştık.

İSTANBUL’DAKİ RAM’LARIN DURUMU NE?

ÇOĞU BİR OKULUN İÇİNDE;

Bakırköy RAM: 3 katlı halk eğitim merkezinin 3. katında hizmet veriyor. Asansör ve rampa yok..

Bayrampaşa RAM: Cevatpaşa İlköretim Okulu içinde yer alıyor. Asansör yok..

Beşiktaş RAM: Kılıç Ali Paşa İlköğretim Okulunun içinde.. Engelli rampası ve asansör bulunmuyor.

Fatih RAM: İki katlı ahşap bir bina. Rampa ve asansör yok..

Kağıthane RAM: İki katlı bir binası var. Giriş kata merdivenle ulaşılıyor. Rampa ve asansör yok..

Kartal RAM: İki katlı binada rampa ve asansör bulunmuyor.

Sarıyer RAM: İki katlı binada rampa ve asansör yok..

Silivri RAM: Ertuğrul Gazi ilköğretim okulunun 4. katında hizmet veriyor. Asansör ve rampa bulunmuyor.

Sultanbeyli RAM: Kız Meslek Lisesinin içinde yer alıyor. Asansör ve rampa yok..

Şişli RAM: Beyoğlu’ndaki RAM, 2 katlı binada hizmet veriyor. Engelli rampası ve asansör yok..

Tuzla RAM: Tuzla Belediyesinin arkasında otoparkta tek katlı prefabrik binada hizmet veriyor.

Zeytinburnu RAM: 2 katlı binada asansör ve engelli rampası yok..

Tekerlekli Sandalye