Engellilerin sorunlarını görünür kılmada yeni medyanın önemi

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Toplumu etkilemede, değiştirip olumlu-olumsuz yönde etkilemede medyanın etkisi yadsınamaz bir gerçek. Günümüzde medya iki kısma ayrılmış durumda.

1: Konvansiyonel medya
2: Yeni Medya

Konvansiyonel medya nedir?
Klasik kitle iletişim araçları gazete, televizyon, radyo için kullanılan bir deyimdir.

Yeni Medya Nedir?
Daha çok yeni medya düzeni olarak adlandırılan internet siteleri, blog’lar, wiki’ler ve tabiî ki sosyal medya diye tarif edilen facebook, twitter.

Peki bu iki medya düzeninde engelliler tam olarak nerede yer alıyor? Klasik medya diye tabir edilen konvansiyonel medyada engellilerin sorunları aktarılırken genellikle 2.3 şahıslar tarafından okur ve dinleyicilere aktarım yapılıyor.
Haberi hazırlayan muhabir genellikle bildik deyimler kullanarak ajitasyona dayalı bir haber vermeyi tercih ediyor. Buda engellilerin gerçek sorunlarını anlatmakta ve aktarmakta yetersiz bi tutum oluyor tabii ki.

Yeni medya düzeninde ise, herkes kendine göre yazar, herkes kendine göre gazeteci. Yaşadığı sorunları, çevresinde rahatsız olduğu olayları başkalarına aktarmak, düşüncelerini başkalarıyla paylaşmak için halı hazırda kurulmuş web sitelerinde düşüncelerini yazabilir, olmadı blog açarak bunu yapabilir, hiç birini yapamıyorsa sosyal medyayı kullanarak (twitter, facebook) fikirlerini rahatlıkla dile getirebilir.

Bu bağlamda internetin yaygınlaşması ve biz engellilerin sorunlarımızı aktarmakta bu yeni medya düzenini kullanmamız, bizim açımızdan çok ama çok büyük bir kazanımdır. Geçenlerde şuradaki haberde sözüne ettiğim buradaengellendim.com web sitesi buna güzel bir örnek teşkil etmektedir. Buradaengellendim.com sitesinde insanlar karşılaştıkları mimari engelleri fotoğraflarla kayıt altına alarak web sitesinde yayınlıyor. Bu durum o kadar etkili olmuşki, İstanbul büyük şehir belediyesi ilgili siteyi takibe alma zorunda kalmış. Sitede resmi çekilen uygun olmayan kaldırımlar v.b gibi mimari engeller İstanbul belediyesi tarafından düzeltiliyormuş. Buda yeni medya düzenin ne kadar etkili olduğunun bir göstergesidir.
Bu verdiğim örnek binlerce örnekten bir tanesi. Tabi Engelliler.Gen.Tr sitesi gibi geniş kitlelere ulaşan bir web sitesinin biz engellilere yaptığı kazanımları saymıyorum bile.

Sözün özü yeni medya düzeni konvansiyonel medyanın yapamadıklarını yapıyor, yeni medya düzeninde her şey daha özgür, daha içten ve daha gerçekçi.

Tekerlekli Sandalye