Engellilerin sorunlarının çözümü için herkesin engellimi olması lazım?

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Bir gün bir yerde bir makale okumuştum. Makaleyi nerde okuduğumu hatırlamıyorum. Makalede şöyle bir hikaye anlatılıyordu.
Bir kasaba var ve o kasabada herkes engelli herkes engelli olduğu için engelli olmak anormal bir durummuş gibi algılanmıyor. Ve kasabanın her alanı engellilere uygun dizayn edilmiş. Parkları bahçeleri iş yerleri dükkanları aklınıza ne gelirse her şey ama her şey engellilerin kullanımına uygun yapılmış.

Tabi kasabada her şey engellileri göre projelendirdiği için engelli bireyler engelli olduklarının farkında bile değiller. Her kes çok mutlu. Bu kasabaya bir gün engelsiz biri geliyor. Dükkana girecek kapı kolunu bulamıyor kapı kolu engelliye uygun yapılmış. Merdivene çakacak rampadan zorlanıyor.
Kasabada ki engelli kişiler daha önce engelsiz birini görmedikleri için engelsiz e tuhaf tuhaf bakarlar engelsiz kendini bu bakışlar karşısında rahatsız hisseder.
Makale bu şekilde devam ediyordu…
Bu makaleden benim çıkardığım sonuç şu olmuştu:

Aslında biz engellileri engelli kılan kendi sakatlığımız değil bize uygun projelendirilmemiş şehirler. Ve bize uygun olmayan şehirlerin sokaklarında yeterince görünmediğimiz/görünemediğimiz için de engelsiz kişiler biz engellileri görünce uzaylı görmüşe dönüyorlar.
Ve işin daha doğrusu bu makaleden çıkardığım asıl konu: Ne olursa olsun çoğunluğun dediği oluyor!!!
Her şey çoğunluğun isteğine göre şekilleniyor. Evet demokrasi, insan hakları azınlığın haklarını korur deniliyor ama bu söylem sadece söylemde kalıyor. Gerçek hayatta durum hiçte öyle değil.
Acaba diyorum engellilerin sorunlarının çözümü için tüm dünyada ki kişilerin engelli mi olması lazım???
Çok mu bencilce bir düşünce yoksa tek cıkar yol bumu bilemiyorum….

Tekerlekli Sandalye