Engellilerin Ulaşım Çilesi Bitmek Bilmiyor

gülümse_hayata

Üye
Üye
Ulaşım herbirimizin hayatında olmazsa olmazlardan bir tanesi, evimizden çıktığımız anda başlayan ulaşım karmaşası bir çoğumuza eziyet haline gelmektedir.

Bu eziyeti hiç kuşkusuzki en çok engelli insanlar yaşamaktadır. Her sokak ve cadde'de sürekli bir onarım çalışması görmediğimiz an bile yok, buna rağmen hala sorunlar bitmemek için sanki inatla direniyor. Her gün yeni bir yerlerin kazıldığını görüyoruz, kaldırımlar sökülüp yenileniyor lafım ona engelli rampaları koyuluyor bir çok yerde ama bu koyulan rampaların tekerlekli sandalyeye uygunluğu tartışılır. On rampa yapılmışsa bunun en az yarısı hatalı ya çok dik veya dar yardım almadan çıkmak imkansız hallerde.

Üsgeçitler sürekli onarılıp dizayn ediliyor yine bir çoğuna engelli insanların çıkma olasılığı sıfır noktada ne yapacak bu insanlar üst geçide gelip seyredip gerimi dönecek . Sadece eğlence olsun diyemi üst geçitlere geliyorlar seyirlik olsun diyemi, bunu insanların düşünemiyor olmasına benim aklım ermiyor. Bir engelli asansörü koyulması bukadarmı imkansız? Ayrıca trafik ışıklarında sesli düzenekler var çok şükür, ama bunu hepsine koymak çokmu zor?

Ben bu düzeneklerinde yetersizliğini görüyorum karşıdan karşıya geçerken bir trafik ışığı sesli uyarıyor çok güzel karşıya geçtik diğer caddede bu imkan yok ordamı kalacağız yada birinin yardımınımı bekleyeceğiz. birine koymuşun diğerini neden es geçiyorsun.

Engellilerin topluma karışması ,aktifleşmesi söyleniyor yazılıyor, çiziliyor . Bu şartlar altında nasıl topluma karışacak? Dışarıdaki durum evden rahatca çıkmasına engelken bunu nasıl başaracak? Bir şeyler söylenirken önce uygun ortam varmı, hangi düzeydeyiz yada nerede yetersiziz bunu bir düşünelim ondan sonra söyleyeceğimizi yine söyleyelim.

Her konuda olduğu gibi ulaşımda engelli'nin bitmeyen çilesi

Tekerlekli Sandalye