Engelsizler engelliler adına empati kurabiliyor mu?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Engelli insanların neler düşündüğünü yada yaşadıkları sorunları düşünerek empati kurabiliyormuyuz?

Engelsiz insanlar olarak üzerimize düşeni yapabiliyormuyuz? Sadece empati kurmanın yetmediğini biliyorum ama birazcıkda olsun anlaya bilmek adına bunu yapmamız gerektiğine inanıyorum.

Hepimiz gün içinde raslıyoruzdur engelli insanlara kimi ortapedik engelli, kimi görme engelli kimisi belli bir takım hastalıkların pençesinde hayat mücadelesi veriyor. Bunları yaşayan insanlara hepimiz şahit oluyoruzdur.

Biran kapatıp gözlerimizi düşünsek yani modern adıyla empati kursak yürüyemiyoruz,koşamıyoruz, göremiyoruz, işitemiyoruz, veya bir sara nöbeti geçirip o an kendimizi yerlere bırakıyoruz.Belki binbir umutla bir organ bekliyoruz, yada fiziki olarak sorunumuz yok zihinsel sorun yaşıyoruz vs..vs..

Bunların yanı sıra ev,iş, sosyal yaşamda karşılaşılan bir takım sorunlarıda düşünelim nasıl bir zorluk içinde uğraş verdiklerini bence çok net anlayabileceğiz o vakit.

Engelsiz insanların birazdaha düşünerek ve bunu acıma duygusuyla değil sadece yapılması gereken olduğuna inanarak yapması gerekiyor.
Aksi takdirde yapılanlar amacına ulaşmamış ve sadece yaptım demek için yapılmış oluyor.

Biliyorumki toplumumuzda çok duyarlı insanlar olduğu kadar umursamaz kendi için yaşayanlar'da mevcut. İşte asıl empati kurması gerekenler bu tarz insanlar. Hayatta sadece kendilerinin olmadığını insanlar için ne yapabilinir diye düşünmesini öğrenmeleri lazım. İşte bunları düşünebiliyorsak, uygulayabiliyorsak bir insana küçükde olsa bir mutluluk verebiliyorsak.

İşte ozaman (Biz insanız)

zekak1978

Üye
Üye
emeğine yüreğine sağlık ablacığım ne kadar güzel ifade etmişsin fakat nerde senin gibi güzel yürekli insanlar çok nadir her şey gönlünce olsun...sevgi saygı ve dua ile....

gülümse_hayata

Üye
Üye
Zekai o senin yüreğinin güzelliği kardeşim güzel yorumun için teşekkür ederim

Tekerlekli Sandalye