Engelsizler Engellileri Anlayabilir mi? Onlar gibi düşünebilir mi?

gülümse_hayata

Üye
Üye
Engelsizler/Engellileri anlayamaz deniliyor bu ne kadar doğru ne kadar yanlış tartışılır.

Bir şeyleri anlamak için illa o durumu yaşamak zorunda olmadığımız kanısındayım. Evet belki bire bir yaşamadığımız durumlardır. Ama insan olarak görüyor, düşünüyor, hissedebiliyorsak bir takım hataları, olumsuzlukları ve düzelmesi adına yazıp çizip sesimizi duyura biliyorsak. Bunu insanlık görevi olarak bilip uyguluyorsak ister ENGELLİ isterse ENGELSİZ olsun hiç bir fark yok benim gözümde.

Ben engelli değilim diye düşünemezmiyim? Hissedemezmiyim? Yapılan eksiklikleri ve düzensizlikleri fark edemezmiyim?

Bunlara hayır yapamazsın denilmesi çok büyük bir ön yargıdan ibarettir. Herkes hissettiği gibi düşünür ve yaşar. Bunun önüne ne siz nede ben geçebilirim kısacası bu insanın vicdanının muhakemesidir.

Engelli insanların sorunlarını, acılarını, mutluluklarını, yaşadığı hayatın getiri/götürülerini anlamak için alim olmaya gerek yok.
Sadece İNSAN olmak yetecektir.

Bu her konuda böyle değilmidir? Düşününki anne/babasınız çocuğun ne demek olduğunu biliyorsunuz sizin en kıymetliniz durumunda çocuğunuz. Diğer bir tarafta anne/baba olamayan evlat hasretiyle yanan bir çift. Bilemezmi o duyguları sevemezmi çocukları yada gördüğü her çocukda içi titreyemezmi? bunları yaşamak için sadece anne/baba olmasımı gerekiyor?

Başka bir örnek'de hastaları düşünelim
Şuram ağrıyor dediği zaman evet o ağrıyı yaşayamayız bedenimizde hissedemeyiz ama anlaya biliriz. Canının nasıl yandığını nasıl eziyet yaşadığını İNSAN olarak anlayabiliriz.

Bu örnekler uzayıp gider önyargısızca yaklaşmadan yanayım Engelsizler/Engellileri anlamaz dersek işte ayrımcalığı biz başlatmış oluruz. Ozaman toplumun bunu yapmasını hiç ama hiç yadırgamamalıyız.

Benim aile ve arkadaş ortamımda engelli birey yok denecek kadar az bir kaç kişiden ibaret bu demek değildirki ben engellileri anlayamam, zorluklarını tahmin edemem yada hayattan beklentilerini düşünemem. Allah bir akıl bir yürek vermiş bu organlar işe yaramıyorsa evet ozaman ben yaşamadığım için engelliliği anlayamam.

Eğer'ki insan okuyor, araştırıyor çabalıyorsa faydalı olabilmek için emek sarfediyorsa buna saygı duymamız gerekmektedir. ENGELLİ/ENGELSİZ ayrımı yapmadan ne yazılır çizilirse lehimize diye düşünmeliyiz. Sesimizi duyura bilmek adına basılan her tuş, yazılan her harf bence çok kıymetlidir. Engelsizler anlayamaz diye düşünerek ve bir takım söylemlerle şevklerini kırarak sadece ortaya büyük bir guruplaşmayı/ayrımcalığı çıkarmaktan öteye gidemeyiz.

Buda hepimizin karşı olduğu çifte standart ve ayrımcalık kavramını yaşamamız demektir.

testere

Üye
Üye
Kısacası sizin dediğiniz olayı istiyoruz biz çok degil çok degil sadece biraz empati yeterli olacak ve görüyorum ki siz bu durumu çoktan başarmışsınız ve engelli engelsiz ayrım saçmalığına bir dur demenin yolunu anlatmışsınız bir engelli olarak size çok ama çok teşekkür ederim olaylara keşke herkes sizin baktğınız pencereden bakmış olsa, belki düşün düşündüklerinizi bir engelli olarak düşünemeyen arkadaşlarımız var maalesef asıl eksiklik sadece önyargı ve cahillik.

İnsan olarak bizim aşmamız gereken ve halktan toplumdan istediğimiz ve beklediğimiz tek şey bizimde her insan gibi görülmemizdir evet sadece bu çok şeymi istiyoruz ki sadece ayrımcılık yapılmasın birazda olaylara bakılırken empati yönü kullanılsın yeterli.
Gülümse hayata evet buda doğru hayata gülümsemeyi bilmek başarmak kaleminize sağlık.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

Sizinde söylediğiniz gibi ön yargısız bir yaklaşım bir çok şeyin ilk adımları olacaktır.

Tekerlekli Sandalye