Epilepsi ve ankilozan spondilit için erken emeklilik?

braveheart01

SMS Activated
öncelikle selamlar arkadaşlar,yeni üye oldum foruma.benim ögrenmek istediğim konu şu,benim 2 hastalıgım var şu anda,birisi epilepsi,diğeri as (ankilozan spondolit)..raporu soracak olursanız,sonuçta özelde çalıştıgımdan epilepsi için rapor almadım ileride başka bi işte çalışma olasılıgını düşünerek.ankilozan içinde ilk dönemler ilaç raporu falan almıştım ama şimdi onunda ilaçlarını normal yolla sgk dan yüzde vererek reçeteli alıyorum..epilepsi için günde 2 şer adet depakin ile tegretol,ankilozan için ise 4 adet salazoprin kullanıyorum.ha derseniz ki epilepsinin boyutu nedir,ilaçları kullandıgım sürece kontrolüm altında çok şükür,seyrek nöbet geçiriyorum.iki hastalıgımda ssk lı olarak çalışmaya başladıktan sonra tespit edildi,6700 gün ve 18 yıl civarı sgk primim var..sizden ögrenmek istediğim arkadaşlar,engelli emekliliği için başvuruda bulunabilirmiyim,bu iki hastalıkla gereken raporu alma şansım nedir sizce..?

AS (ankilozan spondilit) için hastalığın derecesine göre oran verilir %20 alanda var %60
Epilepsi için ise sakatlık oranı cetveli şu oranların verileceğini söylüyor:
Epilepsi için verilen oranlar: (Uygun ve yeterli tedavi altında)

1-Nöbeti olmayan ancak nöbet geçirme riski olanlar:% 5
2-Günlük aktiviteleri engellemeyen ancak gerçekleştirilmesini güçleştiren nöbetler:% 15
3-Bazı günlük aktiviteleri engelleyen nöbetler
a)Seyrek:% 20
b) Sık:% 40
4-Günlük aktivitelerin korunma tedbirleri veya başkasının yardımıyla gerçekleştirilmesine izin veren sıklık ve sayıda nöbetler:% 65
5-Günlük aktiviteleri tamamen engelleyen şiddet ve sıklıkta kontrol edilemeyen nöbetler:% 90

Sonuç olarak %40 oranında rapor alırsanız (ki ben rahatlıkla alacağınıza inanıyorum) kademeli engelli erken emekliliğinden yararlanırsınız.

cevabınız için teşekkürler halil bey öncelikle..verdiğiniz tabloya göre epilepsi için yüzde 15 civarları bi banttayım gibi duruyor.ankilozan için ise vücudumda herhangi bi duruş bozuklugu yok henüz ama boynumu dönderebilme yetenegimi yüzde 80 kaybettim gibi,umarım kalan yüzde 25 i ordan alabilirim..bir diger merak ettiğim olayda şu,iki hastalık için aynı anda mı başvurayım yoksa ayrı ayrı rapor alıp yüzdesinimi birleştirecegim..? sizin önerdiğiniz yol nedir,ne şekilde hareket edersem daha şanslı olurum ..?

Hayır şu yolu izleyeceksiniz. Sağlık kurulu raporu almak için hastaneye başvurduğunuzda sizde olan tüm hastalıkları söyleyin. Branş dr ları hepsini değerlendirir. Sonrasında ise sizdeki tüm hastalıklara verilen özür oranları baltazar formulü ile toplanır çıkan sonuç sizin engel yüzdeniz olur. Yani ayrı ayrı başvurmanıza gerek yok.

anladım halil bey..peki hangi hastaneye başvurayım,daha yüksek oran için bişey değişir mi sizce ; ilçede yaşıyorum ama ilede gidebilirim gerekirse,devlet,başkent ünv. hastanesi,numune,balcalı ünv. hastanesi...?

Bulunduğunuz ildeki sağlık kurulu vermeye yetkili herhangi bir hastaneye başvurabilirsiniz. Bulunduğunuz ildeki hastaneleri bilmediğimden bir öneride bulunamıyorum malasef.

sizi epey yordum halil bey teşekkürler cevaplarınız için.son bi soru soracak olursam,adanada yaşıyorum.burada ünv.. hastaneleri ve numune hastanesi var,dediğiniz tanıma giriyormu bu hastaneler,ya da yaşadıgım ilçedeki devlet hastanesi bu kapsama giriyormu acaba..?

Selam braveheart01 bir Adanalı olarak evet Devlet hastanesinden rapor alabilirsin.. Devlet hastanesi diğer hastanelerden daha kısa sürede veriyordu o zamanlar şimdiki durum nedir bilmiyorum.. Hoş kal..

selamlar herkese tekrardan arkadaşlar..bugun benim gibi as hastası bi arkadaşımı gördüm,yüzde 47 rapor almış devlet hastanesinden..heveslendim oranı duyunca çünkü arkadaşımla hemen hemen aynı hastalık seviyemiz..lakin merak ettiğim ve bilen arkadaşlarımdan büyüklerimden ögrenmek istediğim şu ; olurda yüzde 40 üzeri rapor alırsam 15 yıllık B sınıfı ehliyetimin iptal edilme olasılıgı varmı..? kaldıki ben hem as hemde epilepsi için rapora başvurmayı düşünüyordum.özellikle epilepsi raporu alanın ehliyeti iptal ediliyor deniyor internette bazı yerlerde..acaba sadece as içinmi başvurayım rapora ( ki bu raporun yüzdesini düşürüp yüzde 40 altında kalma riski yaratır) yoksa epilepsiyi de katayımmı..? epilepsiyi katarsam ehliyetimin iptal edilme olasılıgı yükselirmi sizce..? hem as hemde epilepsi için ehliyetde nasıl bir uygulama var yazarsanız sevinirim arkadaşlar..

Epilepsi varsa malasef sürücü belgesi alamazsın. Trafiği ve can güvenliğini tehlikeye atar gerekçesiyle epilepsi hastalarına sürücü belgesi verilmiyor malasef. AS için sürücü belgesi alırsın ama işin içine epilepsi girerse alamazsınız.

anladım halil bey..lakin as ile ilgili aldıgım ilk ilaç raporunun üzerinden epey sene gecti (7-8 sene gibi) .daha sonrada uzatmadım raporumu,ilaçlarımı yüzde vererek saglık ocagına yazdırıp aldım hep (salazoprin vb..) malum özel sektörde çalıştıgım için herhangi bir işe başvurdugumda ayak bagı olsun istemedim.şimdi ilk yapmam gereken bu durumda ilaç raporu için bi romatoloji uzmanına başvurup o raporu aldıktan sonra yüzdeli rapor için devlet hastanesine başvurmakmıdır..? yoksa direk oturdugum ilçedeki devlet hastanesinemi başvurayım(sadece fizik tedavi doktoru var devlette romatoloji yok)..?

Özürlü sağlık kurulu raporu almak istediğinde hastalık olarak sadece AS yi söyle. Bu arada sistemden kullandığın ilaçlara falan bakıp epilepsi olduğunu anlarmılar bilemiyorum onu ama çok düşük bir ihtimal.

bugun yıllar önce(7-8 yıl) bana teşhisi koyan adana başkent ünv. deki romatolog doktorun yeni çalıştıgı hastaneyi buldum halil bey,adana numunedeymiş.ilkönce başkenti arayıp yıllar önceki tahlilleri falan nasıl alabilecegimi sordum.şahsi başvurursam arşivden verebileceklerini söylediler.önce onları alıp daha sonra numuneden bana yıllar önce teşhisi koyan ve ilk ilaç raporumu aldıgım eski doktorumdan randevu almayı ve tekrar ilaç raporu çıkarmayı düşünüyorum.daha sonrada tekrar yaşadıgım ilçenin devlet hastanesine yüzde raporu için başvuracagım,ha neden romatologunuza başvurmuşken adanadan yüzdeli rapor almıyorsun dersen şahsi görüşüm ilçedeki devlet hastanesinde işimin biraz daha kolay olacagı yönünde (en azından bir tanıdıgım var hastanede ve onunla birlikte devlet hastanesinde romatolog olmadıgı için fizik tedavicinin önüne çıkacagız rapor için,etkisi mutlaka olacaktır,ayrıca adanada cok daha ugraştırıcı tetkik ve tahliller istenebilir ama ilçe devlet hastanesinin olanakları cok daha kısıtlı oldugu için iş fizik tedavicinin insiyatifine kalacaktır diye düşünüyorum..) böyle bir planım var halil bey ,siz ne düşünüyorsunuz izleyecegim yol hakkında görüşünüzü alabilirmiyim şu yanlış ya da şu dogru şeklinde..

arkadaşlar gelişmeleri özellikle buraya yazıyorum ki herkes bilgilensin.sonuçta hepimiz aynı yoldan geciyoruz mutlaka.çarşamba itibarı ile adanada romatologumdan ilaç raporunu cıkarttım.lakin yüzde raporu için başvurmak ve engelli emekliliği hakkını kullanma düşüncemden bahsettiğimde ne yazıkki iç karartıcı şeyler söyledi.rapor için şansımın sıfır oldugunu,bende egilme olmadıgı için almamın imkansız oldugunu hatta raporun yüzde 0 falan cıkacagından bahsetti.ben "çok fazla agrılarım oldugunu,boyun tutulumumun yüzde 95 oldugunu ve artık çalışma gücümün önemli kısmını kaybettiğimi" söylesemde o rapor için bunların önemsiz oldugunu ısrarla egilme ve vücutta deforme olması gerektiğinden sözetti.ben yinede ilçe hastanesinde fizik tedavicide bir kezde olsa şansımı deneyecegim,hayırlısı..

selamun aleykum hocam ankilozan spondilit hastası olup 2009 beri bugune kadar uygulanmış olan tedavilerden salozoprin ve endol ağrı kesici kullanmaktayım ağrılarımın artması daha fazlalaştı salozoprin ve endol den fayda görmemekteyim boynum sağ sol ve dönmüyor dönemiyorum sırt ağrılarımdan dolayı geceleri uyku uyuyamıyorum sürekli kendimi yorgun hissedip halsiz hissediyorum şiddetli gözlerimde ağrılar ara ara ve göğüs kısmımda bazen nefes alamayacak sıkışmalar hissediyorum ikinci bir rahatsızlığım sağ kalça femur başında 2007 de geçirmiş olduğum bir ameliyat femur başı pertis rahatsızlığından dolayı her 2 hastalığından dolayı çalışmakta ve günlük hayatımı faliyetlerimi çok güçlükler çekerek çogu zaman eşimden ve çocuklarımdan yardım almaktayım salozoprin ve endolin kullandogum halde fayda görmemekteyim önerileriniz ve vereceğiniz bilgiler benim için çok önemlidir benim takibimin yapılması için eğitim araştırma hastanesinde romatoloji takip edilmesini istemiştiniz ve hastalığımın rapor derecesini ve tedavi sürecini öğrenmek istiyorum saygılarımla i.duran

İyi akşamlar halil bey ben 1999 yılında beyin ameliyatı geçirmiştim beyin absesi olarak ve halen ilaç tedavisi görüyorum ve sürekli nöbet geçiriyorum kullandığım ilaçlar depakine ve selectra ilaçları çalışıyorum ama çok nöbet geçiriyorum sigortam 4300 gün olarak görünüyor erken emekli olabilirmiyim saygilarimla

[MENTION=19781]Pusa[/MENTION] %40 ve üstünde bir rapor alırsanız engelli emekliliğinden faydalanarak erken emekli olabilirsiniz.

Geri