Eşim emekli ben 2022 maaşı alıyorum. Maaşım kesilir mi?

zgencol

Üye
Üye
MerhabaLar...
Annem babamLa yaşadığım günLerde 2022 den yararLanmaya başLadım. Sonra evLendim. Eşim çaLışıyordu.Sonrasında emekLi oLdu. Evimiz kira değiL. Şu an annemLerLe aynı bahçede ayrı evde oturuyoruz. Annem benden bakım fiiLi ayLığı aLıyor. Babam emekLi.Eşim ssk emekLisi ve bende 2022 den 3 ayLık aLıyorum. EvLendim 4 yıL oLdu maaşım kesiLmedi. KesiLir mi endişesi içindeyim. 1 tane çocugumuz var. Eşimde benim gibi engeLLi. Bu konuda bana bi yardımcı oLursanız sevinirim. Çok teşekkür ediyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eve giren gelir muhtaçlık sınırı olan 100 TL'yi geçmiyorsa (ki bu hesaplama yapılırken kira, mutfak gideri v.b gibi giderler çıkartılır.) maaşınız kesilmez. Yok eğer muhtaçlık sınırı olan 100 TL yi geçiyorsa keslir.

zgencol

Üye
Üye
HaLiL Bey çok teşekkür ediyorum önceLikLe bu kadar çabuk cvp yazdığınız için. Bir şeyi anLamış sayıLmıyorum. Yani kişi başı 100 Lira mı düşecek? Mutfak gideri nasıL hesapLanıyor? Bu oranı anLamak o kadar güç ki? Şiimdi şöyLe söyLim: Eşimin emekLisi: 730 TL. Annemin benim üzerimden aLdığı bakım fiiLi maaşı ayLık 500 TL, fakat annem ve babamLa aynı evde değiL aynı bahçedeyiz. İLk evLendiğimde bakım fiiLini kesip faizLe geri aLmışLardı. Daha sonra Ankara dan engeLLiLer fedarasyon başkanı bizzat evimize ziyerete geLdiğinde iL sosyaL hizmezLerini arayıp derhaL bakım fiiLinin geri bağLanmasını emretti. Kısa sürede tekrar bağLandı. Bu ayrıntı benim için çok kafa karıştırıcı. Ben şimdi aiLemLe bir oran hesapLamamı yapmaLıyım yoksa eşim ve çocumLa mı :) Neyse Eşim 730 aLıyor. Biz evde 3 kişiyiz. Evimiz kira değiL. Birde 2022 den 3 ayda 600 aLıyorum. 4 yıLdırda herhangi bir sorun yaşamadım ama kesiLir endişesi içindeyim. NoLur tekrar iLgiLenirseniz sevinirim. Bu arada babamda işçi emekLisi. Ev kira değiL.AnnemLe yaşıyorLar.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bütün gelirler her ne ad altında olursa olsun hesaplanacaktır, ancak sosyal hizmetlerden alınan bakım maaşı bu hesaplamaya gelir olarak eklenmeyecektir, mutfak gideri çok belirtlirken mantık dahilinde bir rakam belirtmeniz yeterli olacaktır, örnegin 3 kişilik bir ailenin aylık mutfak gideri 200-400 arasında bir rakamdır, çok yüksek bir rakam belirtirseniz kurum kabul etmez, aylık bütün gelirlerin gderlerden çıkartılmasından sonra 100 lirayı geçmemesi halinde maaş kesilmez merak etmeyin. Son olarak aynı evde yaşayanların gelirleri ve giderleri göz önüne alınacaktır ama bakmakla yükümlü olunacak kişilerde göz önüne alınır örnegin geliri olmayan anneye nafaka vermek, babaya nafaka ödemek gibi, bunlarda gelir gder olarak gösterilmelidir.

zgencol

Üye
Üye
Yani ben bunu babamın maaşı dışında hesapLıycam onu anLıyorum diy mi? Net oLarak eşim-ben-oğLumuz 300 Lira muhtaçLık gideri, 400 de mutfak gideri, etti 700. Eşim 730 civarı aLıyor. Ama her ikimizde engeLLiyiz. ÖzeL ihtiyaç oLarak iLaç vb gibi masrafLar... Yani 2022 maaşım kesiLmeyecek diyebiLir miyim NET oLarak?
Çok teşekkürLer :)

zgencol

Üye
Üye
Çok teşekkür ederim. İçimi çok rahatLattınız. MaLesef ki uzun zamandır bu konuyu korkumdan hiç bir şekiLde sosyaL hizmetLere danışamadım. Burada tüm insanLara ne denLi yardımcı oLduğunuzu bizLer kadar sizLerde farkında mısınız acaba :))
Emek harcıyorsunuz. Ne kadar güzeL. ALLah yardımcınız oLsun :) Her şeyde ama herşeydeeee başarı diLiyorummmmm !

Tekerlekli Sandalye