Eski hükümlü olarak işe girdim %51 raporum var. Özürlü kadrosuna geçmelimiyim?

faithy

Üye
Üye
merhaba iyi çalışmalar 1994 senesinde sigortalı olarak çalışırken trafik kazası geçirdim.sol kolumda sol bacağımda arızalar kaldı.bu iş yerinde çalışırken herhangibir özürlü raporu almadım.sonra 1996 da buradan çıkarıldım 2001 senesin de özel sektörde mahkum kadrosundan başka işe başladım.2010 ağustos ayında %51 özürlü raporu aldım.şimdi ben nasıl emekli olabilirim
1- özürlü kadrosunda mı çalışmalıyım özürlü kadrosuna gecersem 15 yıl 3600 günle mi emekli olucam yoksa;
2-sigortalı olarak çalışırken sonradan özürlü olduğumdan 5760 günü bekleyip bu çalıştığım mahkum kadrosundan mı emekli olucam
3-sgk bürosuna gittim vergi indirim belgeni getir seni hastaneye yollucaz tekrar rapor için dendi şimdi ben ne yapıcam 4/6/1972 doğumluyum 1989 sigorta girişim ve sgk günüm 5000 şimdiden teşekkürler

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Mahkum kadrosu dediğiniz yasal adıyla eski hükümlü olarak erken emekli edilmeniz söz konusu değil. Dolayısıyla engelli erken emekliliği diye tabir edilen emeklilik koşullarından yararlanmanız gerekiyor. Bunun için önce vergi indirimi belgesi almanız gerekmekte. %51 rapor oranıyla 15 yıl hizmet süresi ve 3600 gün primle emekli olabilirsiniz. Bu süreleri doldurmuşsunuz. Derhal vergi indirimi alarak emekliliğinizi isteyiniz. Vergi indirimi belgesi almanız durumun da hemen emekli edilirsiniz.

faithy

Üye
Üye
peki kadromunda değişmesi gerekiyor mu?eski hükümlü kadrosundan özürlü kadrosuna mı geçmem gerekiyor?bu benim için çok önemli cevabınıza göre iş yeri müdürümle konuşup özürlü kadrosuna alınmamı isteyeceğim. diyelim ki kabul etmedi kadro değişikliğimi, başka bir iş yerinde özürlü kadrosundan işe başlasam bu sefer asgari ücret alacağım ve primim düşük olacak bu iş yerinde primlerim tavandan ödeniyor bu durum emekli maaşımı düşmesine neden olur mu?

faithy

Üye
Üye
hadi buyrun burdan yakın arkadaş diyor ki yönetmelik değişti yüzdeler düştü senin tekrar rapor alman lazım artık %51 de alamazsın düşük çıkarsa da mahkemeye vermen lazımuğraş dur.gecen gün ali tezel anlatıyor avrupa birliğine uygun yasalar çıkarıp yönetmeliklerle oranları düşürüyorlarmış hoş aynı adamın anlattığı orada yüzdelikde yokmuş özürlü özürlüdür % ' si olmaz diyor şimdi benim ağustos tarihli raporum yandı mı yani tekrar mı rapor alacağım?yardımlarınıza sonsuz tesekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şu adımları izleyeceksin önce çalıştığın işyerinden orada çalıştığına dair bir yazı alıp bağlı olduğun vergi dairisene giderek vergi indiriminden yararlanmak istediğini belirteceksiz. Elindeki rapor güncel yani yeni alınmış bir raporsa senden yeni rapor istemezler isteyebilirlerde bu biraz da şansa kalmış. Senden yeni rapor isterlerse seni hastaneye sevk edecekler hastaneden %40 ve üzeri bir rapor alırsan vergi indirimi belgeside alabilirsin.
%40 ve üzeri bir rapor alırsan bu rapor vergi dairesi aracılığıyla Ankara maliyeye gidecek orada onaylarsa işlem tamamdır.
Sağlık kurulu rapor oranlarının düşürülmesine gelince 2010 yılında rapor almışsın o tarihte zaten düşük oran veriyorlardı ona rağmen %51 lik rapor almışsan şimdi rahatlıkla alabilirsin. zira 16 aralık 2010 tarihinde sağlık kurulu raporları ile ilgili olarak yeni bir yönetmelik yayınlandı. Bu yönetmelikle birlikte rapor oranı %40 ın altında olanlar (%35 -%30 gibi) 16 aralık tan sonra %40 ın üzerinden rapor alabiliyorlar. Rapor konusunda için rahat olsun. Ben rahatlıkla %40 ın üzerinde bir rapor alacağına inanıyorum.

faithy

Üye
Üye
şimdi senin ayrımcılıkla ilgili yazına yorum yapıyordum msj ın geldi çok saol içimi ferahlattın verdiğin haberle çok çok çok teşekkürler şansın bol olsun

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Rica ederim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Bu arada süreç hakkında mutlaka bizi bilgilendir lütfen.

faithy

Üye
Üye
elbette bilgilendireceğim kimbilir benim gibi kimler var yardımcı olalım herkese şınu anlamadım sadece mahkum kadrosundan özürlü kadrosuna geçmem şart anladığım kadarıyla bir de bu konuda cevap verirsen çok sevinirimm mutlu kalın

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şöyle anlatayım sizin mahkum kadrosu dediğiniz yasal tabiriyle eski hükümlü olarak işe girmeniz sosyal devlet olma kapsamında devletin eski hükümlüleri topluma kazandırmak adına onlara verdiği bir haktır. Siz vergi indirimi belgesi aldığınız da direk emekli oluyorsunuz zaten. Dolayısıyla sizin kadroyla falan işiniz yok. belgenizi bir an önce alıp emekliliğin tadını çıkarın bence. :)

faithy

Üye
Üye
vayyyy baba sen neymişsin allah ne muradın varsa versin helal bee sormadığım özürlü dernek başkanı danışmadığım insan kalmadı herkesten çarpık cevaplar bende boşvermiştim kafam karışmıştı çünkü tesadüfler vardır hayatta işte bu tesadüf 2. el engelli otomobili ararken buldum bu siteyi halil kardeş dile benden ne dilersen :)

faithy

Üye
Üye
allah razı olsun her ne dilersen dile her istediğin olsun inşallah allah yardımcın şansın hep bol olsun :)

Tekerlekli Sandalye