Evde bakım maaşı alıyorduk ancak maaşın kesilebileceğini söylediler ne yapmalıyız?

Kalem

Üye
Üye
Neti meti karıştırma Halil.
Sürekli alınan bir aylık varsa senenin her ayı burada sorun yok. Ama vatandaş altı ay çalışıyor ve sadece altı ay aylık alıyorsa burada net aylık denmez. Bal gibi aylık ortalaması baz alınır.
Aylık senenein 12 ayı alınıyorsa zaten aylıktır aylık ortalamasına gerek yok. Ama maaşta artışlar da söz konusu ise elbette yıllık toplamının aylık ortalaması orda da alnır. Ki kaldı ki yılllık toplamının aylık ortalamas baz alınır her gelirde.
altı ay alınan bir maaş da varsa bunun aylık ortalaması alınır mevzuata gore.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Eee iyi ya aynı şeyi söylüyoruz. Vatandaş yılda 6 ay çalışıyorsa bunu yıla bölerler aylığına ne düşüyor ona göre hesaplama yaparlar. Ben hala neye itiraz ettiğinizi anlamış değilim. :) Bu mantıklı ve olması gereken bişey zaten. Başka türlü bir hesaplama yapılmasıda imkansız zaten.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Şunu mu demeliyiz o halde;

Sabit gelirler aylık baz alınacaktır ancak net olmayan muhtelif gelirler yıllıkmı hesaplanacaktır. Bu mudur?

Kalem

Üye
Üye
Yönetmelik söyluyor son sözü mehmet:) Aylık ortalama baz alınır. Sürekli olan maaşlarda aylık miktarı bize kafi.) Onlar nesini bulursa bulsun. Zaten vatandaş maaşa zam yapılınca onu da bildirior biz de aylıga bakıp hesabı yapabilioz:) Sorun yok burada.

rainboww

Üye
Üye
merhabalar ben bişey sormak istiyorum.bir yıldan beri evde bakım parası alıyodum fakat raporu yenilemeyi unttuğumuz için daha doğrusu bilmediğimiz için yenilemedik.evi aradılar hemen götürüp teslim ettik.ocak ayı parasını alamdık maaş ne kadar daha aksar eve gelip görmelri mi lazım yardımcı olur musunuz bu konuda?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
En fazla 1 bilemediniz 2 ay aksar. Oda en kötü ihtamelle. Eve gelip kontrol edeceklerini sanmıyorum. Raporu SHÇ'e vermeniz yeterli olmuştur.

Yalnız Kartal

Üye
Üye
halil bey geç anlaladığım için özür dilerim ben şunu net anlamadım evde 5 kişiyiz 2 kardeşim bakım parası alıyor 2022 maşı alıyorlar 1030 tl ikiside annem 750 tl alıyor bende malül e mekliğe baş vurcam eğer malül emekli olursam bakım paraları kesilirmi yoksa 2013 çümü bekleyeyim çok tedirgin oldum açıklarmısınız

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bütün gelirleri hesaplayıp kişi sayısına bölün 423 lirayı geçmiyorsa sorun olmaz.

Yalnız Kartal

Üye
Üye
tamam mehmet bey 423tl geçmiceni bende biliyorum rica etsem hesap yaparmısınız hafta içi ssk kuruma gitçem malül emeklik için bu yüzden tedirginim

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
2 kişi 2022 maaşı alıyor 2060 lira 3 aylık yani aylık ortalama alınan 2022 maaşı 687 lira aylık düşer ayrıca 750 anne alıyormuş toplamda 1437 lira eder evde 5 kişi olduguna göre aylık kişi başına düşen gelir 287 lira ediyor. Bu durumda birinci evde bakım maaşı alınılabilir birinci bakım maaşı eklenince kişi başına düşen gelir miktarıda aşılmadıgından sorun olmaz maaşlar kesilmez şimdi gelelim siz emekli olursanız durumuna;
Şuan toplam gelirinize ve evde yaşayan kişi sayısına göre 423 liradan 5 kişi hesaplarsak 2115 olması gerekiyor şuan 1437 lira mevcut maaş oldugundan alacagınız malül emeklilik parası 678 lirayı geçerse evet maaşlar riske girer emekli olunca gelecek emekli maaaşınız ne kadar olacak bilmiyorum ama 678 liradan fazla olursa maaş yada maaşlara sorun çıkartır.

Yalnız Kartal

Üye
Üye
çok teşekkür ederim açıkladığınız için birtürlü içinden çıkamıyordum

Tekerlekli Sandalye