Evde Bakım Maaşı Alma Şartları 2020 Güncel

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
2020 YILI EVDE BAKIM ÜCRETİ ALMA ŞARTLARI

evde-bakım-alma-sartlari.jpg

Daha önce forumda “evde bakım maaşı almak için gerekli şartların” neler olduğunu yazmıştık. Ancak değişen yasalar, yönetmelikler, kişi başı gelirin vb. gibi şartların değişmesi üzerine konuyu güncellemekte yarar olduğunu düşünerek 2021 yılında evde bakım maaşı almak için gerekli şartların neler olduğunu detaylı şekilde yazmanın faydalı olacağını düşündük.

EVDE BAKIM MAAŞI ALMA ŞARTLARI NEDİR?

1- En az %50 rapor olması, raporda “ağır özürlüdür” ibaresinin bulunması
2- Kişinin bakıma muhtaç düzeyde engelli olması (öz bakım ihtiyaçlarını tek başına karşılayamaması)
3- Kişi başı gelir sınırını aşmıyor olması

Yukarda sayılan bu 3 şartı yerine getirenler bakım parası alabilir. Yukarda maddeler halinde sıraladığımız 3 konuyu herkesin anlaması adına biraz detaylandıralım.

BİRİNCİ MADDE: 1. Madde de bakım parası alınabilmesi için rapor oranının %50 olmasının yanısıra raporda “ağır engellidir” ibaresinin bulunmasının şart olduğunu belirtmiştik. Kişinin rapor oranı %80 olabilir ama raporunda ağır engellidir ibaresi yoksa bu kişi bakım parası alamaz. Örneğin böbrek nakli olmuş kişilerin rapor oranları yüzde 70 olmasına rağmen raporlarında ağır engellidir ibaresi olmadığı için bakım ücreti alamıyorlar.

İKİNCİ MADDE: Bakıma muhtaç olma hali nedir? Çok basit anlatım ve tanımla bakıma muhtaç olma halini şu şekilde özetleyebiliriz. Kişinin öz bakım ihtiyaçları olan yemek yeme, tuvalet, banyo, kişisel temizlik ihtiyaçlarını bir başkasının yardımı olmadan yapamama haline bakıma muhtaç engelli yada “ağır engelli” denir. Bakınız:> Bakıma Muhtaç Özürlü Genelgesi

ÜÇÜNCÜ MADDE:
Kişi başı gelir sınırı. Bakım ücreti alınabilmesi için kurum tarafından hane içi kişi başı gelir sınırı konulmuştur. Bu sınır her yıl asgari ücrete yapılan zamla birlikte güncellenir. Buna göre bakım parası almak için hane içinde kişi başı gelirin 2018 yılı içerisinde 967 TL’yi geçmemesi gerekiyor. Daha fazla bilgi için bakınız: Evde Bakım Maaşı Kişi Başına Düşen Gelir Sınırı Belli Oldu

EVDE BAKIM MAAŞI ALMAK İÇİN NEREYE BAŞVURMAK GEREKİR?

Önceden bakım maaşı almak için sosyal yardımlaşma ve çocuk esirgeme kurumu il / ilçe müdürlüklerine başvuru yapılıyordu. Ancak değişen yasayla birlikte bakım maaşı almak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl / İlçe müdürlüklerine başvuru yapılması gerekiyor.

EVDE BAKIM PARASI ALMAK İÇİN HANGİ BELGELER İSTENİR?

Aslında Aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne bakım maaşı almak için geldiğinizi söylediğinizde size istenen belgelerin neler olduğunu matbu bir formda vereceklerdir. Ançak biz ön bilgi olması açısından belgeleri yazalım.

Müracaatçının dilekçesi
T.C. Kimlik Numarası beyanı (Özürlü ve bakıcının kimlik fotokopisi)
Özürlünün Sağlık Kurulu Raporu
Talep Formu
Hane halkı kimlik bildirim formu (Μuhtarlıktan, 5)
Özürlünün 2 adet vesikalık fotoğrafı
Gelir Durumuna ilişkin beyan belgesi
Özürlünün varsa öğrenim durumunu gösterir belge
Anne-babasının boşanma durumunda varsa boşanma kararı
Özürlünün vasisi varsa, vasilik atanmasına ilişkin mahkeme kararı
Yatılı ve sürekli bakımı için resmi veya özel bakım merkezine yerleştirilecek olan; 18 yaşını tamamlamamış bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, koruma altına alınması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı;
18 yaşını tamamlamış olup akıl hastalığı veya akıl zayıflığı sebebiyle işlerini görememesi veya korunması ve bakımı için kendisine sürekli yardım gerekmesi ya da başkalarının güvenliğini tehlikeye sokması nedenleriyle kısıtlanması gerekli bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, kısıtlanması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı.

bakıcı-olma.jpg

BAKIM MAAŞINDA KİMLER BAKICI OLABİLİR?

Bildiğiniz gibi bakım maaşı bizzat engellinin kendisine değil ona bakan kişiye yani bakıcısına ödenen her ay ödenen bir sosyal yardım parasıdır. Bu parayı almak için yani bakıcı olmak için gösterilecek kişinin engelli vatandaşın akrabası olması şartı aranmaktadır. Örneğin komşunuz bakıcı olarak gösterilip bakım aylığı alamaz. Daha fazla bilgi için bakınız: Evde bakım maaşında kimler bakıcı olabilir, kimler gelir hesabına dahil edilir

EVDE BAKIM MAAŞI MİKTARI NE KADAR?

Tıpkı kişi başı gelirde olduğu gibi o yıl içerisinde alınacak bakım maaşı miktarı da her yıl güncellenir. Buna göre 2020 yılı içerisinde alınacak evde bakım maaşı miktarı 1544 TL (bin beşyüz kırkdört) dir. Daha fazla bilgi için bakınız:> [url="#"2021 Evde bakım maaş miktarları belli oldu][/url]

ENGELLİ OLMAYIP HASTA KİŞİLER BAKIM MAAŞI ALABİLİR Mİ?

Doğuştan yada sonradan engelli olmayıp ta örneğin sonradan kanser, felç gibi hastalıklar geçiren kişilerde bakım maaşı alabilir. Bu kişilerin bakım maaşı almaları için gerekli belgeler yukarda anlattığımı şekildedir. Zaten toplumda bu maaş hasta bakım maaşı olarak ta adlandırılmaktadır.

EVDE BAKIM MAAŞI HANGİ GÜNLERDE YATAR?

Evde bakım maaşının hesaplara yattığı tarih her il için ayrıdır. Bir ilde bakım maaşı her ayın 6. Veya 7. Günü yatarken başka bir ilde bu tarih ayın 15 i olabiliyor. Örneğin İstanbul için genellikle ayın 13 ünde yatmaktadır.

BAKIM PARASI BAŞVURULARI KAÇ AYDA GÜNDE ONAYLANIR?

Evde bakım parası başvuruları kuruma verilen evraklarda herhangi bir eksiklik yoksa 2-3 ay içerinde onaylanmaktadır. Ancak bu süre il den ile değişiklik göstermektedir. Büyük illerde ve başvuruların yoğun olması nedeniyle kurum yetkililerin evrakları incelemeleri, eve gelip denetim yapmaları bazen 3-4 ayı bile bulabilir. Ancak yoğunluğun az olduğu küçük illerde bu süre 1-2 ayla sınırlıdır.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Forumda çoğu üyemiz bakım ücreti başvurusunun kabul edilip edilmediğini sorgulayacağı bir internet adresi olup olmadığını çok sık soruyorlar. Böyle bir sorgulama yok. Ancak eğer bakım maaşı için başvurup, başvurunuz sonrası eve incelemeye gelen heyet sizden bakım ücretinin yatması için banka hesap numarası isterse bu sizin başvurunuzun kabul edileceği anlamına gelir.

BAKIM MAAŞIYLA İLGİLİ SIK SORULAN SORULAR

Bakıcının yada bakıma muhtaç kişinin sosyal güncesi varsa bakım maaşı alabilir mi?

Her iki tarafın sosyal güvencelerinin olması bakım parası almaya engel değildir

Bakım ücreti için alınan raporu süresi bitince ne olur?

Bakım maaşı almak için alınan rapor süreli rapor ise ilgili raporun süresi dolmadan yenileyip kuruma verilmelidir. Aksi halde alınan maaş kesilir

Bakıcı değişikliği nasıl yapılır?

Bakıma muhtaç kişiye bakan bakıcıda değişiklik yapılacaksa eski ve yeni bakıcı kuruma giderek değişiklik talebinde bulunmalıdır.

Adres değişikliğini bildirmelimiyiz?

Eğer adres değişikliği yapılacaksa değişiklik yapılmadan önce mutlaka kuruma bildirimde bulunmalıdır.

Bakıma muhtaç engellinin, hastanın vefatı halinde ne yapmalı?

Olası bir vefat durumunda vefat edilen tarihten itibaren 15 gün içerisinde kuruma bakıma muhtaç kişinin vefat ettiği bildirilmelidir.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Furkan1963

Üye
Üye
Evde bakim maasini bordroda gozuken tutardan mi yoksa eve giren toplam paradanmi hesaplamak dogru

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bakım maaşı yönetmeliği derki;
MADDE 2 – (Değişik:RG-23/10/2007-26679)

(1) Bu Yönetmelik, her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olduğu birey sayısına göre kendilerine düşen ortalama aylık gelir tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma muhtaç özürlüleri, bu özürlülere verilecek bakım hizmetlerini, hizmetlerin ücretlendirilmesini ve ücretlerin ödenmesini kapsar.

Cinar1

Üye
Üye
4 yasinda bir oglum var kronik zeka geriliyi ve ayaklarda felc ellerde ince becerisi yok bakici magasi icin engelli raporu aldik hastaneden raporda%\96 engeli oldugu ve agir emgelli evet oldugu yaziyor.
Benim kafama takilan sey raporun daimi deyilde bir yillik oldugu yaziyor
Ben her yil yeni bir rapormu cikartacam.
Malum bir raporun yururluye girmesi baya bir zaman aliyor rapor suresi bittiyinde ne yapmami tavsiye edersiniz

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=20914]Cinar[/MENTION]

Evde bakım maaşı için rapor oranı ve ağır engelli evet ibaresi olması maaş açısından gerekli olan durumdur. Sizin bu durumunuz maaş için uygundur ancak eve giren bütün gelir toplanıp evdeki kişi sayısına bölünmesi halinde 967 TL aşmaması gerekmektedir bu şartta uygunsa maaş için başvurabilirsiniz.

Rapor hakkında şunu söyleyebilirim süreli raporlarda malesefki rapor süresi dolmadan müracaatta bulunmanız gerekiyor ki işlemlerin yapılma esnasında süresi dolup maaşınız kesilmesin. İlerleyen zamanda yani bir yıl sonraki rapor yenilemenizde belki süresiz rapor alırsınız ozaman böyle bir sıkıntı olmaz ama şu aşamada süreli verilen her raporda süresi dolmadan başvurmanız gerekecektir.

kasimm45

Üye
Üye
3. madde ile ilgili şunu sormak istiyorum. Babam Alzheimer hastası. Babama annem bakıyor ve babamın emekli aylığı var. Sadece emekli aylığı üzerinden hesaplarsak 2/3 gelir durumu evde bakım aylığına engel değil ancak üzerine olan taşınır taşınmaz mallar var araba tarla gibi. Bunlar değerlendirmeye alınıyor mu?

İkinci olarak alınacak olan heyet raporlarını devlet hastanelerinden mi yoksa eğitim araştırma hastanelerinde mi almamız gerekiyor?

Bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim. Şimdiden ilginize teşekkürler...

gülümse_hayata

Üye
Üye
[MENTION=21158]kasimm45[/MENTION]

Evde bakım maaşı hesaplamasında eve giren bütün gelir denmektedir bu durumda alınan emekli maaşının tamamı ayrıca üzerine olan mallardan bahsetmişsiniz tarla ekim dikim yapılarak ticari olarak kullanılıyorsa burdan alınan gelirde dahil edilmeli kirada ev varsa araç ticari kullanılıyorsa bunların gelirleride dikkate alınmak sureti ile evdeki kişi sayısına bölünmesi halinde 967 tl kişi başı düşen miktar aşılmamalıdır.

Rapor vermeye yetkili hastanelerin listesi aşağıdaki ekte mevcuttur.

https://engelliler.gen.tr/f25/sagli...-yetkili-hastaneler-ve-hakem-hastaneler-1466/

arabi2018

Üye
Üye
evde bakım hizmeti için sağlık raporundaki ağır engelli ibaresinin kaldırılacağı bilgisi şuanda birçok web sitelerinde sunuluyor böyle bir haber veya gelişme söz konusu mu bilgi verir misiniz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ağır engelli ibaresinin aranmadığı tamamen asparagas haber. İtibar etmeyiniz.

murat40

Üye
Üye
iyi günler size birsen soracaktım babamın 2016 yılında kanuni sultan süleyman hastanesinden gözlerinden dolayı alınmış %96raporu vardı ağır engelli yazılıydı 1 yıl geçerliydi 1 yıl evde bakım maaş sı aldık raporun süresi dolmak üzereyken güncelleme için şişli etfal hastanesi ne başvuru yaptık ve ordanda %94 rapor aldık ama raporda ağır engelli kısmı hayır yazılıydı ve evde bakım maaş ı kesildi biz raporu itiraz ettik ve bizi hakem hastaneye gonderdiler bayrampaşa devlet hastanesine o hastanede yine aynı kararı verdi %94oranı ve ağır engelli kısmı hayır yazılıydı şimdi bizim bu ağır engelli kısmı nı evet yaptırmak için ne yapmamız gerekiyor .teşekkür ler

GT-I9060I cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

ılgaz@

Üye
Üye
[MENTION=21158]kasimm45[/MENTION]

Evde bakım maaşı hesaplamasında eve giren bütün gelir denmektedir bu durumda alınan emekli maaşının tamamı ayrıca üzerine olan mallardan bahsetmişsiniz tarla ekim dikim yapılarak ticari olarak kullanılıyorsa burdan alınan gelirde dahil edilmeli kirada ev varsa araç ticari kullanılıyorsa bunların gelirleride dikkate alınmak sureti ile evdeki kişi sayısına bölünmesi halinde 967 tl kişi başı düşen miktar aşılmamalıdır.

Rapor vermeye yetkili hastanelerin listesi aşağıdaki ekte mevcuttur.

https://engelliler.gen.tr/f25/sagli...-yetkili-hastaneler-ve-hakem-hastaneler-1466/

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yapılacak tek şey rapora itiraz ki onuda etmişsiniz zaten. Bundan sonra hukuki işlem başlatabilirsiniz ancak hukuki işlem çok uzun olabilir. Dilerseniz bu konuyu uzman bir avukatla görüşebilirsiniz.

sametkts

Üye
Üye
selamunu aleykum.arkadaslar bana yardimci olursaniz cok memnun olurum.benim 1 2 sorum olacak.
1-2018 yili evde bakim ve engelli maasi alabilmek icin evdeki kisi asina dusen miktar ne kadari gecmemeli?ikisi icinde ayni rakam mi gecerli?
2-evde bakim parasi hesaplanirken engelli maasi,ebngelli maasida hesaplanirken evde bakim ucreti hesaba katiliyormu?misal engelli maasi aliyoruz kisi basi rakamida asmadik evde bakim parasi almaya hak kazandik diyelim bu parayi almaya baslayinca kisi basi gelir yukselip engelli maasinin kesilmesi soz konusumu acaba?
simdiden tesekkurler.

def

Üye
Üye
[MENTION=10876]sabit[/MENTION]

merhabalar benim %86 ağır engelli raporum var ve evde bakım maaşı alıyorum bu hafta belediye ye ait gençlik merkezinde engelli kadrosunda haftanın 3 günü 4 saat çalışıyorum ve maaş 700 tl çalıştığım saate görede ssk yapıcaklar acaba engelli maaşım kesilir mi?

def

Üye
Üye
[MENTION=3734]septik[/MENTION]

merhabalar benim %86 ağır engelli raporum var ve evde bakım maaşı alıyorum bu hafta belediye ye ait gençlik merkezinde engelli kadrosunda haftanın 3 günü 4 saat çalışıyorum ve maaş 700 tl çalıştığım saate görede ssk yapıcaklar acaba engelli maaşım kesilir mi?

caresi

Üye
Üye
arkaaslar özellikle i,stanbul yada sakaryada bakıma muhtactır raporu için zorluk cıkarmayan hastane varmı? biz abimiz icin alamıyoruz kendi tuvalet ihtiyacını bile bizim yardımımızla yapıyor zihinsel ve bedensel engelleri var ama rapor için agır engelli raporu alamıyoruz

mazlum.yk

Üye
Üye
Değerli arkadaşlar günlerdir kafamı kurcalayan bir sorum var.

Bu sorumu 183 alie, çocuk, yaşlı ve engelli destek hattını arayarak ta cevap aramaya çalıştım ama maalesef açıklayıcı bir bilgi alamadım. Şimdi benzer durumu yaşamış veya bilgisi olan arkadaşlar varsa bilgilendirirlerse mutlu olurum. Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

Daha önce sigortalı bir işte çalışma geçmişi olan engelli bir bireyin ve işten ayrıldıktan sonra gelir kriterleri uyarsa dahi

evde bakım maaşı başvurusunda sen daha önce sigortalı olarak çalışmışsın maaş bağlamıyoruz deme gibi bir ihtimal var mı?

Yoksa uygun şartların oluşması sonucu maaşı bağlanır mı?

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

iboa

Üye
Üye
Halil abi benim anneanem yurtdışı emeklisi olduğundan yuro yükseldiğinde evde bakım maaşı kesilir mi?

septik

Editör
Editör
selamunu aleykum.arkadaslar bana yardimci olursaniz cok memnun olurum.benim 1 2 sorum olacak.
1-2018 yili evde bakim ve engelli maasi alabilmek icin evdeki kisi asina dusen miktar ne kadari gecmemeli?ikisi icinde ayni rakam mi gecerli?
2-evde bakim parasi hesaplanirken engelli maasi,ebngelli maasida hesaplanirken evde bakim ucreti hesaba katiliyormu?misal engelli maasi aliyoruz kisi basi rakamida asmadik evde bakim parasi almaya hak kazandik diyelim bu parayi almaya baslayinca kisi basi gelir yukselip engelli maasinin kesilmesi soz konusumu acaba?
simdiden tesekkurler.

A slm. Evde bakım maaşı gelir krıteri 2018 yılı için kişi başı gelir 967 tl.
Evde bakım maaş gelir krıteri hesap edilirken hertürlü gelir toplamı yani 2022 engelli maaşıda dahil ediliyor.
Evet malesef evde bakım maaşı bağlanırsa gelir kabul edilir ve hanede yaşayanların toplam geliri hanede yaşayan kişi sayısına bölünür ve çıkacak olan rakam 2018 yılı sonuna kadar geçerli olan 483 tl yi aşarsa 2022 engelli maaşları kesilir.

septik

Editör
Editör
Değerli arkadaşlar günlerdir kafamı kurcalayan bir sorum var.

Bu sorumu 183 alie, çocuk, yaşlı ve engelli destek hattını arayarak ta cevap aramaya çalıştım ama maalesef açıklayıcı bir bilgi alamadım. Şimdi benzer durumu yaşamış veya bilgisi olan arkadaşlar varsa bilgilendirirlerse mutlu olurum. Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

Daha önce sigortalı bir işte çalışma geçmişi olan engelli bir bireyin ve işten ayrıldıktan sonra gelir kriterleri uyarsa dahi

evde bakım maaşı başvurusunda sen daha önce sigortalı olarak çalışmışsın maaş bağlamıyoruz deme gibi bir ihtimal var mı?

Yoksa uygun şartların oluşması sonucu maaşı bağlanır mı?

Evde bakım maaşı alma krıterleri beleirlenmiş zaten sizin şartlarınız uyuyorsa yani %50 ve üzeri ağır engelli raporunuz varsa hane geliriniz kişi başı 967 tl yi aşmıyorsa ayrıca öz bakım ihtiyaçlarını tek başına karşılayamıyorsanız bakım maaşı alabilirsiniz. Daha önce çalışabiliyor olmanız sonradan rahatsızlığınızın artmayacağı anlamına gelmez.

Tekerlekli Sandalye