Evde bakım maaşı için denetlemeye gelmişler sorun olurmu acaba?

gizemliyol

Üye
Üye
kişi başı gelir aynı esgisi gibi arkadaşlar asgeri ücretin 2.3 ü yani 540 tle

MADDE 21 – 2828 sayılı Kanunun ek 7 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“EK MADDE 7 – Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak
suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, asgarî ücretin aylık net tutarının
2/3’ünden daha az olan bakıma ihtiyacı olan engellilere, resmî veya özel bakım merkezlerinde
bakım hizmeti ya da sosyal yardım yapılmak suretiyle evde bakımına destek verilmesi
sağlanır. Hanede birden fazla bakıma ihtiyacı olan engelli bulunması hâlinde, hane içinde
kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarının hesaplanmasında birinci bakıma ihtiyacı olan
engelliden sonraki her bakıma ihtiyacı olan engelli iki kişi sayılır.
Bakıma ihtiyacı olan engellilere özel bakım merkezlerinde sunulacak bakım hizmetinin
karşılığı olarak belirlenecek kişi başına aylık bakım ücreti tutarı, (20.000) gösterge rakamı ile
memur aylık katsayısının çarpımı sonucu bulunacak tutardan fazla olamaz. Bakıma ihtiyacı
olan engellinin evde bakımına destek için ise (10.000) gösterge rakamı ile memur aylık katsayısının
çarpımı sonucu bulunacak tutar kadar aylık sosyal yardım yapılır.
Bakıma ihtiyacı olan engellilere sunulacak bakım hizmet modeline ve kapsamına, bakım
hizmetinden yararlanabileceklerin başvuru şekline, bu hizmetleri verecek olan gerçek ve
tüzel kişiler tarafından açılacak kuruluşlara açılış izni verilmesine, çalışmasına, denetimine,
ücretlendirilmesine, idari para cezalarının ve kapatılma işlemlerinin uygulanmasına, özel bakım
merkezlerine bakım hizmeti karşılığı yapılacak ödemelere ve bakım hizmeti veren resmî kurumlara
yapılacak yardımlara ilişkin usul ve esaslar, Sağlık Bakanlığının görüşü alınarak Maliye
Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca müştereken çıkarılan yönetmelikle
belirlenir.
Bakıma ihtiyacı olan engellilerin evde bakımına destek için yapılacak sosyal yardımlara
ilişkin iş ve işlemler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma
Vakıflarınca gerçekleştirilir. Bakıma ihtiyacı olan engellilerin evde bakımına destek için yapılacak
sosyal yardımın başvuru şekline, değerlendirilmesine, ödenmesine ve diğer hususlara
ilişkin usul ve esaslar, Sağlık Bakanlığının görüşü alınarak Maliye Bakanlığı ile Aile ve Sosyal
Politikalar Bakanlığınca müştereken çıkarılan yönetmelikle belirlenir.

didierdrogba

Üye
Üye
bakım maaşı kesildi acillll cevap

arkadaşlar ben daha önce konuyla ilgili sormuştum denetleme ile ilgili eve gelmişiti heyet denetlediler aradan 25 gün falan geçti bugün kesildiğini öğrendim adres değişikliğnden dolayı çünkü engelli ile bakıcı ayrı adreslerde yaşıyor diye zaten 5 yıldır proplem değildi ama bu yüzden kesildi işte şimdi ne yapmam lazım

didierdrogba

Üye
Üye
arkadaşlar lütfen bilgi verin yardım edin ne yapacağımı bilemedim bu iş nasıl çözülür 5 yıldan sonra bir anda ksilmesi çok kötü oldu

gülümse_hayata

Üye
Üye
didierdrogba

Size daha öncede söylemiştim bakıcı ayrı evde olması şimdiye kadar sorun çıkartmamış olsada çıkartmayacağı anlamına gelmez diye beklenen olmuş ve maaş kesilmiş. Şimdi aynı evde yaşayan birini bakıcı tayin edip tekrar başvuru yapın. Eve giren gelir kişi başı bölündüğü zaman 512 tl geçmiyorsa maaşı yeniden bağlarlar.

Tekerlekli Sandalye