Evde bakım maaşında bakıcı gösterilecek kişinin sigortası yatıyor mu?

mucur2

Üye
Üye
Evde bakım maaşı için başvuru yapacagız tekrardan annem bana bakıcı olacak bu konudan dolayı evde bakıcı olan kadının devlet sigortasını yatırıyormu annem bana bakıcı olsa devlet tarafından güvence altına alınacakmı?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Maalesef çocuğuna bakan anneye devlet bir güvence sigorta yapmamaktadır, sadece bana kişiye aileden biriyse bi asgari ücret tutarında aylık ödeme yapar aileden/akrabadan olmayan birisi için iki asgari ücret ödemesi yapar bunların haricinde bir güvence verilmemektedir.

Ek olarakta şunu söyleyim, Sürekli bakıma muhtaç çocuğu olan sigortalı anneler 5 yıl önce emekli olabiliyor. Yalnız burda ki süre 1 Ekim 2008 tarihinden sonraki sigortalılık süresi için geçerli.

eser37

Üye
Üye
merhaba mehmet bey yukarıdaki cevabınızda sadece bakan kişiye aileden biriyse bir askeri ücret tutarında aylık ödeme yapar aileden/akrabadan olmayan birisi için iki asgari ücret ödemesi yapar.. demişsiniz ailesi dışında herhangi birisi engelli kişiye baktığı için Evde bakım maaşı alabilirmi??? eger alabılıyorsa anne babasının aldığı bakım ücretinden daha mı fazla alır

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Sorunuzu tam anlayamadım aile yada akraba, bakıma muhtaç birine bakıcı olursa 1 asgari ücrette maaş alır, bakıcı olan kişi akraba aile degilse 2 maaş alır. Yukarda tam anlamıyla belirtmemişim ondan sıkıntı olmuş 2 maaş tutarı özel bir bakım merkezinde yatmanız halinde merkeze ödenir. Aile ve araba bakıcı olursa 1 maaş ödenir, ama bir bakım merkezine giderse engelli o zaman 2 maaş ödenir ancak para o merkeze yatarılır devlet tarafından.

Son düzenleme:
Tekerlekli Sandalye