Evlilikte engelli kadının tercih edilmemesi!

SonsuzlukÖzlemi

Üye
Üye
28 yıllık engelli birisi olarak gerek gittiğim dernekte gerek internet ortamında tanıştığım yüzlerce engelli var. engellilerin evlenmesinin önündeki zorlukları hepimiz biliyoruz. ama nadirde olsa engelli olupta evlenen kişilerde var. fakat benim tanıdığım kişiler içinde genelde erkek engelliyse sağlam bir bayanla evlenebiliyor. ama kadın engelliyse sağlıklı bir erkekle evlendiğini görmedim duymadım.

nedeni nedir tam kestiremiyorum. ama bu durum gösteriyorki engelliysen hele birde kadınsan hayatın normallerine daha uzak oluyorsun.

F

Fırtına

Guest
engellilik ağır veya hafif.. doğuştan veya sonradan, hiç farketmiyor.. sonuçta engellisin.. engellilik kadın veya erkek farketmiyor.. her iki cins içinde zor..

evliliğe gelince; (arkadaşlarımla bu akşam ki sohbet konumuz bu idi.. uzun uzun engelli/kadın/erkek/evlilik üzerine konuştuk..) engelli erkek bu konuda biraz daha şanslı.. maddi durumu iyi ise; evlenmesinde pek sorun olmuyor.. hatta engelsiz bir bayanla rahatlıkla evlenebiliyor..ki, bunu doğrulayan bir çok tanıdığımız arkadaşlar var..

engelli bayan bu konuda biraz şanssız..ki, şu an henüz 20 yaşında engelli bir bayan var.. kendine güvenen güçlü bir bayan.. geçen gün aramızda evlilik üzerine bir söyleşi geçti.. ''amaan ne evlenmesi, benimle kim evlenir..'' dedi.. bir çok engelli bayan arkadaşımın çoğu bu düşünceye sahip.. engelli/engelsiz bir erkek doğa'sı gereği karşı cinste görsellik arıyor.. erkekler için bayanın fiziği önemli.....engelli bayanlarda erkeklerin bu düşüncesini bildikleri için evliliğe uzak, olmaz gözü ile bakıyorlar..

istisnalar/da var elbette.. arkadaş camiamızda; engelsiz insanlarla evlenen, engelli kadın ve erkek arkadaşlarımız hayli fazla.. ama engelli bayan, engelli erkeklere nazaran hayatının her alanında daha fazla olumsuz etkileniyor..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ataerkil toplum kadına, evi temizleme, yemek pişirme erkeğe hizmet etme rolünü biçmiş.
Erkeğine iyi hizmet eden, birazda eli yüzü düzgün kadın makbul kadındır. Erkekler içinse, iyi bir geliri olduktan sonra diğer seçenekler 2.3 plana itiliyor. Engelli bir erkek orta düzeyin üzerinde bir gelire sahipse evlenme olasılığı aynı şartları taşıyan engelli bir kadına nazaran daha fazladır.

Kimse erkekten evi temizlemesini, yemek pişirmesini beklemez. Bu görevler tamamen kadına aittir. Engelli kadın ev temizliği v.b gibi işleri yapamayacağı yada yapmakta zorlanacağı için evlilikte tercih edilmiyor.

Tabi tüm bunları söylerken, engelli erkeklerin 'çok rahat evlenebildiğini' söylemek istemiyorum. Toplum engelli erkeğede, engelli kadınada evliliği 'lüks' olarak görüyor hala. Sadece engelli erkekler, kadınlara nazaran birazdaha avantajlı bu konuda.

Bu arada, evliliğin ev temizliği ve erkeğe hizmete indirgenmeside ayrı bir tartışma konusu olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. :)

umittosun

Üye
Üye
erkek evi temizlemez yada yemek yapmaz bulaşık yıkamaz diye bişi yoktur engelli veya engelsiz bu dünyaya eşit geldik hayatın bişe eşit davranmasını nasıl bekliyorsak ev içerisinde de evli çiftlerinde hayatı paylaşması gerekli ve bence en içindeki işleri paylaşmak ortak yapmak aile içi iletişimi geliştiriyor şahsen ben mutfakta yemek veya salata veya bulaşık yıkarken annem ile muhabbet ediyorum günlük yaşadıklarımı yaptıklarımı paylaşıyorum oda aynı şekilde ve inanın bana bu tüm günün yorgunluğunu alıyor ... bence eşitlik güzel dir

umittosun

Üye
Üye
ha birde engelli veya engelsiz kadın erkek engelli engelli ile diye bi kavram yoktur sevmek vardır .. gerisi boştur .

F

Fırtına

Guest
erkek evi temizlemez yada yemek yapmaz, bulaşık yıkamaz diye bişi yoktur.............evet, bence..de.!!! hatta, bir erkeğin küçük yaşlarından itibaren bu işleri öğrenmesi gerekir diye düşünüyorum.. hayatının her anı'nda, yanında bu işleri yapacak bir kadın olmayabilir..ki, olsa bile, ben şahsen; bir erkeğin bu tür işlere elinin yatkın olmasını isterim.. hele mutfakta bir erkeğin salata yapması, balık ve et türü yemekler hazırlaması çok hoşuma gider..

ha birde; engelli veya engelsiz kadın erkek, engelli engelli ile, diye bi kavram yoktur.. sevmek vardır.. gerisi boştur..
NOKTA

umittosun

Üye
Üye
yanlız uyuz olduğum bir nokta var engelli bayanların sigara içmeleri sigara içen insanlara erkeği kadını kim olursa uyuz olurum sanırım kendim içmediğim için olsa gerek..

umittosun

Üye
Üye
engellilik ağır veya hafif.. doğuştan veya sonradan, hiç farketmiyor.. sonuçta engellisin.. engellilik kadın veya erkek farketmiyor.. her iki cins içinde zor..

evliliğe gelince; (arkadaşlarımla bu akşam ki sohbet konumuz bu idi.. uzun uzun engelli/kadın/erkek/evlilik üzerine konuştuk..) engelli erkek bu konuda biraz daha şanslı.. maddi durumu iyi ise; evlenmesinde pek sorun olmuyor.. hatta engelsiz bir bayanla rahatlıkla evlenebiliyor..ki, bunu doğrulayan bir çok tanıdığımız arkadaşlar var..

engelli bayan bu konuda biraz şanssız..ki, şu an henüz 20 yaşında engelli bir bayan var.. kendine güvenen güçlü bir bayan.. geçen gün aramızda evlilik üzerine bir söyleşi geçti.. ''amaan ne evlenmesi, benimle kim evlenir..'' dedi.. bir çok engelli bayan arkadaşımın çoğu bu düşünceye sahip.. engelli/engelsiz bir erkek doğa'sı gereği karşı cinste görsellik arıyor.. erkekler için bayanın fiziği önemli.....engelli bayanlarda erkeklerin bu düşüncesini bildikleri için evliliğe uzak, olmaz gözü ile bakıyorlar..

istisnalar/da var elbette.. arkadaş camiamızda; engelsiz insanlarla evlenen, engelli kadın ve erkek arkadaşlarımız hayli fazla.. ama engelli bayan, engelli erkeklere nazaran hayatının her alanında daha fazla olumsuz etkileniyor..

şöyle bir durumd VAR engelli demiyorum genel anlamda engelli engelsiz bayanların tamamıda erkeklerde yüz güzelliğine önem veriyorlar sanırım bu nedenle bizim gibi kalimerolar tek tabanca kalıyor şikayetçi değilim bulunduğum durumdan ama evliliği hayal olarak gören bayan arkadaşlarımızın biir çoğu kıriterler koyukları için yalnız kalıyorlar sizde bir bayansınız bekarsanız sözüm sizin içinde geçerli biz masum erkekleri dış görünümümüzle değil fikilerimiz düşüncelerimiz sevgimiz ile yargılayın ..

F

Fırtına

Guest
hıımmm.. bu demek oluyor ki; sen bana uyuz oluyorsun :) sigara nın vücuda verdiği zarar hepimiz..ce malum.. bir mucize olsa..da, insanlar sigarayı bıraksa.........gerçi, sigarayı bırakmak insanın kendi elinde............beyine bir komut vermek yeterli...........''vücuduma zarar veren, içeriği zehirli maddelerle dolu olan sigarayı; bı-ra-ka-ca-ğım..'' hepsi bu.!!!

ama biz yine de sigara içen insanlara uyuz olmayalım, saygı duyalım.. ne dersin.?! :)

F

Fırtına

Guest
umittosun,
haklısın.. kadın/erkek olsun, genelde insanların pek çoğu; dış görünüşe, fiziğe önem veriyorlar.. kadın yakışıklı olsun der, erkek güzel olsun der............halbuki, birlikteliklerde önemli olan; ruhen/fikren anlaşmak/uyuşmaktır.. ben, ruh'tan öte; fikirlerin anlaşmasını, uyuşmasını savunurum.. çünkü; fikirler uyuşmayınca, ruh'larda ayrı düşer.!!!

bu konu da kendi fikrimi açıklayayım; benim karşı cinste aradığım, beynidir.. karşımdaki erkek beni beyni ile etkiler.. bu zamana kadar bir erkeğin fiziğine (çirkinmiş/yakışıklıymış..) hiç takılı kalmadım.!!!

umittosun

Üye
Üye
umittosun,
haklısın.. kadın/erkek olsun, genelde insanların pek çoğu; dış görünüşe, fiziğe önem veriyorlar.. kadın yakışıklı olsun der, erkek güzel olsun der............halbuki, birlikteliklerde önemli olan; ruhen/fikren anlaşmak/uyuşmaktır.. ben, ruh'tan öte; fikirlerin anlaşmasını, uyuşmasını savunurum.. çünkü; fikirler uyuşmayınca, ruh'larda ayrı düşer.!!!

bu konu da kendi fikrimi açıklayayım; benim karşı cinste aradığım, beynidir.. karşımdaki erkek beni beyni ile etkiler.. bu zamana kadar bir erkeğin fiziğine (çirkinmiş/yakışıklıymış..) hiç takılı kalmadım.!!!

bir mekanda karşılıklı bir masaya oturun karşı karşıya 1. sohbet etmeye başlayacaksınızdır bir süre sonra yada konuşmayacaksınızdır . 2. sohbete başladıktan sonra ne tür konular konuşulur .. 3. yapılann sohbette fikirlerinin farklı olmasına rağmen sohbetin sonunda ortak fikre ulaşabilecekmisiniz . 4. bu sohbetten nekadar haz alıcaksınız .. bunlar önemli dir ozamans izin için sanırım ...

F

Fırtına

Guest
umittosun,

söylediklerin için şu an (sohbete başlayacağız, sohbete başladıktan sonra şu tür konuşmaları yapacağız, sohbetin sonunda ''hemfikir olacakmıyız/olmayacakmıyız..'' ''sohbetten ne kadar haz alırız..'' bilinmez..) birşey diyemem.. yaşanması gerekir.. yaşayarak birşeyler net'lik kazanır..

bazı insanlar, bir konu/her konu da hemfikirdir.. bazıları ise; hiçbir konu da hemfikir olamazlar.. birbirlerine tamamiyle zıt..tırlar.. bazı bazı insanlar ise; hemfikir olamadıkları konu hakkında ortak bir yol bulurlar.. en güzeli de hemfikir olunmayan konu hakkında ortak bir yol bulmak..tır.. saygı duymalıyız, hoşgörü ile yaklaşmalıyız..

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bana kalırsa bayanlar erkekler kadar dış görünüşe önem vermiyor. Tek istedikleri sevgi,saygı, mutluluk bu bakımdan kadınlar engelli/engelsiz diye bir ayrım yapmadan evlenebiliyor. Ama erkekler için bunu söylemek biraz zor ilk etapda dış görünüş çekmeli erkeği güzel ,bakımlı ,sağlıklı bir bayan olmalı eşi hizmette kusur etmemeli söz dinlemeli, itaat etmeli engelli bir bayanın bunları yapabileceğine inanmıyorlar galiba oysa engelli bir bayanda mükemmel bir eş olabilir.

Ayrıca engelsiz erkeklerin aileleride engelli bir bayanı yakıştıramıyor oğullarına ama ya bayanlar seviyorsa kabullendirmek için herşeyi yapıyorlar.

İşin özü bayan engellide olsa engelsizde olsa erkeğe göre daha özveri sahibidir.

archimonde87

Üye
Üye
Engelli ve fakir bir erkeğin engelsiz bir bayanla evlendiğini hiç görmedim duymadım. Satın alım gücün varsa ve belli bir standartların üstünde yaşıyorsan evlilik sana engel değildir. Bu imkanlara sahip bir engelli kadında uzun boylu, geniş omuzlu, atletik yapılı bir erkekle rahatlıkla evlenebilir. Bu yapılan evliliklerde engelsiz kişiye ne denir biliniyor, engellide bu durumun farkında ama takan kim. alan memnun satan memnun.
Ben şahsen evlilikte her manada denklikten yanayım.

S

SON_OSMANLI

Guest
Önemli olan ruh güzelligi fizige bakıp yargılama yanlıs olur..

F

Fırtına

Guest
istisnalar hariç; (..ki, sevgiye dayalı, samimi olarak; engelli erkek ve kadınlarla beraber olan, evlenen insanları tanıyor/biliyorum..) engelsiz kadınlar, engelli erkeklerle beraber olmayı, onlarla evlenmeyi.............,kendilerini; engelli erkeğe bir lütuf olarak görüyorlar.. evlilik karşılığında, maddi olarak (ev, para vs ..) birşeyler talep ediyorlar.. gerçi bu maddi talep engelsiz insanlar arasında da var.. günümüzde kadınlar, (yineliyorum; istisnalar hariç..) hele hele dul kadınlar, evliliği maddi çıkar olarak görüyorlar.. ver gülüm, al gülüm misali............. (bu tür beraberlikler/evlilikler, oldum olası bana çok itici ve çirkin gelmiştir..)

şunu da söylemeden geçemeyeceğim.. pek dile getirmeyiz ama para karşılığı erkeklerle beraber olan kadınlar bile........,(..ki, aralarında istisnalar vardır elbette..) kendilerini; engelli erkeğe bir lütuf olarak görüyorlar.. engelsiz erkeklerle beraber olduklarında, atıyorum; 100 tl alıyorlar ise; engelli erkeklerle beraber olduklarında 200 tl alıyorlar.!!!

anti

Üye
Üye
maalesef çok doğru, erkekler normal sağlam engelsiz kadınları kızları bile beğenmiyorlar, herşeye bir kusur buluyorlar. ama kadınlar anne olmak istiyor, paylaşıma önem veriyor, anaç bir yapıya sahip, erkeklerse sadece kendilerini düşünüyorlar. İnsan olabilmekle ilgili bir durum..

umittosun

Üye
Üye
Engelli ve fakir bir erkeğin engelsiz bir bayanla evlendiğini hiç görmedim duymadım. Satın alım gücün varsa ve belli bir standartların üstünde yaşıyorsan evlilik sana engel değildir. Bu imkanlara sahip bir engelli kadında uzun boylu, geniş omuzlu, atletik yapılı bir erkekle rahatlıkla evlenebilir. Bu yapılan evliliklerde engelsiz kişiye ne denir biliniyor, engellide bu durumun farkında ama takan kim. alan memnun satan memnun.
Ben şahsen evlilikte her manada denklikten yanayım.

sizin söyleminize göre para bittimi o evlilikte aşkta sevgide biter para önemlidir bi okadarda hiçbirseydir..

Tekerlekli Sandalye