Evlilikte tercihiniz engelli mi yoksa engelsiz biri mi olur?

• Konuyu başlatan ENB ESKİÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
Bir engelli olarak evlilik konusunda nasıl düşünürsünüz?

Tercih olarak engelli mi yoksa engelsiz mi dersiniz?

Aslında ben bu konuda iki ağır engellinin evlenmesine karşıyımdır. Çünkü hayat çok uzun ve çileli bir yoldur. Bu yolda evli olan eşlerin, birbirlerine destek olarak hayatlarını sürdürmeleri çok ehemmiyet arz eder. Aynı yastıkta bir ömür paylaşılacak kişiyle, sürdürülmesi düşünülen hayatta insanların birbirlerini tamalayarak ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarıda mutlu olmak için çok önemlidir.

İşte bu şekilde düşnüldüğü zaman, Evlilik konusunda iki engellinin evlenmesi eğer birbirlerine destek olarak, hayatı yaşayabiliyorlarsa çok güzel olur diye dşünüyorum.

Zira herkes evlilikte mutlu olmak için evlenirler. Bu mutlu ortamı sağlamakta herşeyden evvel güzel bir hayatla başlar

E

ENB ÜYESİ

Guest
Tabi “evlilik” derken bunu’da kendi içerisinde ayırmak lazım.

Evlenmiş olmak için evlenenler

Âşık olarak evlenenler

Maddi çıkar gözeterek evlenenler

Bu listeye birkaç ek daha ilave edilebilir biz şimdilik bu üçüyle yola çıkalım.

Evlenmiş olmak için evlenen birisi tercihini engelliden yana kullanmaz.

Aşık olarak evlenen birisi için karşı tarafın engelli olması hiçbir mana ifade etmez. Zira “aşk engel tanımaz.”

Maddi çıkar gözeterek yapılan evlilik te hesaplar başka olduğu için ondada engelli olmak yada olmamak meseleyi değiştirmez.

Şimdide bu üç seçenek içerisinden birini seçelim “aşık olarak evlenmek.” Başta dedik aşk engel tanımaz. Aşk engel tanımaz tanımasına da şöyle bir tablo düşünelim tekerlekli sandalyede yaşayan iki engelli bir birlerine sırıl sıklam aşık bunların ikisi de başkalarının yardımına ihtiyaç duyarak yaşıyor olsunlar. Bu iki insanın evliliği onların yaşamına mutluluk katar mı?

Sorulması gereken soru budur.

Ben ce bu durumdaki iki insanın evlenmesi mutluluktan ziyade kendi yaşamlarını zehir etmekten başka bir işe yaramaz. İki engelli evlenebilir ancak birinden birininin mutlak suretle diğerini idare edebilecek ölçüde sağlıklı olması gerekir.

Ev temizliği, çocuk bakımı en azından asgari düzeyde de olsa bu işleri kotarabilmesi lazım.

Tekerlekli Sandalye