Familyal Spastik Paraparezi hastasıyım. Ötv'den muaf arac alabilirmiyim?

• Konuyu başlatan ENB ESKİÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
Sağlık kurulu raporumda H sınıfı ehliyet alabilir, fakat özel tertibatlı araç kullanabilir kısmına Değerlendirilmedi yazıyor.Benim Familyal Spastik Paraperazi rahatsızlığım var, her iki ayağımda da yürürken zorlanıyorum, kilitlenme oluyor.Bir otomobil firmasına gittim raporumu verdim. Onlarda ÖTV muafiyetiyle ilgili vergi dairesine sormuşlar, özel tertibat taktırırsam ötv muafiyetinden yararlanabileceğimi söylemişler. Bu şekilde ötv muafiyetli araç alabilirmiyim. Birde 10 yıl önce B sınıfı ehliyet aldım. H sınıfı ehliyet almam için tekrar sürücü kursuna gitmem mi gerekiyor, yada emniyete gittiğimde B sınıfı sürücü belgem ve raporumla başvurduğumda H sınıfı alabilirmiyim, bunun yanında başka evraklarada ihtiyaç varmı. teşekkürler,

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV den muaf araç alabilmeniz için raporunuzda mutlaka "özel donanımlı otomobil kullanabilir" ibaresinin olması lazım. Bu ibare olmadığı sürece ÖTV muafiyetli arac alamazsınız.
B sınıfı sürücü belgeni H sınıfına dönüştürmek için alacağını "H sınıfı sürücü olur" sağlık raporu ile bir sürücü kursuna devam ederek H sınıfı sürücü sertifikası alabilirsin.

Tekerlekli Sandalye