Farklıyım, Farkıma Varmasan DA!!!

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Farklıyım, Farkıma Varamasan DA!!!

3 Aralık Dünya Farkındalık günü ile ilgili bir yazı yazmak istemesem de şimdi düşünüyorum da neden yazmamalıyım ki? Bugün bizler için farkındalık yaratma amaçlı, senede bir günde olsa hayattan herhangi bir nedenle, farklı şekillerde engellenmiş kişiler için yaşanan sorunları masaya yatırmak için bir fırsatsa bundan daha büyük bir sebep olamaz ki yazmamak için..

Evet kabul ediyorum en azından kendi adıma, engelli olduğumu, farklı olduğumu, toplumu oluşturan çoğunluğun sağlıklı olduğu gerçeğinden yola çıkarak azınlık olduğumu, yaşamsal yetenek ve becerilerimin kısıtlanmış olduğunu, hayata tam olarak değilde biraz eksik, biraz yarım ve biraz yoksun olarak katıldığımı yani kısaca öteki olduğumu kabul ediyorum. Yalnız hala kabul edemediklerim ve edemeyeceklerim var ki bunların söyleme dönüşmüş halini cuma günü çalıştığım kurumda yaklaşık 1200 kişiye elime alelacele tutuşturulan bir mikrofon sayesinde, içimden geldiğince dile getirmeye çalıştım oysa ki ben yazı dilinde çok daha rahat dökebilirken yüreğimdeki kelimeleri hayret verici bir şekilde oldukça rahattım...

Pc mde tam ekran boyutunda resimli bir cümle;

''SEN'' Varsan
Biz'e ENGEL YOK!!!

Önce anlayamadım, sonra anladım, sonrasında duygulandım ve en sonunda bu günü amacına uygun olması adına bir şansa dönüştürmeyi başardım...

Evet bizler farklıyız belki görünüşte, belki gözle görünmese de bedenimizin yorgun ve hasta organlarının işlevini yüzde bilmem kaç oranında kaybetmesinden dolayı çalışma gücümüz eksik bizim.. zaten çalışma gücümüzdeki kayıp oranımıza göre sınıflarımız var bizim. Sizler ki adımıza rakamsal verilerle yaklaşırsınız % 40 engelli yada 2.sınıf vergi indirim hakkından faydalanan engelli çalışan dersiniz kısaca bakarken dosyamıza oysa ki bizi sizlerden farklı yapan sadece rakamsal veriler değildir..

Bizler hayatın engellerine rağmen daha sıkı tutunuruz yaşama
Bu anlamda iş yaşama sevincine gelecek olursa engellerimizi çok daha azimle aşmaya çalışırız.
Engelli arkadaşlarımın sağlıklı personelden çok daha kurum bağlılığı gelişmiştir. Çünkü iş, aş demektir ve işsizliğin bu denli yüksek olduğu bir ülkede engelli çalışan işsiz kalmaktan daha çok kaygı duyar ve hep daha tedirgindir, ürkektir, elindekini kaybetmemek adına gereğinden çok çalışır.
Engeller bedende, engeller fiziksel koşullardadır oysa sevgide, arkadaşlıkta, dostlukta engel olmaz ki..
Yaklaşık 14 yıldır aynı bankada çalışıyorum ve ben çok iyi biliyorum ki bu ülkede yaşayan binlerce arkadaşım benim kadar şanslı değil..

Sözüm en çok İnsan Kaynakları Bölümü'ne;

Senede sadece 1 gün farkındalık yaratmayı değilde, bizlerin yılın her günü farklı olduğumuzun farkına varmanız, engelli işe alım dönemlerinde karşınızdaki aday adayını değerlendirirken ona karşı bir parça daha olumlu yaklaşımınızın bir çok güzelliğe kapı açacağını unutmamanız, her engelli adayına kurumunuzda bir şans vermeyi hatırlamanız dileğimle ben aslında demek istiyorum ki;

Toplumsal algıların tam aksine engelli demek sakat, kör, topal, sağır, dilsiz demek değildir! Hayata sizlerden bir adım geride kalmasının sebebi ne olursa olsun akıl sağlığı yerinde olan her engelli personelin farklılıklarının yolunu kapatmasına, çalışma yaşamında yeralmasına engel olmayın! Elbette ki işe alım sürecinde değerlendirme kriterleriniz mevcuttur ama bunları daha anlayışlı ve daha hoşgörülü bir yaklaşımla aşılamayacak boyutlara getirmemiş olmanız hem karşınızdakine çalışma yaşamında aktif olarak rol alması için bir fırsat verilmesine yolaçacak, hem sizler içinde verimli çalışma gücünü kaybetmemiş bir personeli bünyenize katmış olmanıza sebebiyet verecektir.

Bizler farklıyız ama asıl önemli olan bizler engellerimizi sizlerle birlikte aşabiliriz, aşıyoruz da...

Engellerimizi aşma yolunda hep birlikte sevgiyle, iyilikle, umutla nice mutlu 3 Aralıklara..

Tekerlekli Sandalye