Fmf ve ek hastalıklar engel oranı

Omega

Üye
Üye
Herkese merhababalar ,

Dirençli Fmf hastasıyım. Fmf 'ten dolayı % 20 engel oranı alabildiğimi biliyorum.
Fmf ile bağlantılı olduğu düşünülen sarkoliak eklem , sağ ve sol kalça ağrılarım var. Belimde ve boynumda fıtıklarım var. Öne doğru eğilip ayak parmaklarıma değmeye çalıştığımda belimin sol tarafına şiddetli ağrı giriyor. Ayak parmaklarına 4-5 parmak mesafeye kadar eğilebiliyorum.

Uzun yürüyüşlerde özellikle sol kalçama ağrı ve bazen uyuşma gibi bir his geliyor. Kalça ve bel sıkıntılarından dolayı da bir spor yapamıyorum.

Zaman zaman sağ omzumda rotator manşet denilen yerde şiddetli ağrı oluyor. Bu bölgede eklemde darlık olduğu için kasın kemiğe sürtüp yırtıldığını söylemişti doktor.

Ayak bileğimdeki ağrılardan dolayı ayak tabanlığı verildi, minimal plesplanusum var.

Bunlara ek olarak Çene eklemimde ( temporomandibular eklem) menisküs ve yalancı ankiloz var. ( Çene eklemimde boşluk kalmamamış ama kemikler kaynaşmamış durumda) ağız açıklığım normal kabul edilen açıklıktan düşük. ( Normal açıklık 3 parmak kabul ediliyor benim ağız açıklığım 2 parmak.) Ağız açıklığımın kısıtlığından dolayı diş tedavilerinin bir kısmını alamıyorum. Çenemin sol tarafında genellikle ağrı oluyor ağzımı tam açmak istediğimde eklemde sıkışma ve ağrı oluyor.

Yine FMF ile ilişkili olduğu düşünülen şiddetli göz kuruluğu şikayetim var. Sol gözüm 2-3 sefer bandajla kapatıldı bu yüzden. Kuruluğa bağlı kornea da çizikler oluştuğu için. Sol gözüm gözlükle sağ gözümdeki keskinlikte göremiyor.

Son dönemlerde sönsede çok hafif bir sedef döküntüm var. Karaciğerimde grade 3 yağlanma ve enzim yüksekliğim var.

Bu saydığım rahatsızlıklardan engel oranı alabilir miyim ? FMF 'e bağlı % 20 engel oranını % 40 ve üzerine tamamlayabilir miyim?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ben olsam şansımı denerdim.

Tekerlekli Sandalye