Forum kategorilerinde neden bazı hastalık, sakatlıklara yer verilmiyor?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Eren

Üye
lütfen konu başlıklarını kişiselleştireyiniz !

şimid

SAĞLIK - GENEL yani SAĞLIK - GENEL kısmını oluşturmuşsunuz iyi güzelde

içerik ana kategori başlıkları konusunda gelirsek

bazı özel hastalıklara torpil geçilmiş gibi konu başlığı açmışsınız !

bakın ; bir söz vardır ya bir işi doğru yapın yada hiç yapmayın diyen bir söz

bunu ben uydurmuyorum ama bende beni ilgilendiren sağlık durumumla ilgili başlığı burada görmediğim için bu forum ortamına bu yüzde sıcak bakamıyorum !

ama bu işin doğrusunu yapacağız bize bu konudaki eksiğimizi gösterirmisiniz derseniz !

saglik_raporu_formu-on.png

yani sırasıyla

Kulak Burun Boğaz Sistemi
Zihinsel, Ruhsal, Davranışsal Boz.
Deri
Hematopoetik Sistem
Kardiyovasküler Sistem
Görme Sistemi
Sindirim Sistemi
Kadın Hastalıkları ve Doğum
Ürogenital Sistem
Endokrin Sistem
Solunum Sistemi
Yanıklar
Onkolojik Hastalıklar
Sinir Sistemi
Kas İskelet Sistemi

bu kadar sabit ana forum konu başlığı açmanız gerekiyor !

e yani engelli forum sitesi yöneticisiyim diyorsanız bunu yapmak gereklidir.

şimdi 2 şey var ortak akılda buluşmak yani gereğini ben istesemde bu sitede yapamam çünkü yönetici yetkim yok !

ama sizin yönetici yetkiniz var ve bunu siz yapabilirsiniz !

veya işin kolayına kaçaraktan bu öneriyle uğraşmamak adına tek tek bir dünya bahane bulabilirsiniz !

ben olayları kişiselleştirmek veya tartışma yapmak için değil ; amaça hizmet etmek için ne yapabiliriz tartışıyorum

dahası tartışmıyorum yani ben burada bunu yazdım gittim !

eğer bu konu başlıkları yer alırsa bende kendi engel kategorimle alakalı konularda bilgi paylaşımı açısında elimden geleni yaparım

yani bu site yönetiminin ne tarz bir tepki vereceğini bilmediğim için

iyi karşılık verirse işbirliğine hazırım ama olumsuz cevaplarla yanıt verirse diyerektende !

tartışma yapmıyacağımı ifade ediyorum

saygılarımla umarım her şey güzel olur :)

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Endokrin Sistem Hastalıkları, diye bir kategori oluştursak, veya Kardiyovasküler Sistem Hastalıkları, bu tanımları forumu ziyaret eden kişilerin kaçta kaçı anlayabilir?
Bana göre bir forumun en büyük özelliği, "anlaşılabilir" olmasıdır. Bunun içinde herkesin anlayabileceği ve "çoğunluğu" ilgilendiren hastalık ve sakatlıklarla ilgili kategoriler oluşturduk. Atıyorum "Deri Hastalıkları" diye bir kategori oluştursak, o kategoriye açılacak konu sayısı 3-5'i geçmez. Çok atıl bir başlık olur.

Peki çoğunluğu ilgilendirmeyen, nadir görülen hastalık-sakatlıklarla ilgili konular ne olacak, onlara hiç değinilmeyecekmi?
Elbette değinilecek. Onlar için ayrı ayrı kategori oluştursak, forum kategori çöplüğüne döner. O türden hastalık-sakatlıklara, Sağlık Hakkında Genel Bilgiler - Soru / Cevap veya Sağlık Diğer başlıklı kategorilerde değinmeyi, o kategorilerde konu açılmasını daha uygun bulduk. Siz, kendi hastalık-sakatlığınıza dair konulara değinilmediğini düşünüyorsanız üstte saydığım kategorilerin birinde konu açarak değinebilirsiniz.

Eren

Üye
sen merak etme engelli işine gelince çok iyi anlıyor.

bak ben kendi engel grubumla ilgili 100-150 tane latince tıp terimi öğrendim !

size bi zahmet bunları ana konu katagorisi olarak açın

ama açmak istemiyorsanız bir dünya bahane üretin ok olur mu !?

Eren

Üye
Endokrin Sistem Hastalıkları, diye bir kategori oluştursak, veya Kardiyovasküler Sistem Hastalıkları, bu tanımları forumu ziyaret eden kişilerin kaçta kaçı anlayabilir?
Bana göre bir forumun en büyük özelliği, "anlaşılabilir" olmasıdır. Bunun içinde herkesin anlayabileceği ve "çoğunluğu" ilgilendiren hastalık ve sakatlıklarla ilgili kategoriler oluşturduk. Atıyorum "Deri Hastalıkları" diye bir kategori oluştursak, o kategoriye açılacak konu sayısı 3-5'i geçmez. Çok atıl bir başlık olur.

Peki çoğunluğu ilgilendirmeyen, nadir görülen hastalık-sakatlıklarla ilgili konular ne olacak, onlara hiç değinilmeyecekmi?
Elbette değinilecek. Onlar için ayrı ayrı kategori oluştursak, forum kategori çöplüğüne döner. O türden hastalık-sakatlıklara, Sağlık Hakkında Genel Bilgiler - Soru / Cevap veya Sağlık Diğer başlıklı kategorilerde değinmeyi, o kategorilerde konu açılmasını daha uygun bulduk. Siz, kendi hastalık-sakatlığınıza dair konulara değinilmediğini düşünüyorsanız üstte saydığım kategorilerin birinde konu açarak değinebilirsiniz.

bu arada senin nadir dediğin hastalık %si
2. engel olarak bir çok engellinin %40 ve üzerine çıkmasını sağlıyor!

bunuda bilmediğini söylesene !

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
O saydığın hastalık grupları kendi içinde yüzlerce hastalığı barındırır. örnek Kardiyovasküler Sistem hastalıkları grubuna onlarca yüzlerce hastalık girer. hangi hastalığın bu gruba girdiğini bilmek için tıp eğitimi almak gerekiyor. ve dahası halil beyinde söylediği gibi kullanıcıların %1 bile bu terimleri anlamaz.
siteyi anlaşılır kılmak için bu yöntem tercih edilmiş ve bencede doğru bir tercih. senin bilmediğin taraf "site yönetiminin" nasıl yapıldığıdır. bu siteyi açan kişiler mutlaka senin düşündüklerini hatta düşünmediklerini bile düşünmüşlerdir. :)
tabi birde eleştiri yaparken saygı çercevesinde yapmak gerekir. yazın eleştiriden çok "ukalalık" içeriyor.

DURU'M

Üye
Üye
Sayın Eren,

Bu nasıl bir üslup! Bu isteğinizi forum yönetimine uygun bir dllle anlatmanız en güzel yoldur.Lakin görünen o ki sizi açılan başlıklar da tatmin etmeyecek şu noktadan sonra.Çünkü siz açık bulmak gayretindesiniz.Kendimi bir anda mahkeme salonunda hissettim doğrusu.Evraklar falan dökülünce ortaya ne oluyor yahu dedim bir an.

Küstahlık yapmayıp bir üye olarak nezaketinizi elden bırakmayınız!

Eren

Üye
işimize geleni iyibiliriz !

hastalığımızın latince adını bile biliriz

ama iş herkezin anlayabileceği dilde olayı anlatamaya gelince ! susuyoruz

şimdi soruyorum size aşağıdaki listeden hangisi size yabancı bir terim gibi geliyor

lütfen söyletiniz !

Deri
Hematopoetik Sistem
Kardiyovasküler Sistem
Görme Sistemi
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem
Endokrin Sistem
Solunum Sistemi
Yanıklar
Onkolojik Hastalıklar
Sinir Sistemi
Kas İskelet Sistemi

hangisi size yabancı geldi

lütfen cevap veriniz !

ama siz ne yapmışsınız sadece 1 ana kategori altındaki ! 3 tane çok bilinen hastalığın adı için sabit ana konu başlığı açmışsınız !

bu nedemek biliyormusunuz tüm engel türlerine yani tüm rahatsızlıklara eşit mesafede durulmadığı ortada çıkıyor.

bir çok engelli forum sitesinde bu böyle ; diğer forum sitelerinde,
forum yöneticisi admin ve arkadaşları hangi engel türünde rahatsızlıkları varsa

sanki kendi rahatsızlıklarına özel bir külüp havasında bir ortam olsun diye hep böyle yapılıyor.

bu durum son derece yanlış arkadaşlar ! sizin sağlık sorununuz varda diğerlerinin yokmu !?

bir düşünün isterseniz ! :(

dahası zaten bu listeyi ben kendi kafamdan uydurmuyorum

Deri
Hematopoetik Sistem
Kardiyovasküler Sistem
Görme Sistemi
Sindirim Sistemi
Ürogenital Sistem
Endokrin Sistem
Solunum Sistemi
Yanıklar
Onkolojik Hastalıklar
Sinir Sistemi
Kas İskelet Sistemi

resmi raporun engel türü anlamında yaptığı ana kategorileme şekli bu !

yani bunu doktorlar proflar çalışıyor kafa yoruyor yıllarca okul okuyor vs. vs.

ama siz 2 dk düşünün 5 dk geçmeden cevap yazın yok kardeşim böyle iş olmaz !

lütfen olayları kişiselleştirmeden resmi raporda yazan engel türlerine göre ana kategorileri oluşturun !

tüm engel türlerine tarafsız adil ve eşit mesafede olmanızı istiyoruz.

bütün sorun bu ve bu sorun bu listedeki gibi olursa anca çözülür.

yoksa herkezin bu engelli var der gibi yaparsanız !

toplumun geneli engelsiz ken ; engelliye yaptıklarından farkı olmaz.

İskender Durgun

Üye
Üye
Eren, söyler misin ben omirilik felçliyim, hangi kategoride toplanması lazım? sen cevap verir misin?

İskender Durgun

Üye
Üye
Benim raporumda üç yerde oran var hangi kategoride toplamak lazım sana onu soruyorum. Kas iskelet sistemine mi, sinir sistemine mi yoksa ürolojiye mi açmak lazım parapleji olan biri?

Sen biliyor musun onu söyle?

Eren

Üye
Benim raporumda üç yerde oran var hangi kategoride toplamak lazım sana onu soruyorum. Kas iskelet sistemine mi, sinir sistemine mi yoksa ürolojiye mi açmak lazım parapleji olan biri?

Sen biliyor musun onu söyle?

sorulması gereken soru ;
3 farklı rahatsızlığınız varsa bunun cevabını tek 1 kategoride mi cevap almaya çalışacaksınız
eğer öyle bir şey olsaydı 3 farklı doktor size 3 farklı durum bildirir yazmadı di mi !?

kısacası sizin 1 rahatsızlığınız yok yani 3 farklı rahatsızlığa sebep olan bir durumunuz var ise
sizin merak ettiğiniz ve sormak istediğiniz 3 farklı konu var demektir.

bunu tek bir soruya indirmeye çalışmak
kendi durumunuzu hafife almak veya daha az yazı yazmak için bir mazeret veya bahane olmaz! sanırım

dahası insan kendi yaşadığını bilir bu açında 3 sorunu olan birini anca o 3 sorunu yaşayan birini bulursa
evet beni anlayan birini buldum diyebilir. ama bunu bulmak zor bir şey yani bulmanız zor !

bakın hiç engellilerin sosyal hayatta kategorileştirilmesi ile ( bakınız sadece belli gruptaki engelli dernekleri )
bir forum ortamında 1 den fazla engel kategorisi olan engellinin bilgi alması için
sağlık raporunda yer alan ana kategorilerde forumda sabit konu başlığı açılması farklı şeylerdir.

1.si engelli mevcut rahatsızlığının tanısı ve olası tedavisi hakkında bilgi alması adına
şimdi tıbbi açıdan 1000 lerce hastalık var her hastalık için sabit konu başlığımı açılacak !?
yok tabiki hayır ama engelli kişi kendi rahatsızlığı hangi kategoride nasıl değerlendiriliyor bunun %si nedir vs.
işte bu konuda bir kategorize katalog oluşsun diye forum alanı içinde olmazsa olmaz bir noktaya deyinmeye çalışıyorum.

ama en doğru kaynak nedir derseniz

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2010/12/20101216-M1-1-2.doc

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Tekerlekli Sandalye