Friedreich Ataksisi (FA) ve CATENA

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Katılım
May 19, 2010
Mesajlar
5,369
Tepkime Puanı
23
Puanları
38
23 Temmuz 2008’de Kanada sağlık komisyonu, Catena (idebenone) adlı ürünü, umut verici klinik bulgulara bağlı olarak ve klinik yararını doğrulama çalışmalarının gerekliliği göz önünde bulundurularak onayladı. Hastaların bu ürün pazarlanmasının şartlı olarak kabul edildiği konusunda uyarılması gerektiği de belirtilmiş.

Catena, Koenzim Q10’un (mitokondrideki solunum zincirinin önemli bir bileşeni ) kısa zincirli sentetik bir analoğu (eşdeğeri) olan idebenone içermektedir. Her ne kadar, catena’nın çalışma şekli tam olarak bilinmese de, ATP (tüm canlıların ortak enerji taşıyıcısı olup büyük oranda mitokondri içerisinde üretilir) üretimini kolaylaştırdığı düşünülmektedir.
Catenanın, Friedreich’s ataksili hastalarda hastalığın semptomatik (hastalığın belirtilerinin) tedavisine yönelik kullanılabileceği gösterilmiştir. Bu bilgiyi destekleyen klinik deney sonuçları, yaşları 9-18 arasında değişen hastalar üzerinde yapılan çalışmalardan elde edilmiştir.
Ürünün pazarlanma yetkisi, iletilen kalite, klinik olmayan ve klinik bilgilere dayanarak verilmiştir. Ürünün çeşitli dozlarının güvenliğini ve verimini tespit etmek amacıyla, 6 aylık placebo (sahte ilaç) kontrollü deneyler yürütülmüştür. Bu çalışma yaşları 9-18 arasında değişen 48 hasta üzerinde yürütülmüştür. Yan etkiler genel olarak çok hafif gözlenmiştir. Yüksek doz alan bir hastanın beyaz kan hücrelerinde düşme gözlenmiş, Catena kesildikten sonra bu hücreler normal seviyelerine çıkmış. Bu çalışmada gözlenen tedavi edici faydalar umut verici olup, Catena, bu çalışmanın sonuçlarına göre kabul edilebilir ölçüde güvenlik ve tolerans edilebilirlik göstermiştir.

Catena (150 mg idebenone) tablet halindedir, ağız yolu ile yemekle birlikte kırılmadan ya da çiğnenmeden alınmalı. Kişinin kilosuna bağlı olarak tespit edilen, tavsiye edilen başlangıç dozu kullanılmalı. Bu doz, gerekirse yükseltilebilir.

Catena, idebenone’a ya da formüldeki başka bir maddeye karşı hassasiyet gösterenlerde, kan veya böbrek sorunları yaşayanlarda (anemi ya da böbrek yetmezliği gibi sorunları olanlarda), kullanılamaz (kontraendikedir). Hastalar ilacı kullanmaya başlamadan önce kan sayımı yaptırmalılar, tedavi sürecinde ya da doz artırımında ise kan hücre sayısı sürekli kontrol edilmeli. Karaciğer fonksiyon testleri, tedavi sürecinde ya da doz artırımında yapılmalı. arkadaşlar öğrendiğime göre catena nın amerikadaki yapılan deneyleri sonuçlanmış ve malesef olumlu bir etki görülmemiş...
 
Tekerlekli Sandalye
Üst