Geçen Yıl Yapılan ÖMSS Yerleştirmelerinde, 851 Engellinin Yaptığı Hata

gülümse_hayata

Üye
Üye
Geçen yıl yapılan ÖMSS yerleştirmelerinde, 851 engelli adayı, niteliğini taşımadığı kadroları tercih etti

ÖMSS tercih işlemleri iki bölümden oluşmaktadır. İlki adayın yerleşmesi (ki bunu ÖSYM yapar), ikincisi ise adayın atanmasıdır (bunu da yerleşilen kurum yapar)

ÖSYM'nin yapacağı sonuç açıklama sistemi ile sadece bir adayın yerleştiği veya yerleşmediği açıklanır. Bir adayın yerleştiği onun aynı zamanda atanacağı anlamına gelmez. Atanabilmesi için, adayın tercih ettiği kadrolar için kılavuzda aranan şartları taşıması gerekmektedir. ÖSYM, bir adayın hangi belgelere sahip olup olmadığını bilmez. ÖSYM, tercihlerin bildirimi sırasında adayın beyanını doğru kabul eder. Ama atama sırasında adayın istenen belgeleri getirmesi istenir. İstenen belgeleri getirmeyenin ataması yapılmaz.

2012 ÖMSS tercih işlemlerinde 4 bin 266 kadroya yerleştirme yapılmıştır. Ancak yerleştirmesi yapılan adayların 851'nin, belgeleri olmadığı için, atamaları yapılamamıştır. Yani adayların yüzde 20'si, şartları tutmayan kadroları yazmıştır.

Bu yerleştirme işlemlerinde de, belge isteyen kadrolar bulunmaktadır.

Lise düzeyinde;
- Santral memuru kadroları için "M.E.B.'Dan Onaylı Santral Elemanı Yetiştirme Sertifikası Sahibi Olmak"
- Bilgisayar İşletmeni için "M.E.B.'Dan Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikası Sahibi Olmak"
- Kaloriferci için "M.E.B.'Dan Onaylı Kalorifer Ateşçiliği Sertifikası Sahibi Olmak"
- Sekreter kadrosu için "M.E.B.'Dan Onaylı Sekreterlik Sertifikası Sahibi Olmak"
- Teknisyen kadroları için "M.E.B.'Dan Onaylı Sıhhi Tesisatçılık Sertifikası Sahibi Olmak"

Önlisans düzeyinde,
- Aşçılık kadroları için "M.E.B.'Dan Onaylı Aşçılık Sertifikası Sahibi Olmak",
- Bilgisayar İşletmeni için "M.E.B.'Dan Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikası Sahibi Olmak"
- Santral memuru kadroları için "M.E.B.'Dan Onaylı Santral Elemanı Yetiştirme Sertifikası Sahibi Olmak"

Önlisans düzeyinde,

sertifikası istenmiştir.

Bu sertifikalara ilişkin olarak kılavuzda şu açıklama yer almaktadır:

"Örgün eğitim yoluyla zorunlu/ortak/seçmeli bilgisayar, sekreterlik, sıhhi tesisatçılık veya aşçılık dersini alan ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylar, "M.E.B.'dan Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikasına Sahip Olmak", "M.E.B.'dan Onaylı Sekreterlik Sertifikası Sahibi Olmak" veya "M.E.B.'dan Onaylı Sıhhi Tesisatçılık Sertifikası Sahibi Olmak" veya "M.E.B.'dan Onaylı Aşçılık Sertifikası Sahibi Olmak" niteliğine sahip olarak değerlendirilecektir."

Buna göre, açık öğretim olmamak şartıyla, bu dersleri örgün eğitim sırasında almış olanlar sertifikaya sahip kabul edilmektedir.

Adayların bu hususlara dikkat ederek, bu gece saat 23:59'a kadar tercihlerini ÖSYM'ye bildirmeleri gerekmektedir.

Nezir Kardoğan/ Haber10

YassaX

Üye
Üye
6 Mart 2013 Çarşamba günü Devlet Personel Başkanlığı Başkan Yardımcısı Enes POLAT NTV de " NTV'ye Sorun Programına " canlı yayın konuğu olarak katılmıştı . Bu programda ; 801 Engelli Adayın, niteliğini taşımadığı kadroları tercih ettiği için atamalarının yapılamadığını ifade etmişlerdir ... Devlet Personel Başkanlığının Resmi İnternet Sitesinden Videolara ulaşabilirsiniz :

DPB Yardımcısı Enes POLAT'IN Videosu : DPB

Saygılar ...

crazy63

Üye
Üye
ya arkadaşlar ben lisede bilgisayar dersi görmştüm mezun olduğm okuldan transkript alsam yani bilgisayar dersi gördüğümü kanıtlayan resmi kağıt alsam o belge sertifika yerine geçiyor dimi okulda gördüğümüz bilg. dersi için saat falan önemli mi 120saat şartı aranıyormu onda da

derderbo

Üye
Üye
ya arkadaşlar ben lisede bilgisayar dersi görmştüm mezun olduğm okuldan transkript alsam yani bilgisayar dersi gördüğümü kanıtlayan resmi kağıt alsam o belge sertifika yerine geçiyor dimi okulda gördüğümüz bilg. dersi için saat falan önemli mi 120saat şartı aranıyormu onda da

Yahu okadar arkadaşlarımız gereken yerleri aradı artık şunu iyi anlayın kafanıza sokun vhki için sertvika istenmiyor.rahatlayın

Tekerlekli Sandalye