Geriye dönük vergi indirimi aldım. İşte Detaylar

egem4535

Üye
Üye
kızım için 2009 yılında 1 derece vergi indirimi kararım vardı fakat iş değişiklikleri vs. sebeplerden alamadım.10 yıldır sabit bir işindeyim. iş yerimden yazı alarak(şu kişi şu yıldan beri bünyemizde çalışmaktadır gibi) vergi indirimine başvurdum zaten dosyam vardı, 1 haftada yazı işyerime geldi. Ayrıca geriye dönük 5 yıl (5 yıla kadar veriliyor) çalışmalarıma ait maaş bodrolarımı da dilekçe ile götürdüm, 2 hafta içindede tüm para iadelerini aldım. Neden yazdım bunları belki biri daha sebeplenir.

Erkancan3434

Üye
Üye
kızım için 2009 yılında 1 derece vergi indirimi kararım vardı fakat iş değişiklikleri vs. sebeplerden alamadım.10 yıldır sabit bir işindeyim. iş yerimden yazı alarak(şu kişi şu yıldan beri bünyemizde çalışmaktadır gibi) vergi indirimine başvurdum zaten dosyam vardı, 1 haftada yazı işyerime geldi. Ayrıca geriye dönük 5 yıl (5 yıla kadar veriliyor) çalışmalarıma ait maaş bodrolarımı da dilekçe ile götürdüm, 2 hafta içindede tüm para iadelerini aldım. Neden yazdım bunları belki biri daha sebeplenir.
bende yüzde 40 engelliyim 2 yıl önce benim onaylandı kalan 3 yılı ala bilir miyim ve şuan aylık ne kadar 40 50 tl mi ? yoksa dahamı fazlaydı maaş bodrosu yok bakamadım

İsen Buga

Üye
Üye
eski maaş bordrosu ile yeni maaş bordrosuna bakarsan anlarsınız. sağ üst köşede gelir vergisi o kısımda meblağ değişiyor. Yani sıfırlanıyor yada sıfıra yakın... 3 yıl öncesine akdar gelince o kısımda haksız ödenen vergi alırsınız ancak bazen de memurlar kaşınır vermez.

Timsah

Üye
Üye
Vergi indirimi halen devam ediyormu bizde oğlumuz için yapmıştık 4 sene önce onaylanmisti eşim iş değişikliği yaptıgı için birdaha alamadık su an başka yerde çalışıyo tekrar basvurabilirmiyiz

İsen Buga

Üye
Üye
Vergi indirimi halen devam ediyormu bizde oğlumuz için yapmıştık 4 sene önce onaylanmisti eşim iş değişikliği yaptıgı için birdaha alamadık su an başka yerde çalışıyo tekrar basvurabilirmiyiz
bir defaya mahsus vergi indirimi alınır.
iş değişikliğinde ise durum muhasebeye bildirilir. Muhasebe işi kolay vergi indirimi numarası girer gerisi kolay.
Maaş bordrosunda her zaman gözükür.

egem4535

Üye
Üye
yeni çalıştığı işyerinden geriye dönük maaş bodrolarını ay aygötürsün, dilekçe ile. ben 4 yıllık bulabildim. 8bintl civarı para aldım.ayrıca işyerimizde çalışıyor diye yazı götürsün indirim yazısını vergi dairesi yazıyor. sadece dilekçe yeterli, rapor devamlı ise yeniden rapor falan istemiyorlar.

Doğan_ayd

Üye
Üye
Geriye dönük vergi indirimi dilekçesinde büyük mükellefler hizmetleri bilme
Kaçıncı sayısını ve yazısını istiyor bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

İsen Buga

Üye
Üye
Sansını dene ama vermezler bildiğim kadarıyla. Ne kaybedersin?

İsen Buga

Üye
Üye
Vergi yargısının görüşü Anayasa ve yasa hükümlerine uygun olan görüştür. Engellilik indiriminden yararlanmak isteyen ancak işe giriş anında başvuru yapamamış çalışanlar; düzeltme zamanaşımı süresi içinde 5 yıl geriye dönük olarak dilekçeyle başvurarak engellilik indirimi bedellerini talep edebilirler.

İl Defterdarlık Müdürlüğüne dilekçe yazacaksınız.

gerekli belgeler:
  1. Dilekçe
  2. 5 Yıllık Bordrosu
  3. Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  4. Geriye doğru 5 yılı kapsayan 30/03/2013 tarih ve 28603 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Özürlülük Ölçütü Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkındaki yönetmeliğe uygun Sağlık Kurulu Raporu olanlar için söz konusu raporun noter tasdikli örneği veya hastane tasdikli örneği.
Başvuru makamlarının red cevabı vermesi veya 60 gün içinde hiç cevap vermemesi halinde idari yargıya başvurmak suretiyle indirim bedellerini dava yoluyla talep edebilirler.

harunkaplan

Üye
Üye
İl Defterdarlık Müdürlüğüne dilekçe yazacaksınız.

gerekli belgeler:
  1. Dilekçe
  2. 5 Yıllık Bordrosu
  3. Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  4. Geriye doğru 5 yılı kapsayan 30/03/2013 tarih ve 28603 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Özürlülük Ölçütü Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkındaki yönetmeliğe uygun Sağlık Kurulu Raporu olanlar için söz konusu raporun noter tasdikli örneği veya hastane tasdikli örneği.
Başvuru makamlarının red cevabı vermesi veya 60 gün içinde hiç cevap vermemesi halinde idari yargıya başvurmak suretiyle indirim bedellerini dava yoluyla talep edebilirler.
teşekkürler dilekçe örneği var mı sizde ne yazmam gerek dilekçeye

İsen Buga

Üye
Üye
Defterdarlıkta banolarda bir sürü örnek vardır. ayrıca memurlardan da bu konuda yardım alabilirsiniz.
1671439555702.png

Aslan83

Üye
Üye
Benim bir sorum var şimdiki Ben Sağlık kuruluna gireceğim 5 yıldır çalışıyorum raporumu şimdi alsam geçmişe dönük 5 yılın indirimini alabilir miyim yoksa 5 yıl önce mi rapor almak lazım raporu aldıktan sonra mı indirim hakkını alıyoruz Hani bu hastalık Bende vardı ama rapora şimdi başvuracağım eğer %40'ın üstünde alırsam geçmişe dönük çalıştığım yer yazı yazarsa benim de hakkım doğuyor mu yoksa 2023 ya da 2024'te alıyorsam 2024'te mi hakkım başlıyor geriye dönük hakkım olmaz değil mi

İsen Buga

Üye
Üye
Benim bir sorum var şimdiki Ben Sağlık kuruluna gireceğim 5 yıldır çalışıyorum raporumu şimdi alsam geçmişe dönük 5 yılın indirimini alabilir miyim yoksa 5 yıl önce mi rapor almak lazım raporu aldıktan sonra mı indirim hakkını alıyoruz Hani bu hastalık Bende vardı ama rapora şimdi başvuracağım eğer %40'ın üstünde alırsam geçmişe dönük çalıştığım yer yazı yazarsa benim de hakkım doğuyor mu yoksa 2023 ya da 2024'te alıyorsam 2024'te mi hakkım başlıyor geriye dönük hakkım olmaz değil mi
Çalıştığınız yer değil devlet ödüyor SGK yani..
Öyle hak olabilmesi için işe başlarken yada 5 sene öncesine kadar engelli olduğunuz belgelenirse; geriye dönük fazla ödenen verginin iadesini talep edebilirsiniz.
Kolay gelsin...

Aslan83

Üye
Üye
Belgelemek çok zor bakalım yüzde 40 verecekler mi hayırlısı bundan sonra alalım inşallah

Tekerlekli Sandalye