Geriye dönük vergi indirimi aldım!

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Merhaba namso42,

Vergi indirim hakkınız hayırlı uğurlu olsun. Maaşınızı henüz almadan bir şey söylemek için henüz erken ama aldığınızda öncelikle bordronuzu iyice inceleyin, sonrasında çalıştığınız firmanın yada kurumun personel işleriyle görüşün mutlaka düzeltme yapacaklardır. Herhangi bir olumsuzluk olduğunda son durumu burada belirtin o zaman yardımcı olmaya çalışalım olur mu? Şu anda maaşınızı henüz almadınız ve ne kadar yatıp yatmadığını da bilemiyoruz değil mi?

Elinizde 1.dereceden vergi indirim hakkınız olduğu sürece ve siz bu indirim hakkının bir nüshasını işyerinize verdikten sonraki ilk ayda maaşınıza bundan sonra ki alacağınız vergi indirim hakkınız ve öncesindekiler de toplu olarak yansıyacaktır. ( öncekiler başvuru tarihinden onaylandığı tarihe kadar olan süreyi kapsar yani haziran, temmuz, ağustos....kasım şeklinde )

Hayırlı olsun dileklerimle,

namso42

Üye
Üye
Umarım dediğiniz gibi olur. Bi problem çıkmaz. Teşekürler.

leo

Üye
Üye
Sevgili namso42 arkadaşım,öncelikle vergi indirim hakkın hayırlı olsun.senden öğrenmek istediğim konu be uyarmak istediğm olay şu;hastaneden aldığınız rapor % kaç?diğer husus hastaneden aldığın rapor merkez ankaradan % kaç onaylanmış.Normal olarak 3.derece 2012 tarihi itibariyle28 tl ye tekamul ediyordu.2013 ise 34 tl 2.derece 2013 ise 68 tl 2013 1.derece ise 136 tl anlayacağınız 4 e katlanıyor. toplu paraya gelince ne zaman başvurduysanız o gün itibarı ile geriye dönük kaç ay olmuşsa toplu olarak vergi dairesi onay vererek hesabınıza yatıyor.ilk vergi indirimli maaşınızı aldıktan sonra muhasebecinizden doğruyu öğrenebilirsiniz.olmadı hesap ekstirenizi alıp vergi dairenizden sorgulatın.benim verdiğim hesaplar doğrudur.o zaman onların verdiği hesap ve benim verdiğim hesaplarla karşılaştırarak, sorgulayarak olayı netleştirebilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

leo

Üye
Üye
2013 yılında uygulanacak Aylık Sakatlık İndirimi Tutarları;

I. Derece Sakatlar (Çalışma Gücünün En Az %80'ini kaybedenler) 800 TL
II. Derece Sakatlar (Çalışma Gücünün En Az %60'ını kaybedenler) 410 TL
III.Derece Sakatlar (Çalışma Gücünün En Az %40'ını kaybedenler) 190 TL

Belirtmiş olduğum sakatlık indirim oranlarının yaklaşık %15 ile %20'si vergi indirim onay tarihi baz alınmak suretiyle geriye dönük olarak maaşınızın hazırlandığı birim tarafından düzenlenir...örnek 190x0,15=28,5 tl ya da 190x0,18=34,2 şu olayı tam çözemedim.Bazı birimler %15 bazıları %18 olarak hesaplıyor.anlayacağınız hesabınız %15 ile %18 arası yapılacak.1 dereceyseniz 800x0,15=120 tl veya 800x0,18=144 tl...

namso42

Üye
Üye
Maas Bodrosu2.jpg

Merhaba, Gazoz Ağacı ve Diğer Arkadaşlar;
Yukarıda vergi indirimi almadan önceki ve sonraki bodrolarımı paylaştım. Vergi indirim derecem 1. DERECE'dir. Fakat Maaşıma 50 küsür tl bi yansıma oldu. Sitenizde ve diğer birçok istede 1. derece engelli indirim tutarı 120 TL diye yazıyor. Ayrıca toplu ödeme de alamadım... Bilginiz çerçevesinde yardımcı olursanız sevinirim. Teşekürler.

leo

Üye
Üye
Sevgili arkadaşım,10.ayda aylık gelir vergisi matrahın 876.67 iken 1.derece olduğu için doğru bir şekilde 800 tl silinerek 11.ayda 76.67 tl e düşmüş.bu da ne demek bundan sonra yanlızca maaşına yansıyan 876.67 tl üzerinden kesintin 76.67 tl üzerinden kesilecek.buraya kadar doğru.devlet senden 131.5 tl vergi kesecekken asgari geçim indirimi altında 73.4 tl indirim yaparak almazken yanlızca kalan kısımdan 58.1 tl olarak senden kesiyor. artık devlet senden hem 58.1 tl yi almayacak hemde şimdilik herkese verdiği asgari geçim indirimini(73.4 tl)yi almamış oluyor.58.1tl + 73.4 tl =131.5 tl-11.5=120 tl toplam. Benim hesabıma göre 1.derece 800 tl lik vergi indirimin bu şekilde doğru oluyor,güzel kardeşim.Hayırlı olması dileğiyle.biraz karışık oldu anlatımım lütfen kusura bakmayın.yanlışım varsa affola ve düzeltilmesi dileğiyle.Ayrıca geriye dönük hesabını önce mutemetliğine sonuç alamassan raporunu teslim ettiğin vergi dairesine sor.mutlaka alırsın.saygılarımla.LEO

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam namso42,

Arkadaşım aslında vergi indirim hakkı en çok erken emekli olma hakkını sağlıyor yani maaşına çok fazla bir yansıma olmasını beklememelisin ki bence bu kadar yansıması bile hiç yoktan iyidir. Sana faydası olur mu bilmiyorum ama bana geriye dönük vergi indirim hakkımı vermemişlerdi çok isteseydim uğraşır alırdım ama bazen insan öylesine beziyor ki iş hayatında aman o da onlara kalsın demek gelmişti içimden yani bir bakıma bankaya bağışladım diyelim.

Birikmiş olan vergi indirim hakkımı geriye dönük olarak toplamda 5 aylık bir tutardı almaya kalksam çok fazla yıpranacaktım ve lanet olsun dedim yani hayatta bazen gelecek fayda zararından yüksek olacaksa mücadeleye değecek ama o sıralarda zaten mide kanaması geçirdiğimden çok üstüne düşmemiştim yine de hakkını araman konusunda sen bilirsin.

Hakkında her şeyin hayırlısı olsun dileklerimle...

namso42

Üye
Üye
Sevgili arkadaşım,10.ayda aylık gelir vergisi matrahın 876.67 iken 1.derece olduğu için doğru bir şekilde 800 tl silinerek 11.ayda 76.67 tl e düşmüş.bu da ne demek bundan sonra yanlızca maaşına yansıyan 876.67 tl üzerinden kesintin 76.67 tl üzerinden kesilecek.buraya kadar doğru.devlet senden 131.5 tl vergi kesecekken asgari geçim indirimi altında 73.4 tl indirim yaparak almazken yanlızca kalan kısımdan 58.1 tl olarak senden kesiyor. artık devlet senden hem 58.1 tl yi almayacak hemde şimdilik herkese verdiği asgari geçim indirimini(73.4 tl)yi almamış oluyor.58.1tl + 73.4 tl =131.5 tl-11.5=120 tl toplam. Benim hesabıma göre 1.derece 800 tl lik vergi indirimin bu şekilde doğru oluyor,güzel kardeşim.Hayırlı olması dileğiyle.biraz karışık oldu anlatımım lütfen kusura bakmayın.yanlışım varsa affola ve düzeltilmesi dileğiyle.Ayrıca geriye dönük hesabını önce mutemetliğine sonuç alamassan raporunu teslim ettiğin vergi dairesine sor.mutlaka alırsın.saygılarımla.LEO

58.1tl + 73.4 tl =131.5 tl-11.5=120 tlhesabı için teşekürler kardeşim. Ama bu tutar maaşıma yansımıyor. En azından bu ay için yansımadı. Burda bi hatamı yapılmış? Yoksa diğer aylarda mı yansıyacak? Hata yapıldıysa düzeltmek mümkünmü, nereye başvurmam gerekiyor? Sizleride yoruyorum ama kusura bakmayın.

leo

Üye
Üye
58.1tl + 73.4 tl =131.5 tl-11.5=120 tlhesabı için teşekürler kardeşim. Ama bu tutar maaşıma yansımıyor. En azından bu ay için yansımadı. Burda bi hatamı yapılmış? Yoksa diğer aylarda mı yansıyacak? Hata yapıldıysa düzeltmek mümkünmü, nereye başvurmam gerekiyor? Sizleride yoruyorum ama kusura bakmayın.
arkadaşım anlamamışsın tam anlatmak istediğim hesabı.şöyle diyeyim o zaman sen + 58.1 tl vergi indirimi alacaksın. hayırlı olsun

berkemeteatasoy

Üye
Üye
benimde tam 1 yıl sonra vergi indirimim onaylandı acaba bu farkları kimden nasıl talep edeceğiz,gelen yazıda indilecek zaman belli

leo

Üye
Üye
berkemeteatasoy arkadaşım,öncelikle şu olayı belirtmek isterim ki,bende vergi indirimim geçen ay olumlu olarak sonuçlandı.Arkadaşlarımızdan birisi vergi dairesinden geriye dönük talep edeceksin demişti.Ben de işin aslını vergi dairesinden sorarak öğrendim.Geriye dönük paranızı vergi dairesinden değil çalıştığın kurumun mutemetliğinden ya da muhasebesinden talep ediyormuşsunuz.Ben ettim daha sonuçlanmadı ama bu ay ki vergi indirimimi aldım.Şunu da belirtmek isterim ki Vergi dairesindeki bölüm şefi bana devlet memuru olduğumu bilmiyor tabii,"bence geriye dönük şirketinizden istemeyin böyle durumda şirket çalışanını işten çıkarıyor" dedi.Ben de Devlet memuru olduğumu söyleyince,"mutemetliğinizden geriye dönük talep edebilirsiniz" dedi.Bende öyle yaptım.Tabii kibakarız dediler beklemekteyim.Benim 3 aylık geriye dönük vergi indirim alacağım var.Yardımcı olabildimse ne mutlu bana.Saygılarımla...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam leo,

"bence geriye dönük şirketinizden istemeyin böyle durumda şirket çalışanını işten çıkarıyor" ne kadar doğru söylemiş o arkadaşınız evet özel sektör ile kamu arasındaki farklardan bir tanesi de bu. Sadece geriye dönük vergi indirim hakkını almak isteyen engelli personeli o güne kadar olan tazminatını vermek suretiyle işten çıkardılar yani çalıştığım özel bankanın genel politikalarından biridir bu ; engelli personel öyle fazla hak falan aramayacak he vergi indirim hakkını yeni mi aldı o halde aldığı tarihten itibaren ( mecbur kalındığı için ) vergi indiriminden faydalandırırlar. Zaten bunu maaş bordrosunda da açıkça gözlemleyebilir personel , takibini yapabilir ama geriye dönük hak mı istiyorsun en geçerli yol bankadan ayrılıp mahkemeye başvurmaktır ki bunu da çoğu engelli personel yapmaya cesaret edemez.

Sizin adınıza sevindim çünkü ben sizin kamuda çalıştığınızı yeni öğrendim. Bazen gelecek olan faydanın vereceği zarara bakılır ve aslında bu durumlarda en doğru kararı kendi hakkını arayan, hakkını almak isteyen personel verir ya bu deveyi gütmek yada bu diyardan gitmek şeklinde...

Sevgiyle kalın, paylaşımla kalın,

KUTLUAY

Üye
Üye
Kardeşim sana zahmet nasıl yaptın bu işi bende aynı şartlardayım.ve devlet memuruyum 6. ayın 26. sında vergi indirimi için başvurdum. ve geriye dünük vergi indirimi alamadım ne yapmam gerekir..

tesla

Üye
Üye
2013 yılında uygulanacak Aylık Sakatlık İndirimi Tutarları;

I. Derece Sakatlar (Çalışma Gücünün En Az %80'ini kaybedenler) 800 TL
II. Derece Sakatlar (Çalışma Gücünün En Az %60'ını kaybedenler) 410 TL
III.Derece Sakatlar (Çalışma Gücünün En Az %40'ını kaybedenler) 190 TL

Belirtmiş olduğum sakatlık indirim oranlarının yaklaşık %15 ile %20'si vergi indirim onay tarihi baz alınmak suretiyle geriye dönük olarak maaşınızın hazırlandığı birim tarafından düzenlenir...

bır sorum olacak...bu vergi indirimi asgari ücrete göre mi yoksa herkese aynımıdır. aylık olarak mı verılır yoksa yıllık olarak mı...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Vergi indirimi her ay maaşa yansır. Sakatlık orananına göre 3'e ayrılır. 1. derece 2. derece ve 3. derece diye...

İncitanesi

Üye
Üye
Merhabalar 10 yıldir özel sektörlerde çalişiyorum vergi indirimim var fakat maaşta fark yok iş değişikliğide yaptim geriye dönük farklari alabilmem için izlemem gereken yol nedir

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba,
Nasıl yani anlamadım. Resmi olarak vergi indirimi alıyorsunuz ama bu maaşınıza yansımıyor mu? Yada hiç yansıtılmadı mı?

alpay demir

Üye
Üye
Selam arkadaşlar ben özel sektörde eski iş yerimde çalışırken vergi indirimi talebinde bulundum.Şimdi çalıştığım firmadan ayrılıp başka bir firmaya 3.000 brüt maaşla normal kadrodan işe başladım.Vergi indirim yeni iş yeri için dilekçe mi vermem gerek vergi dairesi başkanlığına.
Vergi indirimi kabuş edilirse iş yerine endelli kadrosuna geçip mi vergi indirimi alabiliyorum bilen var mı ?
Acil bilgi verebilirmisiniz teşekkür ederim

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

izzet04

Üye
Üye
Kardeşim öncelikle hayırlı olsun.
Ben bir konuyu hatırlatmak istiyorum.diğer arkadaşlar yanlış algılamasın diye.Geriye dönük vergi indirimi olmaz.Bunu belirtmek isterim.Eğer başvuru yaptığın raporun onaylanırsa,başvuru tarihinden itibaren geçerlilik kazanır.Yani sen 5 nisan da başvurmuşsun sonuç ağustosta gelmiş,işte başvuru tarihi itibarıyla geriye dönük hesabına yatırılmış.Engelli raporun eskiden beri var ama vergi indirimi nedeniyle raporunu yeni aldıysan başvuru tarihin geçerli sayılır.Bütün engelli kardeşlerime Saygılarımla...
Aynen ben de durum aynıydı. Vergi indirimi çıktıktan sonra başvuru tarihinden itibaren alınır.

Sent from my Mi Note 3 using Engelliler.gen.tr mobile app

Birol1990

Üye
Üye
İyi günler %40 engelli raporum var ankaraya gönderdim onaylandı işyerim den geriye dönük 4 ayşık maaş bodrosuyla vergi dairesine gittim ama 1buçuk ay oldu hala 4 aylık geriye dönük ücretim yatmadı cevaplarsanız sevinirim

Tekerlekli Sandalye