Gözlerimden rahatsızım emekli olmak için rapor oranım kaç olmalı?

tamer es

Üye
Üye
selam ben yeni üyeniz tamer ben 3 yıldır çalışamıyorum daha önce 21 yıl iş makinası operatörü ve agır vasıta şoförü olarak çalıştım 6000 prim günüm var sgk ya gittim durumumu söyledim ve beni tıp fakültesine sevk ettiler muayene oldum ben bu şartlarda nasıl emekli olabilirim rapor oranı kaç olmalı meslegim göz önüne alınırmı rahatsızlıgım gözlerimden rapor benim elime geçermi en düşük % kaç olursa emekli ederler teşekkür ederim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba, engelli erken emekliliğinden yararlanabilmeniz için en az %40 oranında rapor almanız gerekiyor. Rapor için hastaneye sevk etmişler ve muayeniz yapılmışsa rapor size verilir tabiki. O raporun sonucuna göre engelli erken emekliliğinden yararlanıp yararlanamayacağız belli olur. Oran belli olunca sonucu buraya yazarsanız ne zaman emekli olacağınıza dair bilgi veririz.

tamer es

Üye
Üye
teşekkür ederim halil bey vergi indirimi almam gerekmiyor degilmi ben çalışmıyorumda %40 ve üzeri olması halınde sgk beni direk emekli etme durumu varmı acaba

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malasef vergi indirimi belgesi almak zorundasınız tamer bey. Çalışmıyor olmanız çokda önemli değil. Bir şekilde o sorun aşılabilir. %40 ve üzeri bir rapor alırsanız bir işyerinde 15-20 gün çalışır yada çalışıyor gözükürsünüz. O süre zarfında da vergi indirimi belgesi için müracaatta bulunursunuz olur biter.

tamer es

Üye
Üye
teşekkürler sizi haberdar edecegim özellikle bu vergi indirimi mecburiyeti kalktıgına dair duyumlarım var bazı sitelerde yazılıyor grşmek üzere ben her zaman online yim zaten burdayım bundan sonra

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel 1 ekim 2008 sonrası işe giren engelliler emekli olacakları zaman 'yasal olarak' vergi indirimi almalarına gerek olmadığı yönünde bir tez ortaya atmıştı. Yalnız bu güne kadar 2008 sonrası işe giripte vergi indirimi belgesi almadan emekli olan biri olmadı. Ben öyle biliyorum. Yasal olarak bir engel olmasa bile uygulamada illada vergi indirimi belgesi isteniyor. Kaldıki bu söylenen şeyle sizin bir ilginiz bulunmuyor. Zira siz 1 ekim 2008 öncesi işe girmişsiniz.

tamer es

Üye
Üye
tıp ta muayene oldum raporlar ankaraya gidecek sonra sgk ya gelecek onlarda bana haber verecek benim raporumu bana vereceklermi yoksa sgk damı kalacakl benim elime raporun aslı yada aslı gibidir yazan bir belge verilecekmi raporum % 40 ın altında kalması halinde yine rapor bana verilecekmi yada % 40 ile %49 arasında kalırsa malülen emekli yapmayacaklarına göre o zaman ne olacak vergi indirimi için ayrı bir rapor mu almam gerekecek yoksa aldıgım rapor geçerlimi olacak

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İstersen raporun aslını sana verirler tabiki. %40'ın altında alınan rapor hiçbir işinize yaramaz. %60 ve üzeri bir rapor alırsanız (ki bu düşük bir ihtimal) vergi indirimi belgesi olmadan malulen emekli olabilirsin. Yok eğer %40 ila 59 arası bir rapor alırsan bu seferde kademeli engelli erken emekliliğinden yararlanırsın. Onun için vergi indirimi şartı aranmakta. raporu yeni çıkardığın için senden vergi indirimi için yeni rapor çıkarmanı istemezler büyük ihtimalle.

Bu arada senin açından malulen emekli olmakla kademeli engelli emekliliğinden yararlanıp emekli olmak arasında bir fark yok. Zira kademeli engelli erken emekliliğinden yararlanabilmek için gerekli süreyi doldurmuşsun zaten. %40 ve üzeri bir rapor aldığında emekli olursun.

tamer es

Üye
Üye
beni emekli etmemeleri durumunda oran %40 ın altında olmasıyla yinede ehliyetime el koyarlarmı çünki ben sgk ya başvuru dilekçemde şoför oldugumu belirtmiştim 24 yıllık iş makinası ve agır vasıta şoförüyüm başka iş yapmadım nasıl bir degerlendirme olur sizce

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Emekliliğinizle ehliyetiniz arasında hiç bir ilişki bulunmuyor tamer bey.

Tekerlekli Sandalye