Güncel Engelli Emeklilik Şartları SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı

Erkancan3434

Üye
Üye
Estafurullah, bildiğiniz konularmış zaten, aynen yukarda belirtiğiniz gibi sebepsiz yere bloke olması mümkün değilken ayrıca emekli maaşlarına zaten konulmuyor. Mutlaka bir hata vardır.
Abim bugün bankaya gittim yaklaşık olarak 2.5 yıl önce temel ihtiyac kredisi almıştım bunu zaten gününde ödüyorum hiç bir şekilde gecikme olmuyor hep düzenli ödüyorum yeni emekli oldum direk kendini garantıye almak için hesabıma bloke koymuş buradan paranı al diyiyor parayı çeke biliyorum sorun yok ama emekli maaşı taşıma yapamıyorum tek amaçları mağdur etmek ne yapa bilirim ben temel ihtiyac kredisi kullanırken emekli değildim hiç bir şekilde imza atmadım nereye baş vura bilirim

BLUE MAnN

Üye
Üye
Abim bugün bankaya gittim yaklaşık olarak 2.5 yıl önce temel ihtiyac kredisi almıştım bunu zaten gününde ödüyorum hiç bir şekilde gecikme olmuyor hep düzenli ödüyorum yeni emekli oldum direk kendini garantıye almak için hesabıma bloke koymuş buradan paranı al diyiyor parayı çeke biliyorum sorun yok ama emekli maaşı taşıma yapamıyorum tek amaçları mağdur etmek ne yapa bilirim ben temel ihtiyac kredisi kullanırken emekli değildim hiç bir şekilde imza atmadım nereye baş vura bilirim
bddk ya bildirin

septik

Editör
Editör
Banka sizinde bahsettiğiniz gibi kendini korumaya almış gibi görünsede, yalnış uygulama, fakat kendi iç yönetmeliğinde alınan karardır, yukarda arkadaşımızın dediği gibi bddk çözüm olabilir. Bana sorarsanız en güzel yöntem borç miktarı çok yüksek değilse kapatıp bankayla ilişkiyi kesmek, uğraştığınıza değmeyecek ve kendilerince hep haklı çıkacaklardır.

Başka bir seçenekte, maaşınızın miktarına göre diğer bankalardan alabileceğiniz promosyon miktarını öğrenip, mevcut baknkayla kıysalayın, fazla bir fark yoksa uğraşmanıza gerekte kalmaz.

Son düzenleme:

ssefer88

Üye
Üye
Merhaba, 26.05.1988 doğumluyum. 07.12.2006 ssk girişim var. 1628 gün ssk, 2269 gün de bağkur olmak üzere 3897 prim günüm var. Hala daha bağkurdan prim ödemeye devam ediyorum. Psikiyatri hastasıyım, organik olmayan psikotik bozukluk hastalığım var. Doktorum yüzde 40 oranında rapor alabileceğimi söyledi. Ayrıca yeni yaptırdığım uyku testinde uyku apne sendromum olduğu ve (A+H) indeksi: 35.4/saat (REM'de 64.6/saat) olarak çıktığı gözlemlendi. Bir de bel fıtığı ve karpal tünel sendromum var ve bunlardan da yüzde 7 ve yüzde 5 oran alabileceğim söylendi. Şimdi sorum şu; uyku apnesinden yüzde kaç oranında rapor alabilirim ve toplam raporum yüzde kaç oranında çıkar? Ayrıca engelli olarak ne zaman emekli olabilirim? Emeklilik için sağlık raporuna başvuracağım. Önce SGK'ya mı yoksa hastaneye mi başvurmalıyım? Başvuru nasıl hangi şekilde yapılır? Teşekkürler...

septik

Editör
Editör
Son yönetmelik değişikliği ile vergi indirimi listesi yayınlandı, buna göre tek hastalık üzerinden %40 ve üzeri iş gücü kayıp oranına bakılmakta.

Kısacası engel toplamına bakılmıyor, sizdeki uyku apnesi için bir şey buradan söylenmesini beklemek çok yalnış, branşnı uzman doktour olup sizden alınan verilere göre oran verilmesi gerekir.

İster sgk dan ister direkt olarak emeklilik talebi yapabilirsiniz.

ssefer88

Üye
Üye
Son yönetmelik değişikliği ile vergi indirimi listesi yayınlandı, buna göre tek hastalık üzerinden %40 ve üzeri iş gücü kayıp oranına bakılmakta.

Kısacası engel toplamına bakılmıyor, sizdeki uyku apnesi için bir şey buradan söylenmesini beklemek çok yalnış, branşnı uzman doktour olup sizden alınan verilere göre oran verilmesi gerekir.

İster sgk dan ister direkt olarak emeklilik talebi yapabilirsiniz.
Peki yukarıda verdiğim bilgilerle emeklilik için yeterli prim günüm var mı sizce emekli olabilir miyim yani? Bi cevaplarsanız sevinirim...

haliloglu1

Üye
Üye
İyi akşamlar Halil Bey, size bir şey danışmak istiyorum.
Vergi İndiriminden faydalanarak engelli emekliliğine hak kazanabilmek istiyorum.
Doğum Tarihi=31/03/1983
İlk Sigorta Tarihi =25/04/2008
Hizmet Başlangıç Tarihi =25/04/2008
4A statüsünde 3069 prim gün sayısı var. Ancak kapıcı olarak çalıştığım için Vergi indiriminden yararlanamıyormuşum, vergi dairesindeki memur öyle söyledi. Acaba ne tür bir işyerinden daha sigortalı olup başvurmam gerekir? Bu arada % 40 sürekli engelliyim

Erkancan3434

Üye
Üye
Üç ana başlık altında “SSK’lı engellinin emekliliği, Bağ-kur mensubu engellinin emekliliği ve Emekli sandığı mensubu engellilerin emekliliğini” en güncel haliyle anlatacağımız engelli erken emeklilik dosyamızda tüm merak edilen sorulara en yalın şekilde yanıt vermeye çalışacağız.

Ekli dosyayı görüntüle 8059

SSK MENSUBU ENGELLİLERİN EMEKLİLİĞİ

SSK’ya tabi olarak çalışan engelliler açısından 1 ekim 2008 tarihi öncesi ve 1 ekim 2008 tarihi sonrası emeklilik süreleri açısından ciddi farklara neden olmaktadır. Daha anlaşılır bir ifadeyle 1 Ekim 2008 öncesinde veya sonraki tarihte SSK lı olarak çalışan engellilerin aşağıdaki iki tabloda da görüleceği gibi emeklilik sürelerinde farklılıklar bulunmaktadır. Buna göre

1 EKİM 2008 TARİHİ ÖNCESİ SSK’LI ÇALIŞAN ENGELLİNİN EMEKLİLİK TABLOSU

Ekli dosyayı görüntüle 8057

1 EKİ 2008 TARİHİ SONRASI SSK’LI ÇALIŞAN ENGELLİNİN EMEKLİLİK TABLOSU

Ekli dosyayı görüntüle 8058

Yukardaki her iki tabloda görüleceği gibi emeklilik süreleri açısından 1 Ekim 2008 öncesi ve sonrası arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Tüm bunlara ek olarak çalışmaya 1 Ekim 2008 tarihinde başlayan SSK mensubu engellilerin emekli olabilmeleri için mutlaka ama mutlaka çalışırken vergi indirimi belgesi almaları zorunludur.

Vergi indirimin nasıl alınacağı neye yaradığı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

https://engelliler.gen.tr/f12/vergi-indirimi-almak-icin-gerekli-belgeler-212/
https://engelliler.gen.tr/f12/2018-...-oranlari-ve-maasa-yansiyacak-tutarlar-32251/

Önemli not: Vergi indirimi alan engellilerin çalışma gücü kayıp oranlarına göre (1. Derece engelli, 2. Derece engelli, 3. Derece engelli) her ay maaşlarına belli oranda fazla para yatmakla birlikte bu kişilerden emeklilikte yeni rapor istenmez.

İpucu: SGK ya emeklilik için başvuruda bulunduğunuzda 5510 sayılı kanunun 25. Maddesi gereği emekli olmak istediğinizi belirtin. Zira bu madde kademeli engelli emeklilik için düzenlenmiş maddedir.

Bazen kurum çalışanı memurlar başvuran kişinin engelli emekliliği için değilde malulen emeklilik yada normal emeklilik için başvurduğunu varsayarak evrakları o şekilde düzenlemekte. Sonrasında ise yanlış evrak nedeniyle başvurunun reddi yaşanabilir. Bu sebeple bu ayrıntıya özellikle dikkat ediniz.

EMEKLİLİK BAŞVUSURUNDA DOĞRU ZAMAN

Emeklilik başvurusu yaparken başvurunuzu ayın sonuna bırakın. Zira Haziran ayının 1 inde de başvursanız 30 unda başvursanız emekli maaşınız Temmuz ayının birinde başlayacaktır. Bu yüzden para kaybı yaşamamak adına başvurunuzu ay sonuna bırakın.

SSK MENSUBU ENGELLİLERİN EMEKLİLİĞİNDE İSTENEN BELGELER

İşi ağlama almak adına ilk önce emekli olmayı düşünen SSK mensubu bağlı bulunduğu ildeki SGK il müdürlüğüne giderek emekli olup olamayacağına dair resmi yazı almalı. Verilen yazıda xx kişi emekli olur denirse SGK dan aldığınız bu yazısı iş yerine verin ve iş yeri sizin “işten çıkışınızı” yapsın.

Sonrasında ise SGK ya giderek iş çıkış bildirgesiyle birlikte emeklilik başvurusunda bulunabilirsiniz. Ve eğer önceden aldıysanız vergi indirimi belgenizin olduğunu belirtin. SGK size tahsis numarası verecektir.

BAĞ-KUR’LU ENGELLİLERİN EMEKLİLİK ŞARTLARI

Bağkur çalışanı engelliler için 5510 sayılı kanun adeta bir müjde niteliği taşımaktadır. Çünkü 5510 sayılı yasanın çıkış tarihi öncesinde bağkur çalışanı engelliler malasef engelli emekliliğinden faydalanamıyordu. Çıkan bu yasanın ardından 4 B bilinen adıyla bağ-kur çalışanı engellilere de 4 A SSK çalışanı engelliler gibi emeklilik hakkı tanındı. Buna göre aşağıdaki tabloda bağkurlu engellinin emeklilik sürelerine yer verilmiştir.

BAĞKUR ÇALIŞANI ENGELLİNİN EMEKLİLİK TABLOSU

Ekli dosyayı görüntüle 8067

ENGELLİ MEMURUN EMEKLİLİĞİ

657 Sayılı kanuna göre emekli sandığı çalışanı engellilerin emeklilik süreleri memurluğa engelli kadrosunda başlamış olmaları, memurluğa başlamadan önce %40 raporları olmaları ve son olarak çalışmaya başladıktan sonra engelli olmaları durumuna göre aşağıdaki tabloda verilen sürelere göre emekli olurlar.

ENGELLİ OLANLAR: Memurluğa sakat kadrosu ile başlayanlar ve memur olmadan önce yüzde 40 ve daha fazla engelli raporu bulunanlar 15 yıllık (5400 gün) çalışma süresi bitiminde emekliliğe hak kazanıyorlar.

DOĞUŞTAN ENGELLİ OLANLAR: Memurluğa başlamadan önce en az yüzde 40 oranında engelli olan (sağlık kurulu raporuna göre) ve yine yüzde 40 oranında doğuştan engelli olanlar 15 yıl (5400 gün) prim ödemeleri halinde emekli olabiliyor.

SONRADAN ENGELLİ OLANLAR: Memurluğa başladıktan sonra herhangi bir nedenden çalışma gücünde kayıp olması halinde, yani engelli hale gelmesi halinde, bu durumu da sağlık kurulu raporu ile tescillenmesi halinde emekli olabiliyorlar. Ancak emeklilik hali engelli durumuna göre değişiyor. Şöyle ki; yüzde 50 ile yüzde 59 arasında çalışma gücünde kayıp olanlar en az 5760 gün prim yatırmış olmaları halinde emekliliğe hak kazanabiliyor. Çalışma gücünde yüzde 40 ila yüzde 49 arasında kayıp olanlar ise en az 6480 gün prim ödemeleri halinde emekli olabiliyor.

Ekli dosyayı görüntüle 8068

Ekli dosyayı görüntüle 8069

Ayrıca bakınız:

https://engelliler.gen.tr/f11/tum-yonleriyle-engelli-memurun-emekliligi-24172/

KAMU ÇALIŞANI ENGELLİNİN EMEKLİLİĞİNDE İSTENEN BELGELER / SÜREÇ

Kamuda çalışan engellilerin emeklilik işlemleri şu şekilde yürü. Çalışan görev yaptığı kamu kurumuna müracaat eder. Müracaat üzerine kurum çalışanın hizmet bildirgesi ve engelli raporunu SGK ya gönderir. SGK ilgili evrakları inceleyerek emekli olacağınıza hüküm verir ve bu durumu çalıştığınız kuruma bildirir. Bu bildiri üzerine kurumunuz memurluk görevinize son vererek sizi “emeklilik hizmet cetveli” ile birlikte SGK ya gönderir ve emeklilik işlemleriniz başlamış olur.

Tüm bunlara ek olarak SSK ve bağ-kur çalışanı engellilerin emekliliğini hesaplayan engelli emeklilik robotunu kullanarak ne zaman emekli olacağınızı kendinizde hesaplayabilirsiniz. Engelli Emeklilik Hesaplama

MALULEN EMEKLİLİK ŞARTLARI

Engelli emekliliğinde SSK, BAĞKUR EMEKLİ SANDIĞI dışında birde “malulen emeklilik” vardır. Malulen emekli olmanın yol, yöntem ve şartları diğer 3 emeklilik yönteminden farklıdır. Buna göre malulen emekli olacak / edilecek kişinin ilk sigortalılık tarihinden önce kesinlikle maluliyet düzeyi denilen %60 (yüzde 60) oranında sakatlığının olması daha sonra bu oranın maluliyet düzeyi veya üzerine çıkmış olması gerekir.

Bu durumda sigortalı 10 yıl hizmet süresi 3600 gün primle malulen emekli olur. Kişnin maluliyet düzeyi çok ağırsa yasal tabirle sürekli bir başkasının bakımına muhtaç düzeyde ise bu sefer hizmet yılına bakılmaksızın kişi 1800 gün primle emekli edilir.

MALULEN EMEKLİLİK BAŞVURUSUNDA SÜREÇ

Sigortalı “malulen emeklilik” başvurusu için ikamet ettiği ildeki SGK il müdürlüğüne (5510 sayılı kanunun 25. Maddesi gereği ki bu madde malulen emekliliği düzenleyen maddedir. ) malulen emeklilik başvurusunda bulunur. Kurum çalışanı kişinin malul olup olmadığının tespiti için kişiyi hastaneye sevk eder.

Sevk sonucu gerekli tetkikleri yaparak tetkik sonuçlarını Ankara maluliyet dairesine gönderir. Ankara Maluliyet dairesi gelen tetkikleri inceleyip kişin malulen emekli olup olmadığına karar vererek sonucu bildirir.

İpucu: Malulen emeklilik başvurusunda önceden alınan sağlık kurulu raporunun hiçbir önemi yoktur. Kurum sevki sonucu maluliyet tespiti için hastaneye başvurmanız gereklidir.

ENGELLİLERİN EMEKLİLİĞİYLE İLGİLİ ŞEHİR EFSANELERİ

Engelli emekliliğiyle ilgili tabir caizse bir yığın şehir efsanesi vardır. Bu anlamda bu şehir efsanelerine son vermek ve doğru bilinen yanlışları soru cevap şeklinde yanıtlayalım…

SORU: Engellilerin emeklilik maaşı düşük mü olur?

CEVAP: Engelli emekliliği ile normal emeklilik açısından alınan – alınacak emeklilik maaşı miktarı açısından hiçbir fark yoktur. Zira yasa koyucu engellilerin haklarını korumak adına ABO (aylık bağlama oranı) oranlarını yüksek tutarak düşük emekli maaşı almalarını önlemiştir.

SORU: Emekli olduğumda ne kadar maaş alırım?

CEVAP: Bu sorunun yanıtı birden çok parametrenin hesaplanmasını bağlı olarak değişir. Daha detaylı bilgi için tıklayın:> https://engelliler.gen.tr/f11/bugun-emekli-olsam-ne-kadar-maas-alirim-23534/

Son olarak engelli emekliliğinden “yaş şartı aranmadığını” belirterek şartların hizmet yılı, prim gün sayısı ve sakatlık oranının belirlediğini söyleyerek sözlerimize son verelim. İyi forumlar….
Merhabalar bir konu hakkında bana yardımcı olmanızı istiyorum Sgk çalışanı bilgi vermiyor benim 2014 yılında süresiz %40 raporum vardı vergi indirimi aldım onaylandı daha sonra hastalığım ilerlediği için tekrardan heyete girdim %83 süresiz engelli raporum aldım

ilk işe giriş tarihim 2010 şuadan prim gün sayım 4450 2025 yılında 15 yıl sigortalılık yılım doluyor bugün Sgk ya gittim önceden bir şey yapmam gerekiyor mu 2025 yılında direk sizlere baş vuru yapmam yeterli olacak midiye sordum adamın bana verdiği cevap 2025 yılında bize emeklilik için baş vuru yaptığın zaman tekrardan heyet raporu alacaksın dedi bende ona üstüne basa basa malul emeklilik olmadığı normal engelli emeklilik olduğunu söyledim o bana hala tekrardan heyet raporu alacaksın diyor benim %83 ve süresiz raporum var neden bir daha heyete gireceğim bu işler nasıl oluyor lütfen konu hakkında bana bilgi verin sizden rica ediyorum ben malul emekli olsam beni heyete gönderse tamam derim ama ben hakkım olan erken emeklilik istiyorum

o bana hala 2025 geldiğin zaman seni tekrardan heyete girmen lazım tekrardan rapor alman lazım 2008 sonrası işe başı yaptığın için kural değişti diyor ya beni anlamak istemedi yada bilmiyor yada kafa buluyor

İsen Buga

Üye
Üye
Vergi indiriminden tekrar faydalanın...
%40 vergi indiriminden mensup olduğunuz için işlemler %40dan tabiisiniz..
Kolay yol aslında:
Vergi dairesine gidin çalıştığınıza dair belge ile. Basit belge falança kişi ...tarihten itibaren halen işyerimizin çalışanıdır. imza kase bitti...

Muhasebeden alınabilir, personel şube imzalayabilir o kadar abartılı belge değil. basit bişey, birde vesikalık götür..
Kafa kağıdının fotokopisi alırlar, gerisi şipşak haloldu derler. sonuç için 2-6 ay arası bekleme süresi var: resmileşsin...

Ondan sonra SGK ya ahha vergi indirimi sıkıysa emekli etme dersiniz...

SGK işi yokuşa sürüyor bende gidip sopayla geçirmek içimden geliyor...

Lütfen SGK ile yazışmaları usulüne uygun ve yazılı yapın. Dönüşler telefonla değil yazılı evrak ile olsun.. Mahkemeye vermeniz için elinizde evrak olsun...

Erkancan3434

Üye
Üye
Abim hastalığım ilerlediği için işten sürekli rapor alıyorum diye işten çıkarıldım ama en kötü 2025 emekli oluyorum ya 2 yıl içince bu işi halletmek için 1 yıl çalışmayı düşünüyorum her ne olursa olsun maddi durumdan dolayı 1 yıl çalışsam o süre içerisinde bunu da hallederim o zaman sorun çözülür
Vergi indiriminden tekrar faydalanın...
%40 vergi indiriminden mensup olduğunuz için işlemler %40dan tabiisiniz..
Kolay yol aslında:
Vergi dairesine gidin çalıştığınıza dair belge ile. Basit belge falança kişi ...tarihten itibaren halen işyerimizin çalışanıdır. imza kase bitti...

Muhasebeden alınabilir, personel şube imzalayabilir o kadar abartılı belge değil. basit bişey, birde vesikalık götür..
Kafa kağıdının fotokopisi alırlar, gerisi şipşak haloldu derler. sonuç için 2-6 ay arası bekleme süresi var: resmileşsin...

Ondan sonra SGK ya ahha vergi indirimi sıkıysa emekli etme dersiniz...

SGK işi yokuşa sürüyor bende gidip sopayla geçirmek içimden geliyor...

Lütfen SGK ile yazışmaları usulüne uygun ve yazılı yapın. Dönüşler telefonla değil yazılı evrak ile olsun.. Mahkemeye vermeniz için elinizde evrak olsun...
Abim hastalığım ilerlediği için işten sürekli rapor alıyorum diye işten çıkarıldım ama en kötü 2025 emekli oluyorum ya 2 yıl içince bu işi halletmek için 1 yıl çalışmayı düşünüyorum her ne olursa olsun maddi durumdan dolayı 1 yıl çalışsam o süre içerisinde bunu da hallederim o zaman sorun çözülür

İsen Buga

Üye
Üye
geçmiş olsun: vergi indirimi için mutlaka işyerinde çalışıyor gözükmeniz gerek. Yoksa olmaz prosedür ne diyorsa o...

ssefer88

Üye
Üye
Merhaba, 26.05.1988 doğumluyum. 07.12.2006 ssk girişliyim. 1628 gün ssk ve 2329 gün bağkur primim var, son 7 yıldır bağkurdan ödendi hala daha bağkurdan prim ödüyorum. Geçen günlerde taksim eah' ne sağlık raporu için başvurdum, 13 ekimde heyete çıkıcam. Çok büyük ihtimalle yüzde 60 üstü yüzde 80 altı bi oranda rapor alıcam. Sorum şu, beyoğlu ilçe sgk' ya gittiğimde 4320 günden seni emekli ederiz dedi şef bana, peki 3960 dan emekli olamaz mıyım dediğimde yüzde 80 rapor getirebilecek misin dedi. Sonra da gir sağlık kuruluna raporunu bi getir dedi. Bu yüzde 80 rapor ne alaka? Neye istinaden 4320 gün dedi? Bana bağkurdan yüzde 60 rapor yetmez mi? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim...

İsen Buga

Üye
Üye
Merhaba, 26.05.1988 doğumluyum. 07.12.2006 ssk girişliyim. 1628 gün ssk ve 2329 gün bağkur primim var, son 7 yıldır bağkurdan ödendi hala daha bağkurdan prim ödüyorum. Geçen günlerde taksim eah' ne sağlık raporu için başvurdum, 13 ekimde heyete çıkıcam. Çok büyük ihtimalle yüzde 60 üstü yüzde 80 altı bi oranda rapor alıcam. Sorum şu, beyoğlu ilçe sgk' ya gittiğimde 4320 günden seni emekli ederiz dedi şef bana, peki 3960 dan emekli olamaz mıyım dediğimde yüzde 80 rapor getirebilecek misin dedi. Sonra da gir sağlık kuruluna raporunu bi getir dedi. Bu yüzde 80 rapor ne alaka? Neye istinaden 4320 gün dedi? Bana bağkurdan yüzde 60 rapor yetmez mi? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim...
cevaplanmıştır kolay gelsin..

sonilhan

Üye
Üye
Merhaba, benim adım İlhan Doğan. 02.07.2004 SSK 510 gün. 01.05.2006 Bağkur 5940 gün (devam ediyor).
Ağustos'ta Devlet hastanesinden %63 (60 panhipo + 8 lomber) sürekli engelli raporu aldım. Ardından SGK'da onların önerisiyle 28/5 engelli emeklilik için başvuru yaptım. Bir ay sonra Evrak takibinden 28/5 red yazısı diye bir ibare gördüm ama kağıdım 3 haftadır gelmedi. SGK'ya gidip içeriğini sordum iş gücü kaybın yok demişler dedi. Malulen olurmu dedim, yok dedi. Muhtemelen başka birşeyler yazıyor ama kağıdım gelmediği için bilemiyorum. Araştırmalarıma göre ya malulen ya da engelli emeklisi olabiliyorum sanırım.
Avukata gitsem elimde henüz cevabım yok. Bu durumda ne yapmak gerekir? Yardımlarınızı rica ederim.

İsen Buga

Üye
Üye
Merhaba, benim adım İlhan Doğan. 02.07.2004 SSK 510 gün. 01.05.2006 Bağkur 5940 gün (devam ediyor).
Ağustos'ta Devlet hastanesinden %63 (60 panhipo + 8 lomber) sürekli engelli raporu aldım. Ardından SGK'da onların önerisiyle 28/5 engelli emeklilik için başvuru yaptım. Bir ay sonra Evrak takibinden 28/5 red yazısı diye bir ibare gördüm ama kağıdım 3 haftadır gelmedi. SGK'ya gidip içeriğini sordum iş gücü kaybın yok demişler dedi. Malulen olurmu dedim, yok dedi. Muhtemelen başka birşeyler yazıyor ama kağıdım gelmediği için bilemiyorum. Araştırmalarıma göre ya malulen ya da engelli emeklisi olabiliyorum sanırım.
Avukata gitsem elimde henüz cevabım yok. Bu durumda ne yapmak gerekir? Yardımlarınızı rica ederim.
Önce bir cevap gelsin; uygun değilse kuruma gidip itiraz edersiniz; Görevli memurlar size yardımcı olur itiraz dilekçe konusunda bilgi verir ve birlikte yazarsınız...Basit bir itiraz dilekçesi yazarsınız; Hizmet birleştirmesi talep edersiniz ve Ağustosta aldığınız rapor ve araştırmalara göre emekli olmanız gerektiği vurgularsınız: Buna rağmen red gelirse avukat tutarsınız: o zaman avukat ile birlikte mahkemeye gidersiniz.

Doğan_ayd

Üye
Üye
Merhaba Fatih bey, 20 yıl hizmet süresi 4400 gün primle emekli olursunuz.
Merhaba %86 ağır engelli ibaresi bulunan 2009 Kasım ayı sigorta girişi ve şuan 1800 gün primiyle malulen emekli olabiliyor muyum?
Merhaba Fatih bey, 20 yıl hizmet süresi 4400 gün primle emekli olursunuz.
Merhaba %86 ağır engelli ibaresi bulunan 2009 Kasım ayı sigorta girişi ve şuan 1800 gün primiyle malulen emekli olabiliyor muyum?

İsen Buga

Üye
Üye
engeliniz işe başlarken yok ise: EVET!..

Engeliniz işe başlarken var ise: HAYIR...

ne zamandır engellisiniz? o soruya cevap vermek lazım...

Doğan_ayd

Üye
Üye
İse ilk girişim 2009 Kasım engelli raporu alış tarihi 2017

Tekerlekli Sandalye