Güncel Engelli Emeklilik Şartları SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı

İsen Buga

Üye
Üye
İse ilk girişim 2009 Kasım engelli raporu alış tarihi 2017
Cevaplamıştım: evet ve hayır ile...

Dilekçe yazmalısınız SGK.ya Emekli olmak istediğini belirtmelisiniz. Sizi yeniden hastaneye yollayacaklar : tek rahatsızlıktan %60 aldığınız an emekli ederler. Kolay gelsin kardeş..

sonilhan

Üye
Üye
Önce bir cevap gelsin; uygun değilse kuruma gidip itiraz edersiniz; Görevli memurlar size yardımcı olur itiraz dilekçe konusunda bilgi verir ve birlikte yazarsınız...Basit bir itiraz dilekçesi yazarsınız; Hizmet birleştirmesi talep edersiniz ve Ağustosta aldığınız rapor ve araştırmalara göre emekli olmanız gerektiği vurgularsınız: Buna rağmen red gelirse avukat tutarsınız: o zaman avukat ile birlikte mahkemeye gidersiniz.
Teşekkür ederim.
Malulen olma ihtimali varsa onu da söylerler mi merak ediyorum. Cevap gelsin bakalım ne yazıyor.

İsen Buga

Üye
Üye
Söylemezler. Ama bilgi edinme yasasından faydalanıp sorarsan evet söylerler.

Bilgi edinme dilekçeniz arasına rapor eklerseniz; bakıp inceleyip cevap verebilirler. Olasılık dahilinde cevap verir kesin net değil..

Neden dersen: Memur olduğu için yasal olarak bilgi vermesi yasak.

sonilhan

Üye
Üye
Söylemezler. Ama bilgi edinme yasasından faydalanıp sorarsan evet söylerler.

Bilgi edinme dilekçeniz arasına rapor eklerseniz; bakıp inceleyip cevap verebilirler. Olasılık dahilinde cevap verir kesin net değil..

Neden dersen: Memur olduğu için yasal olarak bilgi vermesi yasak.
Cevap gelmeyince gidip çıktı aldırdım. İş gücü kaybı yoktur yazıyor. Ben de itiraz edip yüksek kurula gönderdim.
Kendi tablolarına dahi uymuyorlar. Birilerinin keyfine kalmış durumdayız, yazık.

İsen Buga

Üye
Üye
Cevap gelmeyince gidip çıktı aldırdım. İş gücü kaybı yoktur yazıyor. Ben de itiraz edip yüksek kurula gönderdim.
Kendi tablolarına dahi uymuyorlar. Birilerinin keyfine kalmış durumdayız, yazık.
itiraz etmeniz iyi oldu. İtiraz ederken tabloya uymadığını söyleyebilirdiniz. Yüksek senato kurulu sizin itiraz nedeniniz ile doktorun verdiği bilgileri inceleme yapar: umarım istediğiniz yönde cevap alırsınız.

ssefer88

Üye
Üye
Merhaba, 26.05.1988 doğumluyum. 07.12.2006 ssk işe giriş tarihim, 1628 gün ssk, 2389 bağkur olmak üzere 4017 gün primim var. Yüzde 74 sürekli olmak üzere engelli raporum var. Hastalıklarım, yüzde 40 atipik psikoz, yüzde 35 ağır uyku apnesi, yüzde 28 hiperlipidemi, yüzde 7 bel fıtığı. Ekim 19 da raporumla beraber sgk ya 5510 sk'nun 28/5 maddesinden emeklilik için başvurdum. Bugün kasımın 25 i ve hala beklemedeyim, dosyam sgk sağlık büro kurulunda ve sonuçlanmadı. Sizce dosyam ne zaman sonuçlanır ve sonucu ne olur? Cevaplarsanız sevinirim...

sonilhan

Üye
Üye
itiraz etmeniz iyi oldu. İtiraz ederken tabloya uymadığını söyleyebilirdiniz. Yüksek senato kurulu sizin itiraz nedeniniz ile doktorun verdiği bilgileri inceleme yapar: umarım istediğiniz yönde cevap alırsınız.
Merhaba iyi seneler dilerim herkese.
Yüksek kuruldan ret cevabı geldi. Fakat nedeni ilginç çünkü belirttikleri tablo numarası başka hastalığı gösteriyor. Ben panhipopituitarizm hastasıyım ama O/3 yazmışlar. Baktığımda uykuda nefesle ilgili o. Benimki N/1c olarak belirtilmesi lazımdı.
Mahkemeye başvursam sonuç alır mıyım?
Yoksa SSK’ya geçip 3,5sene ödeyip oradan mı şansımı deneyeyim karar veremedim. Onlar da vergi indirimine saymazlarsa ne yaparım bilmiyorum.

İsen Buga

Üye
Üye
Merhaba iyi seneler dilerim herkese.
Yüksek kuruldan ret cevabı geldi. Fakat nedeni ilginç çünkü belirttikleri tablo numarası başka hastalığı gösteriyor. Ben panhipopituitarizm hastasıyım ama O/3 yazmışlar. Baktığımda uykuda nefesle ilgili o. Benimki N/1c olarak belirtilmesi lazımdı.
Mahkemeye başvursam sonuç alır mıyım?
Yoksa SSK’ya geçip 3,5sene ödeyip oradan mı şansımı deneyeyim karar veremedim. Onlar da vergi indirimine saymazlarsa ne yaparım bilmiyorum.
Ne diyeyim kararı vermişsiniz. hayırlısıyla..
her işte bir hayır vardır: mahkemeye verirseniz kazanırsınız; ayrıca o memura da onun amirine de dava açabilirsiniz. İşgüzarlıktan dolayı zaman kaybı yarattığı için...

3.5 yıl daha çalışıp da emekli olabilirsiniz; vergi indirimine saymak zorundalar.

sonilhan

Üye
Üye
Ne diyeyim kararı vermişsiniz. hayırlısıyla..
her işte bir hayır vardır: mahkemeye verirseniz kazanırsınız; ayrıca o memura da onun amirine de dava açabilirsiniz. İşgüzarlıktan dolayı zaman kaybı yarattığı için...

3.5 yıl daha çalışıp da emekli olabilirsiniz; vergi indirimine saymak zorundalar.
Henüz karar vermedim. Bi avukatla konuşup değerlendireceğim. Teşekkürler.

kayahak

Üye
Üye
01.04.!999 SSK girişliyim, trafik kazası sonucu 2008'de Bakanlık onaylı Sürekli %62 engelli raporum var, 4500 prim günüm var, Geçen hafta Vergi İndirimi için başvurdum, Allahın izniyle olumlu gelirse Vergi İndiriminden Emeklilik için başvuracağım. Aslında EYT'den de faydalanabiliyorum, siz'ce hangisini tercih etmeliyim. Maaşın asgari değil de yüksek bağlanacağını bilsem emeklilik'ten sonra çalışmam, ama sanmıyorum, o yüzden Vergi İndirimli emekli olup çalışmaya devam etmek istiyorum. Tecrübe ve Önerilerinize ihtiyacım var arkadaşlar.

Erkancan3434

Üye
Üye
[MENTION=9574]ceydanur06[/MENTION] sizin durumunuz aslında kamudan emeklilik için uygunda önceden ssk lı olupta daha sonra kamua geçenlerin hizmet birleştirmesi yapıldığında primlerinde kırpma yapılıyorumuş. Atıyorum ssk da 2 bin primi varsa bu 1900 gün sayılıyormuş. Sanırım sizin önce bir hizmet birleştirmesi yaptırıp tam olarak prim gün sayınızı netleştirmeniz lazım.
Halil bey senden rica ediyorum lütfen konu hakkında bana bilgi verir misin

vergi indirimden emekli olmak istiyorum

ilk SGK girişim 04.05.2010 engelli raporumu 2022 tarihinde &83 süresiz olarak aldım prim günüm 4600 söylenenlere göre 15 yıl çalışma süresine girdiğim zaman vergi indirimi var sayarsak emekli olmak için hiç bir engel kalmıyordu defalarca sgk gittim personel 2008 sonrası ssk girişin olduğu için vergi indirimi almana gerek yok 2025 yılında buraya geldiğin zaman bizler seni tekrardan hastane heyetine sevk edeceğiz oradan aynı oran çıkarsa emekli olursun dediler 1 2 3 derece 2018 yılında böyle bir kanun çıkmış elinde süresiz raporunda olsa vergi indiriminde olsa fark etmez buraya geldiğin zaman seni hastaneye göndereceğiz aynı şekilde engel oran belirlenecek hangi kademede engelli olacağın belli olacak dediler bu resmen bana göre saçmalık engelli insanları kimse kayda almıyor memur veya normal emekli insanlarda sorun yok ama iş engelliye gelince sürekli her konuda sorun yaratan bir sistem çıkıyor karşımızda halil bey Allah rızası için lütfen konu hakkında bilgi vermeni rica ediyorum :(

İsen Buga

Üye
Üye
Halil bey senden rica ediyorum lütfen konu hakkında bana bilgi verir misin

vergi indirimden emekli olmak istiyorum

ilk SGK girişim 04.05.2010 engelli raporumu 2022 tarihinde &83 süresiz olarak aldım prim günüm 4600 söylenenlere göre 15 yıl çalışma süresine girdiğim zaman vergi indirimi var sayarsak emekli olmak için hiç bir engel kalmıyordu defalarca sgk gittim personel 2008 sonrası ssk girişin olduğu için vergi indirimi almana gerek yok 2025 yılında buraya geldiğin zaman bizler seni tekrardan hastane heyetine sevk edeceğiz oradan aynı oran çıkarsa emekli olursun dediler 1 2 3 derece 2018 yılında böyle bir kanun çıkmış elinde süresiz raporunda olsa vergi indiriminde olsa fark etmez buraya geldiğin zaman seni hastaneye göndereceğiz aynı şekilde engel oran belirlenecek hangi kademede engelli olacağın belli olacak dediler bu resmen bana göre saçmalık engelli insanları kimse kayda almıyor memur veya normal emekli insanlarda sorun yok ama iş engelliye gelince sürekli her konuda sorun yaratan bir sistem çıkıyor karşımızda halil bey Allah rızası için lütfen konu hakkında bilgi vermeni rica ediyorum :(
cevapladım kolay gelsin...

Erkancan3434

Üye
Üye
Benim de 2008 sürekli raporum vardı bende emekli olmak için vergi indirimi almaya gittim yeni rapor için hastaneye sevk ettiler yenisini aldım vergi indirimiyle emekli oldum.
yanlışın var yazdıklarında vergi indirimi almaya gittim diyorsun vergi indirimi hastane vermiyor ikinci konu ise yukarıda 2008 tarihlerinde çok sahte raporlar olduğu için yeni rapor isteniyordu daha sonra yeni sistemde engelli raporları e devlet üzerine kayıt edildi sahte raporların önüne geçildi ve 2018 sonrası alınan süresiz raporun varsa kimse seni bir daha hastaneye sevk edemez ancak malul emekli olmak istersen sevk ediyorlar

BLUE MAnN

Üye
Üye
yanlışın var yazdıklarında vergi indirimi almaya gittim diyorsun vergi indirimi hastane vermiyor ikinci konu ise yukarıda 2008 tarihlerinde çok sahte raporlar olduğu için yeni rapor isteniyordu daha sonra yeni sistemde engelli raporları e devlet üzerine kayıt edildi sahte raporların önüne geçildi ve 2018 sonrası alınan süresiz raporun varsa kimse seni bir daha hastaneye sevk edemez ancak malul emekli olmak istersen sevk ediyorlar
hastanenin vergi indirimini verdiğini nerede belirtmişim ki yanlışın var diye yazmışın eksiği olabilir ama yanlışı yok

Erkancan3434

Üye
Üye
hastanenin vergi indirimini verdiğini nerede belirtmişim ki yanlışın var diye yazmışın eksiği olabilir ama yanlışı yok
yeni rapor için seni neden hastaneye sevk ettiler senin rapor sürelimiydi ?malul emekli olmak için mi veya vergi indiriminden emekli olmak için mi anlamadığım konu bende çıkmazlar içindeyim süresiz raporum var 1999 yılından bu yana tedavisi olmayan bir hastalık için her hafta ilaç tedavisi oluyorum şimdi bir işe girdim vergi indirimi için baş vuru yapacağım vergi indirimim onaylanırsa

gün prim ve çalışma süremi tamamlarsam rapor oranına göre sgk direk baş vuru yaptığım zaman beni tekrardan hastaneye mi gönderecek mi vergi indiriminden emekli olmak için ? bende bu konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum

BLUE MAnN

Üye
Üye
raporun eski ise her durumda yenisini almanı istiyorlar rahatsızlığın devam ediyorsa sıkıntı yaşamazsın rapor çıktıktan sonra vergi dairesine gönderiyorlar, vergi indirimi ile sürene göre emekli olma şansın var... mevzuatı inceledin mi işe giriş yılına göre uygulamada farklılıklar var.

Erkancan3434

Üye
Üye
raporun eski ise her durumda yenisini almanı istiyorlar rahatsızlığın devam ediyorsa sıkıntı yaşamazsın rapor çıktıktan sonra vergi dairesine gönderiyorlar, vergi indirimi ile sürene göre emekli olma şansın var... mevzuatı inceledin mi işe giriş yılına göre uygulamada farklılıklar var.
evet kimse bana net bilgi vermiyor sgk personeli zaten hiç bir şey bilmiyor cimerden şikayet ettim dönüş yapmalarını bekliyorum

ilk sigorta girişim 2010 yılında
o zamanlar hastalığımdan dolayı engelli raporum &40 süresiz vardı daha sonra 2022 tarihinde hastalığım ilerledi ek hastalıklar çıktı yeniden raporu yükseltmek için heyete baş vurdum tek hastalıktan %80 diğer hastalıktan %16 aldım baltazar hesaplama sonrası %83 süresiz rapor aldım hatta heyette bana malul emekli olmak ister misin diye sordu bende hayır zaten bu oranla 2025 yılında normal engelli emekli olmak istiyorum dedim bana tamam hastalığın zaten tedavisi yok bir daha hastaneye gelme eski raporunda süresizdi şimdidi raporunu yine süresiz veriyorum hastanelerde uğraşma zaten her hafta 1 günüm hastanede geçiyor neyse abi uzun süre çalışmadım ama ekonomi ve geçim sebeplerinden dolayı tekrardan iş başı yaptım bir kaç gün sonra iş yerinden çalışma belgesi alıp verdi dairesine gideceğim vergi indirimi almak için

bundan bir ay önce yeni raporumla sgk gittim 4600 pirim günüm var sigorta girişim vergi indirimim %83 oran düşmeden onaylanırsa 05.06.2025 tarihinde vergi indiriminden emekli ola bilir miyim diye sordum bana hayır buraya geldiğin zaman seni,tekrardan hastaneye sevk edeceğiz dedi bende böyle bir kuralın olmadığını bu eski raporlar için geçerli olduğunu ve süreli raporlar için geçeli dedim bana hayır benden daha mı iyi bileceksin dedi bende eve geldim cimer üzerinden şikayet ettim personelini sürekli insanlara yanlış bilgi veriyorlar benim hastalığım 1999 yılında tanısı kondu her hafta bir günüm hastanede tedavi olmakla geçiyor kanser gurubunda bir hastalık benim elimde 2022 tarihinde süresiz raporum varken günüm dolunca beni neden hastaneye sevk ediyor anlamış değilim biraz bu durum canımı sıktı ben şuan malul emekli olmak istesem heyete soksalar direk malul emekli ola biliyorum ama buna ne gerek var 2 yılım kalmış :( Allah ömür verirse nasip ederse ben normal vergi indiriminden emekli olmak istiyorum benim prim günüm dolmuş 1 derece çalışma yılı olan 15 yılın dolmasını bekliyorum

eyt emekliler için milyonlar kişi emekli oldu neden engelliler için adım atılmıyor engellileri bu ülkede kimse kayda almıyor bizler içinden bir kaç yıl çalışma süresünü düşürseler ya sağlığı yerinden olan insanları emekli ettiler ee engelliler için adım atılmıyor bizi konuşan bile yok hakkını helal et abi çok doluyum rahatsız ettiysem kusura bakma

Erkancan3434

Üye
Üye
Selam arkadaşlar yeni işe girdim engelli vergi indirimi almam için gerekli belgeler nedir iş yerinden çalışma belgesi almam gerekiyor mu ve e devlet üzerinden baş vuru yapa bilir miyim?

İsen Buga

Üye
Üye
Selam arkadaşlar yeni işe girdim engelli vergi indirimi almam için gerekli belgeler nedir iş yerinden çalışma belgesi almam gerekiyor mu ve e devlet üzerinden baş vuru yapa bilir miyim?
işyerinizdeki mutametlik (yada muhasebe yada personel birimi) uyardığınızda onlar halleder.

Yeni işiniz hayırlı olsun.

Tekerlekli Sandalye