H sınıfı ehliyet için ayrı tertibatlı arac için ayrı rapor almak mı gerekiyor?

nedenben

Üye
Üye
merhaba arkadaşlar ben bu sitede yeniyim ve bigilerinize ihtiyacım var. ben %97 otopetik özür ile h sınıfı ehliyet alabilir gaz firen elden kumandalı özel tertibatlı arac kullanabilir raporumu bu hafta tıp fakültesinden aldım sürücü kursunu aradım ehliyet müracatı icin bana o raporla ehliyet alırsın arac almak icinde başka rapor alacaksın dedi benim raporum da hem ehliyet alabilir hem özel tertibatlı arac kullanabilir yazıyor sürücü kursu yanlış bilgimi veriyor kafam karıştı lütfen bilen arkadaşlar yardm edin bana.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet o raporla hem ehliyet hemde araç alabilirsiniz özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi var yeterli zaten. Kurs yanılmış evet.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Öyle saçma şeymi olurmuş yahu. Millet engellilere yeni rapor aldırmak için bi tarafından kural uyduruyor. Yok güzel kardeşim raporunda H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır yazdığı müddetce başka rapor almana gerek yok.

nedenben

Üye
Üye
cok sagolun abiler. bir de bu raporu kullanma sürem var mı yoksa istedigim zaman tarihte ehliyetimi aracımı alabilir miyim

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Raporda sürelidir yada süresizdir diye yazar. O ibarelere bakacaksınız.

nedenben

Üye
Üye
sürekli yazısının önünde carpı işareti var. ben ehliyette yada arac alırken maliyede daha sonrasında tırafikte özür oranım yüksek diye sorun yaşarmıyım acaba

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yaşamaman lazım. Raporda ne yazıyorsa o.
H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı otomobil kullanırın kararını DR verir. DR o kararı vermişse, diğerlerine laf söylemek düşmez.

ozdenkara

Üye
Üye
"Bilindiği üzere, ÖTV Kanununun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendi ile;

- Binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtların (motor silindir hacmi 1.600 cm³'ü aşanlar hariç),

- Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtların (motor silindir hacmi 2.800 cm³'ü aşanlar hariç),

- Motosikletler (mopedler dahil) ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli taşıtların, sakatlık derecesi % 90 veya daha fazla olan malûl ve engelliler ile bizzat kullanma amacıyla sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malûl ve engelliler tarafından, beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV'den istisna edilmiştir.

Yukarıda sözü edilen araçların sakatlık derecesi % 90 veya daha fazla olan malul ve engelliler tarafından ilk iktisabında ÖTV istisnası uygulanması için, bu kişilerin araçları kullanması şartı aranılmamakta ve özel tertibat yaptırılmasına da gerek bulunmamaktadır.

İstisna uygulamasında, aracın ilk iktisabını yapacak olan kişinin sakatlık derecesinin % 90 veya daha fazla olduğuna dair yetkili sağlık kuruluşlarından alınacak sağlık kurulu raporu aslı veya noter onaylı örneğini, araçların ilk iktisabının yapılacağı motorlu araç ticareti yapan yetkili satıcı veya bayi tarafından vergi dairesine verilecek ÖTV beyannamesine eklenmesi yeterlidir."

ozdenkara

Üye
Üye
sakatlık derecesi % 90'ın altında olanların ise söz konusu istisnadan yararlanabilmesi için:

- Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca yetkili sağlık kuruluşundan alınan sağlık kurulu raporunun aslı veya noter onaylı örneğinin,

- Aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belgenin aslı veya noter onaylı örneğinin,

- H sınıfı sürücü belgesinin fotokopisinin,

motorlu araç ticareti yapan yetkili satıcı veya bayi tarafından verilecek ÖTV beyannamesine eklenmesi gerekmektedir.

nedenben

Üye
Üye
raporu tıp fakültesinde tstik onaydan coğaltıp aslı gibidir kaşesi vurdurdum bunlar kabul olmaz mı illaki noterden mi aslı gibidr yapılması gerekiyo

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Aslı gibidir nushalarının elinde olması yeterli.

Tekerlekli Sandalye