H sınıfı ehliyet nasıl alınır?

KeKliK

Üye
Üye
ben h sınıfı ehliyet almak istiyorum ancak tam olarak nasıl alındığını ne yapmam gerektiğini bilmiyorum bu konuda izlemem gereken yolu tarif edermisiniz rica etsem?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sağlık kurulu raporu vermeye yetkili herhangi bir hastaneden alınacak "h sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli rapor işini görür. Daha sonra bu raporla sürücü kursuna yazılıp ehliyetini alacaksın hepsi bu.

F

Fırtına

Guest
Merhaba keklik,

Özel tertibatlı olarak imal, tadil ve teçhiz edilmiş motosiklet veya otomobil türünden araçları kullanacak özürlüler H sınıfı ehliyet almak zorundadır.. H sınıfı sürücü belgesine ilişkin düzenlemeler Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yer alır. H sınıfı ehliyet almak için, “Özel tertibatlı araç kullanabilir” ibaresi olan sağlık kurulu raporu ile birlikte sürücü kurslarına müracaat edilmelidir.. H sınıfı ehliyet kurslarında, kursiyerler trafik ve ilkyardım derslerinden sorumludurlar.. Motor dersinden muaftırlar. Dört haftalık teorik ders süresi vardır.. Geri kalan sürede de direksiyon eğitimi alınır.. H sınıfı ehliyeti ömür boyu kullanmak veya belirli aralıklarla güncellemek, alınacak Sağlık Kurulu Raporunda kesinlik kazanır.. El veya ayakta ortopedik özrü olanlar ve işitme özürlüler H sınıfı ehliyeti ömür boyu kullanabilir..

KeKliK

Üye
Üye
Yalnız ben işitme engelliyim özel tertibat bana lazım değil. Yinede alabilirim değilmi h sınıfı sürücü belgesi.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Alabilirsin tabi. Ama tek başına H sını ehliyetin sana bi kazanç sağlayamayacağını biliyorsun dimi?

Tekerlekli Sandalye